Dövme Sildirmek Artık Zor Değil | Pervin Dinçer

Whatsapp


Dövme Sildirmek Artık Zor Değil

Dövme Sildirmek Artık Zor Değil

Dövme modası tırmanarak sürüyor ve artık hemen her yaştan kadın-erkek dövme yaptırıyor. Kimisi hayatında önemli bir anlamı olan bir sembolü ya da yazıyı, kimisi beğendiği bir figürü, kimisi de özel hayatına ilişkin detayları vücuduna kazıyor.

14 Şubat’ı geride bıraktık ve o gün gelene dek eski sevgiliden hatıra kalan dövmeleri sildiren pek çok kişi bizi ziyaret etti. Bunların bazıları ilişkisinin başlangıç tarihini, bazıları sevgilisinin doğum tarihini tercih ederken birçok sevgili ise erkek arkadaşının ya da kız arkadaşının adını kalbinin üzerine ya da yüzük parmağına dövme yaptırıyor.

Dövme, estetik duran, size özel olan ama yine de üzerinde iki kere düşünülmesi gereken bir şey. Yaptırdığınız dövmelere konu olan kişi, ömrünüzün sonuna kadar sizinle kalmayabilir ya da dövmenizden sıkılabilirsiniz ve bugün size anlamlı gelen bir dövme uzun bir süre sonra sizin için anlamını yitirebilir. Dolayısıyla dövme aslında ciddi bir karar. Neyse ki sildirmek artık zor değil. Sıkıldığınız ya da sizin için anlamını yitirmiş dövmenizi dilerseniz üzerine yeniden çizim yaptırarak başka harf ya da şekillere dönüştürebilir ya da ondan tamamen kurtulmak isterseniz sildirebilirsiniz. Peki, dövmenizi sildirmek için hangi yöntem uygulanabilir?

Bildiğiniz gibi lazerle dövme silme tedavisi Q Switch lazerlerle yapılıyor. Dövmenin rengine göre dalga boyları kullanılıyor. Örneğin siyah renkli dövme tedavisinde 1064 nm, kırmızı renkte ise 532 nm dalga boyu kullanılarak tedavisi sağlanabiliyor.

Uygulama öncesi dövmenin bulunduğu alan lokal anestezik kremle uyuşturuluyor ve ardından dövmenin rengine göre başlıklar değiştirilerek lazer atışları yapılıyor. İşlem sonrası dövmeli bölge kabarıyor. Bu bölgenin pomat sürülerek birkaç gün nemlendirilmesi gerekiyor. Dövme tedavisi sosyal hayatı etkilemiyor. Dövmenin rengi, büyüklüğü ve derinliğine göre seans sayısı değişiyor ve 3-6 haftalık bir seansla sonuç alınabiliyor. Siyah renkli ve amatör dövmeler daha kolay çıkarılabiliyor.

Yaptırdığınız dövmelerden sıkıldıysanız, uzun zamandır canınızı sıkan, anlamını yitiren dövmelerinizi artık hiç düşünmeden sildirebilirsiniz. Çünkü dövme sildirmek eskisi kadar zor ve zahmetli değil. Önemli olan her zaman olduğu gibi bu konuda da doğru uzmanı seçmeniz ve süreç boyunca önerilerini dikkate almanız.

Nice güzelliklere…

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer