A'dan Z'ye Dudak Bakımına Dair Her Şey | Pervin Dinçer

Whatsapp


A’dan Z’ye Dudak Bakımına Dair Her Şey

Dudak Bakımı Nasıl Yapılır

 
Dudaklar güzelliğin, dişiliğin simgelerinden biridir ve dudak denince akla dolgun dudaklar gelir. Oysa bakımlı ve sağlıklı dudaklar da gayet çekicidir. 

Dolgun, şekli belirgin ve rengi canlı dudaklara sahip olmayı hangi kadın istemez ki! Bu yüzden dudak dolgusu tüm dünyada en çok uygulanan estetik işlemlerin başında gelir. Ruj renkleri, markaları, çeşitleri ile dudak renklendirme, kozmetik dünyasının liste başında yer alır. Dudak parlatıcısı ayrı, dudak kalemi ayrı ve oldukça önemli konulardır. 

Dudak bakımında her mevsim farklı ihtiyaçlar söz konusudur. Bir de dudak koparmak, dudak yolmak, dudak yalamak gibi işin psikolojik boyutları vardır ki “dudaklar ruh halinin aynasıdır!” desek, abartmış olmayız. 

Dudak bakımı çok geniş bir alanı kapsar. Bakımlı ve çekici görünmesi, uçuk ve çatlaklarla mücadele, dudak dolgusu, evde dudak bakımı, ruj seçimi ve daha birçok önemli soru dudak bakımının konusudur. 

Dudak Uçuğu

Uçuk, dudakta görmekten en hoşlanmadığımız şeydir. Uçukluyken ruj kullanamayız, uçuğun her evresi ayrı bir acı ve sıkıntıdır. Uzun süre çok sık uçuklayan kişilerin dudak renginde lekeler, beyazlamalar meydana gelebilir. 

Herpes virüsünün sebep olduğu dudak uçukları, bağışıklık sisteminin zayıf düştüğününde sinyallerini verir.

Dudak Uçuğuna Ne İyi Gelir?

Antiviral ilaç tedavisi dudak uçuğuna iyi gelir fakat uçuk aktif hale gelmeden, ilk sinyalleri verdiğinde kullanıldığında daha çok işe yarar.

Uçuk semptomları belirdiği anda ilaç kullanılmadığı takdirde virüs üreme dönemine girer ve genellikle doğal seyrini tamamlar. 

Şiddetli ve tekrar eden dudak ve ağız çevresi uçuklarında mutlaka bir hekime görünmek gerekir. Dudak uçuklamasına ne iyi gelir sorusuna verilen bir takım yanıtlar dehşet vericidir. Sirke, aseton gibi şeylerin cilt ile teması önerilmez.   

Dudak Çatlaması 

Özellikle kışın, dudakları acıtacak kadar ileri versiyonlarını deneyimlediğimiz, her yaştan kadın, erkekler ve hatta çocuklar arasında en yaygın dudak problemidir. Burun tıkalı ise ve daha çok ağızdan nefes alınıp veriliyorsa dudak çatlaması çok daha şiddetli olur.

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir? 

Çatlamış dudakların iyileşmesi için nemlendiriciler, bakım yağları, gerekirse doktor tarafından yazılan pomadlar kullanılmalıdır. İyileşme başlayıp ilerlerken hafif peelingler ile hem ölü deriyi almak hem de kan dolaşımını harekete geçirmek dudak çatlamasına çok iyi gelir.  

Dudak Peelingi 

Dudak peelingi ile dudakların üzerindeki ölü deriyi nazikçe soyabilir, yeniden capcanlı, ışıldayan ve ıslak dudaklara kavuşabilirsiniz.  

Kabuklanmış, çatlamış, yaralı dudaklar hem hoş olmayan bir görünüm verir hem de örneğin ruj sürmeyi zorlaştırır. Dudak kabukları ruja bulanır, çatlaklarının içi rujla dolar ve orada kurur, kalır. Üzerindeki ruj ile birlikte kuruyan dudak kabuklarını yoldukça, kabuklanma derinleşir, dudak yaraları oluşur öyle ki ruj sürmekten vazgeçersiniz. 

Evde Dudak Peelingi İçin Birkaç Formül

Hemen her evde bulunan doğal malzemelerle, düzenli dudak peelingi uygulayarak dudaklarınızın daha dolgun ve çekici görünmesini sağlayabilirsiniz.  

Hindistan cevizi yağı + Esmer şeker + Bal:

  • Bir tatlı kaşığı balın içine bir çay kaşığı hindistan cevizi yağı ve bir çay kaşığı esmer şeker ekleyip macun kıvamına gelene kadar karıştırın. 
  • Dudaklarınıza nazikçe, yuvarlak hareketler peeling yapın. 
  • 10 dakika bekledikten ve dudaklarınızı ılık su ile temizleyin.  

Kayısı çekirdeği yağı + Kuru kahve + Aloe vera jeli:

  • Bir tatlı kaşığı aloe vera jelinin içine yarım çay kaşığı kuru kahve ile bir çay kaşığı kayısı çekirdeği yağını ekleyip karıştırın.
  • Karışımı dudaklarınıza nazik bir masajla uygulayarak peeling yapın. 
  • 10-15 dakika beklettikten sonra dudaklarınızı ılık su ile temizleyebilirsiniz. 


