Işık Peeling (Cilt Canlandırma) Nedir?| Pervin Dinçer

Whatsapp


Işık Peeling (Cilt Canlandırma)

Işık Peeling (Cilt Canlandırma)

Işık peeling, Tyrosinase enzimini baskılayarak cilt lekelerinin rengini açar, yeni leke oluşmasını engeller ve cildin melanin dengesini yeniden oluşturur. 

Işık peeling, cildin canlılığını gölgeleyen lekelere tek seansta veda etmenizi sağlayan, leke tedavisinde oldukça etkili bir cilt canlandırma ve yenileme sistemidir. Yıllardır her yolu denemiş ama lekelerden bir türlü kurtulamamış birçok kişiyi hayal ettiği cilde kavuşturan Işık Peeling, sizin de tam aradığınız cilt yenileme ve leke tedavisi sistemi olabilir. 

Cilt lekelerinin oluşumu birçok sebepten kaynaklanmaktadır ve genç ciltlerde dahi çok sık karşılaştığımız bir problemdir. Kişiyi olduğunuzdan daha yaşlı gösterir çünkü lekeler cildin cansız, hasta, gölgeli görünmesine neden olur. Başka bir ifadeyle, cildin canlılığını, gençliğini gölgeler. Orta yaşlı ya da yaşlanma etkilerinin başladığı yüzlerde ise cilt lekelerinin etkisi çok daha ağır olabileceği için tahammül etmesi zor olabilir. 

Işık Peeling uygulaması ile cildi aydınlatıp, gölgeleri ortadan kaldırıyoruz. Soyulan lekeli, ölü derinin altından tazecik ve pırıl pırıl bir cilt ortaya çıkıyor. Tam da bu özelliğinden ötürü ışık peelingi cilt canlandırma işlemi olarak da ifade ediyoruz. 

Epidermisi kaplayan lekeler yüzünden mutsuz olan her yaştan kadın ve erkek üzerinde güvenle uygulanabilen Işık Peeling, leke tedavisinde en güçlü uygulamaların başında gelen, mucize ışık etkisi ile  cildi yenileyen ve canlandıran, sonuç odaklı ve popüler bir uygulamadır. 

Işık Peeling İnatçı Cilt Lekeleri Üzerinde Etkili 

Melazma, hamilelik ya da hormonal birtakım problemler nedeniyle oluşan, lekelenmenin bir maske gibi tüm yüzü sardığı, tedavisi en güç, inatçı cilt lekesi türüdür. Işık peeling, melazma üzerinde de işe yarar sonuçlar elde edebildiğimiz bir tedavidir. Birçok cilt lekesi, ışık peeling ile tek seferde yok olabilirken melazma tedavisinde ikinci seansa genellikle gereksinim duyulur. Lekelenme çok ağır, derin ve eski ise diğer leke tedavileri ile kombine edilerek biraz daha uzun bir protokol uygulanabilir. Bu yöntemler ile yıllardır lekelerinden kurtulamayan birçok kadını hayal ettiği gibi lekesiz bir cilde kavuştuğunu belirtmek isteriz. Işık peeling, medikal estetik teknolojisinin çok değerli armağanlarından biri. 

Işık peeling ile tedavi edebildiğimiz  diğer cilt lekelerini sıralamak gerekirse;

Güneş Lekelerinin Tedavisi:

Göz çevresi, alın, dudak üstü gibi belli bölgelerde  daha koyu ve yüzün genelinde irili ufaklı lekeler, renk farkları olarak da karşımıza çıkan güneş lekelerinin tedavisinde Işık Peeling 1 seansta tam istediğimiz sonucu genellikle sağlar.

Akne Skarlarının Tedavisi:

Işık peeling; ciltte çukurlaşmış ergenlik döneminden kalma ağır akne ve sivilce izleri üzerinden en etkili sonuçları elde ettiğimiz uygulamadır. Her türlü hafif izlerini kolayca ortadan kaldırır. 

Akne skarları ve tedavi yöntemleri hakkında daha fazlasını Akne Tedavisi  sayfasında keşfedebilirsiniz.

Yaşlılık Lekelerinin Silinmesi:

Cildin dokuları arasında, kimi zaman derin yerleşimli de olabilen yaşlılık lekeleri bazı insanları pek rahatsız etmezken yaşı çok fazla işaret edebildiği için kimi insanların canını sıkabilir. Yaşlılık lekeleri, ışık peelingin kolaylıkla tedavi ettiği leke türlerinden biridir.

Ciltte Ton Farkının Giderilmesi:

Ton farkları, pigmentasyon benekleri, kararma gibi durumların, kişiden kişiye göre değişen, birçok nedeni olabilir. Tedavinin kalıcı olması için, örneğin göz altı morluklarından bahsediyorsak, bir dahiliye uzmanına görünmek ve biyolojik bir problem olup olmadığını öğrenmek gerekebilir. Işık peeling ile beneklere, kararmalara, ton farklarına veda etmek çok kolay. 

Işık Peeling Nasıl Etki Ediyor?

Işık peelingin en büyük etkisi tyrosinase enzimini baskılıyor olmasıdır. Tyrosinase, cildin normal yapısında bulunan -kıl kökünde yani folikülde bulunur ve kıl kökü ile kıla rengini veren maddedir-melaninin, koyu renkli lekelere dönüşmesini sağlayan enzimdir. Işık peeling, bu enzimi baskılar ve cilt lekelerinin tonunu açarak ciltte denge sağlar.

Uygulamadan sonra hekimin önerdiği sürede en az 3 ay boyunca kullanılan ev bakım ürünleri sayesinde cilt beslenir, lekelerin rengi giderek açılır, yenilenen cilt çok daha ışıltılı ve kaliteli hale gelir. Melanin yapısal olarak homojen hale gelmesi ve dengesini bulması sayesinde leke ve pigmentasyon problemleri ortadan kalkar.  

Işık peeling uygulamasının diğer agresif peeling yöntemlerine göre avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Trikloroasetik Asit (TCA) içermez.
  • Komplikasyon riski yoktur.
  • Şiddetli soyulma yaşanmaz. 
  • Tek seansta güçlü bir etk elde etmemizi sağlar.
  • Yan etkiileri yoktur.
  • Her yaşta kadın ve erkek için uygundur.

Işık Peeling Nasıl Yapılır?

Uygulama süresi oldukça kısadır. Cildin temizliği yapıldıktan sonra, 8 saat kadar ciltte kalması beklenen maske uygulanır. İşlemin bu ilk kısmı yaklaşık olarak 15-20 dakika kadar sürer. Daha sonra evde kullanacağınız, cilt tipinize ve size özel seçilen/hazırlanan ev ürünleriyle  birlikte kliniğimizden ayrılabilirsiniz. 

Sekiz saatin sonunda maske yıkanır ve leke önleyici ürünlerin kullanımına geçilir. Krem tedavisi 3-6 ay sürebilir. Bu arada gerekli görüldüğüne karar verilirse, melazma ya da derin lekeler için, uygulama tekrar edilir. Karbon maskesi ile kombine edilerek etkisi ve etki hızı artırılabilir.

İlk haftadan itibaren lekelerin renginden ciddi bir açılma gözlemlenir. İlk dört hafta geride kaldığında ciddi bir fark ortaya çıkar. 3 ile 6 ay içinde,  tam anlamıyla memnun kalınan bir tedavinin sonuna gelmiş oluruz. Lekelerden arınan cilt aynı zamanda yenilenmiş, canlanmış, gençleşmiştir.

Işık peeling uygulaması için en uygun dönem güneş ışınlarının daha zayıf olduğu kış aylarıdır. Güneşten korunmak, tedavi devam ederken ve tamamlandıktan sonra da önemlidir. Hamilelik, emzirme döneminin içinde olmak, uçuk ve açık yara varsa ışık peeling yapılamaz.

Işık peeling uygulamasının ardından, konforunuz için, 3-7 gün sosyal hayata ara vermeniz önerilir. Uygulama acılı değildir fakat ilk gün yüzünüzde yanma hissetmeniz olağan, beklediğiniz bir durumdur. 

Işık Peeling Hakkında Sıkça Sorulan Sorular 

1. Işık peeling kalıcı mıdır?

Işık peeling sonuçları kalıcıdır fakat güneşten korunmadığınız takdirde yeniden lekelenme olacaktır.

2. Işık peeling zararlı mıdır?

Hayır değil. TCA içeren asit peelingler gibi cildi derin soyan bir sistem olmadığı için özellikle tercih edilen, güvenli ve son derece etkili bir uygulamadır.

3. Kimler ışık peeling yaptıramaz?

Hamile ve emziren kadınlar, uçuk çıkarmış ve yüzünde açık yara bulunan kadın ya da erkekler ışık peeling için uygun adaylar değildirler. Cilt lekesini takip eden egzama, alerji, mantar, iltihaplı akne gib dermatolojik problemler varsa öncelikle bunların tedavi edilmesi gerekir. Daha sonra ışık peeling uygulanabilir.

4. Işık peeling fiyatları ortalama ne kadardır?

Işık peeling uygun fiyatlı cilt canlandırma ve leke tedavisi sistemlerindendir. Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için, kliniğimizle iletişime geçmekten çekinmeyin lütfen.

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer