Fokus Ultrason Nedir? | A'dan Z'ye HIFU | Pervin Dinçer

Whatsapp


Fokus Ultrason (HIFU)

HIFU (Fokus Ultrason)

Fokus Ultrason (HIFU), yüz gençleştirme ve kol sıkılaştırmada yüksek yoğunluğa sahip odaklı ultrason kullanan ameliyatsız bölgesel gençleştirme cihazıdır. 

Ameliyatsız yüz gençleştirme olarak bilinen fokus ultrason (High Intensity Focused Ultrasound), dermatolog doktorlar tarafından uygulanmalıdır. Fokus ultrason fiyatları, cerrahi operasyonlarla cilt germe ve gençleştirme fiyatları ile karşılaştırıldığında çok düşük maliyetlere denk geldiğini söyleyebiliriz. Bıçak altına yatmadan gençleşmek isteyenlerin beklentilerini fazlasıyla karşılayabilecek çok etkili bir yüz gençleştirme ve germe yöntemidir.  Focus ultrason yaptıranlar her geçen gün daha gergin ve genç bir görüntüye sahip olduklarına, aynada kendileri şahit olurlar. 

Fokus Ultrason (HIFU) Nedir?

Fokus Ultrason, kontrollü doku hasarı yaratmak için yüksek yoğunluklu ses dalgalarından faydalanarak tam hedeflenen (odaklı ultrason olarak adlandırılmasının en önemli nedeni budur) derinlikteki doku üzerine yüksek ısı uygular. 

Cilt altı derin doku üzerinde ölçülü, milimetrik aralıklar oluşturulan yanık alanları onarmak için hareket geçen hücreler, kolajen üretmeye başlar. Bedenin kendi kendini onarmak üzere kullandığı protein hücresi kolajen, cildin gençlik kaynağıdır. Yaş ilerledikçe vücutta kolajen üretimi azaldığı için, normal seyrinde kendi kendini yenileyen cilt, kolajen yetmezliği sebebiyle bu yenileme ve onarma yeteneğini kaybetmeye başlar. Derin dokuda başlayan yaşlanma, zamanla cildin yüzeyinde gevşeme, sarkma, kırışıklık, solgun ve mat bir ten rengi, lekeler olarak görünür hale gelir. 

Fokuslu ultrasound uygulaması, cilt yüzeyine etki etmeden direkt olarak odaklandığı derinlikte kolajen üretimini tetikleyerek, yaşlanmanın etkilerini tersine çeviren bir süreç başlatır. Uyarılan kolajen üretimi sayesinde 3 ile 6 ay arasında değişen bir zaman zarfında cildiniz, derinden başlayan onarmanın etkisiyle gençleşir, gerginleşir. 

Fokus ultrason uygulamasının cilt üzerindeki etkilerini sıralamak gerekirse; 

 • Kolajen üretimini tetikleyerek cilt yaşını gençleştirir.
 • Bağ dokuyu onardığı için cildin elastikiyet yeteneğini artar.
 • Cildi sıkılaştırır, daha ışıltılı bir görünüm elde etmemizi sağlar.
 • Kan dolaşımı rahatladığı için daha canlı bir ten rengine kavuşturur.

Üç Farklı Başlıkla HIFU Uygulaması

Ameliyatsız yüz gençleştirme yöntemleri arasında en etkili uygulamaların başında gelen HIFU tek seanslık bir uygulamadır. İleri yaştaki ciltler üzerinde harika sonuçlar elde etmeyi sağladığı için bilhassa bıçak altına yatmaktan çekinen hastalarımız üzerinde güvenle kullandığımız, sonuç odaklı, etkili bir yöntemdir. Cilt gençleştirme yöntemi olması dolayısıyla otuzlu yaşlardan itibaren tercih edilebilmesi önerilir. Gerekli olduğu düşünülürse bir, bir buçuk yıl aradan sonra, sonuçların yüze tamamen oturmasının ardından işlem tekrarlanabilir. Fokus ultrason, diğer cilt bakımı ve gençleştirme yöntemleri ile kombine edilmeye son derece uygundur. 

Fokus ultrason uygulaması hekim tarafından gerçekleştirilen bir uygulamadır; 

 • Hafif bir lokal anestezi ile uygulanır.
 • Seans süresi 45 dakika ile 1 saat arasındadır.
 • İğne batmasına benzer hafif bir acı hissi duyulabilir. 


Fokus ultrasonun cilt gençleştirmedeki üstün başarısının sebebi; uygulama bölgesinin ihtiyaçlarına göre farklı derinliklere odaklanabilmesini sağlayan 2,5 milimetrelik, 3 ve 4,5 milimetrelik olmak üzere üç ayrı başlıkla çalışıyor olmasıdır diyebiliriz. Böylece çok derin dokular üzerinde etkili olabiliyor ve sadece odaklandığı dokuyu hasarlayıp cildin yüzeyine zarar  vermediği gibi deri altındaki odağı dışında kalan dokuları da pas geçip, fokuslandığı milimetredeki dokuya ulaşıyor. 

Fokus Ultrason (HIFU) ile Yüz Gençleştirme

Medikal estetik uygulamalar bu kadar gelişmeden önce yüz gençleştirme için tek yol estetik cerrahisinden yardım almaktı. Fokus ultrason, cilt gençleştirmede cerrahi operasyonlarla elde edilebilecek derecede bir gençleşme, sıkılaşma ve toparlamayı neştersiz, kesisiz elde etmemizi sağladı.

Estetik cerrahisi ya da dolgu işlemlerinden en büyük farkı, cildin kendi kendini onarma özelliğini harekete geçirerek doğal bir şekilde gençleşme sağlaması. Doğallığın giderek daha popüler ve yaygın güzellik anlayışı haline gelmesi de kadınları fokus ultrason gibi yöntemlere daha fazla yöneltti diyebiliriz.

 

 

Tek seansta, ameliyatsız yüz gençleştirme olarak bilinen focus ultrason uygulaması ile cilt gençleştirmenin avantajlarını söyle sıralayabiliriz;

 • Dört mevsim uygulanabilir.
 • Her cilt tipi ve ten rengi için uygundur.
 • Sonuçları uzun süre kalıcıdır.
 • Mimik kaybına neden olmaz.
 • Doğal bir gençleşme sağlar.
 • Kesisiz izsiz bir cilt gençleştirme yöntemidir.
 • İyileşme ve nekahat dönemlerine ihtiyaç duyulmaz.
 • Sosyal hayata ve iş yaşamına ara vermeniz gerekmez.
 • Cerrahi operasyonlara oranla fokus ultrason oldukça uygun fiyatlı bir cilt gençleştirme yöntemidir.


Uygulamanın tamamlandığında derin dokuda başlayan gerginleşme hasta tarafından hissedilir ve ifadede, yüz hatlarında ufak bir farklılaşma hemen fark edilir. Seanstan üç hafta – bir ay sonra kontrol görüşmesi yapılır. Hekim gerekli görürse lokal atışlar yapabilir ya da seansı tekrar edebilir fakat bu sık rastlanan bir durum değildir. Genellikle tek seansta beklenen sonuç elde edilir. İlk üç ay içinde belirgin bir gençleşme elde edilmiş olur. Sonuçların maksimumda gözlemlenmesi için gereken süre altı alaya kadar uzayabilir.

HIFU ile cilt gençleştirme uygulaması ile neler elde ederiz?

 • Keskin yüz hatları.
 • Daha genç ve gergin bir cilt.
 • Canlı ve genç bakışlar.
 • Belirgin çene hattı.
 • Gıdısız bir boyun.
 • Gergin bir dekolte bölgesi.
 • Işıl ışıl ve canlı bir cilt rengi.


Fokus ultrasound uygulamasının ardından yüksek faktörlü güneş kremi ile cildi korumak dışında hastanın dikkat etmesi gereken özel bir durum yoktur. Günlük hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. 

Tüm yüz gençleştirme tedavilerimizi Anti-Aging sayfamızda keşfedebilirsiniz. (yeni sekmede açılır.)

Fokus Ultrason ile Kol Sıkılaştırma 

Fit insanların dahi kol sarkmalarından muzdarip olması sıklıkla karşılaştığımız bir durumdur. Kol altı derisinin gevşemesi kadınlar arasında özellikle yaygındır çünkü bu bölge hem daha yağlı bir yapıya sahiptir hem de sporla bile çalıştırması zor bir kas grubundan oluşur. 

Fokus ultrason kol sıkılaştırmada en çok kullandığımız en etkili yöntemlerden biridir. Kısa sürede ve hızlı bir toparlama sağlar. Bağ dokuyu uyaran odaklı yüksek ses dalgaları, kollardaki gevşemeye de aynı şekilde kolajen üretimi ve derin doku hasarı ile müdahale eder. Cilt kaybettiği elastikiyeti geri kazanır ve hızla toparlamaya, sıkılaşmaya başlar. 

Ameliyatsız kol germe uygulamaları hakkında Kol Sıkılaştırma sayfasından ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Kollarını özgürce kullanmak, istediği gibi giyinmek isteyen herkes fokuslu ultrason ile sımsıkı kollara kolayca kavuşabilir. 

Fokus Ultrason Hakkında Sıkça Sorulan Sorular 

1. Fokus ultrason acıtır mı?
Acısız bir uygulama olduğunu söylemek doğru olmaz fakat dayanılmaz derecede yüksek bir acıdan da söz etmiyoruz. Uygulamadan önce kullandığımız anestezik kremler var olan acıyı ciddi oranda azaltıyor. Gene de ufak iğne batmaları gibi bir ağrı hissedebilirsiniz.
2. Fokus ultrason ile yüz gençleştirme işe yarıyor mu?
Fokus ultrason cilt gençleştirme ve sıkılaştırmada hasta memnuniyet oranı çok yüksek bir uygulamadır. Sonuç odaklı, etkili bir yüz gençleştirme yöntemidir.
3. Fokus ultrason güvenli mi?
HIFU, dermatolog doktor tarafından uygulanması zorunlu olan, FDA onaylı, güvenli bir cilt gençleştirme yöntemidir.
4. Kimler fokus ultrason yaptırabilir?
30 yaşından itibaren, kolajen yetersizliği sebebiyle sarkmalar, kırışıklıklar, yüz hatlarında kayıp yaşayan kadın ve erkekler fokus ultrason ile tek seansta ameliyatsız cilt gençleştirme yaptırabilir.
Paylaş
guest
5 Yorum
Eskiden yeniye
Yeniden ekiye En çok oylananlar
Inline Feedbacks
View all comments
christelle chabert
christelle chabert
1 yıl önce

Hello
May i have the price for HIFU ( only for face).
Thank you

DİLŞAD DEMİRCİ
DİLŞAD DEMİRCİ
1 yıl önce

Merhabalar,

HIFU ve dudak dolgusu için fiyat bilgisi rica ederim.

Teşekkürler.Pervin Dinçer