Akustik Şok Dalga Terapisi (AWT) Nedir? | Pervin Dinçer

Whatsapp


Akustik Şok Dalga Terapisi

AWT

 

Akustik Şok Dalga Terapisi (AWT), basınçlı ses dalgaları ile etki eden bir kas geliştirme, yağ doku parçalama ve vücut şekillendirme sistemidir. Cilde temas ederek yapılan uygulamada ses dalgalarının darbeleri cilt katmanlarını ve bağ dokuyu da geçerek kaslar üzerinde etkili olur, yağ hücrelerine basınç uygular ve kan dolaşımını harekete geçirir. Kan dolaşımının harekete geçmesi ve kasların çalışmaya başlamasıyla salgılanan hormonlar sayesinde metabolizma uyanır ve hızlanır, lenf drenaj sisteminin daha iyi çalışmaya başlar.

Acoustic Wave Therapy (Akustik Şok Dalga Terapisi), saniyeler içinde şok ses dalgaları üretir, altı bara kadar uygulayabildiği basınç ile bu ses dalgalarının derine iletimini sağlar. Yüksek enerjili şok dalgaların cilt yüzeyinde herhangi bir acı, yanma ya da ağrıya neden olmuyor olması AWT gibi etkili sonuçlar elde edilen bir sistemi ayrıca avantajlı bir hale getirir. 

AWT, zayıflama ve bölgesel incelme yöntemi olmasına karşın farklı tedaviler için de kullanılmaktadır. Akustik şok dalga terapisi ile yapılabilenleri şöyle sıralayabiliriz: 

 • Selülite tedavisi.
 • Sıkılaştırma.
 • Bölgesel kas güçlendirme. (Karın kası, kalça kası)
 • Bölgesel incelme.
 • Bölgesel zayıflama.
 • Vücut şekillendirme.
 • Cilt pürüzsüzleştirme.

AWT Nasıl Çalışır?

Yüksek basınca maruz kalan yağ hücresinin zarı zayıflar, geçirgenliği artar ve fazla yağ, hücre zarından kolayca tahliye olur. Vücudun atık boşaltma sistemi lenf drenaj, çözülmüş yağ fazlasını vücuttan uzaklaştırır. Bu sayede bedenin kendi kendini iyileştirme, onarma yeteneği de aktif hale gelmiş olur. Kan dolaşımının harekete geçmesi ve kas kütlesinin büyümesi, spor yapan bir bedende doğal olarak başlayan zayıflama ve dolaşım iyileşmesine bağlı olarak cildin tüm katmanlarında aktive olan dokusal iyileşme elde etmemizi sağlar. 

Hasta ve hekim memnuniyeti en yüksek uygulamalardan biridir. Birçok araştırma ile çeşitli vakalar üzerindeki etkileri incelenmiş, başarısı onaylanmış bir cihaz ve yöntemdir. 

Akustik Şok Dalga Terapisi Nasıl Uygulanır?

Uygulama bölgesine ve tedavinin gereksinimine göre seçilen başlıklar kullanılmadan önce cilde soğuk jel uygulanır. Cihaza özel problarla işlem bölgesine masaj yapılır. Bölgesel yağlanmaya meyilli karın, kalça ve bel bölgesinde zayıflama, incelme ve şekillendirme sağlar. Pürüzsüz ve sıkı bacaklar için AWT en etkili uygulamalardan biridir. Kol inceltme ve  kol sıkılaştırma için de gene akustik şok dalgalardan faydalanabilirsiniz. 

AWT haftada 2 defa uygulanabilir, protokolü en az 8-10 seans gerektirir. Net seans sayısı tedaviye ve vakanın şiddetine göre hekim tarafından ilk muayenede belirlenir. 

İki haftadan itibaren gözlemlenebilen sonuçların tam olarak ortaya çıkması 2 ay kadar zaman alabilir. AWT ile elde edilen bölgesel incelme, sıkılaşma ve pürüzsüzleşme uzun süre kalıcıdır.

AWT ile Bölgesel Zayıflama 

Akustik şok dalga terapisi, ameliyatsız bölgesel incelme uygulamaları kümesinde yer alır, teknolojik olarak da özgün bir cihazdır. Ses dalgaları (ultrasound)  ve basınç birlikteliğinden doğan AWT, bölgesel inatçı yağlanmaya karşı oldukça etkili seanslar sunar. Yağ hücresini parçalarken, kas kütlesini büyüten akustik dalgalar sayesinde fazla yağlardan bıçak altına yatmadan kurtulabilmemizi sağlar. Acısız, ağrısız bir bölgesel zayıflama yöntemidir; günlük hayata, iş yaşamına ara vermek gerekmez. Metabolizmayı harekete geçirdiği için diyetle desteklendiğinde tüm vücutta fazla kiloların atılmasına yardımcı olmak gibi bir etkisi vardır. Yağ fazlası, vücudun kendi yağ atım sistemi kullanılarak gerçekleştiği için sonuçlar kalıcıdır ve süreç kendi doğasında gelişir.

Ameliyatsız bölgesel zayıflamada, yağ dokularını yüksek soğuk ile parçalayan vakumlu Soğuk Lipoliz ile 1 saatte gözle görülür farkı keşfedin. (sayfa yeni sekmede açılır.)

AWT uygulamasının ardından hastanın en az 2 mümkünse 3 litre su içmesi, tedavi süresi boyunca sıvı tüketimi ile bedene yardımcı olması AWT’nin başarısını ciddi anlamda artırır. 

AWT ile Vücut Sıkılaştırma 

Sarkan deriyi eski haline dönüştürmede medikal estetik uygulamalar arasında en etkili yöntemlerden biri akustik şok dalga terapisidir. Bıçak altına yatmadan cilt sıkılaştırmanın en büyük avantajı iz kalmıyor olması diyebiliriz. Tedavi sonrasında günlük hayata devam edebilmenin yanı sıra ağrısız bir uygulama olması, AWT’nin birçok olumlu yönünden bir tanesidir. Kısa işlem sürelerinde, hasta memnuniyeti bakımından tatmin edici sonuçlar elde etmemizi sağlayan, efektif bir teknoloji ve popüler bir yöntemdir. 

Güçlü ses dalgaları vasıtayla oluşan akustik titreşimlerin bağ dokuya uyguladığı basınç, kolajen üretimini tetikleyerek cildin elastikiyet kazanmasını sağlar. Dolaşım sisteminin rahatlaması, metabolizmanın hızlanması ve kas kütlesinin artmasına bağlı olarak vücutta kolajen üretimi doğal olarak artar, böylece  elastin lifleri kısalır, sıkılaşır. 

AWT ile vücut sıkılaştırmanın avantajlarını şöyle sıralayabiliriz;

 • Pürüzsüz bir ten 
 • Beden ölçülerinde daralma 
 • Belirgin ve biçimli hatlar 
 • Daha ince bir fiziki görünüm 

 

 • Kol Sıkılaştırma

Kol sarkmalarına çok sık rastlanır. Spor yaptığı halde kollarında sarkma ve gevşeme olan kişilerin çoğunluğu kadınlardan oluşur. Kadın bedeni daha yağlıdır  ve kol arkası, alt bölümdeki deri de hayli yağlı bir bölgedir. AWT, kolun çalıştırılması zor kas grupları üzerinde etkili olarak, gevşemenin olduğu bölgedeki kas yoğunluğunu artırır, yağ doku küçülür. Aynı zamanda bağ dokuda harekete geçen kolajen hücreleri sayesinde bozulmuş olan elastin lifleri eski haline döner.  

 • Bacak Sıkılaştırma

Akustik ses dalgaları, bacak kaslarını çalıştırarak üst bacaklarda biriken ve gevşemiş, sarkmış bir görüntüye neden olan yağ dokuyu küçültür. Bacak şekillendirmede en çok tercih edilen yöntemlerden biri olan AWT, bacakları inceltir, pürüzsüz ve ışıltılı bir ten kazandırır. İç bacak gibi çabuk gevşeyen ve zor sıkılaşan bölgelerde kısa sürede etkili sonuçlar elde etmemizi sağlar. 

 • Karın ve Bel Bölgesi Sıkılaştırma

Karın bölgesinde yerleşik yağ problemi Türk toplumunda hem kadınlar hem erkekler arasında en yaygın bölgesel kilo/yağlanma sorunlarının başında gelir. Kilo alıp vermeye bağlı olarak gelişen sarkmaların odağında karın, göbek ve bel bölgesindeki sarkmalar bulunur.  Kadınlarda doğum sonrası karın sıkılaştırma AWT uygulamasının konuları arasındadır.  

Geniş bir uygulama alanı olmasına rağmen AWT, karın sıkılaştırmada oldukça etkili sonuçlar elde edebilen güçlü bir sıkılaştırma sistemidir. Karın ve bel bölgesindeki yağ dokuyu basınçlı akustik dalgalarla hücre bazında hacim kaybına uğratır. Lenf drenaj sistemiyle ve uygulama sonrası içilen bol su ile vücuttan uzaklaştırır. Daha sıkı ve ince bir fiziki görüntü elde etmemizi sağlar. 

 • Gıdı ve Dekolte Sıkılaştırma 

Gıdı ve dekolte bölgesinde kullanılan özel başlık sayesinde yüzde jawline efekt etkisi yaratan AWT, dekolte bölgesini gençleştirir. Çene altında yumuşayıp, yer çekimine düşen yağ dokuyu küçültür ve elastin bantlarını sıkılaştırarak bölgedeki sarkmayı toparlar. Kolajen üretimini tetikleyerek tüm boyun ve dekolte bölgesinde doğal bir yeniden yapılandırma ve onarım sürecini aktive eder. 

AWT ile Selülit Tedavisi

Selülit bir dolaşım bozukluğu sorunudur ve daha çok hareketsiz kalmaktan kaynaklandığı için Akustik Şok Dalga Terapisine son derece olumlu yanıt verir. İnaktif spor, kasları çalıştırırken şok dalgalar çukurlu yapıdaki yağ dokularını küçültür, kan dolaşımının harekete geçer. 8-10 seans AWT uygulaması ile portakal kabuğu görünümünden kurtulmak mümkündür.

Tüm Selülit Tedavisi Seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız. 

AWT Hakkında Sıkça Sorulan Sorular 

1. AWT kaç seansta etki eder?
Seans sayısı uygulama bölgesine ve tedavinin ihtiyacına göre değişiklik gösterebilir fakat yağ dokunun küçülmeye devam etmesi için en az 8 seans AWT uygulaması gereklidir.
2. Akustik Şok Dalga Terapisi işe yarıyor mu?
Yüksek basınçlı ses dalgalarının yağ dokuyu küçülttüğü ve kas kütlesini büyüttüğü, AWT üzerine yapılan birçok bilimsel araştırmanın konusu olmuş, cihazın işe yaradığı bu araştırmalarla da desteklenmiştir.
3. AWT zararlı mı?
Cihazlı uygulamalar arasında en güvenli yöntemlerden biridir, bilinen bir zararı yoktur.
4. AWT fiyatları ne kadardır?
Seans sayısına ve uygulama bölgesine göre Akustik Şok Dalga Terapisi fiyatları değişebilir. Net fiyat ve AWT ile ilgili merak ettiğiniz diğer her şey için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer