Jawline Nedir ve Jawline Etkisi Yaratan Uygulamalar | Pervin Dinçer

Whatsapp


Jawline Nedir ve Jawline Etkisi Yaratan Uygulamalar

Jawline Nedir

 

Keskin bir çene çizgisi ile daha genç görünmenizi sağlayan Jawline, çene boyun geçişini netleştirerek güzelliğin ifadesini adeta yeniden yazıyor. 

Jawline ile yüz hatlarının keskin olması aynı zamanda daha dişi, erkekler için de daha eril bir ifadeye sahip olmak anlamına gelir. Büyük yanaklar, gıdı, küçük çene ve dolu boyun hattı daha çocuksu bir görüntüye neden olur. Ergenlik döneminin ardından yüzün oturmaya başlamasıyla bu durumun değişmesini ve yüz çizgilerinin belirgin hale gelmesini bekleriz. Fakat bazen bu beklenti yeterince gerçekleşmez. Yaşlanma, sarkma, kilo alıp verme gibi zamanın ve yer çekiminin neden olduklarıyla da çene çizgisi kadınlarda ve erkeklerde silinebilir. Diş sıkma ve duruş bozukluğu, genetik sebepler yüz hatlarını belirleyen diğer faktörlerdir.

Son yılların en popüler estetik uygulamalarından biri haline gelen Jawline, yüze şimdiye kadar bakmadığımız bir noktadan bakmamızı sağladı ve çok daha pratik bir yolla estetik oran elde etmemize neden oldu. Öncesinde, yüzün orta bölümünde yoğunlaşan estetik uygulamalar Jawline sayesinde yüzün tamamında kurgulanmaya doğru genişledi. 

Jawline Nedir?

İngilizce Jaw (çene) ve line (çizgi) kelimelerinin bir araya gelmesinde oluşan Jawline çene çizgisi anlamına gelmektedir. Türkiye’de çene dolgusuna verilen genel isme dönüşmüştür. Dolgu, çene çizgisini belirgin hale getirmek için kullanılan yaygın yöntem olmakla birlikte, çene hattını keskinleştirmek için kullandığımız birçok uygulamadan sadece bir tanesidir. 

Çene kemiğinin şekillendirilmesi, derinin sıkılaştırılması, yağ ve kas dokusunun yeniden biçimlendirilmesi gibi farklı yöntem ve yaklaşımlarla, fotoğraflarda harika görünmenizi sağlayacak bir Jawline elde etmem mümkün. Önemli olan doğru yöntemin kullanılması. Örneğin sarkmış bir yüzü, dolgu malzemesi ile doldurmak derinin yerçekimine karşı yükünü artırmak olacağı için iyi bir fikir olmayabilir. 

Jawline Dolgusu 

Çenenin, kulak kökünden çene ucuna kadar devam eden hat boyunca, Hyaluronik asit gibi dolgu malzemeleri şırınga edilerek, belirgin hale getirilmesi işlemine Jawline dolgusu diyoruz. 

Kullanılan malzemenin çeşidine göre belli bir süre sonra kaybolan bu dolgular, geçici dolgu dediğimiz kategoriye girerler. Jawline dolgusu, daha çok küçük çene kemiği gibi durumlarda kullanılan bir kozmetik estetik uygulamadır. Genç kadın ve erkekler arasında oldukça popülerdir. Yapılan araştırmalar, çene hattının bu denli popüler olmasını selfie fotoğraflarına bağlıyor. İnsanlar kendi fotoğraflarını ön kamera ile kendilerini görerek çekerken, en güzel pozu yakalamaya  çalışırken  bir estetik açı keşfettiler ve bu açı keskin çene hattının verdiği profil görüntüsüydü. 

Fotoğraf verme üzerindeki inanılmaz estetik etkisi sayesinde çok kısa sürede tüm dünyada ve ünlüler arasında inanılmaz bir popülerlik elde eden Jawline dolgusu, çene çizgisini belirgin hale getiren pratik ve düşük bütçeli bir uygulama olması sebebiyle de yoğun bir ilgi gördü ve görmeye de devam ediyor. 

Jawline ile İdeal Çene Hattını Yaratmak 

Güzellik bütünsel bir algıdır ve ancak uyumlu, orantılı olması durumunda estetik bir his yaratabilir. Günümüzün güzellik algısına bir de estetik trendleri eklemek durumundayız. Çene hattı, çene yapısı, yüzün şekli güzelliğin en önemli kriterlerden biriydi fakat profil görüntüsünün öne çıktığı dijital çağ, başka bir estetik farkındalık yarattı diyebiliriz. 

Boyun, gerdan güzelliği kadın estetiğinde her zaman önemli bir nokta olmuştur fakat belirgin bir çene hattı ve boynun çeneden keskin bir şekilde ayrılması yeni trend estetik modası diyebiliriz. 

Peki, ideal çene hattını nasıl yaratabiliriz?

Bu soruya cevap vermeden önce çene çizgisinin hangi sebeple silindiğini belirlememiz gerekir. Zira cilt sarkması başka bir yönteme, küçük çene yapısı başka bir uygulamaya gereksinim duyar ve yaş önemli kriterlerden biridir. Çene çizgisi belirginleştirme uygulamaları kişiye özel olarak hekim ve uzman görüşüyle planlanmalıdır. Çene hattının yeniden yapılandırılmasında kullanılan yöntemleri üç genel başlık altında toplayabiliriz: 

 • Dolgu.
 • Çene ameliyatı.
 • Cilt sıkılaştırma uygulamaları.

Sarkan Derinin Altındaki Güzel Çizgiyi Ortaya Çıkarmak

Yerçekimi sebebiyle kafatasından itibaren aşağıya doğru çekilen deri, yüzün sarkmasına neden olur ve çene kemiği sarkan derinin biriktiği yerdir. Bu deri, cilt sıkılaştırma yöntemleri ile toparlanmadan dolgu ile doldurulursa sonuç olduğundan büyük görünen bir yüze, çok büyük bir çene hattına neden olabilir. Jawline dolgu bu yüzden herkes için uygun çene hattı restore protokolü değildir. 

Çene genetik olarak küçük değilse, yaşlanma ya da hastalık sebebiyle kemik kaybı yoksa, cildin toparlanması, sarkmış gıdının ortadan kaldırılması, keskin bir çene hattı elde etmek için yeterli olabilir. Daha sonra dolgu uygulaması ile çene belirginleştirmesi yapılacaksa bile öncesinde derinin toparlanmış olması, çok daha memnun kalacağınız sonuçlar elde etmemizi sağlar. 

Sorun Çoğu Zaman Cilt Sarkmasıdır

Yüz hatlarının silikleşmesi hacim kaybından kaynaklanmaz. Dolgu, hacim kaybını geriye çevirmek için kullandığımız bir uygulamadır ve çene hattının bozulmasının sebebi çoğu hacim kaydından ziyade cilt sarkmalarıdır. Yüz ve boyun germe uygulamaları ile cildin kaybettiği kolajeni yerine koyarak, elastin hücrelerinin yenilenmesini sağlayabiliriz. Böylece  çene çizgisi belirgin hale gelir, gıdıyı toparlar, dekolte ve boyun bölgesi genç ve estetik görünür.   

Jawline Etkisi Yaratan Medikal Estetik Uygulamalar Nelerdir?

Kolajen üretimini tetikleyerek cildin sıkılaşmasını sağlayan radyofrekans ve/veya ultrason prosedürleri cildin elastikiyet kaybını ortadan kaldıracak bir cilt yenileme süreci başlatır.

Sıkılaşan cilt yukarı doğru topladıkça tüm yüz hatlarında olduğu gibi çene hattında da belirginleşme kendiliğinden elde edilmiş olur. Bu etkiyi elde edebileceğimiz uygulamaları sıralamak gerekirse: 

  • Pelleve Altın Ütü.
  • HIFU Fokus Ultrason.
  • Exilis Elite Saten Yüz Germe.
  • Forma.
  • V Lift.
  • Altın İğne.

Masseter Botox 

Çene kökündeki çiğneme kası masseter, bazı kişilerde doğuştan büyük olabileceği gibi çoğu kadın ve erkekte diş sıkmaya bağlı olarak sonradan büyüyebilir. Gece diş sıkma, farkında olmadan diş gıcırdatma, sabahları baş ağrısı ile uyanma, çiğneme sırasında çene kökünde ağrı gibi sorunlar, masseter kasının büyümesinden kaynaklanıyor olabilir.

Masseter büyüdükçe yüz kareye döner, köşeli bir çene hattı oluşur, daha maskülen bir ifade yaratır

Masseter kasına yapılan botox sayesinde kas gevşer ve küçülmeye başlar. Maskülen kare yüz, yerini, V Yüz şekline bırakır. Bu incelme sağlandıktan sonra gerekli olduğuna karar verilirse dolgu uygulaması yapılabilir. Büyümüş masseter kası, jawline dolgusu ile istenmeyen sonuçlar yaratabilir. Bu konuda dikkatli olmakta fayda var. 

Ayrıca; yüz yogası ve yüz egzersizleriyle de çene hattını belirginleştirmek mümkün. Biraz daha emek isteyen meşakkatli bir yol olmasına rağmen evde jawline etkisi yaratmak isteyenler bu yöntemlerden yardım alabilir. 

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer