Whatsapp


Lazer Epilasyon ile İpeksi Bir Cilt

Hemen her insanın vücudundaki istenmeyen tüylerle başı derttedir. Oysaki herkes güzelliğin ve estetiğin vazgeçilmez ön koşulu olan pürüzsüz bir cilde sahip olmak ister. Kimi zaman vücudumuzdaki istenmeyen tüyler güzelliğimize de gölge düşürebilmektedir.

Tüylenme çoğu kez hormonal bir nedene bağlıdır. Fakat tüylenme bazen hormonal neden olmadan da olabilir. Tüylenme nedenlerini 8 ana başlık altında toplayabiliriz.

  1. Hipofiz bezinin rol oynadığı tüylenmeler (Prolaktin hormonu salgılayan tümörler, bazı ilaçlar)
  2. Böbrek üstü bezinin hastalıkları (doğuştan veya sonradan olabilir)
  3. Yumurtalıklarla ilgili sorunlar( kistler, bazı ilaçlar)
  4. Ailesel, kalıtımsal yatkınlık
  5. Bazı karaciğer hastalıkları
  6. Bazı tümörler
  7. İlaçlara bağlı (kortizon, bazı hormon benzeri madde içeren besin takviyeleri, bazı bitkisel ilaçlar)
  8. Erkeklik hormonunun derideki dönüşümünde bozukluk

Bütün bu sebepler, doktor muayenesi ve gerekli laboratuvar testleri ile incelendikten sonra tüylenme sorununuza çeşitli tedavi yöntemleri uygulanır. Uygulanacak tedavi yöntemlerinin yanı sıra, birçoğumuz istenmeyen tüylerinden kurtulmanın yollarını ağda, jilet gibi yöntemlerde sıkça arıyoruz. Fakat bu yöntemler hem kısa vadeli hem de oldukça acı vericidir. Oysa günümüzde istenmeyen tüylerden kurtulmanın bir yolu daha var: Bu yol da, lazer epilasyondur.
Peki, son dönemlerde en çok tercih edilen lazer epilasyon nasıl uygulanıyor?

Lazer epilasyon yaptırmak istediğiniz yerin öncelikle sağlık kuruluşu olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Lazer epilasyon tıbbi bir uygulama olduğu için sadece Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık kuruluşlarında yapılabilir. Doğal olarak kuaför, güzellik salonu, güzellik merkezi gibi yerlerde yapılmamalı. Tercihinizi yaparken bunları da göz önünde bulundurmanız sağlığınız açısından da oldukça önemlidir. Epilasyon yapılan kuruluşta işlem yapılmadan önce kişiye ayrıntılı bir form hazırlanmalı ve bu formda kişinin, kanser, kalp rahatsızlığı, kalp pili, sara hastalığı, alerjik bir hastalığı ve ya panik atak gibi ciddi rahatsızlığı olup olmadığı saptanmalı. Ayrıca lazer epilasyonun 16 yaşından küçüklere uygulanmamasını öneriyorum. Lazer epilasyon yaptırmaya uygun olup olmadığınız belirlendikten sonra uygulama doktor gözetiminde yapılmalı.

Lazer epilasyonda cihaz ve kullanıcı çok önemlidir. Herkese aynı lazer sistemi kullanılmamalı. Lazer epilasyon sistemleri ten renginize ve kıl yapınıza göre seçilmeli, aksi durumda kıllar azalacağına çoğalabilir veya kıllarınız sadece incelerek kalabilir. Lazer epilasyon uygulaması yapılmadan önce 3 hafta ağda, epilatör, cımbız kullanmamalısınız. Eğer jileti kullanıyorsanız 3-4 gün önceden yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken diğer bir konu ise güneşlenme ve solaryumdan uzak durmalısınız. Eğer solaryuma girmek ya da güneşlenmek gibi bir durum söz konu ise epilasyon için başvurduğunuz yere bu durumu belirtmenizi tavsiye ederim. Çünkü duruma göre lazer sistemi tercih edilir böylece cildinizde olası yanık, leke oluşumu engellenmiş olabilir. Uygulama sonrasında da mutlaka güneş koruyucu kullanmalısınız.

Lazer epilasyon, günümüz teknolojilerinde kullanılan soğutma sistemleri ile acısız bir uygulamadır. Eskisi gibi uygulamalar saatlerce sürmüyor ve tüm vücut bölgesinin epilasyonu 1-2 saat sürüyor. Lazer epilasyonda vücut bölgelerinde genellikle seans aralıkları 8 haftada bir, yüz bölgesi ise 4-6 hafta da bir uygulanır. En erken sonuçlar ise epilasyonun uygulandığı bölgeye göre değişiyor.

Güzelliğinize…