Botoksla İlgili Yanlış Bilinenler, Bilinmesi Gerekenler | Pervin Dinçer

Whatsapp


Botoksla İlgili Yanlış Bilinenler, Bilinmesi Gerekenler

Botoksla İlgili Yanlış Bilinenler, Bilinmesi Gerekenler

Botoks, kullanımı devamlı yaygınlaşan fakat buna rağmen hakkında bilinmeyenlerin ya da yanlış bilinenlerin olduğu bir uygulamadır.

Başlangıçta tıp dünyasında nörolojinin yararlandığı botoks, daha sonra estetik amacıyla kullanılmaya başlandı. Botoks, ciltte oluşan kırışıkların ve çizgilerin açılmasında kullanılan cerrahi olmayan bir uygulamadır. Ana maddesi Clostridum Botulinum adlı bir bakteriden üretilen doğal ve saflaştırılmış bir protein. Üzerinde kırışıklığın gözlendiği kaslara minik enjeksiyon hareketleriyle uygulanır ve sevindirici sonuçlar doğurur. Botoksun etkisi kasın hareketlerinin geçici olarak yavaşlatılması ve hareketler için kaslara verilen komutların alınmasının ertelenmesi gibi düşünülebilir. Doğru uygulanması halinde asla felç etkisi yaratmaz. Uygulanması kolaydır, büyük acı hissi doğurmaz.

İlk uygulamada 4 ay süren etki, sonraki uygulamalarda 6 aya dek çıkar. Kırışıklığa yol açan kaslara serum fizyolojik ile seyreltilerek enjekte edilmektedir, enjeksiyondan sonra kas içinde yayılarak dağılır. Uygulama alanları alın, kaş arası, göz çevresindeki kaz ayağı dediğimiz çizgiler, üst dudak ve boyundaki çizgilerdir. Aynı zamanda koltuk altı, el ve ayak terleme probleminde de tedavi maksatlı uygulamalar yapılabilir.

Hastaların özel bir talebi olmadıkça ve doktor da sakıncasız bulmadıkça mimiklerin yok edilmesi gibi bir amaçla kullanılmaz. Sadece kırışıklığa yol açan aşırı mimik kıvrımlarını yumuşatmayı ve ilk görüntüsüne kavuşturmayı amaçlar. Dozu ayarlarken doktorun dikkat ettiği şey doğal görünümü bozmamaktır. Yanlış bilinen önemli bir şey ise botoksun başka kırışıklıklara neden olduğudur. Oysa yatay çizgileri yok eden botoks, zaten var olan dikey kırışıkların daha fazla göze çarpmasında neden olabilir, hepsi bu. Yeni bir kırışıklık yaratmaz. Botoksun doğru uygulanması halinde yan etkisi yoktur. Çünkü etkisi, uygulandığı bölgedir, bunun dışına çıkmaz.

Botoks dudak kalınlaştırmak için kullanılan bir dolgu maddesi değildir. Bu botoks hakkında bilinen en önemli yanlışlardan biridir. Dudak üzeri kırışıklıklarında kullanılması, dudak görünümünü de pürüzsüzleştirdiğinden dudakları dolgunlaştırmak için kullanıldığı zannedilir, bu doğru değildir. Botoks uygulaması için başvurduğunuz kişi mutlaka işinin uzmanı olmalıdır. Doğru kişi medikal estetik uzmanı ya da doktordur. Herhangi bir güzellik salonunda yaptırılan botoks uygulaması, yasal olarak da yasaklanmıştır, rağbet etmemenizi özellikle hatırlatırım.

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer