Akne ve Sivilce İzleri… | Pervin Dinçer

Whatsapp


Akne ve Sivilce İzleri…

Akne ve Sivilce İzleri…

Akne ve Sivilceleri Mercek Altına Aldık…

Herkese merhaba, bu haftaki yazımda akne ve sivilceli ciltlere uygulanması gereken profesyonel bakımlar, devamında uygulanacak ev reçeteleri ve eğer ciltte akne izi var ise neler yapılmalı onu anlatmaya çalışacağım. Keyifli okumalar dilerim.

Akne, sivilce nedir? Yağ bezlerinin görevleri arasında cildi nemli tutmak için yağ salgılamak vardır, ancak bazen bezler tıkandığında, sivilce ve kistler oluşabiliyor. Özellikle ergenlik döneminde hormonal değişimlere bağlı olarak cildin değişen yağ dengesi ile birlikte cilt eğer genetik yatkınlığı da varsa sivilce ve akne oluşumuna açık olur.  Yoğun olarak ergenlik döneminde akne ve sivilce görülse de ileri yaş aralıklarında da daha az olmakla birlikte akne-sivilce rastladığımız bir cilt sorunu olarak karşımıza çıkıyor.

Cilt bakımı, Hydrafacial

Öncelikle yağlı akne ve sivilce oluşumuna açık ciltlere sahip olanlar düzenli olarak profesyonel bakım yaptırmalıdır. Hydrafacial bu anlamda kadın-erkek, her yaş grubunda hatta ergenlik dönemindeki çocuklarınıza güvenle yaptırabileceğiniz bir bakım. Sıkma işlemi yapılmadan temizleme, yenileme, nemlendirme ve antioksidan korumanın yapıldığı aşamaları ile komplike bir bakımdır. Özellikle bakımın son aşamasında uygulanan led terapi akne ve sivilceleri yatıştırıyor.

Peeling

Bunun yanı sıra ciltte biriken ölü hücreler cildi matlaştırır, cilt canlılığını yitirir, eğer cilt yağlıysa dolan gözenekler sivilce ve akneye neden olabilir. Peeling yapmak bu noktada çok önemlidir.  Cilt bir döngü içinde ölü hücrelerinden temizlenmeli.  Evde haftalık yapacağınız peeling işleminin yanı sıra profesyonel olarak da cildin ihtiyacına göre belirli aralıkta peeling yaptırmak cildi rahatlatacaktır. Cilt tipine göre hazırlanmış kimyasal peelinglerle (AHA, salisilik, glikolik asit, milk peel gibi) kolajen ve elastin doku uyarıldığı için cilt ölü hücrelerinden arınırken, akne ve sivilce izlerinin görünümü düzelir, yüzeysel lekelerde ve ince kırışıklarının görünümünde de iyileşme sağlanır, cilt nemini ve elastikiyetini geri kazanır. Peelingler günlük ev bakımında haftada bir kez, profesyonel olarak 4-6 hafta arasında uygulanmalıdır.

Akne ve sivilceye yatkın olan ciltlerin günlük bakımlarını da ihmal etmemeleri gerekir.  Cilt doktorunuzun size önereceği ilaçların yanı sıra cildin yağ dengesini sağlayacak ürünlerle (salisilik asit, laktik asit, glikolik asit, niacinamid, çay ağacı içerikli) günlük bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Bunun yanı sıra cildi leke kalmaması için uygun SPF’li bir ürünle korunmalıdır.

Eğer Cildinizde Akne ve Sivilce İzleri Varsa…

Özellikle belli bir yaş aralığının üzerinde akne ve sivilce izleri daha çok rastladığımız cilt sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzde bilgiye ulaşmak, kendimiz için doğru olanı bulmak daha kolay. Ancak bir 15 – 20 yıl öncesinde teknoloji bu kadar ilerlemişken, bilginin kaynağına inmek daha zordu. Dolayısıyla eldeki imkanlarla ya da kulaktan dolma bilgilerle kendimiz için bir şeyler yapmaya çalışıyorduk. Her zaman etkin sonuç almak da mümkün olmuyordu.

Ancak şimdi cihazlı uygulamalarla akne ve sivilce izlerinin görünümünü iyileştirilmesi mümkün… Baby Face Beauty Thulium Lazer advance mod ve Fractora Odaklanmış Radyofrekans Uygulamaları cildin yenilenmesinde ve akne izlerinin silinmesinde önerdiğimiz etkin ve olumlu sonuç veren iki cihazlı uygulamadır. Her iki uygulamada da seans sayılarına ve aralıklarına cildin durumuna göre karar verilir.

Akne ve Sivilceye Yatkın Yağlı Ciltler İçin Doğal Reçeteler

Maske:

  • ½ portakalın suyu
  • 1 yemek kaşığı yeşil kil
  • 1 tatlı kaşığı beyaz çay suyu (yoksa yeşil çayda olabilir)
  • 1 çay kaşığı biberiye yağı

Tüm malzemeleri homojen biri karışım elde edene kadar karıştırın. (Cildinize maskeyi sürmeden önce ılık suyla ıslatılmış bir tülbenti yaklaşık 5 dk bekletirseniz, maskenin cilde daha iyi ihtiva etmesini olanak sağlarsınız.) Maskeyi cildinizde yaklaşık 15 dakika (kuruyana kadar) bekletip ılık suyla temizleyiniz.

 Losyon:

  • 1 su bardağı elma sirkesi (kendi ürettiğiniz ya da doğal elma sirkesi)
  • 1 su bardağı içme suyu
  • Birkaç taze nane yaprağı
  • 2 damla sızma zeytinyağı

Tüm malzemeleri derin bir kapta 10 dakika kadar kaynatıp, soğumaya bırakın. Sonrasında cam bir şişeye aktarıp losyon olarak kullanabilirsiniz.

Daha fazlası için  Akne ve Sivilce İzi Tedavisi sayfamızı inceleyin.

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer