Kol Sarkması Tedavileri ve Fiyatları 2021 | Pervin Dinçer

Whatsapp


Kol Sarkması Tedavileri ve Cihaz Uygulamaları

Kol Sarkması Tedavisi

 
Kol sarkması neden olur sorusunun cevabı; kilo kaybı, yaşlanma ve genetiktir. Peki, kol sarkması tedavileri etkili midir, hangi cihazlar nasıl kullanılır?

Deri sarkması; yaşlanma, kilo alıp verme, doğum gibi süreçlerin ardından, cildin kolajen ve elastin yapısının bozulması sebebiyle, derinin kendini yer çekime bırakması şeklinde özetlenebilir. Kollar söz konusu olduğunda durum biraz daha farklılaşır, birçok kadının kol sarkması problemi yaşamasının çok temel bir nedeni vardır, cinsiyet genetiği. Kadınlar, daha yağlı ve yumuşak bir dokuya sahiptirler ve  kol gücünü erkeklere oranla daha az kullanmaları gerektiği için kol sarkması kadınlar arasında erken yaşlardan itibaren yaygın rastladığımız cilt sarkmalarının başında gelir.

Kol Sarkması Neden Olur?

Sarkma, derinin normal koşullarda kas dokusunu sarması gerekirken gevşeyip dokudan uzaklaşmasıdır ve kol altı en çok sarkan, en net gözlemlediğimiz sarkma durumudur. En belirgin sebepleri; yaşlanma, yer çekimi, genetik yatkınlık, kilo alıp vermedir.

Zayıf insanlarda dahi kol sarkmasına rastlamak mümkün. Spor yaptığı halde ki, fit bir bedende bu tür kusurlar biraz daha açık bir şekilde göz çarpabilir, kol altı derisi kendini bırakmış olabilir. 

Kol sarkması genç kadınlar arasında da hayli yaygındır fakat yaş ilerledikçe kolajen yıkıma bağlı olarak cildi sıkı tutan elastin doku gevşer. Bedenin genel olarak yapısal ve fizyolojik durumu da bu konuda önemli bir belirleyicidir.

Kol Sarkması Nasıl Geçer?

Spor ve egzersiz, bazı masaj türleri, korse kullanımı, estetik ameliyatlar ve medikal estetik cihazlarının bir kısmı mevcut kol sarkmaları üzerinde etkili olurlar.

Giyim tarzı üzerindeki etkisi sebebiyle kol sarkması özellikle yaz mevsiminde hayatımızı zorlaştırabilir. Hele ki şık bir davet ya da özel bir gün söz konusu olduğunda, en güzel elbiseyi giymekten vazgeçmek zorunda değilsiniz. Sarkmanın şiddetine bağlı olarak birçok farklı yöntemle sıkı kollara kavuşabilirsiniz. Bu noktada önemli olan kollarınızın en derece sarkmış olduğu ve ne kadar sıkılaştırmak istediğiniz. 

1) Küçük Sarkmaları Ortadan Kaldırmak Spor ve Egzersiz: 

Kol sarkması sporla düzelir mi? Belli dereceye kadar evet, bu ihtimal vardır fakat spor en nihayetinde öncelikle kaslar üzerinde etkilidir. Kol kaslarını  güçlenmesini takiben, kasların büyümesiyle ve kolajen üretiminin etkisiyle deri de sıkılaşmaya başlar. Spor, sarkmaya karşı bedenin en büyük koruyucusudur. Çok ciddi, ileri derecede sarkmalardan söz ediyorsak spor maalesef yetersiz kalacaktır fakat henüz çok ilerlememişse kol sarkması hareketleri ile odaklı egzersiz yaparak yüz güldüren sonuçlar elde edebilirsiniz.  

2) Masaj & Kuru Fırçalama & Guasha: 

Tek başına işe yaraması biraz uzun zaman alsa da örneğin sporla birlikte kullanıldığında hem egzersizlerin etkisini arttırdığı hem de direkt olarak cilt üzerinde etki ettiği için masaj, kuru fırçalama ve guasha masajı iyi bir yöntem olabilir. Evde kol sarkması tedavileri gibi arayışları olanlar için bu uygulamalara kol sarkması kremleri de eklenebilir. Hızlı biri sonuç alma beklentisi olmayan durumlarda ve hafif sarkmalarda tercih edildiğinde hayal kırklığına uğratmayacaktır

3) Kol Sarkması İçin Korse: 

Kışın, korse kullanmak spor ve masaj gibi diğer manuel uygulamaları destekleyerek evde kol sıkılaştırma sürecine katkı sağlayabilir. Korse, koruyucu uygulama olarak da tercih edilebilir. Sadece kışın kullanıldığı için belli süre düşük etkili yöntemlerdendir. Kollardaki kan dolaşımına etki ettiği için rahatsızlık verebilir. Tansiyon ve kalp sıkıntısı olanların doktorlarına danışmasında fayda var. Rahatsızlık hissettiğiniz an korseyi muhakkak çıkarın.

4) Kol Sarkması Ameliyatı:

Cerrahi çözümler, ileri derecedeki kol sarkmaları söz konusu olduğunda kullanılacak yöntemlerdir. Vücut şekillendirme cerrahisi kapsamında estetik ameliyatlar kategorisine giren kol germe ameliyatıyla, gevşemiş deri, kesilir. Operasyon sonrası kollarda belirgin bir ameliyat izi kalır. Kol germe ameliyatının en büyük handikapı bu kesi izidir. Gene de belli durumlarda iz kalması, şiddetli sarkma görüntüsünün verdiği rahatsızlığa tercih edilebilir. Ameliyattan sonra bir süre kolarınızı kullanmakta zorlanırsınız. İyileşme dönemleri operasyonun büyüklüğüne ve daha bir sürü başka parametreye bağlı olarak değişir.  

Ameliyatsız Kol Sarkması Tedavileri 

Kol sarkmalarına karşı en etkili ve en konforlu yöntem, medikal estetik teknolojisinin nimetlerinden faydalanmaktır. Yara, kesi ve iz  oluşmaz, kollarınızı rahatça kullanmaya devam edersiniz, sosyal hayatına ara vermeniz ya da operasyon için izne ayrılmanız gerekmez. 

Peki; kısa sürede, etkili sonuçlar elde ettiğimiz, ameliyatsız kol germe uygulamaları hangileridir:

1) Exilis Elite:

Kol sıkılaştırma cihazları arasında en etkili uygulamalardan biridir. Exilis Elite, ultrason ve radyofrekans enerjilerinin bir ara kullanıldığı kombine sistemi sayesinde kolajen üretimini etkili bir şekilde tetikler. Deri altında başlayan yenilenme, fibroblast hücrelerinin elastin proteini üretmesiyle devam eder. Böylece, cilt elastikiyet kabiliyetini geri kazanmaya başlar.   

Exilis Elite; son derece güvenli, ağrısız ve acısız, ilk seanstan itibaren hızla etki eden sonuç odaklı bir uygulamadır. Yaz-kış tercih edilebilir

2) Akustik Şok Dalga Terapisi:

Ameliyatsız vücut şekillendirme ve inceltmede kullanılan AWT, öyle hafif bir uygulamadır ki öğle tatili arasında kollarınıza akustik şok dalga terapisi yaptırıp, çalışmaya dönebilirsiniz. Yoğun ses dalgaları, dokular arasında çalışır, deri ve yağ katmanlarında metabolik iyileşmeyi tetikler. Kaslar büyürken deri altı yağ hücreleri küçülür ve kol sıkılaşmaya bağlar.

3) Fokus Ultrason:

HIFU nedir? Fokuslu Ultrason yani odaklanmış yüksek ses dalgaları, hedef doku üzerinde yüksek ısı ile kolajen üretimini tetikler.  HIFU cihazı, tek seansta vücut sıkılaştırma yapabilen, en etkili germe ve sıkılaştırma uygulamalarından biridir. Odaklı ses dalgaları sayesinde kol sarkmalarından kurtulmak için bıçak altına yatmanız gerekmez. Uygulama, derin dokuda sınırlı hasara neden olur ve seansı takiben 3 ile 6 ay arasında kolar giderek sıkılaşır. HIFU ile sıkı kollara sahip olmak için dört mevsim uygulanabilir. 

4) Forma Plus:

Cilt sarkmalarında kullanılan Forma Plus, deri altı dokularda kontrollü hasar yaratmak ve kolajen üretimini tetiklemek için radyofrekans enerjilerini kullanır. Başlangıç seviyesindeki kol sarkmalarında tek başına ya da diğer yöntemlerle kombine olarak kullanıldığında harika sonuçlar elde ettiğimiz bir vücut bakımı sistemidir. 

5) EMSlim:

Kol sarkması, kas gevşemesi ile bir arada ise kas yoğunluğu elde etmemizi sağlayan yoğun egzersiz programı EMSlim sayesinde güçlü ve sıkı kollara kavuşabilirsiniz. Elektromanyetik dalgalar aracılığıyla inaktif egzersiz uygulaması olan EMSlim, spor salonlarında yapılması mümkün olmayan bir egzersiz skoru elde etmemizi sağlayarak kısa sürede kol kaslarını güçlendirir ve yağ hücrelerini küçültür. Yoğun egzersiz sonrası kas hassasiyeti, spor sonrası geçici kas ağrıları gibi durumlar dışında, son derece konforlu bir kol sıkılaştırma uygulamasıdır.

Kol sarkması tedavileri hakkında daha fazlasını Kol Sıkılaştırma sayfamızda keşfedin!

Kollarınızdaki sarkma dikkatinizi çekmeye başladıysa vakit kaybetmeden, sarkmanın şiddeti artmadan uzman yardımı almak, birçok avantaj sağlar. Kollarınızı medikal estetik uygulamalar yardımıyla sıkılaştırdığınızda:

  • Ameliyat izi kalmaz.
  • Maliyet düşer.
  • Acı, ağrı çekmeniz gerekmez.
Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer