Fibroblast Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey | Pervin Dinçer

Whatsapp


Fibroblast Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Fibroblast Tedavisi

 
Fibroblast, doku onarımında önemli rol oynayan bir hücre türüdür. Devrim niteliğindeki fibroblast tedavileri cilt görünümünü iyileştirmede çok etkilidir.

Plazma fibroblast tedavisi, günümüzde mevcut olan en yeni yaşlanma karşıtı prosedürlerden biridir. Modern güzellik sektörü, teknolojilerdeki son gelişmeleri kullanarak ciltteki sarkma, kırışıklık, çatlak ve pigmentasyonu tek ve kullanışlı invaziv olmayan bir tedavi yöntemi ile tedavi etmeye destek olur.

Fibroblast Nedir?

Fibroblast özellikle cilt sıkılaştırma ve cilt hasarlarını gidermede güncel ve yeni bir prosedürdür. Cerrahi işlemlere alternatif sağlar. Fibroblastlar, hücre tedavisinde önemli ölçüde dikkat çeken ciltteki en erişilebilir hücrelerdir. Cilt bozukluklarını tedavi etmek için hücre bazlı tedaviler geliştirmek için yeni modeller sunar.

Fibroblastların içerisindeki hücreler, cildin yapısal bütünlüğünü destekleyen kolajenleri ve hücre dışı matris bileşenlerini sentezlemekten sorumludur. Bu açıdan fibroblast hücre kültürü tedavileri çeşitli cilt bozukluklarının tedavisi için yenilikçi bir yaklaşım sunar. Fibroblast büyüme ortamı, her hücre tipi için sayısız optimum büyüme performansı sağlar.

Dermal fibroblast hücre kültürü sistemleri, iyileşmede kritik bir rol oynar ve dokuların yapısal çerçevesi olan kolajeni sentezlemek için optimize eder. Fibroblast hücre kültürü uygulamaları, cilt hasarlarının tedavisinde sağladığı başarılarla öne çıkar. Cilt gençleştirme, yara iyileştirme, atopik dermatit hafifletilmesi ve çok daha fazlasının çözümünde kullanılır. Hücresel ve cilt yaşlanmasının önüne geçerek ciltte yapısal dayanıklılık sağlar. Onarım, yeniden şekillenme sırasında ve normal cilt yapısının korunmasında fibroblastlar,  epidermis ile etkileşime girer.

Fibroblast büyüme faktörleri; hücre çoğalması, yapışması ve hücrenin hayatta kalması gibi birçok işlevden sorumlu olan önemli gelişimsel sinyal yollarını yönlendirir. Çeşitli organizmalarda bulunan geniş bir polipeptit büyüme faktörleri ailesini oluşturur. Hücreleri hasardan koruyarak iyileşmeyi düzenleyen çok çeşitli biyolojik fonksiyonları kontrol eder. Doku onarımında ve yaralanmaya yanıtta önemli işlev görür. Vücutta spesifik roller oynadığı bilinen fibroblast büyüme faktörleri, DNA hasarına karşı koruma için benzersiz bir kapasiteye sahiptir.

Fibroblast Ne İşe Yarar?

Fibroblastlar, çok sayıda cilt sorunu ve hasarında, yara iyileşmesi gibi birçok doku onarımında önemli rol oynar. Doku yaralanması sonrasında fibroblastlar, yeni kolajen oluşumunu destekleyecekleri ve iyileşme sürecini kolaylaştıracakları yıkım alanlarına akın ederler.

Fibroblastların görünümü, işlevlerine ve etki bölgelerine bağlı olarak değişir. Belirli bir yerden alınan fibroblastlar, vücutta başka bir yere nakledildiğinde orijinal konumlarını ve işlevlerini hatırlayabilir. Bu sayede birçok tedavide başarılı yaklaşımları ile dikkat çekerler. Fibroblast hücreleri, cildi onarmak için kolajen taşıyan hücrelerdir.

Çeşitli hücreler için çok önemli yapısal destek sağlar ve işlevleri üzerinde derin etkiler yapar. Hücreler için güçlü bir yapı sağlamanın yanı sıra onların işlevlerini belirlemede de kilit rol oynayan proteinlerin birincil kaynağıdır. Fibroblastlar, cilt doku mimarisini yaratmada, düzenlemede ve onarmada kritik bir etkiye sahiptir.

Fibroblast Nerede Bulunur?

Fibroblastlar, vücutta kolajen ve diğer lifleri üreten bağ dokusundaki hücreler olarak yer alır. Hücre dışı matris ve kolajenden sorumlu olan ana aktif bağ dokusu arasında bulunan bir hücre türüdür. Fibroblastlar, hücre gövdesinin son sınırlarına kadar uzanan büyük ve düz yapıya sahip uzun hücrelerdir.

Fibroblastlar hava yollarında ve akciğer merkezinin dışında bol miktarda bulunur. Doğru organizasyonu, verimli gaz değişimi için hayati önem taşıyan hücre dışı matrisin sürekli üretimini ve dönüşümünü düzenler.

Fibroblastlar, vücutta kolayca erişilebilir olduğu için hücrenin yeniden programlanmasında kullanılmak üzere etkin hücre kaynakları haline gelir.

Fibroblast Plazma Cilt Sıkılaştırma Nedir?

Yaşlandıkça cildin dermal tabakası incelir, vücut daha az kolajen üretir ve elastikiyetini kaybeder. Bu da cildin kırışmasına ve sarkmasına neden olan doğal bir yaşlanma sürecini beraberinde getirir. Fibroblast tedavi, bıçak altına yatmak zorunda kalmadan cerrahi seçeneklere benzer etkiler yaratabilir.  Tedavide reaksiyonu tetiklemek ve fazla deri hacmini azaltmak için bir plazma pen kullanılır.

Bu cerrahi olmayan cilt tedavisi prosedürü, cildinizin görünümünü iyileştirmenin güvenli ve etkili bir yolu olmasının yanı sıra cerrahi yöntemlerden çok daha uygun fiyat seçeneklerine sahiptir. İşlem, kırışan ve sarkan dokuların azaltılarak, yok edilmesine yardımcı olur. Ayrıca çilleri, yaşlılık ve cilt lekelerini, akne, sivilce izlerini, siğilleri, örümcek damarlarını, iyi huylu benleri ve Milia’ları da giderebilir.

Akne uygulamaları hakkında öğrenmek istediğiniz tüm bilgileri Akne ve Sivilce İzi Tedavisi sayfamızda bulabilirsiniz.

Fibroblast Plazma Pen Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Plazma kalemi, uzman estetisyenlerin plazmanın cildinize nerede ve nasıl verildiğini ustalıkla kontrol etmelerini sağlayan bir uygulama cihazıdır. Tedavi sırasında kalem içinde plazma oluşturulur ve daha sonra uçtan boşaltılır.

Ergonomik tasarımı sayesinde son derece hassas çalışmalara imkân sağlar. Ultra ince uçlar, fibroblastlara gerekli uyarıyı iletmek için yalnızca yeterli miktarda işleme izin verir. Ayrı ayrı kapatılmış uçlar, herhangi bir enfeksiyon riskini önleyerek hijyenik olarak çalışmaya olanak tanır.

Fibroblast plazma pen ile sarkmış cildi sıkılaştırarak ve kaldırarak yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmak için fibroblast plazma tedavisi uygulanır. Mikro plazma enerjisi cilde temassız bir şekilde uygulama yapılır.

Plazma pen, cildi mikro plazma enerjisi ışınlarıyla hedef alır. Bu, o bölgede fazla derinin geri çekilmesine ve sıkılaşmasına neden olur. Vücudun doğal iyileşme sürecine destek olan mikro ışınlar yaranın iyileşmesi yoluyla, cildin tedavi edilen bölgeyi dolgunlaştırması ve sıkılaştırması için daha fazla kolajen üretmesine katkı sağlar.

Diğer Vücut Sıkılaştırma tedavileri ile ilgili bilgileri incelemek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Plazma kalemi, cildin üst tabakasında mikro travmaya neden olan ciltte elektriksel bir deşarj oluşturur. Plazmanın hassas flaşları, yeni kolajen büyümesini teşvik etmek ve cildin tonunu ve dokusunu uzun süreli sonuçlarla gençleştirmek için epidermal ve dermal katmanlarda doğal iyileşmeyi tetikler. Plazma kalemi ile ciltte kolajen üretimini uyarmak için fibroblast tedavisi uygulama işlemi FDA onaylıdır.

Fibroblast Uygulaması İle Vücudun Hangi Bölgeleri Tedavi Edilir?

