Akne ve Sivilce İzi Tedavisi Uygulamaları | Pervin Dinçer

Whatsapp


Akne ve Sivilce İzi Tedavisi

Akne Tedavisi ve Sivilce İzi Tedavisi

 

Akne ve sivilce izi tedavisi, vücudun farklı bölgelerindeki akne ve sivilcelerin giderilmesinde medikal cihazlar kullanılarak cildin temizlenmesidir.

Sivilce ya da dermatolojideki adıyla akne, kadın ya da erkek hemen herkesin hayatının bir döneminde tecrübe ettiği bir cilt sağlığı sorunudur, akne ve sivilce izi tedavisi her zaman kişiye özgü bir tedavi yöntemi gerektirmektedir. Tabii ki ergenlik döneminde dahi akne çıkarmayan şanslı insanlar da vardır. Bazılarının ise hayatı, anti akne ürünler bulmaya çalışmakla, akne kremleri kullanmakla geçer. Sivilce izleri, ergenlik dönemindeki kalma akne lekeleri cilt güzelliğine gölge düşüren, hoşlanmadığımız şeylerdir. Neyseki medikal estetik uygulamaları ile sivilcelerden, eski sivilce lekelerinden, geçmeyen sivilcelerden kurtulmak mümkün. 

Akne Nedir?

Yağ bezleri, cildin nem dengesini sağlamak için yağ üretmekle görevlidir. Akne, folikül dediğimiz yağ bezi kanallarının cildin yüzeyine ulaştırması gereken yağ ile tıkanması sonucunda oluşan durumdur. Ergenlik çağı, akne oluşumunun en yoğun gözlemlendiği dönemdir çünkü hormonal denge ergenlik dönemiyle birlikte biyolojik cinsiyetin ve üreme organlarının gelişimine bağlı olarak hızlı bir değişime uğrar. Bu dönemden aşırı akneli ciltlerde yetişkinliğe sivilce izleri bırakabilir, genetik yapı da eğilimli ise akne sorunu yetişkin dönemde de devam edebilir.

 

 

Her iki durumun da tedavisi mümkün fakat farklı yöntem ve prosedürler içermektedir. Akne tedavisi ve akne izlerinin tedavisi, aynı sorundan kaynaklanan iki ayrı cilt problemidir. Birbirinden farklı bakım ve tedavilerin konusudur. Akne tedavisi için ihtiyacımız olan cildin sebum dengesini sağlayacak bakımlar ve yöntemlerken akne skarlarının tedavisinde cildin soyulmasını sağlayan cilt yenileme sistemleri kullanılır. 

Akne (Sivilce) Oluşumunun Temel Nedenleri

Akne oluşumu nasıl kişiye özelse oluşum nedenleri de aynı şekilde kişiden kişiye değişiklik gösterir ve akne oluşumunun birçok nedeni vardır. Cilt tipine ve yaşa göre de akne hikayeleri, zaman içerisinde, farklılıklar gösterebilir.

 • Beslenme alışkanlıkları.
 • Genetik sebepler.
 • Hormonal durum.
 • Kişisel bakım alışkanlıkları.
 • Kişisel temizlik yetersizliği.
 • yağ bezi kanalının yapısal olarak bozulması.
 • Bakteriyel durumlar.
 • Aşırı cilt temizliğine bağlı olarak gelişen sebum üretimi artışı.

Vücudun Farklı Bölgelerinde Oluşan Sivilceler 

Akne tedavisinin konusu  genellikle yüzdeki akne ve akne skarları olsa da akne sorunu bedenin başka bölgelerinde de ortaya çıkabilir. Yaşam konforunu ciddi anlamda düşüren sivilceler tedavi edilmezse daha büyük sorunlara yol açabilir. Yüz dışında yaygın olarak akne döken bölgeleri şöyle sıralayabilir:

 • Sırt.
 • Ense.
 • Boyun.
 • Kollar.
 • Omuzların üstü.
 • Genital bölge.
 • Kalça üzeri.

Popo üzerinde sivilcelenmeye birçok kadın ve erkeğin rahatsız olduğu durumlardan biridir. Çoğu zaman ihmal edilir. Sivilce, bir tür lezyon olduğu için kaşıntı yapar ve çoğu zaman farkında bile olmadan bir sivilceyi kaşıyarak başka bir yerde sivilce oluşmasına neden olabiliriz.

Derimiz, en büyük organımızdır ve tüm diğer organlar gibi bir bütünlük içinde çalışır. Bir bölgede sebum dengesinin bozulması ya da foliküllerin sürekli olarak tıkanması, cildin diğer bölgelerinde de bozulmaya neden olabilir.   

Akne ve Sivilce Oluşumu Engelleyici Bakımlar & Tedaviler 

Akne oluşumunun önüne geçmek için ilk ve en önemli kural cildin dengesini bozmadan temizlenmesini sağlamaktır. Çünkü aşırı derecede, cildi kurutan bakımlar yapılırsa cilt kendini korumak için daha fazla sebum üretmeye başlar ki bu da akneye sebep olan nedenlerden biridir. 

Akneli cildin temizlenmesi dikkat ve hassasiyet gerektirir. Çünkü bakteri ve kirin, cildin yüzeyinde taşınmadan uzaklaştırılması önemlidir. Bakım sırasında yapılan işlemlerle gözenekler iyice açıldığı için derin doku ve foliküller savunmasız durumdadır. Aknenin içinden boşalan bakteri, yağ ve kir dikkatle, epidermiste yürütmeden cilt yüzeyinden uzaklaştırılmalıdır. Dolayısıyla akneli cilt temizliği, profesyonel cilt bakımı ile uzmanlar tarafından gerçekleştirilmelidir.

   

 • Medikal Cilt Bakımı ile Akne Tedavisi:

Akne oluşumunun önüne geçmek ve iz bırakmadan iyileşmesini sağlamak için kullandığımız medikal cilt bakımı, manuel olarak uygulanan akne ve önleyici akne tedavisi olarak her yaştan kadın ve erkek için en uygun tedavilerden biridir.

Uygulama hakkında ayrıntılı genel bilgiyi Medikal Cilt Bakımı sayfamızda öğrenebilirsiniz. (sayfa yeni sekmede açılır.)

Dermatolog doktor denetiminde, cilt uzmanları tarafından kişiye özel olarak seçilen dermokozmetik ürünlerle yapıldığından, akne tedavisine göre planlanmış bir medikal cilt bakımı, oldukça etkili sonuçlar elde etmemizi sağlar. Özellikle ergenlik dönemindeki genç kız ve delikanlıların akne atak dönemlerinde güvenle uygulanabilir.

 

 • Hydrafacial Cilt Bakımı ile Akne Tedavisi: 

Medikal cilt bakımı uygulamaları arasında son dönemde en çok tercih edilen cilt bakımı Hydrafacial; akne tedavisinde kullandığımız, el değmeden, tek kullanımlık başlıklarla yapılan, çok etkili sonuçlar elde ettiğimiz harika bir medikal cilt bakım sistemidir.

İşlem hakkında her şeyi Hydrafacial sayfamızda keşfedin.

Salisilik asit içeren ürünler, akne tedavisinde en çok tercih ettiğimiz dermokozmetik içerikleri başında gelir. Hydrafacial cilt bakımına özel olarak üretilen ürünler arasında salisilik asit içeren peeling ve serumlar kullanılmaktadır. Bu sebeple akne ve akne önleyici tedavide çok memnun kaldığımız  sonuçlar elde ettiğimiz Hydrafacial cilt bakımı aynı zamanda  akne skarlarının tedavisinde de etkili olabilmektedir.

Akne ve Sivilce İzlerini Gideren Tedaviler 

Cilt yenilemede kullandığımız birçok medikal cilt bakımı uygulaması, akne skarlarının giderilmesinde etkili yöntemlerdir. İğneli ve lazer destekli bu uygulamaları şöyle sıralayabiliriz;

 

 • Karbondioksit Fraksiyonel Lazer ile Sivilce İzi Tedavisi:

Akne izlerinin tedavisinde en etkili sonuçları elde ettiğimiz uygulamardan biridir. CO2 Fraksiyonel Lazer, epidermisi soyarak yenilerken derin dokularda harekete geçen kolajen üretimi sayesinde cildin kendini yenilemesini içerden de desteklemiş olur.

 

 • Altın İğne ile Sivilce İzi Tedavisi:

Tek başına ve / veya fraksiyonel lazer ile kombine ederek kullanılan altın iğne uygulaması, en eski akne skarlarının tedavisini mümkün hale getiren, oldukça sonuç odaklı bir cilt yenileme uygulamasıdır.

 

 • Karbon Peeling ile Sivilce İzi Tedavisi:

Çoklu kazanımları olan, seans süresinin kısalığı ve etkin sonuçları ile ünlü karbon peelingin en yaygın kullanım alanı akne izlerinin tedavisidir diyebiliriz. 

 

 • Salt Facial ile Sivilce İzi Tedavisi:

Sivilce izlerinin tedavisinde akla ilk gelen uygulama olmasa da, Salt Facial uygulaması da bu amaca hizmet eden medikal cilt bakımlarından biridir.

 

 • Baby Face Beauty ile Sivilce İzi Tedavisi:

Özel olarak üretilmiş klinik formda bakım ürünlerinin kullanıldığı, İlk seanstan itibaren gözle görülür fark yaratan, porselen gibi bir cilt vaad eden baby face beauty ile akne izlerine veda etmek için 4 ya da 6 seanstan oluşan bir protokol planlamak yeterli olacaktır.

 

 • Dermapen ile Sivilce İzi Tedavisi:

Cilt yenileme sistemleri içinde klasikleşmiş uygulamalardan biri olan Dermapen, eski sivilce izlerinin tedavisinde tek başına ya da diğer yöntemlerle kombine olarak kullanılabilir.

Uygulama hakkında daha fazlasını Dermapen sayfamızda okuyun.

Akne ve Sivilce İzi Tedavisi Hakkında En Sık Sorulan Sorular

1. Akne (Sivilce İzi) tedavisi kalıcı mıdır?
Ergenlik dönemindeki hastalar için akne tedavisi süreklilik arz eden bir tür koruma tedavi olarak değerlendirilmelidir. Hormonal bozukluklar, genetik sebepler, beslenme yanlışları dolayısıyla; yetişkin dönemde ortaya çıkan aknelerin tedavisi kalıcı sonuçlar elde etmemizin daha mümkün olduğu durumlardır.
2. Akne tedavisinden en iyi yöntem hangisidir?
Co2 Fraksiyonel Lazer, Altın İğne, Karbon Peeling, Baby Face Beauty ve yukarıda saydıklarımız, kliniğimizde aktif olarak kullanılan yöntemler, sivilce izlerinde etkili yöntemlerdir. Çok eksi akne izlerinin tedavisinde, birkaç yöntem kombine olarak uygulanabilir.
3. Sivilce izlerinden kaç seansta kurtulurum?
Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişiyor olsa da 4-6 seanslık uygulamaların sonunda, genellikle, arzu ettiğimiz başarıyı yakaladığımızı söyleyebiliriz.
4. Akne tedavisi görürken nelere dikkat etmeliyim?
Sıvı tüketimi, sağlıklı beslenme ve uyku düzeni cildin sağlığı için her zaman hayati önem taşır. Akne tedavisi gördüğünüz günlerde bu konuda daha hassas olabilirsiniz. Yağ içermeyen güneş koruyucu kullanmak ve cildinizi size önerdiğimiz ürünlerle günde iki defa nazikçe temizlemek yeterli olacaktır.
Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer