Dövme Çok Popüler Peki ya Riskleri? | Pervin Dinçer

Whatsapp


Dövme Çok Popüler Peki ya Riskleri?

Son günlerde Çağla Şikel, Emre Altuğ çiftinin dövmeleri basında oldukça fazla yer aldı. Daha önce Gülben Ergen çocuklarının ismini bileğine yazdırmasıyla gündeme gelmişti. Dövme yaptıranların sayısı arttıkça, her köşe başında bir dövme dükkanı görür olduk.

Özellikle tatil bölgelerinde dövme uygulayan veya uygulatan kişilere çok sık rastlıyoruz. Peki dövme yaptırırken nelere dikkat etmeliyiz?

İşte Size Dövme ile İlgili Tavsiyeler

Özellikle gençlerin ilgi gösterdiği dövmelerin gerekli hijyen koşulları sağlanmadan yapılması halinde zehirlenme, deri hastalıkları, AIDS ve böbrek yetmezliği gibi birçok hastalığa neden olabileceğine dikkat çekmek istiyorum. Dövme yaptırılacak ortam çok steril, Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı bir yer olmalı. İğneler tek kullanımlık olmalı. Başkasına kullanılan iğnelerin tekrar kullanılması, birçok hastalığın bulaşmasına neden olabilir.

Dövme farklılık yaratmak için tercih edilse de, göze hoş gelmeyen bir izi kamufle etmek için veya ünlü-ünsüz pek çok kişi tarafından sevdiği kişinin ismini yazdırmak için de tercih ediliyor. Dövme yaptırmadan önce iyi düşünülmeli. Çünkü dövme kalıcı bir uygulamadır. Kendi polikliniğimde, yaptırdığı dövme nedeniyle pişmanlık yaşayan pek çok kişiye rastladım.

Bazen yazdırdığı ismi sildirmek zorunda kalanlar, bazen de çok küçük yaşlarda yaptırdığı o an cazip gelen bir simgenin, ilerleyen yaşlarda çok hoş görünmemesi ya da iş hayatında dövmeleri yüzünden sıkıntı yaşayanlar gibi.

Dövme yaptırmadan önce Hint kınası uygulaması yaptırarak kararlı olup olmadığınızı gözlemleyebilirsiniz. Ya da ileride yaptırdığınız dövme uygulamasından sıkılabileceğinizi düşünüyorsanız, 1-3 yıl arası kalıcılığı olan makyaj, kontur makyaj uygulamasını da tercih edebilirsiniz.

Günümüzde lazer teknolojileriyle dövmelerden kurtulabilir veya başka bir dövme ile pişman olduğunuz dövmenizi kapattırabilirsiniz.

Basından da takip ettiğimiz gibi birçok ünlü, beraber olduğu kişinin ismini dövme olarak yaptırıyor. Birliktelik bittiğinde ise dövmelerinden hemen kurtulmak istiyorlar. Benim tavsiyem; dövme yaptırmadan önce iyi araştırma yapmanız. Güvenilir ortamda ve ne istediğinizden emin olarak bu uygulamayı yaptırmanız.

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer