A'dan Z'ye Bacak İnceltme Rehberi | Pervin Dinçer

Whatsapp


A’dan Z’ye Bacak İnceltme Rehberi

Bacak İnceltme Rehberi

 
Yaz yaklaşırken bacak inceltme telaşı hız kazanır fakat ince bacaklara sahip olmak kadınlar için her zaman güzelliğin önemli kriterlerindendir. 

Kadın bedeni genetik olarak daha yağlı olduğu için erkekler kadar hareket etse bile bacakları onlarınki kadar sıkı olamaz. Özellikle iç bacak kasları daha yumuşak ve esnektir çünkü kadınlar çocuk doğurur. Yaşamın en büyük mucizesini taşıyan taraf olmanın bazı handikapları vardır diyebiliriz. Daha yağlı ve gevşek bir kas yapısına sahip olmak da bunlardan biri. 

Hal böyle olunca bitmek tükenmek bilmez bir bacak sıkılaştırma uğraşı her kadının hemen her yaşta konusu haline gelir. Üst bacak sıkılaştırma, iç bacak sıkılaştırma, hepsi için yapılması gerekenler ayrı ayrıdır ve özellikle iç bacak bazen çok inatçı olabilir. 

Bacak sıkılaştırma uygulamalarını keşfetmek için tıklayınız.

Bacak sıkılaştırma egzersizleri, iç bacak sıkılaştırma egzersizleri, kürler, masaj, peeling, evde bacak sıkılaştırma ile ilgili her şeyi ve hızlı çözüm arayanlar için bacak inceltmede kullanılan en etkili medikal estetik uygulamaları şöyle bir gözden geçirmenin tam zamanı. 

Bacak İnceltmede Su İçmenin Önemi 

Genetik yapıdan kaynaklanmıyorsa bacakların kalın görünmesinin sebebi fazla kilo, gevşeme, sarkma ya da selülittir. 

Yeterli olandan biraz fazla su içmek, cildin nemlenmesini sağladığı için bacak sarkmasına karşı koruma sağlar. Metabolizma hızını, kan dolaşımı ve lenf drenaj sistemini harekete geçirerek selülit oluşumunu önemli ölçüde engeller. Var olan selülitle mücadele etmek için günde en az 2,5 litre su içmek önerilir. Yeterli su tüketmek kilo kontrolü bakımından da gereklidir. Bu yüzden bacaklarınızı inceltmek istiyorsanız yeterli miktarda su içmeye özen göstermelisiniz. Böylece bacaklarınızı inceltirken cilt güzelliğiniz için de bol bol su içmiş olursunuz. 

Squat Mucizesi ile Üst Bacak İnceltme

Bacak inceltme hareketleri konusuna aşağıda daha detaylı bir şekilde değineceğiz fakat squat, bacak inceltme egzersizleri arasında özel bir yere sahip olduğu için, ayrıca öne çıkarmakta fayda var. 

Gerçekten mucizeler yaratan bir hareket. Sadece squat yaparak üst bacak kaslarının tamamını çalıştırmak mümkün. Ayak açıklığını ve ayakların duruşunu değiştirerek, kalkışlarda kick ile kombine ederek,  farklı squat pozları ile bacaklarınızı yeniden şekillendirebilirsiniz. Günde 3 defa 20 squat ile bacakları kolayca güçlendirip, sıkılaştırabilirsiniz. Kalçaların sıkılaşması da bonus olarak görülebilir.  

Bacak Peelingini İhmal Etmeyin 

Bacak sarkmasının neden olduğu kalınlaşma ya da gevşemeyi engelleyebilmek için spor ve egzersiz dışında deriyi desteklemek gerekir ki bu da en iyi peeling ile yapılır. Bacak peelingi, bacakların hem daha güzel görünmesini sağlar hem de ipek gibi yumuşacık bir tene sahip olmanın verdiği keyif, çok iyi hissettirir.

Peelingi nasıl uygulayacağınızı Peeling Nedir ve Nasıl Uygulanır? yazımızda öğrenebilirsiniz.

İpek kese, kahve telvesi, at kılı fırça, kaya tuzu ve aromaterapi yağları ile peeling yaparak bacaklarınızı ovarsanız kalınlaşmasını, sarkmasını, selülitlenmesini önemli ölçüde engelleyebilirsiniz.  

Üst Bacak İnceltme 

Bacak inceltme derken genellikle üst bacağı kast ederiz. Üst bacak çeşitli kas gruplarında oluşur ve iç bacak, üst bacaktan ayrı bir kategori olarak ele alınır. Çünkü iç bacak hem yapısal olarak farklı kas grubudur hem de sıkılaşması diğer üst ve alt bacak kaslarına göre zor olabilir.  

Üst bacak inceltmede kullanılan medikal estetik vücut uygulamaları sayesinde çok kısa sürede bacaklarınızı inceltmek ve sıkılaştırmak çok kolay. 

EMSlim ile Üst Bacak İnceltme 

Pasif spor uygulaması olarak özetleyebileceğimiz EMSlim, direkt bir kas grubu üzerinde yoğun ve skor sayısı yüksek bir egzersiz programı uygulamamızı sağlar. Siz sedyede uzanmış, plajda güneşleneceğiniz günlerin hayalini kurarken EMSlim, üst bacak kaslarınıza en sıkı antrenmanı, sizi yormadan yaptırır.

İç Bacak İnceltme 

İç bacak, bacağın en sarkmaya müsait yeri olduğu için hemen her kadının iç bacakta gevşeme sorunu olur. Kilo alıp verildiğinde ve daha çok doğum sonrası, en yaygın deformasyonun oluştuğu bölgelerin başında gelir çünkü yağlı ve ince bir kas dokusuna sahiptir. Aksi halde kadınlar olarak bu kadar esnek olamazdık. 

İç bacak sıkılaştırma, bacağı birkaç beden daha ince gösterdiği için bacak inceltme elde etmek  istiyorsak iç bacakları sıkılaştırmamız gerekir. Bacak dekoltesi kullanmayı seviyorsanız ve iç bacaklarınızın her zaman sıkı olmasını istiyorsanız, egzersizlerinize iç bacak sıkılaştırma hareketleri eklemelisiniz.

Exilis Elite ile İç Bacak İnceltme

Exilis Elite, ameliyatsız bacak sıkılaştırmada harikalar yaratır. İnce, gergin, güçlü ve saten gibi ışıltılı bacaklara kavuşmak hayal değil. Saten germe adıyla bilinen Exilis Elite bu hayali gerçekleştirmek için geliştirildi. 

Radyofrekans ve ultrason enerjilerini aynı anda kullandığı  için çok daha etkili olmasına karşılık ağrısız acısız bir uygulama. Exilis Elite ile 4-6 seansta iç bacak sarkmasından kurtulabilirsiniz. Düzenli Exilis Elite bacak bakımı ile bacaklarınızın inceliğini ve ışıltısını sürekli hale getirebilirsiniz. 

Selülitsiz Bacaklar 

Selülit bacakları hem kalın hem de yaşlı gösterir. Çok çabuk oluşur, biraz uğraşırsanız kurtulmak o kadar zor değildir ama kolay olduğunu da maalesef söyleyemeyiz. Spor yaptığı halde selülit sorunu olan kadınlara rastlarız çünkü bazı bedenlerde genetik eğilim selülit oluşturma yönünde olabilir. Selülit, başlı başına bir konudur ve sürekli ilgi ister.

Selülit gidermede uygulanan tedavileri Selülit Tedavisi sayfamızda okuyun.

Bol bol su içmeli, her gün en az 20 dakika tempolu yürümelisiniz. Kan dolaşımı harekete geçirmek için masaj, kese, granül peeling ile ovma, kuru fırçalama gibi uygulamalarla bağ dokuya dışardan destek olmanız gerekir. Ya da, selülit tedavisinde kullandığımız AWT, EmSlim, Body FX, Elektro Masaj gibi uygulamaları bakım rutininizin bir parçası haline getirebilir, selülitlerinizi kontrol altına alabilirsiniz.

Body FX ile Selülitsiz İncecik Bacaklar

En etkili selülit tedavilerinden biri olmasının sebebi, Body FX uygulamasında radyofrekans teknolojisinin, basınç ve vakum teknikleriyle bir araya getirilmiş olmasıdır. 

Basınçlı uygulama sayesinde radyofrekans enerjisinin derin dokulardaki etkisi artarken vakum sistemi parçalanan dokuların vücuttan uzaklaştırılmasını kolaylaştırır. Aynı zamanda son derece rahatlatan bir masaj etkisi bırakır, Body FX bacaklardaki ödemi giderir. 

6-8 seans Body FX ile selülitlere veda ettikten sonra ayda bir defa uygulanan koruma ve bakım seansı sayesinde selülitsiz ve ince bacaklarınız olabilir. 

Evde Hızlı ve Etkili Bacak İnceltme Önerileri 

Bacak inceltme için yapılacaklar listesine evde neler yapacağımızı da eklemekte fayda var. Aslında günde 40 dakikanızı ayırarak hafta 3-4 kez egzersiz yapmak ve bazı iyi alışkanlık edinmek, bacaklarınızın güzelliğini ve inceliğini korumaya yeter. 

Bacak İnceltme Hareketleri 

Bacak inceltme egzersizleri, iç bacak inceltme egzersizler, üst bacak inceltme egzersizleri gibi bacak kasları üzerinde ayrı ayrı çalışan hareketlerden oluşan egzersiz serilerinden bir tanesini seçin ve en az 3 hafta boyunca düzenli olarak uygulayın, ne kadar işe yaradığını göreceksiniz. 

En popüler bacak inceltme hareketleri:

  • Squat.
  • Lunge. 
  • Köprü.

İnternette birçok video bulmak mümkün. 8-10 dakikalık bir bacak inceltme egzersizi yeterli olacaktır. Fakat öncesinde bedeni ısıtmış olmayı unutmayın.  

Evde Yürüyüş

Bacak inceltme egzersizlerine başlamadan önce, 15-20 dakikalık evde yürüyüş videolarından biri yardımıyla kısa bir kardio yapmak, egzersizlerin etkisini artıracaktır.

Finali Zıplayarak Yapın 

15-20 dakika yürüdünüz, üzerine 8-10 dakikalık bir bacak inceltme egzersizi yaptınız ve şimdi 5-7 dakika zıplama zamanı. Varsa trambolinde yoksa matınızın üzerinde parmak uçlarında, hafif hafif zıplayarak kan dolaşıma ve en önemlisi lenf drenaj sistemini destek olabilirsiniz. Böylece yürüyüş ve egzersizle harcadığınız kalorinin bedenden uzaklaşmasını hızlandırmış olacaksınız. 

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer