Şakak Dolgusu Nedir ve 2023 Fiyatları | Pervin Dinçer

Whatsapp


Şakak Dolgusu Nedir ve 2023 Fiyatları


Şakak dolgusu ile yaşlanma, genetik sebepler ve diş sıkması nedeniyle şakak bölgesinde oluşan doku kaybını telafi etmek ve ifadeyi gençleştirmek mümkün.

Şakak bölgesine dolgu yakın zamanda uygulanmaya başlayan, yeni trend dolgu işlemlerinden biridir. Yüzün profil alanına dahil olduğu için şakaklardaki çökmeden kaynaklanan gölge, belirgin hale gelmeyene kadar genellikle fark edilmez. Kaşların ucuna doğru oluşan düşme aslında şakak bölgesinin boşalmasından kaynaklanıyor olabilir. Kaşları yukarı doğru kaldırmak ve göz çevresini gençleştirmek için şakak dolgusu son zamanlarda sık tercih edilen uygulamalara arasındadır.  

Estetik dolgu küçük dokunuşlarla büyük farklar yaratmak temel prensibi üzerine kuruludur. Bu yaklaşımın güzellik sektörüne kazandırdığı iki önemli katkıdan ilki doğal yüz dolgusu yapma imkanı veriyor olması. Çok küçük miktarlarda gerçekleştirilen dolgular sayesinde mimikleri ve yüz yapısının doğallığını, mümkün olan en iyi şekilde koruyabiliriz. İkincisi ise dolgu uygulamalarının kişiye özel estetik oran çalışmaları ile gerçekleştiriliyor olması. 

Böylece herkesin birbirine benzemeye çalıştığı bir estetik furya yerine kişinin yüz şeklinin genel  karakteristiğine uyumlu olacak şekilde en iyi versiyonuna ulaşmasını sağlayabiliriz. 

Şakak Dolgusu Nedir?

Şakak dolgusu şakak çökmesi tedavisinde kullanılan estetik dolgu uygulamasına verdiğimiz isimdir. Göz çevresi ve alın bölgesinin yeniden şekillendirilmesinde etkili, son derece pratik bir uygulamadır.

Yüz şekline bağlı olarak etkisi artıp azalsa da şakak dolgusu uygulamasının elmacık kemikleri üzerinde hafif bir lifting efekti yarattığını belirtmekte fayda var. 

Tıbbı adıyla temporal bölge şakaklar, çene ve çiğneme kası ile bağlantılıdır. Göz yuvarlağının dış sınırında olduğu için yüzün fiziksel ve duygusal olarak yoğun merkezlerinden biridir. Temporal bölgede hafif bir çukur normal kabul edilir ve erkeklerde bu çöküntü daha derin olabilir fakat kadınlarda şakak bölgesinin çökmesi alın ve kaş üstünden hoş olmayan bir görüntüye neden olduğu için pek sevdiğimiz bir durum değildir. 

Göz kapağı sarkması, kaşların düşmesi çoğu zaman şakak çökmesinden kaynaklanır. Bu estetik bozulmayı ortadan kaldırmak için şakak bölgesi estetik dolgu ile doldurulur. 

Şakak Dolgusu Ne İşe Yarar?

Şakak dolgusu, temporal bölgedeki doku kaybını telafi ederken aynı zamanda şakak çökmesi sonucu oluşan gölgeyi ortadan kaldırır. Göz çukurunun derinliğini azaltır ve göz çevresinde çok daha genç bir ifade elde etmemizi sağlar.

Cilt altındaki yağ dokusunun zamanla yok olması yüz sarkmasına neden olduğu için şakaklardaki doku kaybı sadece kaşların düşmesinin değil bir dizi yaşlanma etkisinin de ortaya çıkmasının sebebidir. 

Orta yüzde sarkma, şakaklardaki yağ dokusunun erimesinden sonra oluşan cildin gevşemesini takiben ortaya çıkar diyebiliriz. Şakak dolgusu yüzün çökmesini geciktirmek üzere anti-aging koruma amaçlı olarak kullanılmaktadır.  

Yüz gençleştirme ile ilgili daha fazla işlem görmek için Anti-Aging sayfamı ziyaret ediniz.

Şakak dolgusunun ne işe yaradığını ve hangi durumlarda uygulandığını sıralamak gerekirse: 

 • Ani kilo kayıpları sonrası oluşan şakak çökmelerinin tedavisinde kullanılır. 
 • Yaşlanma sebebiyle oluşan şakak çukurları, şakak dolgusu ile eski haline dönüşür. 
 • Göz çevresinde doku kayıpları yaşlanma belirtisidir, şakak dolgusu ile göz çevresini gençleştirmek mümkündür. 
 • Doğuştan şakak bölgesi çukur olan kişiler, temporal dolgu ile bu durumdan kolaylıkla kurtulabilir. 

Şakak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Estetik dolgular, cildin doğal yapısında hali hazırda bulunan Hyaluronik asit gibi dermatolojik materyallerin, cilt altına enjekte edilmesiyle yapılır. 

Şakak dolgusu da aynı protokolün takip edildiği bir tür dermal dolgu uygulamasıdır. Dolgu yapılmadan önce uygulama bölgesi uyuşturulur. Kanül ve/veya çok ince uçlu iğnelerle yapılan iki ayrı teknik kullanılmaktadır. Morarmaya mahal vermemek adına kanülle dolgu tercih edilebilir.

Şakak dolgusu yapılırken göz kapakları, kaş ucunun durduğu yer ve elmacık kemiklerinin pozisyonu değerlendirilir. Dolgunun yaratacağı etki ile bütünlüklü bir estetik yenilenme ve aynı zamanda lifting elde etmek, şakak dolgusunun hedefidir. 

Şakak dolgusu 15-20 dakika kadar sürer. İşlem sonrası uygulama bölgesine buz kompres yapmak gerekebilir. Genellikle sosyal hayata ve çalışma yaşamına ara vermek zorunda kalmazsınız. Gözlük kullanıyorsanız birkaç gün boyunca lens tercih etmenizde fayda var. 

Ameliyatsız Şakak Estetiği Öncesi Sonrası 

Şakak dolgusu kimler içindir uygundur? Sırf kaşları kaldırıyor diye ihtiyacı olmadığı halde şakak dolgusu yaptıranlar, uygulama sonrası hayal kırıklığına uğrayabilir. Dolayısıyla şakak dolgusu öncesi  sorulması gereken ilk ve en önemli soru, uygulama için uygun aday olup olmadığınızdır. 

Peki, kimler şakak dolgusu yaptırabilir?

 • Temporal bölgede çökme olduğu tespit edilen 20 yaşından büyük kadın ve erkekler şakak dolgusu yaptırabilir. 
 • Kilo kaybı nedeniyle şakak bölgesinde çukurlaşma şikayeti olan her yaştan kadın ve erkekler şakak dolgusu yaptırabilir. 
 • Şakakları alnına göre dar olan yetişkin kadın ve erkekler şakak dolgusu yaptırabilir. 

 

Şakak dolgusu sonrası iyileşme süreci son derece hızlıdır. Bir iki gün sonra işlem yapılmamış kadar rahat hissediyor olacaksınız. 

Minik bir dokunuşla oldukça etkili bir değişim yaratan şakak dolgusunun avantajları nelerdir?

 • Şakak dolgusu göz çevresi, alın ve üst yanakta gençleşme sağlar.
 • Elmacık kemiklerini yukarı doğru taşır 
 • Erkeklerde şakak dolgusu bakışları sempatik ve çekici hale getirir. 
 • Şakak dolgusu kaşları kaldırır.
 • Şakak dolgusu profil görüntüsünü gençleştirir

Şakak Dolgusu Yan Etkileri 

FDA onaylı dolgu malzemeleri ile yetkili kliniklerde, uzman kişiler tarafından gerçekleştirilen dolgu uygulamaları nadiren yan etkiye neden olur. Şakak dolgusunun bilinen herhangi bir yan etkisi ya da zararı bulunmamaktadır

Uygulama sonrası hafif kızarıklık oluşabilir. Morarma ve geçici şişlik, şakak dolgusu sonrası olası durumlardır. Şakak bölgesinin damarlı yapısı ve çiğneme gibi eylemler dolayısıyla aktif olarak kullanılıyor olması temporal bölge dolgusunun hassasiyetidir. 

Tüm dolgu uygulamaları gibi şakak dolgusu da dikkat ve ustalık gerektiren bir işlemdir. Doğru tekniklerle ve yeterince özenli bir şekilde yapıldığı takdirde uygulama sonrası herhangi bir sorun yaşanması söz konusu değildir. 

Şakak Dolgusu Ne Kadar Kalıcı?

[closeequestionmicro]

Kalıcı şakak dolgusu diye bir şey maalesef mümkün değildir, hiçbir dolgu kalıcı olmadığı gibi şakak dolgusu da belli bir süre sonra dokular arasında eriyip kaybolur. Dolgular, geçici estetik uygulamalardır. 

Ortalama 8 ile 10 ay arası kalıcı olan şakak dolgusu diş sıkma gibi bir alışkanlık söz konusu olduğunda daha kısa sürede etkisini yitirir. Bu durumda şakak dolgusu ile masseter b0t0ksu kombine olarak tercih edilebilir.

Şakak Dolgusu Fiyatları 

Şakak dolgusu fiyatları İstanbul içinde birçok semtte kliniğin kalitesine, tecrübesine ve kullanılan malzemenin maliyetine bağlı olarak değişiklik gösterir. Dolgu uygulamaları genel olarak yüksek bütçeli işlemler değildir. 

Şakak bölgesi çok ince bir cilt yapısına sahiptir ve damarların yoğun olduğu bir bölgedir. Dolayısıyla işin ehli kişiler tarafından özenle yapılması önemlidir. Şakak dolgusu fiyatlarını bu bilgiyi göz önünde bulundurarak değerlendirmenizi tavsiye ederiz. 

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments