Fraksiyonel Lazer Uygulaması ve Fiyatları 2023 | Pervin Dinçer

Whatsapp


Fraksiyonel Lazer

Karbondioksit Fraksiyonel Lazer

 

Fraksiyonel Lazer, lazer teknolojisi ile ciltteki hasarlı hücreleri kolajen ve epitel üretimine teşvik eden yeni nesil bir cilt yenileme sistemidir.

Karbondioksit lazer olarak da bilinen CO2 Fraksiyonel Lazer, sivilce scarfları dediğimiz çukur ya da yükselti şeklindeki izlerin tedavisinde, güneş, gebelik ve diğer sebeplerle oluşmuş lekelerin ortadan kaldırılmasında oldukça etkili. Çoklu kazanımlar sunan karbondioksit lazer çatlak, kırışıklık, iz ve leke tedavilerinde güvenle kullanılmaktadır ve başarı oranı yüksektir. Bu cihaz ile işlem yaptıranların büyük çoğunluğu uygulamalarda memnun kalmışlardır. 

Fraksiyonel Lazer Nedir? Nasıl Etki Eder?

Fraksiyonel lazer, dolgu ya da enjeksiyon yöntemlerini kullanmak istemeyenlerin bilhassa çok memnun kalacağı sonuçlar elde etmemizi sağlayan cilt gençleştirme yöntemlerinden biri. Erbiyum ve Karbondioksit olmak üzere iki farklı fraksiyonel lazer cihazı kullanılmaktadır. Karbondioksit lazer, Er-Yag fraksiyonel lazere oranla iyileşme sürecinin daha hafif olması sebebiyle daha çok tercih edilmektedir ve çok etkili sonuçlar sonuçlar elde etmemizi sağlayan, ciltte oldukça güçlü değişimler yaratan bir uygulamadır.

Karbondioksit Lazer Tedavileri 

Cildi soyarak yenileyen fraksiyonel lazer, dermis ve epidermis üzerinde çalışır ve sütunlar şeklinde çalışan güçlü lazer dalgaları belli aralıklarla, cildin hasarlı olan bölgeleri üzerinde tek atışta etki eder. Hem üst deri hem alt deri katmanlarında sınırlı hasar yaratılmasına cilt, kolajen üretimi ile cevap verir ve böylece kendi kendini yenileme ve iyileştirme sürecine girer. Karbondioksit lazer hasarlı bölgelere etki etmesi, cildin sağlıklı noktaları ile hasarlı noktalarını ayırır ve birbirleri arasında bir iyileşme  ilişkisi kurar. Sağlam bölgedeki hücreler onarmak için hasarlı bolgede çoğalır. Bu süreçte hem yüzeyde hem derinde cilt soyulur ve yeni bir epidermis ortaya çıkar.

Fraksiyonel Lazer ile Akne ve Sivilce İzlerinin Tedavisi

CO2 fraksiyonel lazerin en iyi sonuçlar verdiği tedavilerin başında ergenlik sivilcelerinden kalma çukurlu görüntü gelmektedir. Akne deformasyonu sebebiyle oluşmuş kabartılar ve çukurlar cildin daha yaşlı görünmesine neden olur. Erkeklerde bu izler sakal üstü yanakta kalmışsa, sakalla da kapatılamadığı için kişiyi huzursuz edebilir. Kadınlar için bu çukurlu, çıkıntılı durum hem can sıkıcıdır hem de makyaj yapmayı zorlaştırır. 

Karbondioksit fraksiyonel lazer sayesinde, cildin bu çukurlu-çıkıntılı bölgelerinde dermis ve epidermis, yaratılan kısmı hasar ile hem içten hem de cildin dışından, soyularak kendini yeniler. Altın iğne ile kombine edilerek çok daha memnun kalacağımız sonuçlar elde etmek, daha kısa sürede, eski ve derin sivilce izlerine veda etmek mümkün olabilir. Sivilce izlerinden arınan ve yenilenen cildin ton farkları da ortadan kalkmış olacağı için komplike bir cilt bakımı gerçekleşmiş olur. 

Kimi durumlarda 1 seans  dahi yeterli olabilir. Genellikle 1-3 seans arası bir planlama yapılır. Çok derin akne skarlarında seans sayısı 5’e kadar planlanabilir. Uygulamadan sonra cildi güneşten korumak gerektiği için karbondioksit fraksiyonel lazer yazın yapılması uygun olmayan bir tedavidir.

Fraksiyonel Lazer ile Cilt Gençleştirme

Yeni doku oluşmasını tetikleyerek cildi gençleştiren karbondioksit lazer uygulaması öncesinde anestezik krem kullanıldığı için herhangi bir acı hissedilmez. Bu yanıyla,  ameliyatsız ve acısız cilt gençleştirme yöntemleri arasında en iyi sonucu almamızı sağlayan uygulamaların başında gelir. 

Cilt gençleştirmede karbondioksit fraksiyonel lazerin kazanımlarını şöyle sıralayabiliriz; 

  • Ameliyatsız ve acısız bir uygulamadır.
  • Mimik kaybı yaşanmaz.
  • Cildi kendi doğallığını koruyarak gençleşir.
  • Uzun süre kalıcı bir tedavidir. 
  • Her yaştan kadın ve erkek için uygundur. 


Cilt gençleştirme için seans sayısı ihtiyaca göre planlanabilir. ilk uygulamadan itibaren, kabuk atma tamamlandıktan sonra gözle görülür bir yenilenme, gençleşme gözlemlenecektir.  3 ile 6 seansa kadar planma yapılabilir. Seanslar arasında 4-6 hafta ara verilmesi, deri altındaki yenilenmeyi takip edebilmek ve kademeli hasarlanma yaratabilmek için gereklidir. Cildin ihtiyaçları doğrultusunda diğer bakım ve uygulamalarla rahatlıkla kombine edilebilir. İşlem sonrasında soyulma sebebiyle sosyal yaşama birkaç gün ara vermek durumunda kalınabilir.

Fraksiyonel Lazer ile Leke Tedavisi

Güneş lekeleri, ton farkları, yaş almaya bağlı olarak oluşan karamel renkli benekler, gebelikte oluşan ve tüm yüzü çevreleyen kloazma-melazma dediğimiz gebelik maskesi gibi tedavisi zor cilt problemleri, karbondioksit lazer  sayesinde artık kolaylıkla tedavi edilebiliyor.

Karbondioksit fraksiyonel lazer dalgalarının, cildin alt katmanlarındaki lekeli dokuya uyguladığı yüksek ısı, derin dokuda kendi kendini yenilemeyi tetikler ve bu sayede deri altındaki lekeli doku dağılır. 

Lekelenme derin değilse, tek seansta tamamen lekesiz bir cilt elde edebiliriz. Gerekli olduğu takdirde 3- 6 seansa kadar uygulama yapmak mümkün.

Fraksiyonel Lazer ile Çatlak Tedavisi

Karın, kalça ve bacaklarda çatlak sorunu birçok kadını rahatsız eden bir durumdur. Gebelikte büyüyen karın bölgesi, yeteri kadar nemlendirilemediğinde çatlak oluşumu kaçınılmaz olur ve doğum sonrası çatlakları belli oranda iyileşse de tamamen eski haline nadiren döner. Kilo alıp vermekten kaynaklanan çatlaklar, özellikle bacaklarda ve kalçalarda sık rastlanan cilt problemleri arasındadır. 

Atrofik Skar dediğimiz, yüzeyde çökük izler şeklindeki çatlaklar ilk oluştuklarında kırmızımsı bir renkleri varken zamanla rengi açılır ve grimsi bir ton alır. Karbondioksit lazer bağ dokuyu sıkıştırarak cildin gevşemeyle kaybettiği elastikiyeti geri kazanmasını sağladığından, çatlak alan dolar ve cilt kendini yeniler. İncelmiş, gevşemiş, kendini bırakmış olan doku, yeniden örülür ve sıkılaşır.

Çatlaklar için uygulanan tüm prosedürleri Çatlak Tedavisi sayfamızda inceleyin.

Çatlak tedavisi için seans sayısı vakanın şiddetine göre değişiklik arz etse de genellikle en az 3 en çok 6 seans şeklinde bir planlanır. Karbondioksit lazer uygulamasının ardından güneşlenmekten kesinlikle uzak durmanız gerekir bu sebeple özellikle çatlak tedavisi yaptırmak için kış mevsimi uygundur. 

Fraksiyonel Lazerin Avantajları 

Lazer uygulamaları cildin kendini yenilemesinde, akne-sivilce skarlarının tedavisinde, cilt gençleştirmede ve her türlü leke tedavisinde kullanılan en etkili medikal estetik uygulamalardır. Dermatolog doktorlar  ve cilt bakımı uzmanlarının  çok başarılı buldukları, güvenilir yöntemlerdir çünkü sonuç genellikle çok iyidir, hasta da doktor da fazlasıyla memnun olur neticeden.  Fakat iyileşme dönemindeki etkileri sebebiyle fraksiyonel lazer biraz agresif bulunmaktaydı. Bu sebeple aslında oldukça başarılı bir yöntem olmasına rağmen kısmen popülaritesini yitirmiş bir cilt gençleştirme yöntemiydi. 

Karbondioksit lazer uygulamasında  bu gibi agresyonların şiddeti çok daha düşük olduğu için, ciddi bir yenilenme – gençleşme elde etmek istediğimiz hastalarımız üzerinde güvenle kullanabiliyoruz. Uygulamadan sonra ilk hafta cilde hassas davranmak, iyileşme sürecinde gereken bakımı ve  nemlendirmeyi yapmak yeterli.  Avantajlarını sıralamak gerekirse karbondioksit lazer;

  • Daha kısa sürede iyileşir.
  • Kabuklanma ve soyulma daha ince ve zayıftır.
  • İyileşme dönemi hafif geçer.

Fraksiyonel Lazer Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1. Fraksiyonel lazer cildi gençleştirir mi?
Karbondioksit fraksiyonel lazer medikal teknolojinin armağan ettiği, ameliyatsız ve acısız, oldukça başarılı bir anti-aging uygulamasıdır.
2. Fraksiyonel lazer zararlı mıdır?
FDA onaylı bir uygulamadır ve dermatolog doktorlar tarafından gerçekleştirilir. Bilinen bir zararı yoktur fakat deneyimsiz kişilerin yaptığı, yanlış uygulamalar sonrasında ciltte hasarlar meydana gelebilir. Mutlaka bir sağlık kuruluşunda ve doktor tarafından yapılması gereken bir uygulamadır.
3. Fraksiyonel lazer acıtır mı?
Uygulamadan önce anestezik kremler ile uygulama yapılacak bölge uyuşturulduğu için herhangi bir acı hissedilmez.
4. Fraksiyonel lazer tedavileri nelerdir?
Sivilce izleri, cilt lekeleri, kırışıklıklar, çatlaklar, karbondioksit fraksiyonel lazer ile tedavi edebileceğimiz cilt problemleridir.
Paylaş
guest
4 Yorum
Eskiden yeniye
Yeniden ekiye En çok oylananlar
Inline Feedbacks
View all comments
Seda
Seda
2 yıl önce

Fraksiyonal
Lazer ucretini talep etmekteyimPervin Dinçer