Jojoba yağı, üzüm çekirdeği yağı, ayçiçek yağı, zeytinyağı bu formüllerde kullanabileceğiniz diğer yağlar. Kuru kahve, şeker, ince çekilmiş himalaya tuzu bu formüllere ekleyebileceğiniz partiküller. Bal, yoğurt, süt, aloe vera, vazelin ise gene bu formüllerde kullanabileceğiniz nemlendirici özelliği olan doğal içerikler.  

Dudak Nemlendirici 

Günde en az beş defa ve uyumadan önce mutlaka, içeriği iyi bir dudak nemlendirici ile dudaklarınızı nemlendirerek dudak bakımında harikalar yaratabilirsiniz. 

Çünkü temel sorun dudakların kurumasıdır. Bu kuruluk rahatsız ettiği için dudakları yalayarak ıslatmaya çalıştıkça daha çok kuruyan dudaklar, çatlar. Düzenli dudak nemlendirici kullanmak bu yüzden, dudak bakımının en önemli ayağıdır. 

Yeterince nemledirilmediği için özellikle kışın kadın erkek hemen hemen herkesin dudakları kurumuş çatlamış, kabuklanmış olur. Bu kabukları yolmak dudaklarda kanamaya, yaralara neden olur. İz kalmıyor sanılsa da renk yitiminin nedeni, dudakların solması, genellikle bu döngüden kaynaklanmaktadır. İz kalmaz ama pigment kaygı oluşur ve dudaklar daha solgun görünür. 

Yaz kış, ruj kullansanız da kullanmasanız da renkli ya da renksiz tercih size kalmış, dudak nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin. 

Dudak Dolgusu 

Dolgun dudaklar, her zaman popüler her zaman moda. Şekli, kalınlığı değişse de dudak dolgusu, kadınların vazgeçilmezlerinden. 

Doğal durmayan dudak dolgularının yerini, geliştirilen birçok farklı teknik sayesinde,  giderek daha doğal duran işlemler aldıkça dudak dolgusu ününe ün kattı desek yeridir. Doğal dudak dolgusu sayesinde kadınlar sahip olmak istedikleri dolgun dudaklara kolaylıkla kavuşabiliyor. 

Gülüş estetiği bakımında da çok hoş sonuçları olan doğal dudak dolgusu sayesinde etli dudaklar dişlerin etrafını tüm tatlılığı sarar. Gülüşünüz ve dudaklarınız çekiciliğinizi, cazibenizi artırıyor. 

Dudak Dolgunlaştırıcı 

Dudak dolgusu yaptırmayı tercih etmeyen, her zaman değil de kimi özel günlerde dudaklarını daha dolgun göstermek isteyenler arasında sıklıkla tercih edilen çeşitli dudak dolgunlaştırıcı ürünler söz konusudur. 

Dudak dolgunlaştırıcı ruj, dudak dolgunlaştırma aparatı, dudak dolgunlaştırıcı krem, balm, serum gibi farklı seçenekler arasından size uygun olanı kullanabilirsiniz. Geçici bir süre için daha dolgun dudaklara sahip olmak, fena bir fikir olmayabilir. 

Kullanmadan önce ürün içeriğini dikkatle inceleyin, alerjiniz olan bir madde olmaması gerekir aksi halde istenmeyen yan etkiler ortaya çıkabilir. Açık yara, dudak uçuğu varsa bu tür ürünleri kullanmaktan imtina etmekte fayda var.  

Dudak Renklendirme 

Ruj ve dudak kalemi kullanarak yapılan işlemin kalıcı makyaj uygulamaları ile yapılan versiyonu dudak renklendirme olarak bilinir. 

Özellikle sigara için kadınların dudaklarında pigment kaybı nedeniyle küçülme, silikleşme gibi sorunlar meydana gelir. Yaşlanmanın da dudaklar üzerinde benzer etkileri söz konusudur. Genetik sebeplerle dudak rengi soluk, dudak çizgileri belirsiz olabilir. 

Dudak renklendirme bu gibi şikayetleri gidermek amacıyla dudağa dövme yaptırmak olarak özetlenebilir. Belli bir süre kalıcılığı olan dudak renklendirme ile çerçevesi belirgin hale gelen dudaklar daha dolgun ve renklendirme sebebiyle daha canlı görünür. 

Dudak Tipine Göre Ruj Renkleri 

Doğru ruj seçimi dudaklarınızı çok daha bakımlı ve güzel gösterebilir, doğru. Ama siz kendinize hangi rengi yakıştırıyorsanız sizin için en doğru ruj rengi odur. Kadınlar ruj renkleri söz konusu olduğunda makyaj kurallarını bazen hiçe sayar, canının istediği gibi o günkü ruh haline göre seçer rujunun rengini. 

İnce dudaklılar mat ve koyu renkli rujlardan kesinlikle uzak durmalı diye bir kural yok ama bu rujlar dudak üzerinde kurur ve daha küçük görünmesine neden olur. Açık renkli rujların dudakları daha dolgun gösterdiği, doğrudur. Lipliner, ince dudakların vazgeçilmez makyaj malzemeleri arasına eklenmelidir. 

Kalın ve etli dudaklar parlatıcı sürmesin, kilik ruj kullanmasın diye bir kural yok doğru dudak parlatıcı ve yüksek kaliteli bir likit ruj etli dudakların güzelliğine güzellik katabilir.

İlgi gören, bakımlı dudaklara ruj sürmek her kadın güzelliğine güzellik katar ve makyaj yapmanın en keyifli kısmıdır. 

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer