Çatlak Tedavisi Uygulamaları ve 2023 Fiyatları | Pervin Dinçer

Whatsapp


Çatlak Tedavisi

Çatlak Tedavisi Yöntemleri

 

Çatlak tedavisi, vücut bakımları arasında en sık başvurulan uygulamalardandır ve Striort veya lazer cihazlarıyla çatlaklara karşı başarılı sonuçlar alınır.

Zayıf ya da kilolu, her yaştan birçok kadın ve erkeğin özellikle karın ve bacak bölgesinde  yoğun olarak karşımıza çıkan cilt çatlakları, vücut deformasyonları arasında en çok şikayet edilen sorunların başında gelir. İlk oluşumunun üzerinden uzun zaman geçmişse çatlak tedavisi ile sonuç almak biraz meşakkatli olabileceği için erken dönemde müdahale büyük avantajlar sağlar. Fakat ne yazık ki, ergenlik döneminde, boy atma ve fiziksel gelişim sebebiyle oluşan çatlaklar, yıllar sonra hastanın dikkatini çeker, rahatsız eder, gözüne batmaya başlar.   

Neyse ki gelişen medikal estetik teknolojisi sayesinde Altın İğne, Fraksiyonel Lazer Co2, Striort  ve Mezoterapi uygulamalarıyla derin ve eski çatlaklardan kurtulmak ya da görünümlerinin yüksek oranda azaldığı sonuçlar elde etmek mümkün. 

Vücut Çatlakları Neden Oluşur?

İnsan bedeni büyürken derisi de onunla birlikte büyür ve bu büyüme vücudun total gelişim hızını takip edebildiğinde herhangi bir hasar ortaya çıkmaz. Dünyaya geldiğimizde tüm diğer organlarımız gibi derimiz de küçüktür ve yıllar içinde kemiklerimiz, iç organlarımız, kaslarımız büyür, tıpkı derimiz gibi. 

Ergenlik döneminde gerçekleşen ani büyümeler derinin genellikle ilk hasar aldığı dönemdir çünkü deri, kemik ve kasların gelişimine yetişmekte zorlanır ve yırtılarak esner, büyür. Hamilelik bir başka benzer süreçtir. Anne karnında bebek büyüdükçe deri esnemeye başlar fakat son aylardaki ani büyümelere yetişemez ve karın bölgesinde derin çatlaklar oraya çıkar öyle ki uyluklardan üst bacaklara kadar çatlak oluşturan gebelikler vardır. Kilo alıp verme cilt çatlaklarının en yaygın bir başka nedenidir ve kilo vermenin şiddetine göre çok ciddi çatlak vakalarına neden olabilir. Bunların dışında bir takım hormonal ilaçların kullanımı, doğum kontrol haplarının da cilt çatlaklarına sebebiyet verdiği bilinmektedir.

Konu hakkında daha fazlasını Vücut Çatlaklarının Nedenleri Nelerdir? yazımızda keşfedin.

Cilt, yüzde seksen oranda kolajenden ve yüzde dört elastin hücresinden oluşur. Cildin esneklik kabiliyeti elastin liflerinden gelmektedir. Çatlak, bu liflerin hasar görmesi durumudur. 

Hamilelik Dönemlerinde Oluşan Çatlaklar: Ağırlıklı olarak karın bölgesindeki dikine çatlakların derinliği ve yaygınlığı kişiden kişiye değişir. Çok derin ya da daha hafif çatlaklar oluşabilir. Gebeliğin ilk zamanlarında itibaren çatlak önleyici kremler kullanmak, deriyi sürece hazırlamak, belli oranda yardımcı olsa da annenin cilt tipine, karnın genişliğine, mevsime, beslenme biçimine göre değişen bir durum söz konusudur. Hamilelik döneminde oluşan çatlaklar için dermatolog desteği, uzman bakımı, koruyucu etki sağlayacaktır. Annenin emzirme dönemi tamamlandıktan ve derinin kendi kendine ne  derece eskiye dönebildiği de gözlemledikten sonra, çok daha vakit geçirmeden, çatlaklar yerleşmeden, uygun görülen yöntem ya da yöntemler kombinasyonu ile tedavi edilmelidir.

Ergenlik Döneminde Oluşan Çatlaklar: İç bacaklar, baldırlar, bel, göğüs üstü, alt bacak arkası, diz kapağı etrafı ve arkası, ergenlik dönemlerinde çatlak oluşan bölgelerdir. Birden uzayan boy, gelişen dokular, kilo almak gibi birçok durum aynı anda meydana geldiği için elastin lifleri hasar görür. Bir kısmı kısa zamanda geriye döner, yaş genç olduğu için vücut yeterli miktarda kolajen üretebilir ve elastin liflerini onarır. Ergenlik çatlakları, genelde bu dönem geçtikten yıllar sonra fark edildiği için tedavisi zaman alan çatlaklardır. Çatlak eskidikçe, rengi cildin normal rengine yaklaştıkça tedavisi zorlaşsa da son dönem çatlak tedavileri ile cildi dönüştürmek mümkün.

Kilo Alıp Verme ve Diyet Dönemlerinde Oluşan Çatlaklar: Yaş ilerledikçe kilo dengesi daha sık değişebilir ve ileri yaşlarda kolajen üretimi düştüğü için özellikle otuzlu yaşlardan sonraki kilo değişimlerinden kalan çatlakları onarmak için vücudun desteğe ihtiyacı vardır. Kolajen üretimini tetikleyen sistemler sayesinde elastin hücreleri çatlak dokuyu yeniden yapılandırır ve bu tür çatlakların mazisi ergenlik dönemi çatlakları kadar eski olmadığı için çok daha kısa sürede etkili sonuçlar elde ettiğimiz vakalardır.

Çatlak Tedavisi için Kullanılan Yöntemler 

Çatlak tedavisinin ihtiyacı olan doku yenilenmesi için kolajen üretimini tetikleyen lazer, vakum ve iğneli sistemler kullanılır. Kontrollü hasar oluşturan bu uygulamalar kolajen üretimi artırır, elastin lifleri yeniden oluşur ve böylece hasarlı bölgede başlayan kendi kendini onarma ve yenileme sayesinde çatlaklardan ve izlerinden kolayca kurtulunur.

Altın İğne ile Çatlak Tedavisi

Altın iğne, iğneli radyofrekans olarak da bilinen, etkili bir cilt yenileme sistemidir. Mikro altın iğnelerle radyofrekans enerjisinin sağladığı ısı deri altına iletilirken cilt yüzeyi binlerce mikro iğneleme ile kolajen üretimine teşvik edilir. 

Bağ dokuyu tutan yıpranmış ve zayıflamış elastin liflerinin kolajenle yenilenmesini hedeflediğimiz altın iğne ile çatlak tedavisinde amacımız, yeni doku üretimi sağlayarak bağ dokuyu güçlendirmektir. Altının iletkenliğini arttırdığı radyofrekans enerjileri ile bağ dokudan itibaren uyarılan cilt altı dokularda başlayan kolajen üretimi, epidermisteki binlerce gözle görülemeyecek yarayı da iyileştirmek için kısa sürede maksimum kolajen sentezler. Derin dokulardan itibaren yenilenen ciltte çatlak görüntüsü büyük oranda tedavi edilir.

İğneli radyofrekans uygulaması hakkında her şeyi Altın İğne sayfamızdan öğrenebilirsiniz. 

Her cilt tipi için uygun, tüm çatlak hikayelerinde etkili sonuçlar elde ettiğimiz altın iğne çatlak tedavisinin seans sayısı vakaya göre değişir. Diğer yöntemlerle desteklenerek de kullanılabilir.

Fraksiyonel CO2 Lazer ile Çatlak Tedavisi

Fraksiyonel karbondioksit lazer de gene kolajen üretimini tetikleyerek yeni doku oluşmasını sağlayan tedavilerden biridir. Çatlak üzerinde uygulanan sınırlı hasarlama, kolajen ve elastin hücrelerinin yeni doku üretmesine neden olur. Böylece esneme özelliğini kaybetmiş, eski dokunun yerini yeni doku almaya başlar. 

Fraksiyonel CO2 Lazer ile çatlak tedavisi, eski çatlaklar üzerinde bile işe yarayan, sonuç odaklı bir uygulamadır. Çatlakların hangi bölgede, ne derece derin ve ne kadar eski olduğuna göre seans sayısı değişiklik arz eder. en doğru bilgi için doktorlarımıza danışabilirsiniz.

Steroid ile Çatlak Tedavisi

Steroid çatlak tedavisi;  özel bir vakumlama ile kontrollü hasar yaratarak kolajen üretimi tetikleyen farklı bir cilt yenileme ve gençleştirme sistemidir. 3 seans gibi kısa sürelerde yüzde 80’e varan iyileşmeler elde etmemizi sağlar.  En etkili çatlak tedavisi uygulamalarının başında gelir.  

Ayda 1 defa olmak üzere genelde 3 seans olarak planlanır. Nadiren de olsa beklentiyi karşılayamadığı, daha düşük oranda işe yarayan sonuçlar ortaya çıkabilir. İyileşme, cilt yenileme, yeni doku üretimi kişiden kişiye göre değişir. Cilt tiplerine bağlı olarak yüzde 90 oranda iyileşen, çatlakların gözle görülemeyecek kadar silindiği tedaviler de mümkündür.

Mezoterapi ile Çatlak Tedavisi

Mezoterapi cilt bakımları arasında bir klasik ve çatlak tedavisinde de uzun zamandır kullanılmaktadır. Mikro iğnelerle cilt altı dokulara uygulanan vitaminler, mineraller ve hyaluronik asit tüm deri katmanlarında bir yeniden yapılanma elde etmemizi sağlar. Esnekliğini kaybetmiş, kopmuş elastin bağlarının güçlenmesi ile  çatlak doku yenilenir, çökmeler yeni doku ile dolmaya ve renk farkı eşitlenmeye başlar. 

Mezoterapi, sürekli güncellenen ürün içeriği kalitesi sayesinde çatlak tedavisinde giderek daha etkili bir uygulama olarak tercih edilmektedir. Derin ve eski çatlakların giderilmesinde diğer çatlak ya da cilt yenileme uygulamaları ile birlikte kullanılabilir. 

En Etkili Çatlak Tedavisi Hangisidir?

Altın İğne, Fraksiyonel Karbondioksit Lazer, Steroid ve Mezoterapi, etkili sonuçlar elde ettiğimiz, hasta memnuniyeti yüksek çatlak tedavileri uygulamalarıdır.

Çatlaklarımın Gitmesi İçin Kaç Seans İşlem Görmeliyim?

Çatlak tedavilerinde seans sayısı tamamen kişiye özel hazırlanan protokollerle doktorlarımız tarafından belirlenmektedir. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Eski Çatlaklar Çatlak Tedavisi İle Geçer Mi?

Oluşmasının üzerinden çok zaman geçmiş çatlaklar uzun seanslar ve kombine uygulama protokolleri ile önemli ölçüde tedavi edilebilir.

Kimler Çatlak Tedavisi Yaptırabilir?

Emzirme dönemindeki anneler dışında herkes çatlak tedavileri ile pürüzsüz bir tene kavuşma hayallerini gerçekleştirebilir.

Çatlaklar azaltmada ve gidermede uygulayabileceğiniz doğal yaklaşımları Vücut Çatlaklarına Karşı Doğal Çözümler yazımızda bulabilirsiniz.

Paylaş
guest
3 Yorum
Eskiden yeniye
Yeniden ekiye En çok oylananlar
Inline Feedbacks
View all comments
cansu
cansu
1 yıl önce

merhaba omuzlarımda çatlaklar oluştu. Kollarımın içinde ve belimde de var. Hepsi bembeyaz. Bunlar için en etkili tedavi yöntemi arıyorum, fiyat konusunda bilgi alabilir miyim?Pervin Dinçer