Cerrahi olmayan güvenli ve etkili, yeni nesil cilt sıkılaştırma tedavisi; ciltte anında sıkılaşmayı uyaran ve fibroblastları harekete geçiren noktalar oluşturur. Bu tedavi çok çeşitli alanlar için uygundur. Bu alanlar şunlardır:

 • Üst ve alt göz kapağı sarkmaları, torbalanmalar ve çizgiler
 • Göz kenarındaki ve altındaki kırışıklıklar
 • Alın ve kaş çatma çizgileri
 • Ağız çevresinde oluşan çizgiler
 • Boyun ve dekolte (göğüs) bölgesi ince çizgi ve kırışıklıkları
 • Karın sıkma
 • Gebelik sonrası cilt sıkılaştırma
 • Akne ve sivilce izleri
 • Cilt ve güneş lekeleri
 • Kolların altındaki gevşek cilt

 
Plazma kalemi ile fibroblast cilt sıkılaştırma tipik olarak yüz ve boyunda yapılır. Eller, karın veya cildin elastikiyetini kaybettiği diğer bölgelerde de kullanılabilir. Fibroblast tedavisi, kırışıklıklar, yaşlılık çizgileri ve yaşlılık lekelerine ek olarak diğer birçok cilt rahatsızlığını gidermek için de kullanılabilir.  Durumunuz ne olursa olsun, bu prosedür cildinizin taze, sağlıklı ve canlı bir görünüme kavuşmasını sağlamaya yardımcı olur.

Fibroblast Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tedavi, gençleştirme hedeflerinizi ve beklentilerinizi belirlemek için bir ilk konsültasyonla başlar. Fibroblast tedavisinin uzunluğu, tedavi edilen alanın boyutuna bağlı olarak değişir. Prosedürün yarım saat ile iki saat arasında sürmesini bekleyebilirsiniz.

Fibroblast tedavisi cilt tedavileri için ameliyatsız bir çözümdür. Tedavi prosedürü ile ilişkili ağrı yoktur, ancak bazı kişiler hafif bir yanma hissi hissedilebilir. Tedavinizden önce topikal bir uyuşturma kremi uygulanır ve tam etki göstermesi için belli bir süre beklenir. Anestezik krem, süreci rahatlatıcı bir hale getirmeye yardımcı olur. Ayrıca iyileşme sürecine yardımcı olması için işlem sonrası size uygun bir krem verilir.

Cildiniz iyileşirken ilk bir hafta kadar güneşten korunmak oldukça önemlidir. Hiperpigmentasyon riskini en aza indirmek için işlem sonrası günlerde mutlaka en SPF 50+ bir güneş kremi uygulaması yapılmalıdır. Bu esnada yeni doğmuş bir bebeğin cildini düşünmeli ve cildinize buna göre davranmalısınız.

Sonuçları, randevunuzdan hemen sonra fark edilmeye başlar. İşlemi takip eden 6-8 hafta boyunca iyileşme devam eder. Ciltteki sorunları onarmak için bölünen fibroblast hücreleri tarafından, bu süre içerisinde doğal olarak yeni kolajen üretilir, bu da tedavinin etkilerini daha da güçlendirir. Yaklaşık üç ay sonra tedavinin tam sonuçlarının görülmesi beklenir. Fibroblast prosedürü tam sonuçları tipik olarak üç yıla kadar uzayabilir.

Fibroblast Plazma Cilt Sıkılaştırma Tedavisinin Ameliyata Göre Avantajları Nelerdir?

Ameliyat yerine fibroblastı seçmenin avantajlarından bazıları şunlardır:

 • Anestezi gerektirmez.
 • Fibroblast, cerrahi olmayan bir prosedürdür.
 • Dikiş uygulaması yoktur.
 • Ciltte incelme yaşanmaz.
 • Minimum risk seviyesine sahiptir.
 • Hızlı iyileşme süresiyle ciddi yan etkiler olmadan normal programınıza kolayca geri dönebilmenize izin verir.
 • Prosedür, kimyasal içermez.
 • Kozmetik cerrahiden çok daha ekonomiktir. Ameliyattan daha düşük maliyet seçenekleri sunar.
 • Fibroblast cilt sıkılaştırma, rahat, etkili ve pratik bir tedavidir.
 • Çizgilere ve kırışıklıklara meyilli bölgelerde hızlı etki sağlayarak çarpıcı iyileşmeler yaratabilir.

 
Yukarıda sıralanan faydaları ile fibroblast tedavisi harika bir seçenektir. Pervin Dinçer Kliniğimizde sizlere, alanında uzman kadromuzla en yenilikçi ve en son teknolojik araçlarla güvenli ve kaliteli uygulamalar sunuyoruz. Fibroblast uygulamalarının durumunuza uygun olup olmadığını öğrenmek ve detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer