Nem Aşısı Hakkında Merak Ettikleriniz | Pervin Dinçer

Whatsapp


Nem Aşısı Hakkında Merak Ettikleriniz

Nem Aşısı Nedir

 
Nemlendirici kremler cilt altına ulaşamadıklarından yeterince nemlendirme sağlayamazlar, nem aşısı cildi derinlemesine nemlendirir ve uzun süre etkilidir. 

Cildin genç kalması için kendini sürekli olarak yenilemeye ve onarmaya devam edebilmesi gerekir. Yaşlanma dediğimiz şey bu yenilenme ve kendi kendini onarma yeteneğinin zayıflaması, yavaşlaması durumudur ve iki temel nedeni vardır:

 • Cildin kuruması, nemsiz kalması. 
 • Yaşlanma sebebiyle giderek azalan hyaluronik asit ve kolajen üretimi.


Aslına bakarsanız temel sebep cildin derin dokularda nemsiz kalmasıdır, bu durum kolajen üretiminin azalmasının da sebeplerinden biridir. Çünkü kuruyan ciltle birlikte, dokuyu oluşturan protein hücreleri de kurur ve
kolajen, cildin yapısını oluşturan başlıca protein hücrelerinden biridir.

Cildin genç kalmasını için derin dokulardan itibaren nemlendirilmesi gerekir çünkü yapısı ne kadar iyi olursa olsun kurumuş topraktan verim elde edilemez, suya ihtiyaç vardır. 

Nem Aşısı Nedir?

Nem aşısı cildin daha canlı ve genç görünmesini sağlamak amacıyla cilt altına hyaluronik asit, antioksidan ve vitaminler enjekte edilen uygulamadır.

Cildin derinden cilt yüzeyine kadar yoğun bir şekilde nemlendirilmesi amacıyla, tek bir seans şeklinde uygulanır. Çevresel koşullara ve yaşlanmanın etkilerine karşı, Hyaluronik asit ile yoğun ve uzun süre etkili bir nemlendirme sağlayarak, cildi koruma altına alır. 

Yaşlanmanın, cilt kırışıklarının, cilt sarkmalarının altında yatan temel neden cildin kurumasıdır. Peki cilt neden kurur? Birçok farklı nedeni olabilir:

 • Yaşlanmaya bağlı olarak hyaluronik asit üretimi azalar.
 • Güneş ve telefon, bilgisayar ekranı gibi diğer UV ışınları cildi kurutur.
 • Hormonal değişimler. 
 • Genetik sebepler. 
 • İklim değişiklikleri. 
 • Yanlış cilt bakımları ile sebum dengesinin bozulması. 
 • Alkol ve sigara kullanımı.
 • Uykusuzluk ya da uyku düzeni bozukluğu.
 • Sıvı yetersizliği. 


Hyaluronik asit azaldığında, cilt kendi kendini nemlendirici, besleyici ve koruyucu sıvıları, salgıları üretemez.

Nem aşısının amacı, yaşlanma ya da çevresel koşullardan dolayı cilt yapısında üretimi azalan hyaluronik asiti, tam da ihtiyaç olunan noktalarda, cilt altına ulaştırmaktır.

Hyaluronik asit, cilt altı dokuları besleyerek kaybolan hacmi geri kazanmasını sağlar. Böylece cilt yüzeyi gerilir ve ince kırışıklıklar açılmaya başlar. 

Nem Aşısı Ne İşe Yarar?

Nem aşısı anti-aging koruma sağlamak amacıyla kullanıldığı gibi cilt gençleştirme protokollerinde tek başına ya da kombine olarak da kullanılmaktadır.

Hyaluronik asit, su tutma kabiliyeti çok yüksek bir molekül olduğu için nem aşısı sayesinde cildin nem tutma kapasitesi önemli ölçüde artar. Buna bağlı olarak kolajen sentezi hız kazanır. Fibroblast hücrelerinin yenilenmesi ve cildin sıkılaşması için kolajen sentezine ihtiyaç vardır. Nem aşısının içeriğindeki hyaluronik asit, derin dokularda yoğun bir nemlendirme sağlayarak yaşlanmaya neden olan tüm kayıpların önüne geçer ve yaşlanmanın cilt üzerindeki geçmiş olumsuz etkilerini onarır. Nem aşısı ne işe yarar sorusuna daha net bir cevap vermek gerekirse:

 • Cildi canlandırır.
 • İnce kırışıklıkların görünümünü önemli ölçüde azaltır. 
 • Cildi sıkılaştırır, elastikiyetini artırır. 
 • Yüze aydınlık verir. 
 • Leke oluşumunu engeller.
 • Cilt tonunu eşitler. 
 • Anti-aging koruma sağlar. 


Yaz başında uygulanan nem aşısı ile cildinizi güneşin zararlı ışınlarından koruyabilir, yaz boyu nemli olmasını sağlayabilirsiniz.

Nem aşısı uygulanması için cildin bir sorunu olması şartı aranmaz, yaşlanma karşıtı cilt bakımları arasında nem aşısının popüler bir yeri olduğunu söyleyebiliriz.

Nem Aşısı Kimler İçin Uygundur?

Nem aşısı, her cilt tipi için uygundur ve her yaştan kadın ve erkekte güvenle kullanılabilir. Özellikle otuzlu yaşlardan itibaren, cildin alt katmanlarında nem kaybının önüne geçmekte son derece etkili bir uygulamadır. Erken yaşlarda cilt kuruluğu gibi problemlerin tedavisinde de nem aşısı tercih edilebilir. Uygulama yaşı için alt sınır 18’dir, ergenlik dönemini geçmiş olmakta fayda var. Roses, egzama, mantar gibi cilt hastalıklarında nem aşısı kullanımı önerilmez.

Nem Aşısı Nasıl Uygulanır?

Nem aşısı, lokal anestezi altında çok ince iğneler kullanılarak gerçekleştirilen bir enjeksiyon uygulamasıdır. Dolayısıyla işlem, uygulama bölgesine anestezik krem sürülmesi ile başlar. Aşının tüm yüze uygulanması ortalama 20 dakika sürer. Aynı anda boyun ve dekolte bölgesine nem aşısı yapmak mümkündür. Bu durumda seans 35-40 dakika içinde tamamlanır. 

Cildin genel yapısı analiz edilir. Nem aşısının etkileri ile uygulamadan beklentilerin benzer olması gerekir ki sonrasında bir hayal kırıklığı yaşanmasın. Örneğin nem aşısı cildin dolgunlaşmasına neden olur fakat bir dolgu aşı değildir. Bu sebeple cilt uzmanımız nem aşısının nasıl bir süreçte ve ne şekilde etki edeceğini paylaşır. Uygulama ile ilgili bilgilendirme yapar.

 Nem aşısı uygulama bölgelerini söye sıralayabiliriz:

 • Yüz.
 • Boyun.
 • Dekolte.
 • Eller.


Genellikle tek seanslık bir uygulamadır ve etkisi bir yılana kadar uzar. İleri yaşlardaki şiddetli sarkmış ve kırışmış ciltlerde, aşıdan daha fazla destek almak için 3 ay ara ile uygulama tekrarlanabilir.

Normal koşullarda en az 9 ay boyunca nem aşısı cildi beslemeye ve nemlendirmeye devam eder. 

Nem Aşısı Zararlı Mı, Yan Etkileri Neler?

Ana bileşeni yüksek kalitede Hyaluronik asit olan nem aşısı ayrıca cilt için yararlı bir takım vitamin ve mineraller içermektedir. Bilinen bir zararlı etkisi yoktur. Enjeksiyon yöntemiyle uygulandığı için ciltte hassasiyet oluşması olası ve geçici bir yan etki olarak değerlendirilebilir.

Nem Aşısı Etkisini Kaç Günde Gösterir?

Birkaç gün içinde cilt aydınlanmaya başlar. Her geçen gün nem aşısının etkisi giderek belirgin hale gelecektir. Cilt altı dokulara enjekte edilen hyaluronik asit ile diğer vitamin ve mineraller, uygulamadan sonra cildi nemlendirmeye ve besleme devam eder.

Nem Aşısının Etkisi Ne Kadar Sürer?

Nem aşısı, uygulama yapıldıktan sonra 9 ay ile 1 yıl arası değişen bir sürede cildin nem tutma kapasitesini desteklemeye devam eder.

Bu sayede cildin kendi kendini yenileme mekanizmalarının aktif olduğu dermis dokusu, ortalama bir yıl boyunca kolajen üretimini sürdürebilir. Güneşe maruz kalmak, alkol ve sigara tüketimi gibi alışkanlıklar nem aşısının etki süresini kısaltacaktır. Bol su içerek ve düzenli bakım yaptırarak nem aşısının etkilerini korumak ve uzatmak da mümkün. 

Nem Aşısı Yaptırdıktan Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Nem aşısı, enjeksiyon kullanılan bir mezoterapi uygulaması olduğu için, uygulamadan sonra 6-8 saat kadar cildin su ile temasından kaçınmak gerekir. İlk bir iki gün kapatıcı kullanmamak ya da dermatolojik BB krem gibi ürünler tercih etmek önerilir.

Nem Aşısı Acıtıyor Mu?

İşlem öncesinde uygulama bölgesi lokal anestezik kremle uyuşturulduğu için nem aşısı genellikle acısız, son derece konforlu bir seans olarak geçer. İğne hassasiyeti olan kişilerde bu durum değişebilir. 

Nem Aşısı Fiyatları Ne Kadar?

Nem aşısı fiyatları medikal estetik kliniklerinin hizmet kalitesi, marka değeri, hijyen koşulları gibi parametrelere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Nem aşısı markaları, nem aşısı fiyatını belirleyen bir diğer önemli kriterdir.

Medikal aşılar arasında önemli bir yeri bulunan Somon DNA hakkında bilgi almak için Somon DNA Nedir ve Nasıl Uygulanır? yazımıza göz atınız.

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer