Çene Gamzesi Nasıl Yapılır, Nasıl Kapatılır? | Pervin Dinçer

Whatsapp


Çene Gamzesi Nasıl Yapılır, Nasıl Kapatılır?

Çene Gamzesi Nasıl Kapatılır

 

Çene gamzesi, üzerinde farklı şekillerde çukur bulunan çeneyi ifade eder. Çene gamzelerini estetik bazı uygulamalarla ekleyebilir ya da yok edebilirsiniz.

Tercihinize bağlı olarak çene gamzesini bir güzellik belirtisi olarak düşünebilirsiniz. Genellikle çene gamzesi genetik bir özellik olup farklı şekil ve boyutlarda gelir. Çene gamzesi çok belirgin ya da sadece küçük bir çene çukuru gibi görünen çok daha incelikli bir yapıya sahip olabilir. Çene gamzesi oluşturmak veya bu görüntüyü kapatmak için farklı birçok yöntemden faydalanılır.

Alanında uzman ve deneyimli kadrosuyla Pervin Dinçer güzellik danışmanlığı olarak estetik hedeflerinize ulaşmaya yardımcı olacak kapsamlı hizmetler sunarız.

Çene Gamzesinin Anlamı Nedir?

Çene hattındaki asimetrinin bir sonucu olan çene gamzesi, “yarık çene” olarak da bilinen ve çene üzerinde yer alan bir oluktur. Çene kemiğinde ortaya çıkan “symphysis menti” adı verilen oluk daha sonra kas ve deri ile kaplanır. Çene gamzeleri kalıtsaldır ve erkeklerde kadınlardan daha yaygındır.

Çenenizin şekli siz doğmadan önce belirlenir. Fetüs geliştiğinde çene kemiği, başın her iki yanında büyümeye başlar ve çenenin ortasında birleşir. Çene gamzesi olan kişilerde alt çenenin iki tarafı tamamen kaynaşmaz, biraz boşluk veya yarık kalır.

Gamzeler, dikey veya Y şeklinde bir kıvrımdan yuvarlak bir çukura kadar çeşitli şekillerde olabilir. Çene gamzesi görünüşünüzü etkiler ancak günlük yaşamınızı etkileyecek bir fiziksel özellik değildir.

Çene Gamzesi Neden Olur?

Bu durum çoğunlukla genlerinize bağlıdır. Ailenizdeki diğer insanlarda çene gamzesi varsa sizde de olma olasılığı daha yüksektir. Belirgin gamze doğumdan önce oluşur. Alt çenenin iki tarafı cenin gelişimi sırasında tamamen kaynaşmaz. Bu da gamze dışında başka semptomlara neden olmaz.

Çene bir fetüste iki ayrı yarım olarak gelişir ve iki yarımın kaynaşması sırasında hizada hafif bir sapma olduğunda çene gamzesi ile sonuçlanır. Genellikle çenenin bir yarısı diğerinden daha büyük veya daha uzun büyüdüğü için çenede iki yarının birleştiği yerde çukura neden olur.

Çene Gamzesi Nasıl Yapılır?

Gamzeler, gülümsemenizi aydınlatmanın ve yüzünüze karakter katmanın güzel bir yoludur. Gamze oluşturma, son birkaç yılda popüler bir prosedür haline gelmiştir. Gamze ameliyatı yanaklarınıza veya çenenize yapılabilir.

Gamze oluşturma, doğal olarak oluşan bu anatomiyi yeniden yaratmayı amaçlayan basit bir cerrahi işlemdir. Gamzelerin ideal pozisyonu hastadan hastaya değişir. Gamzenin nereye yerleştirileceğine karar, işlem sırasında hastanın durumu ve tercihi ile verilir. Bu işlem, lokal anestezi altında minimum rahatsızlık ile yapılabilir. 

Alan lokal anestezi ile uyuşturularak küçük bir kesi yapılır. Cilt daha sonra emilebilir bir dikişle daha derin dokulara sabitlenir ve kesi kapatılır. Dikişlerin alınması gerekmez. İyileşme minimal şişlik ile hızlıdır. Birkaç hafta sonra, tıpkı doğal olarak oluşan bir gamze gibi, yalnızca gülümsediğinizde ortaya çıkar.

Herhangi bir estetik işlem söz konusu olduğunda herkese uyan tek bir uygulama yoktur. Her hastanın kendine özgü cerrahi ihtiyaçları vardır. Gamze oluşturma, mevcut yüz anatominize, cerrahi gereksinimlerinize ve istenen estetik sonuçlara göre tamamen özelleştirilir. 

Çene Gamzesi Nasıl Kapatılır?

Çene gamzelerini sevmeyen pek çok insan bulunur. Küçükken sevimli görünen bu gamzeler, büyüdükçe derin ve belirgin bir görünüme dönüşebilir. Diğer yüz özelliklerini gölgede bırakabilir. Bu da kişileri rahatsız edebilir.

Gençliği ve masumiyeti temsil eden yanak gamzelerinin aksine, çoğu kadın çene gamzesine sahip olmanın kadınsı olmaktan çok erkeksi olduğunu düşündüğü için çekici gelmeyebilir.

Derin yarık çenenin görünümünü iyileştirmenin birkaç yolu vardır. En popüler ve en basit yollardan biri, çene çukurunu doldurmak için dermal dolgu maddeleri ve botoks kullanmaktır.

Kalıcılık, invazivlik ve maliyet açısından farklılık gösteren derin çene yarığının görünümünü iyileştirmenin birkaç yolu vardır:

  • Dermal Dolgu Maddeleri: 

Sentetik yumuşak doku dolgu maddeleri, bir klinik ortamında sadece birkaç dakika içinde çene yarığına veya çukura enjekte edilebilir. Uzmanınız, yarık derinliğine bağlı olarak yüzeysel veya daha derin bir enjeksiyonun gerekli olup olmadığını belirlemenize yardımcı olur. Güvenli ve geri dönüşümlü olsa da, bu dolgu maddeleri altı ila on iki ay dayanma eğilimindedir.

 

  • Yağ Grefti: 

Kendi yağınız, yüksek bir başarı oranıyla daha kalıcı bir dolgu maddesi olarak kullanılabilir, ancak genel çene boyutunu artırabilir. Liposuction ile göbek bölgesinden az miktarda yağ alınır, rafine edilir ve orta çeneye transfer edilir.

 

  • Botoks: 

Bu enjeksiyonlar, yarık görünümünü en aza indirmek için çene kaslarını etkisiz hale getirir. Botoks, sinerjik bir etki elde etmek için genellikle dolgu maddeleriyle birleştirilir.

 

  • Genioplasti: 

Çene gamzesi estetiği, görünür bir kesi olmadan daha büyük bir kusuru düzeltebilme avantajına sahip olan çene kemiğinin değiştirilmesini veya çene kaslarının (mentalis) konumunun ayarlanmasını içerir. Ameliyatın sonuçları genellikle kalıcıdır. Dezavantajları arasında anestezi ihtiyacı, daha uzun iyileşme süresi ve daha yüksek maliyet sayılabilir. 

 

  • Çene İmplantları: 

Orta çeneye daha yuvarlak bir şekil vermek için kullanılabilir. Deneyimli bir plastik cerrah, dengeli bir yüz uyumu sağlamak için yüz özelliklerinize ve çene anatominize göre uygun önerilerde bulunur. Bu işlemde nihai sonuçların ortaya çıkmasının birkaç haftadan aylara kadar sürebileceğini unutmamalısınız. 

Çene Gamzesi Nasıl Geçer?

Çenenizde bulunan gamzenizi sevmiyorsanız Pervin Dinçer ekibi olarak uygun tedavi yöntemleri uygulamaktayız. Uzmanlarımız, mentalis kasına ince bir iğne ile küçük enjeksiyonlar yaparak onu zayıflatır. Mentalis kası gevşeyip düzleştikçe pürüzsüz cilt çenenizi kaplar. Bu sayede sahip olduğunuz çene gamzesi de kaybolur. Derin bir çene gamzesinin görünümünü azaltmak için dolgu maddeleri uygulanabilir.

Diğer yüz uygulamaları hakkında bilgi edinmek için Yüz Gençleştirme (Anti-Aging) sayfamızı da inceleyebilirsiniz.

Çene Gamzesi Yok Etme İşleminde Dolgu Maddeleri Etkili Bir Tedavi Yöntemi Midir?

Dolgu maddeleri; kaz ayakları, alın çizgileri ve kaş arasındaki kırışıklıklar gibi kas hareketinin neden olduğu diğer yüz kırışıklıklarında etkinliğini kanıtlamış, gün geçtikçe daha da popüler hale gelen bir uygulamadır. Dolgu tedavileri çok az rahatsızlığa neden olur. Dolgu enjeksiyonları, güvenli, anestezi gerektirmeyen ve istenen etkiyi elde etmek için değiştirilebilir veya rötuşlanabilir bir yöntemdir.

Çene gamzesi dolgusu, en optimum etkiye sahip enjeksiyondur. Çene kasına dikkatli bir şekilde yerleştirildiğinde yüksek yapışkanlığı doğal hareketi korurken çene çukurunun belirginliğini azaltır. Özellikle derin çene çukurluğu olan kişiler için nöromodülatör enjeksiyonlar ile dolgu maddelerinin bir arada kullanılması en iyi sonuçları verebilir.

Herhangi bir estetik uygulama prosedüründe olduğu gibi kişilerin sadece kalifiye ve deneyimli bir uygulayıcıdan tedavi alması zorunludur. Dolgu maddeleri çene çukurluğu için kanıtlanmış güvenli bir tedavidir, ancak enjeksiyonlar deneyimsiz veya bu tedavi konusunda eğitimli olmayan biri tarafından uygulanırsa kişiler olumsuz yan etkiler yaşayabilir.

Botoksun mentalis kasına enjekte edilmesi sinir uyarılarının iletimini keser. Bu, çenenin çukurlaşmasına neden olan yüz hareketi sırasında kasın kasılmasını durdurur. Kası gevşeterek ve kasılmasını önleyerek bölge düzleşir, böylece çene çukurunun görünümünü azaltır.

Her hastanın vücudu nöromodülatörü farklı oranlarda metabolize ettiğinden sonuçlar kişiye bağlıdır. Deneyimlere göre, dolgu maddelerin enjeksiyonlarının sonuçları normalde bir yıla kadar sürer. Sonuçların etkileri azalmaya başladığında uygulamanın tekrarlanması güvenlidir.

Çene Gamzesi Dolgusu Fiyatları Nasıldır?

Tüm kozmetik tedavilerde olduğu gibi, çene gamzesini düzeltmenin maliyeti prosedürün karmaşıklığı gibi çok çeşitli faktörlere göre önemli ölçüde değişir. Uygulamanın fiyatı her kişinin ihtiyacına, tedavi alanının boyutuna ve istenen sonuca göre belirlenir. Gereksinimlerinizi konuşmak ve kişiselleştirilmiş uygulama planınızı bir araya getirmek için deneyimli ekibimizle bir konsültasyon planlamak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer