Kışın Cilt Bakımı: Medikal Uygulamalar | Pervin Dinçer

Whatsapp


Kışın Cilt Bakımı: Medikal Uygulamalar

Kışın Cilt Bakımı Uygulamaları

Sağlıklı bir cilde sahip olmanın ilk kuralı düzenli olarak uygulanan cilt bakımıdır ve kışın cilt bakımının hem doğal hem de medikal çözümleri vardır.

Yazın güneşten korunmak cilt bakımının en önemli konusu iken kışın, cildin nem ve sebum dengesi daha önemli hale gelir. Yağlı ciltler, kışın başka yazın başka problemler yaşar ve buna bağlı olarak ihtiyaçları farklılık gösterir. Kuru ciltler yazın daha rahat ederken, yağlı ciltler için en zor mevsimdir. Kış aylarında yağlı ciltler avantajlı duruma geçer, kuru ciltler için yılın en zor zamanıdır. 

Üstelik bazı bakımlar için kış mevsimi daha uygunken yazın güçlü güneş ışınları sakıncalı olabilir. Özellikle Fraksiyonel CO2 Lazer gibi soyarak cildi yenileyen uygulamalar için kış ayları, düşük ultraviyole ortam nedeniyle  çok daha uygundur.

Yazın güneşin altında keyifli tatil ve plaj günlerinde bronzlaşan cildimizi, şimdi kışa hazırlama zamanı. Her ne kadar güneş kremi ile korumuş olsak da yaz boyunca güneşe maruz kalan cilt yüzeyindeki lekelerin derinleşmemesi ve kışın da pırıl pırıl bir görüntüye sahip olmak için leke tedavileri ile epidermisi yenilemenin tam vakti. Kışın kuruyan cildinizi derinlemesine nemlendiren uygulamalarla cildinizi kırışıklıklara karşı korumuş olmakla kalmaz, kışın da harika görünürsünüz. Cilt tipinize uygun uygulama ve ürün içeriğinin kullanıldığı medikal cilt bakımı, kış boyunca cildinizin derinlemesine temizlenmesini ve nefes almasını sağlar. Kolajen üretimini tetikleyen cilt bakımları ile kışın da cildinizi canlandırabilirsiniz. 

Cilt Neden Kışın Daha Çok Kurur

Derimiz, vücudumuzu kışın soğuktan yazın sıcaktan korur. Değişen iklim koşullarına bağlı olarak vücut ısısını kontrol edebilmek için  kan dolaşımının hızlandırıp yavaşlatır. Buna bağlı olarak, kışın, kan dolaşımının yavaşlaması sebebiyle ter ve yağ bezleri daha az çalışır. Cildin kışın daha fazla kurumasının en temel sebeplerinden biri budur. Mevsim, cildimizi bu şekilde kurutur. Yağ ve ter bezlerinin yavaşlamasına bağlı olarak sebum dengesi bozulur,  koruyucu ve besleyici özelliği olan tabakadan mahrum kalan cilt kurur, matlaşır, canlılığını yitirir. 

Bunun dışında kış mevsiminde cildin daha kuru olmasının başka nedenleri de vardır:

 

 • Aşırı sıcak su ile duş almak

Havalar soğuk olduğu için kışın yıkanırken genellikle yüksek ısılar tercih ederiz ki bu da cildin daha fazla kurumasına neden olur.

 

 • Kalorifer ve klima gibi iklimlendirme araçları havayı ve cildi kurutur

Soğuktan korunmak için evimizi, iş yerlerimizi, arabalarımızı ısıtmak durumundayız ve ortamın nem dengesi genellikle göz ardı ettiğimiz bir durumdur. Özellikle klimaların üfürdüğü sıcak hava, cildinizin kurumasına neden olur.

 

 • Isı farkına maruz kalmak cildin çatlamasına neden olur

Kışın, daha sık ve keskin ısı farkına maruz kalırız. Dışarının iklim koşulları ile iç mekanların iklim koşulları arasındaki sıcaklık farkı daha fazladır. Bu da cildin kuruyup çatlamasına neden olur. Özellikle dudaklar, eller, yanaklar, burun çevresi en çok çatlayan, hassas bölgelerdir. Çoğu zaman pul pul dökülmelerle karşılaşırız. Eller kurur ve çatlar. Dudakların kış boyu soyulur, çatlaklar geçmek bilmez.

 

 • Yanlış kozmetik kullanımı sebum dengesini bozar

Yazın kullandığımız ürünlerle kışın cilt temizliği ve bakımı yapamayız. Bu hemen hemen her cilt tipi için geçerlidir. Yağlı ciltler de dahil olmak üzere, kışa geçtiğimizde daha soft, cildin nemini maksimumda koruyacak ürünler kullanmakta fayda var. Kışın, tüm ciltlerin en temel gereksinimi nem olduğundan, yanlış kozmetik seçimi ile cildi kurutmamak önemli. Sıcak su kullanımına bağlı olarak zaten kuruyan cildi, bir de yanlış kozmetik ürünlerle daha fazla kurutmak, genellikle kışın rastladığımız, sık yapılan hatalardan biri.

 

 • Vitamin eksiklikleri kışın daha belirgin sonuçlara yol açabilir

Vücutta yetersiz beslenmeden kaynaklanan vitamin eksikliği varsa, kışın hava koşulları sebebiyle kuruyan cilt daha şiddetli kurumalar, çatlama ve dökülmeler yaşayabilir. Cildin içerden ve dışardan beslenmeye en fazla ihtiyacı olduğu mevsim kıştır, diyebiliriz.

 

 • Kışın daha az su içeriz

Bu, kışın cilt kurumasının en yaygın nedenlerinden biridir. Su içmek bedenin tamamı için çok önemlidir, cilt sağlığı için hayati derecede önemlidir. Yazın sıcağında su içmek daha kolayken kışın, genellikle su tüketimi ciddi anlamda düşer. Susuz cilt, hızla kurur. Kışın da tıpkı yaz vakti olduğu gibi, günde en az 2.5 litre su tüketmeye devam etmemiz, cilt sağlığı için önemli ve gereklidir. 

5 Adımda Cildinizi Kışa Hazırlayacak Bakım ve Uygulamalar:


1. Cildinize uygun yöntem ve içeriklerle derinlemesine cilt temizliği 

Cildi derinlemesine temizlerken, sebum dengesini koruyacak içeriklerin kullanıldığı, kişiye özel planlanan cilt bakımı uygulamaları, kışa hazırlık için cilt bakımın ilk ve en önemli adımıdır.

 

 • Medikal Cilt Bakımı 

Cilt tipine göre ve cildin ihtiyaçlarına uygun olarak, dermatolog doktor tarafından seçilen içeriklerle uygulanan, profesyonel cilt bakımıdır. Ölü deriden arındırılan, derinlemesine temizlenen ciltte kan dolaşımı harekete geçer. Böylece, kışın neden olduğu en temel problem, dolaşım yavaşlaması, ortadan kaldırılır. Medikal Cilt Bakımı, kışın cildinizin temel gereksinimlerinden biridir.

 

 • Hydrafacial 

El değmeden yapılan cihazlı cilt bakımı uygulaması Hydrafacial, cildin tüm gereksinimlerini tek başına sağlayabilen komplike bir uygulamadır. Özel başlıkları ile cildi derinlemesine temizler,  peeling ile ölü deriden arındırır, vitaminlerle cildi besleme, derinlemesine nemlendirir ve LED ışık teknolojisi ile kolajen üretimini tetikleyerek cildin genç kalmasına yardımcı olur. Kışın, doktor denetiminde, düzenli olarak hydrafacial uygulaması ile cildinizin sağlığını ve güzelliğini koruyabilirsiniz.

 

 • Nem bombardımanı 

Kuruyan cilt kolayca kırışır. Kışın hem mevsim cildi kurutur hem daha az sıvı tüketme ihtiyacında olduğumuz için cilt kurur, ısınma araçlarının etkisi de eklendiğinde kışın hemen herkesin, cildinin pul pul dökülmesinden şikayetçi olması, kaçınılmaz hale gelir.

 

2. Saf Hyaluronik Asit Gençlik Aşısı 

Nem aşısı olarak da bilinen Gençlik Aşısı ile cildin ihtiyacı olan nemin tamamı en kaliteli şekilde tek seferde sağlanabilir. Saf hyaluronik asitin doku altına enjekte edildiği uygulama ile bebek gibi bir cildiniz olur. Kışın da aynaya bakmaya doyamazsınız.

 

3. Doğal kolajen desteği 

Vücudun ısı dengesini sağlamak için kan dolaşımının yavaşlaması ile ter ve yağ bezlerinin daha az çalışmasına bağlı olarak, cildin kolajen üretimi de azalır. Kolajen üretimini tetikleyerek cilde doğal kolajen desteği sağlayan uygulamalardan, cildinize uygun olanı yaptırarak kışın yıpratıcı etkilerinden büyük oranda korunmuş olursunuz. 

Yaşlanmaya Göre Kolajen Miktarı

 • Radyofrekans ve ultrason enerjileri ile kolajen üretimini destekleyen uygulamalar;
  • Altın Ütü.
  • Fokus Ultrason (HIFU).
  • Altın İğne.
  • Forma.
  • Exilis Elite.

 

 • Enjeksiyon Yöntemleri ile kolajen üretimini tetikleyen uygulamalar;
  • Dermapen.
  • Mezoterapi.

 

4. Lekelere elveda demenin tam zamanı 

Yazın yüzümüzde oluşan lekelerden kurtulmak ve pırıl pırıl bir cilt ile kışa girmek için sonbaharın son günleri en uygun zamanlar. Epidermisi soyarak yenileyen uygulamalar, cildin yenilenmesini ve ölü deriden kurtulmasını sağlar. Soyulan derinin altındaki yeni doku çok daha nemlidir ve nem tutma kapasitesi daha yüksektir. Peki, epidermisi soyarak ölü deriyi atmak yoluyla cildi yenileyen ve lekeleri yok eden uygulamalar hangileridir?

 • Fraksiyonel CO2 Lazer.
 • Karbon Peeling.
 • Kimyasal Peeling.
 • Işık Peeling.

 

5. Kışın bile capcanlı bir cilt 

Kışın da aynaya baktığınızda canlı ve ışıl ışıl bir cilt görmek mümkün. Yaşı ve cilt tipi ne olursa olsun, tüm kadın ve erkeklerin tercih edebileceği zahmetsiz uygulamalarla cildinizi canlandırabilir,  kışa hazırlayabilirsiniz. Baby Face Beauty, bu uygulamalardan en popüler olanı. 

 • Baby Face Beauty.

Uygulama hakkında ayrıntılı bilgi için Baby Face Beauty  ziyaret ediniz.

Saf güzellik için saf içeriklerin kullanıldığı Baby Face Beauty uygulaması sayesinde porselen gibi bir cilde kavuşursunuz. Cildin ihtiyacı olan tüm vitaminlerin saf hali, cildi canlandıran ve yenileyen asitlerle birlikte kullanılır. Baby Face Beauty Easy Mod  ve  Baby Face Beauty Advance olmak üzere iki modda planlanmaktadır.  

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer