İleri Yaşlarda Da Kusursuz Görünmek Mümkün  | Pervin Dinçer

Whatsapp


İleri Yaşlarda Da Kusursuz Görünmek Mümkün 

Yaşlılıkta Cilt Bakımı

 
Anti-aging kozmetik ve medikal estetik teknolojileri sayesinde ileri yaşlarda da kusursuz görünmek, yıllara meydan okumak artık çok daha kolay. 

Eskiden 40’lı yaşlarda cilt kırışıklığı normal kabul edilir, aslında çok da erken olmasına rağmen kadınlar, mimik kırışıklıkları, ince çizgiler gibi basit yaşlanma belirtilerine teslim olurdu.

Şimdilerde kırk yaş cilt bakımında olgun cilt kategorisinde değerlendirdiğimiz bir cilt yaşıdır. Cildin pürüzsüz, ışıl ışıl, gergin ve canlı görünmesi gereken bir dönemdir. Yaşlanmayı durduran ve cilt yaşını geriye saran yüz gençleştirme (anti-aging) uygulamaları, ileri yaşlardaki ciltlerde dahi harikalar yaratır. Cildi gençleştirir, yüz ifadesini tazeler ve kişi olduğundan genç görünür.

Derin cilt kırışıklıkları ve cilt sarkmaları üzerinde son derece etkili sonuçlar elde etmemizi sağlayan ameliyatsız yüz germe, mimik çizgilerini anında yok eden botox ve dolgu uygulamaları ve düzenli cilt bakımı ile on yaş genç görünmek, zamanın yaratacağı hasarı en aza indirgemek, yaşlandıkça güzelleşmek hiç de zor değil.

Yaşlanma Karşıtı Koruma

Anti-aging, yaşlanma karşıtı koruma sağlamak üzere kırklı yaşlardan sonra cilt bakımının özellikle cilt altını besleme ve destekleme yönünde yoğunlaşması şeklinde tanımlanabilir.

Medikal cilt bakımı ve kozmetik sektörü, yaşlanmanın cilt yüzeyinde değil de cildin alt katmanlarında başlayan bir hücre yıkımı olduğunu ve kırışıklıkların bu doku bozulmasının bir sonucu olarak ortaya çıktığını kapsamlı olarak keşfettiğinden beri yaşlanma karşıtı koruma başka bir boyut kazanmıştır diyebiliriz.

Cilt altı dokulara odaklı lazerle cilt yenileme sistemleri, kolajen üretimini tetikleyen radyofrekans uygulamaları, cilt mezoterapi, gençlik aşıları ve diğer birçok cilt gençleştirme uygulamasının amacı, kolajen hücresinin yeniden ve yüksek oranda üretilmesini sağlayarak hem yaşlanma karşıtı koruma elde etmek hem de cildin kendi kendini onarmasını harekete geçirmektir.

İleri Yaşlarda Cilt Bakımı 

Peki, 40 yaş sonrası cilt bakımı nasıl olmalı, 50 yaş sonrası cilt bakımında nelere dikkat etmek gerekir?

İleri yaşlarda da kusursuz görünmek için cildinize yatırım yapmalısınız. Otuzlu yaşlardan başlayarak düzenli olarak profesyonel cilt bakımı yaptırmak, yaşlanma karşıtı korumada altın kuraldır. Botoks, nem aşısı, gençlik aşısı, somon DNA gibi cilt altını besleyen ve kalıcı nemlendirme sağlayan uygulamalar, kırışıklık oluşumunu, doku kaybını ve cilt sarkmalarını engeller.

Önemli olan cildin yaşlanmasının mümkün mertebe önüne geçmektir. Bu sebeple cildin genetik özelliklerine ve cilt tipine göre kişiye özel oluşturulan bakım rutinleri, ileri yaşlar için cildinize yapacağınız önemli bir yatırımdır.

Cilt temizliği, cilt canlandırma, göz çevresi bakımı ve cilt sıkılaştırma, ileri yaşlarda cilt bakımının temel aşamaları olarak sıralanabilir. Gelin bu aşamaları tek tek inceleyelim:

İleri Yaşlarda Cilt Temizliği Nasıl Olmalı?

Yaş ilerledikçe cildin kendi kendini onarma mekanizmaları gibi kendi kendini temizleme sistemi ve döngüsü de maalesef yavaşlar, yetersiz kalır.

İleri yaşlarda cildin derinlemesine temizlenmesi, gözenek sağlığı açısından önemlidir. Gözenek sağlığı sebum dengesini oluşturur. Cildin sağlıklı olmasının ilk koşulu nem ve yağ oranına yani sebum dengesine bağlıdır.

Cildin düzenli olarak derinlemesine temizlendiğinde, cilt altı dokularda kan dolaşımı ve lenfatik sistem daha iyi çalışır. Bu yüzden de ileri yaşlarda cilt temizliği ayda bir profesyonel cilt temizliğine ek olarak evde haftalık cilt temizliği ve günlük cilt temizliği rutini şeklinde olmalıdır.

1) Hydrafacial ile her yaşta tertemiz bir cilt:

Suyun mucizelerini vakumlu başlıkları sayesinde vortex teknolojisi ile birleştiren Hydrafacial ileri yaşlardaki ciltlerin tüm ihtiyaçlarını aynı anda karşılayan, son derece etkili bir cilt bakımı, cilt altı besleme ve cilt gençleştirme sistemidir.

2) Medikal cilt bakımı ile yaşınıza uygun derinlemesine cilt temizliği: 

Çok aşamalı medikal cilt bakımı uygulamalarında cilt katman katman temizlenirken aynı anda beslenir. Kişiye özel oluşturulan uygulama içeriğinde kullanılan ürünler, cildin temel gereksinimlerine, cilt yaşına ve cilt tipine göre belirlenen yüksek kalitede ürünlerdir.

Düzenli medikal cilt bakımı, uzun yıllar boyunca cilt sağlığını korumaya önemli katkılar sunar. Profesyoneller tarafından yapılan, cilt bakımının klasikleşmiş uygulaması medikal cilt bakımı, iler yaşlarda cilt bakımını rutininin vazgeçilmez bir parçası haline gelmeli.

50 Yaş ve Üzeri İçin Cilt Canlandırma 

Solgun bir cilt, yaşınız genç bile olsa olduğunuzdan yaşlı görünmenize neden olur. Cilt canlandırma sayesinde hafif kırışıklara rağmen en az on yaş genç görünmek mümkün.

Soluk yüz rengi birçok kadının baş etmeye çalıştığı çok yaygın bir cilt sorunudur. Genellikle makyaj bu solgunluğu ortadan kaldırmak için, geçici bir çözüm olarak kullanılır. Fakat ileri yaşlarda soluk cilt daha çok rahatsız eder.

Ten rengi neden soluk olur? Bunun birçok farklı nedeni olabilir fakat cildin yeterince nemlendirilmemesi ve cilt altı dokuların yeterince beslenememesi, cilt renginin solmasına, koyulaşmasına neden olabilir.

İleri yaşlarda cilt canlandırma tedavilerinde kullanılan en etkili medikal cilt bakımlarını sıralamak gerekirse:

 • Baby Face Beauty (Thulium Lazer ile cilt canlandırma)
 • Işık Peeling
 • H100 Aşısı
 • Nem Aşısı
 • Somon DNA
 • Gençlik Aşısı

İleri Yaşlarda Göz Çevresi Bakımı 

Göz çevresi cildin en ince ve en hassas olduğu bölgedir. Öyle ki, göz altındaki damarlar biraz olsun deforme olduğunda, incecik derinin altından mor bir gölgeye neden oluyor ya da hemen göz altı torbalarına dönüşüyor.

Göz çevresinde cilt tonu ve yapısal biçim çok çabuk deforme olabilir. Bakımı zor ve yaşlanması kolay bir bölgedir. Üstüne üstlük bir de kaz ayakları dediğimiz lokal kırışıklıklar var ki yaşlanmanın yüzdeki ilk habercileri olan bu mimik kırışıklıkları ne kadar geç oluşursa göz çevresi o kadar uzun süre genç kalır.

Yüz ifadesini ve enerjisini büyük oranda belirlediği için göz çevresi yaşınızı hemen ele verir. İleri yaşlarda göz çevresi bakımı, genç görünmenin en etkili püf noktasıdır. Göz çevresi gençleştirme uygulamaları ise şunlar:

 • Işık Dolgusu ile Göz Çevresi Gençleştirme
 • Pelleve Altın Ütü ile Göz Çevresi Gençleştirme
 • Exilis Elite ile Göz Çevresi Gençleştirme

50 Yaş ve Üzeri İçin Cilt Sıkılaştırma Uygulamaları 

Cilt sıkılaştırma, ileri yaşlardaki kişilerde en çok uyguladığımız bakımların başında gelir. Yaşlanmanın en büyük etkisi cildin elastikiyet kaybına uğramasıdır.

Cilt sarkması birçok cilt sorunun da başlangıcıdır. Gevşeyen cilt altı dokularda kan dolaşımı yavaşlar. Dolaşım yetersizliği yaşlanmanın temel nedenidir. Yüz hatlarının silikleşmesi, cildin kırışması gibi yaşlanma etkileri cilt sıkılaştırma uygulamaları ile ortadan kolayca ortadan kaldırılabilir.

 • Exilis Elite Saten Yüz Germe
 • Fokus Ultrasound HIFU
 • Forma Uygulaması

Gelişen medikal estetik teknolojisi sayesinde 50 yaş ve üzerinde, ameliyatsız yüz germe uygulamaları ile cilt sıkılaştırmada harika sonuçlar elde edilmektedir. 

İleri yaşlarda da kusursuz bir cilde sahip olmak için güzelliğinizi kliniğimize emanet edebilirsiniz. Yaşlanma karşıtı korumada düzenli bakım ve adım adım gençleşmek en doğru yoldur. Bunun için size eşlik edecek, deneyimli bir klinikle sürekli çalışmak, cildinizin gereksinimlerini güncellemek açısından büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer