Göz Altı Işık Dolgusu ile Gözleriniz Işık Saçsın  | Pervin Dinçer

Whatsapp


Göz Altı Işık Dolgusu ile Gözleriniz Işık Saçsın 

Göz Altı Işık Dolgusu Nedir?

 
Göz altı torbaları, mor halkalar yorgun bir yüz ifadesine neden olur. Göz altı ışık dolgusu ifadeyi gençleştiren küçük ama son derece etkili bir işlemdir. 

Yüz ifadesi enerjisinin önemli bir kısmı gözlerde ve bakışlarda toplanır. Göz altında mor halkalar ya da şişmiş, sarkmış göz altı torbaları, kaç yaşında olursa olsun kişiyi yorgun, hasta, yaşlı gösterir. Göz altı ışık dolgusu göz çevresini yeniden yapılandırmamızı sağlar. Yaşlanma, genetik sebepler ve çevresel faktörlerden dolayı göz çevresinde oluşan göz altı torbaları, morluklar ve kaz ayakları, ışık dolgusu sayesinde kolayca yok olur.

Işık Dolgusu

Yaş ilerledikçe cildin doğal dokusunda bulunan Hyaluronik asit azalmaya başlar. Kolajen sentezinin düşmesi ve elastikiyet kaybı da buna bağlı olarak gelişir ve göz altındaki dokuların sarkmasına, göz çevresinde çukurlaşmaya ve mor halkalara neden olur. 

Işık dolgusu Hyaluronik bazlı bir dolgudur ve özel işlemlerden geçirilerek göz altı gibi hassas bir bölgede kullanılmaya uygun hale getirilmiştir. Çapraz bağlı Hyaluronik asit olarak bilinen bu tür dolgular sayesinde özellikle göz altında çökme günü doku oluşturmayı gerektiren uygulamalarda çok başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Işık dolgusu tam olarak doku kayıplarının neden olduğu çukur ve gölgeleri telafi etmeye yarayan dolgulardır. 

Göz Altı Işık Dolgusu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Göz altı ve göz çevresi dokulara uygulanan göz altı ışık dolgusu, göz çevresini aydınlatmak amacıyla kullanılan popüler güzellik uygulamalarından biridir. Hyaluronik asit bazlı ışık dolgusu tek bir uygulama ile göz altı morluklarının giderilmesini sağlar. Göz çevresinin gençleştirilmesinde, çöküntülerin doldurulmasında, sarkma ve kırışıklıkların onarılmasında etkilidir. Yorgun yüz ifadesini anında tazeleyen ışık dolgusu sayesinde bakışlar gençleşir, daha pozitif ve sağlıklı bir simaya kavuşulur.

Işık dolgusu göz çevresinde, daha çok göz altı ya da alt göz kapağı üzerinde uygulanır. Genellikle kullanıldığı alanları sıraladığımızda, ışık dolgusunun ne işe yaradığını da listelemiş oluruz: 

 • Göz altı morlukları.
 • Göz altı torbaları.
 • Yorgun bakışlar.
 • Göz çevresi kırışıklıkları.
 • Gözyaşı oluğunda karartı.
 • Göz çevresinde gölge, karartı.

Göz Altı Işık Dolgusu Nasıl Yapılır?

Uygulama öncesi özel bir solüsyonla göz çevresi temizlenir ve dolgu yapılacak alan steril hale getirilir. Ardından lokal anestezi kremi uygulanır ve etki etmesi için 5-10 dakika kadar beklenir.  Göz altı yüzün en ince derili, en hassas bölgesi olduğu için dolgu işlemi ince iğnelerle gerçekleştirilir. Göz altı ışık dolgusu, morluk ve karanlık olan noktalarda, kemik dokusu üzerine ve kanül uçlu iğneler kullanılarak son derece yavaş ve hafif bir şekilde uygulanır.

Göz çevresi ve göz altındaki hasarın boyutlarına göre uygulama süresinde ufak sapmalar mümkün olsa da işlem süresi genellikle 20 dakikayı aşmaz. Göz altı ışık dolgusu sonrası günlük hayata devam etmenin önünde herhangi bir engel yoktur. Dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda hassas davranmak koşuluyla iş ve sosyal hayatınıza, uygulamadan hemen sonra, kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.  

Göz Altı Işık Dolgusu Kimler İçin Uygun?

Kadınlar için olduğu kadar göz altı ışık dolgusu erkekler için de uygundur. Güzelleşmek, gençleşmek, daha iyi görünmek isteyen herkes gönül rahatlığıyla tercih edebilir. Hyaluronik asit içeriği sayesinde doku uyumu yüksek ve güvenli güzellik uygulamalarının başında gelmektedir. Yetişkin her yaştan kadın ve erkek, daha genç ve pozitif görünen bir simaya kavuşmak, mor halkalara veda etmek için göz altı ışık dolgusundan yararlanabilir.

Göz altı ışık dolgusu yaptıranlar genellikle sonuçtan memnun kalırlar. Göz altı aydınlanınca ortaya çıkan güzellik, küçük bir dokunuşla harikalar yaratmak gibidir. 

Göz Altı Işık Dolgusu Ne Kadar Kalıcı?

Göz altı ışık dolgusu 1 ile 1,5 yıl arası kalıcıdır. Geçici dolgular için bu, uzun bir süredir. Hyaluronik asit içerdiği için vücudun emilimine göre dolgunun kalıcılığı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bir yıldan daha kısa sürmesi de ihtimal dahilindedir.

Göz Altı Işık Dolgusu Öncesi 

Göz altı ışık dolgusu öncesi sonrası nasıl bir değişim oluştuğunu fark etmek için uygulamadan önce fotoğraf çekimi yapılabilir. Ya da işlem yapılan göz ile henüz işlem yapılmamış olan gözü karşılaştırılabilmesi için uygulama arasında hasta, aynadan dolguyu izler. 

Göz Altı Işık Dolgusu Sonrası 

Göz altı ışık dolgusu sonrası dikkat edilmesi gereken bazı hususların ihmal edilmesi, karşılaşmak istemediğimiz problemlere neden olabilir. Estetik uygulamalarda uzman tavsiyesine harfiyen uymak hem sağlık açısında hem yapılan estetik uygulamanın etkisi korumak için hem de olası olumsuzlukların önüne geçebilmek bakımından, önemlidir. 

 • Göz altı ışık dolgusu sonrası şişlik oluşabilir, bu sepetle soğuk pres uygulanması gerekir. 
 • Dolgu işlemlerinden sonra en az 8 saat uygulama bölgesine su değdirilmez.
 • Gözleri ve göz çevresini ovmak, kaşımak kesinlikle yasaktır. 
 • İlk gün makyaj yapılmaz, sonraki iki gün de yapılması önerilmez. 
 • İlk birkaç gün, yüksek yastık kullanılmalıdır. 
 • Spor faaliyetlerine en az 3 gün ara verilir, 1 haftadan önce ağır spordan kaçınılmalıdır. 
 • Bir haftadan önce sauna, hamam gibi aşırı sıcak ortamlara girilmesi önerilemez. 

Göz Altı Işık Dolgusu Fiyatları Ne Kadar?

Göz altı ışık dolgusu fiyatları kullanılan dolgu malzemesinin kalitesine göre değişir. Ayrıca uygulamanın yapıldığı medikal estetik merkezinin deneyimi, hizmet kalitesi gibi kriterler de göz altı ışık dolgusu fiyatları üzerinde belirleyicidir.

Göz Altı Işık Dolgusu Zararlı Mı?

Hyaluronik asit içeren ışık dolgusu, zaten cildin doğal yapısında var olan bir madde olduğu için herhangi bir zararı yoktur. Nadiren, enjeksiyona karşı tepki verdiği için dokularda enfeksiyon oluşabilir. Genellikle telafisi olan yan etkilerdir.

Göz Altı Işık Dolgusu Acıtır Mı?

Uygulama öncesi göz çevresi anestezik kremle uyuşturulur, çok ince iğneler kullanılmaktadır ve dolgu içeriği ağrı yapmaz. Dolayısıyla işlem sırasında acı hissedilmesi ihtimali en aza indirgenmiştir. Çoğu kişi için son derece konforlu bir uygulama olduğunu söylemek mümkün fakat enjeksiyona karşı hassasiyeti olan kişilerde hafif de olsa ağrı hissi oluşabilir.

Göz Altı Işık Dolgusu Sonrası Ödem Oluşur Mu?

Dolgu sonrası ödem oluşması beklediğimiz, olası durumların başında gelir. Uygulama esnasında ödem riski, enjeksiyon teknikleri ile minimize edilmektedir. Hassas ciltlerde ödem daha belirgin ve iyileşme süresi birkaç gün daha uzun sürebilir. Göz altı ışık dolgusu sonrası ödem genellikle hafif olur ve bir iki güne kadar tamamen geçer.

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer