Göz çevreniz sizi ele veriyor… | Pervin Dinçer

Whatsapp


Göz çevreniz sizi ele veriyor…

Göz çevreniz sizi ele veriyor…

Gözüne baktığımızda bir insanın mutluğunu, kederini ya da sevincini anladığımız gibi göz çevresine baktığımızda da yaşını, alışkanlıklarını, nasıl bir hayat yaşadığını az çok anlayabiliyoruz. Çünkü gözler nasıl kalbin aynası ise göz çevresi de sizin aynanız….

 Yaş alma, beslenme alışkanlıkları, su tüketimi, uyku düzeni, genetik faktörler, cilt tipi ve mimikler göz çevresinin durumunu belirleyen faktörler. Bu yazdığım faktörler tek tek ya da hep birlikte göz çevresinde çökme, koyu renk halkalar, ince çizgilerin oluşmasında etkin rol oynuyor.  Ancak altını çizmek istediğim en önemli konu, Türk kadınında ilk yaşlanma belirtileri göz çevresinde ortaya çıkıyor. Kolajen kaybı ile birlikte göz çevresinde çökmeler başlıyor, ilk ince çizgiler göz çevresinde görülüyor. Ancak bu telafisi olmayan ya da müdahale ile iyileştirilemeyecek bir durum değil.  Uykusuzluk koyu renk halkaların oluşmasında en önemli faktör, alkol ve sigara tüketimi de yine yaşlanma belirtilerini tetikleyen diğer ögeler. Bunun yanı sıra sağlıklı bir göz çevresi için günlük tüketilen su miktarına özellikle dikkat etmek gerekiyor.

Hor davranılmış, ihmal edilmiş bir göz çevresi bazen kişiyi olduğundan daha büyük, daha ileri yaşta gösterebiliyor.  Türk kadını göz çevresinden yaşlanmaya başlıyor olabilir, ama her göz çevresi problemini de buna bağlamamalı. Yani siz, siz olun kendinize iyi davranın, kendinize iyi davrandığınızda göz çevrenizde daha iyi olacaktır.

Eğer hayatımızı kontrol altına alıp, daha sağlıklı beslenip, uyku düzenimize dikkat edersek daha iyi bir göz çevresine size yazacağım uygulamalarla sahip olabilirsiniz. Yazımda farklı göz çevresi sorunlarına yönelik olarak farklı uygulamalardan kısa kısa bahsetmek istiyorum.

Göz çevresi dendiğinde ilk başta botoks ve dolgu akla gelse de farklı sorunlara yönelik farklı uygulamalarla tazelenmiş, aydınlanmış ve daha genç bir görünümü elde etmek mümkün.  

Botoks ve dolgu uygulamaları yapılmadan önce göz çevresi gerekli bakım ve uygulamalarla desteklendiği takdirde sonuçlar da daha yüz güldürücü oluyor. Sadece cihazlı uygulamalarla değil vitamin enjeksiyonları, Hyaluronik Asit bazlı içeriğinde yüksek oranda antioksidan Mannitol bulunan H100 aşısı, somon balığı proteinlerinden elde edilen Somon DNA uygulamaları göz çevresinde etkin sonuç aldığımız bazı uygulamalar.

Özellikle cilt kuruluğuna bağlı olarak ortaya çıkan ince çizgilerin ve kırışıklıkların giderilmesinde, öncelikle göz çevresinin hyaluronik asit bazlı enjeksiyonlarla nem tutması, varsa ödemin dağıtılması sağlanır. Nem tutan, daha canlı göz çevresine yani kaz ayağı çizgilerine botoks yapılarak işlem sonlandırılır. Yine gözaltı ışık dolgusu olarak bilinen Hyaluronik Asit uygulamaları ile de göz altındaki çökmeler ve koyu renkli halkların görünümü de iyileştirilmekte.

Kimi durumlarda ise dolgu, göz çevresinin canlandırılması ve yenilenmesinde doğru iyileştirme yöntemi olmuyor. Bu durumda cihazlı uygulamalar ile göz çevresi tazelenip, sıkılaştırılıp, canlandırılıyor.  Cihazlı uygulamaya karar verilirken yine göz çevresinin durumunu göz önünde bulunduruyoruz.

Cihazlı uygulamalarda, Amerika’dan sonra Türkiye’de de kullanılmaya başlanan Cool Lifting bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Uygulama ile göz çevresindeki ince çizgilerin görünümünde iyileşme, kırışıklıların ise derinliklerini azaltılmasında etkin sonuç sağlanıyor. Cool Lifting, soğuk yüksek basınçtaki CO2’in, Hyaluronik Asit serumlarla zenginleştirilerek püskürtülmesi prensibiyle çalışıyor. Sadece 4 dakikada süren Cool Lifting acısız, ağrısız bir uygulama.

Bir başka uygulama olan Pelleve Altın Ütü, göz çevresinde etkin sonuç aldığımız bir cihazlı uygulama. Altın Ütüde, cildi ütüleme mantığı ile ileri radyo dalgası teknolojisi kullanılarak cilt yüzeyine ve üst tabakaya zarar vermeden cildin derin katmanları ısıtılarak kolajen üretimi hızlandırılır.  Uygulama hemen etkisi görülen bir sıkılaşma sağlar ve zaman içerisinde bu sıkılaşma artar, 6 aya varan süre içerisinde cildin sıkılığında artış ve kırışıklıklarda azalma sağlanır. Uygulama esnasında, uygulama yapılacak bölgeye yatıştırıcı özel bir jel kullanılıp işlem sırasında kişinin konforu sağlanır. Altın ütü acısız ve ağrısızdır.

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer