Aşırı Terlemede Botoks Tedavisi | Pervin Dinçer

Whatsapp


Aşırı Terlemede Botoks Tedavisi

Aşırı terleme tıp dilinde (Hiperhidrozis) olarak adlandırılır…Vücudun her yerinde aşırı terleme nadirdir ve genellikle koltuk altlarında, avuç içi ve ayakta, ayak tabanında aşırı terleme ile kendini gösterir. Bazen çok küçük bir efor, bazen ani bir heyecanla genellikle de sıcak ortamlarda ortaya çıkar. Aşırı terleyen alanlar bazen kişilerin yaşam kalitesini ve sosyal hayatını etkileyen ileri boyutlarda olabilir. Örneğin; koltuk altlarında aşırı terleme şikâyeti olan kişiler giysilerinin bu bölümlerinin hep ıslak olmasından, kokudan veya ortaya çıkan kötü görüntüden şikayet ederler. Bundan dolayı yanlarında yedek kıyafet bulunduracak kadar sıkıntı çektiklerini ifade ederler.

Koltuk altlarından başka diğer aşırı terleme teri olan eller yani avuç içleri, o kişinin diğer insanlarla el sıkışmasını ve hatta objelere dokunmasını, yazı yazmasını engelleyecek derecede ciddi olabilir.Çoğu zaman elleri terleyen kişiler avuç içlerinde kağıt mendiller ile dolaşırlar..

Genellikle ellerle birlikte olan ayaklardaki aşırı terlemeler ise kötü kokuya neden olur. Bunun yanı sıra yine önemli bir sağlık problemi olarak nemlenme dolayısıyla ayak ve ayak tırnaklarında mantar gelişimine zemin hazırlayabilir. Ayaklar aşıı terlediğinde ayakıbalarını çıkardıklarında çok kötü ayak kokusu ile karşılaşabilirler…

Terleme tedavisinde son yıllarda botoks kullanılmaya başlanmıştır. Adale fonksiyonlarını geçici olarak durdurarak etkili olan bu ilacın ter bezi faaliyetlerini de geçici olarak durdurduğu keşfedildikten sonra bu ilaç terleme tedavisinde de kullanılmaya başlanmıştır. Botoksun terleme tedavisindeki rolü günümüzde giderek artmaya başlamıştır. Son yıllarda tüm dünyada tedavi edici etkisinin yanı sıra estetik amaçlı olarak da çok fazla kullanılan botoks maddesi, günümüzde aşırı terleme için geliştirilen alternatif yöntemlerden biridir. Özellikle koltuk altı, el ve ayak terlemelerinde tercih edilen botoks tedavisiyle 4-6 ay süreyle o bölgedeki terlemeye yol açan uyarılar azaltılmaktadır. Botoks, bilinen klasik etkileme yolu olan sempatik sinir sisteminin aşırı duyarlılığını bloke ederek terlemeyi önlemektedir.

Sempatik sinir sisteminin aşırı duyarlılığı olan insanlar genellikle stresli ve heyecanlı olan ve hemen tepki veren kişilerdir. Özellikle sosyal faaliyetlerde ve toplantı gibi kalabalık ortamlarda aşırı derecede heyecanlandıklarında terlerler. Aşırı terleyen bölgelerine Botoks yaptıran hastalar, terlemeleri durduğu için artık böyle sıkıntılar yaşamazlar. Botoks bazı hastalarda 6 aya kadar etkili olabilmektedir.

Özellikle yazın aşırı terleyen kişiler yaz başı Botoks yaptırdıklarında yaz boyunca havalar serinleyene kadar rahat ederler.

Botoks birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bir ilaçtır ve terlemenin tedavisinde kullanılması bu hastalıklardan sadece birisidir.

Etkisi kalıcı olmadığından istendiğinde tekrar yapılmalıdır. Yapılması aşırı terleyen bölgelere cilt içine ve hemen altına ince iğneler ile enjeksiyonu şeklindedir. Avuç içi ve ayak tabanı gibi aşırı hassas bölgelerde ağrı fazla olacağından botoks enjeksiyonu öncesi bu bölgelere lokal anestezik madde enjeksiyonu yapılır veya topikal olarak anestezik maddeler sürülür. Ardından terleyen bölgeleri belirlemek için baticon sürülüp üzerine mısır nişastası uygulanır…

Bu uygulama sonrası terleyen bölgeler mor renk alır mor renk alan alana uyuşma sağlandıktan sonra Botoks enjeksiyonları yapılır. Tecrübeli ellerde damar içi enjeksiyonu hemen hemen mümkün olmadığı için sistemik etki görülmez.

Eğer biraz derine veya aynı yere fazla enjeksiyon yapılır ve el ya da ayakta adale içine enjeksiyon yapılırsa bu adalede geçici fonksiyon kaybı olur. İlacın etkili olduğu dönemde ilgili adalelerde fonksiyon kaybı veya güçsüzlük olur. Neyse ki bu durum geçicidir ve 4–6 ay içinde kendiliğinden düzelir.

Aşırı terleyen kişiler sık sık duş almalı,rollon deodorant mutlaka kullanmalı…Özellikle kolaltı için satılan rollonların kalitelİ olmasına dikkat edilmeli bazı ürünlerler kolaltlarında kararma yapabilmektedir…