Hyalüronik Asit Bazlı Dolgu | Pervin Dinçer

Whatsapp


Hyalüronik Asit Bazlı Dolgu

Hyalüronik Asit Bazlı Dolgu

Hyalüronikk Asit Bazlı Dolgu Uygulaması Nedir?

Halk arasında “Dolgu” olarak adlandırılan enjeksiyonlu uygulamalarda en çok tercih edilen ve yaygın olarak kullanılan madde, hyaluronik asittir. Çünkü hyaluronik asit, cildin en temel yapı taşlarından biridir ve birçok organda doğal halde bulunur, derinin ikinci tabakası olan dermiste kolajen ve elastin lifler arasında kalan alanı doldurur, bağlayıcı özelliği olan bir proteindir. Bu nedenle dolgu dendiğinde ilk akla hacimli, şekilli, kıvrımlı dudaklar gelse de hyalüronik asit bazlı enjeksiyonlar yüzü şekillendirmek, zamanla birlikte kaybolan hacmi, bozulan yüz ovalini iyileştirmek için kullanılmaktadır.

Neden Hyalüronik Asit?

Ciltte doğal halde bulunan hyaluronik asitin azalması ile birlikte cildin nem tutma kabiliyeti azalır, dolayısıyla cilt nemini kaybeder. Nemini kaybeden cilt kurur, elastikiyetini kaybetmeye başlar. Dışarıdan yapılacak müdahalelerle cilde kaybettiği nemi kazandırmak için yapılacak hyaluronik asit uygulamaları ile hücre 1000 katı kadar suyu çekip, bağlayabilmektedir. Hyalüronik Asit’in en önemli özelliği de budur. Böylece cilde hacmi, nemi ve elastikiyeti tekrar kazandırılır.

Hyaluronik asitin azalması ile birlikte ciltte ve yüzde bölgesinde meydana gelen değişimleri bir kartopu efekti gibi düşünebiliriz. Eğer gerekli müdahale, doğru zamanda yapılmazsa yaş almanın görünür izleri, ince kırışıklıklar, yüz ovalinde ve ağız çevresinde meydana gelen sarkmalar derinleşir ve yapılacak müdahalenin içeriği ve kullanılacak ürün miktarı buna bağlı olarak değişir, artar. Oysa zamanında yapılacak uygulamalar ile yüz ovali toparlanmış daha estetik bir görünüme, daha orantılı, daha genç, daha ışıltılı, parlak bir cilde sahip olmak mümkün.

Hyalüronik Asit Nerelerde Kullanılır?

Hyaluronik asit uygulamalarında miktar ve kullanılacak ürünün içeriği uygulamaya özel olarak belirlenir. Çünkü iyileştirme yapılacak bölgede kullanılacak ürünün yapısı spesifik sorunlara göre kodlanmış olup, amaca yönelik geliştirilmektedir. Estetik amaçlı ya da iyileştirme amaçlı olmak üzere uygulamaları genel olarak ikiye ayırabiliriz. Genel olarak yapılan uygulamaların başlıklarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.
• Yüz ovalinde ve ağız kenarında oluşan sarkmalar
• İnce çizgiler, burun-dudak çizgisini giderme (nazolabial)
• Gözaltı çukurlukları-çöküklük
• Yanak, elmacık kemiğini belirginleştirme, şekillendirme
• Dudağa hacim kazandırma ve şekillendirme
• Dudak üstü çizgilerini giderme (barkod çizgileri)
• Burun kaldırma ve şekillendirme
• Çene şekillendirme (V şeklinde yüz ovali oluşturma)
• Alın çizgisi ve kaş kaldırma
• Kaş arası çizgisini giderme
• Boyun çizgilerini giderme
• Akne ve yara izlerini giderme

Hyalüronik Asit Bazlı Uygulama Nasıl Yapılır?

Uygulama öncesinde acı hissini azaltmak için anestezik krem uygulaması yapılır. 20-30 dakika sonra uygulamaya geçilir ve 15-20 dakika gibi kısa bir sürede biter. Hyaluronik asit uygulaması, bölgeye göre enjeksiyonla ya da kanülle yapılır. Ürün miktarı, kullanılacak ürünün içeriği, cildin durumuna ve uygulama alanına göre değişkenlik gösterebilir.

Geçici olarak kızarıklık, şişme, ağrı, hafifi morluklar veya hassasiyet görülebilir. Ancak bu sosyal hayata ara vermeyi gerektirecek boyutta olmaz. Yan etkilerde düzelme cilde ve dudaklara enjeksiyondan sonra ortalama bir haftada gerçekleşir. Alerji riski olmayan, güvenli uygulamalardır.

Uygulamanın sonuçları hemen belli olur. Ancak en net görüntü. Uygulama sırasında oluşan ödem gerileyip, azaldıkça doğal bir görünüm yaklaşık bir ay sonra ortaya çıkar. Hyaluronik asit bazlı dolguların 6-8 ay içerisinde tekrar edilmelidir.

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer