Sivilce İzleri Dert Değil | Pervin Dinçer

Whatsapp


Sivilce İzleri Dert Değil

Araştırmalar, sivilcelerin ve sonrasında ortaya çıkabilen izlerin, kişileri psikolojik olarak olumsuz etkilediğini gösteriyor. Oysa doğru tedavilerle sivilce izlerinden tamamen kurtulmak mümkün..

Sivilce (akne) ve izleri sadece cildi ilgilendiren bir durum değildir. Yapılan araştırmalarda sivilce ve izleri kişileri psikolojik olarak önemli derecede etkilediği sonucuna varılmıştır. Sivilce ve izleri mutsuzluk, sıkıntı, kendine güvensizlik gibi etkiler yaratır. Özellikle bayanlarda sivilce izlerini kapatmak oldukça zordur, hatta bazı kullanılan makyaj malzemeleri, izleri olduğundan da kötü gösterir. Son yıllarda hekimler tedavilerinde oldukça etkili sonuçlar almaktalar. Kombine yapılan tedaviler de de sonuçlar yüz güldürücü olmaktadır.

AKNE İZİ TEDAVİSİNDE KULLANILAN BAŞLICA METOTLAR
Fraksiyonel co2 lazer: Fraksiyonel lazer ışınları ile derinin sıcaklığı artırılıp buharlaşma sağlanıyor ve böylece derinin en üst tabakası soyuluyor. Derinin üst tabakasının yani epidermisin kontrollü bir şekilde soyulmasını, yaşlanmış, hasarlanmış deri yüzeyinin yeni ve pürüzsüz bir cilde bırakılmasını sağlıyor. Fraksiyonel lazer teknolojisi ile problemli deriye lazer ışın demetleri süzülerek gönderiliyor ve mikron çapında çok sayıda deriye uyarı veriliyor. İyileşme, lazer uygulanan bölgenin çevresindeki hasar görmemiş hücrelerin çoğalması, fibroblastların uyarılması ve sonuçta kollajen sentezinin tetiklenmesi ile oluyor. Uygulama sonucunda ise ciltte yenilenme, gözeneklerde sıkılaşma, ciltteki izlerde büyük oranda azalma ve derinin genel görünümde düzelme fark edilebiliyor. Uygulama anestezi gerektirmeyen, ağrısız bir işlemdir. Bu uygulama hafif bir yanma hissi verebilir. Sonrasında ise uygulama yapılan bölgede kızarıklık ve hassasiyet oluşabilir. Hassasiyet aynı gün içerisin de geçebiliyor. Kızarıklık uygulamanın ardından başlar ve 24-48 saat içinde kaybolur. 48 saatin sonunda da çok hafif bir kabuklanma meydana gelebilir. Kabuklanma yaklaşık 4. günde geçecektir. Probleme göre seans sayısı değişmekle beraber 4 hafta aralıklarla tekrarlanır. Uygulama sonrasında günlük hayatınızda cildiniz için güneş koruyucu kullanmanızı tavsiye ediyorum. Fraksiyonal lazer uygulaması tek başına yapılabildiği gibi diğer estetik amaçlı uygulamalarla da birlikte yapılabiliyor. Özellikle kısa sürede daha etkili sonuçlar sağlamak amacıyla PRP(Platelet Rich Plasma) uygulaması ile beraber yapılmaktadır.

Fraksiyonel CO2 lazer uygulaması kolajen üretimini arttırarak;
Cilt sıkılaştırma
Cilt elastikiyetini arttırma
Cilt yenileme
Gözeneklerin küçültülmesinde
Akne ve yara izlerinin tedavisinde
Deri çatlaklarında ve ince kırışıklıkların tedavisinde kullanılır.

Karbondioksit fraksiyonel lazer 
cildin derinlerine inebilir. Bu sayede derin izlerde de başarı ile kullanılıyor. Sivilce izleri gibi zor izlerde bile çok başarılı tedavi sağlanmaktadır. Sivilcelerden kalan izler, ameliyatsız olarak en aza indirilebilir. Ciltte kullanılan lazerleri basitçe anlatmak gerekirse; sadece ‘ideal derecede ısıtan’, ‘yüzeysel olarak soyabilen’ ve ‘daha derin soyabilen’ olarak üç gruba ayırabiliriz. Özetle fraksiyonel co2 lazer cildin ‘kendini tamir mekanizmasından’ faydalanılarak akne skarlarında ve birçok sorunun tedavisinde kullandığımız bir metottur.

FRACTORA İĞNELİ RADYOFREKANS
FDA onaylı olan bu sistemde radyofrekans enerjisinin iğneler ile doğrudan dermis tabakası içine aktarılması sonucu burada oluşan koagülasyon ile kolajen liflerinde hızlı bir parçalanma sağlanır. Bunun sonucu Sivilce (akne) ve izleri sadece cildi ilgilendiren bir durum değildir. Yapılan araştırmalarda sivilce ve izleri kişileri psikolojik olarak önemli derecede etkilediği sonucuna varılmıştır. Sivilce ve izleri mutsuzluk, sıkıntı, kendine güvensizlik gibi etkiler yaratır. Özellikle bayanlarda sivilce izlerini kapatmak oldukça zordur, hatta bazı kullanılan makyaj malzemeleri, izleri olduğundan da kötü gösterir. Son yıllarda hekimler tedavilerinde oldukça etkili sonuçlar almaktalar. Kombine yapılan tedaviler de de sonuçlar yüz güldürücü olmaktadır.

AKNE İZİ TEDAVİSİNDE KULLANILAN BAŞLICA METOTLAR 
Fraksiyonel co2 lazer: Fraksiyonel lazer ışınları ile derinin sıcaklığı artırılıp buharlaşma sağlanıyor ve böylece derinin en üst tabakası soyuluyor. Derinin üst tabakasının yani epidermisin kontrollü bir şekilde soyulmasını, yaşlanmış, hasarlanmış deri yüzeyinin yeni ve pürüzsüz bir cilde bırakılmasını sağlıyor. Fraksiyonel lazer teknolojisi ile problemli deriye lazer ışın demetleri süzülerek gönderiliyor ve mikron çapında çok sayıda deriye uyarı veriliyor. İyileşme, lazer uygulanan bölgenin çevresindeki hasar görmemiş hücrelerin çoğalması, fibroblastların uyarılması ve sonuçta kollajen sentezinin tetiklenmesi ile oluyor. Uygulama sonucunda ise ciltte yenilenme, gözeneklerde sıkılaşma, ciltteki izlerde büyük oranda azalma ve derinin genel görünümde düzelme fark edilebiliyor. Uygulama anestezi gerektirmeyen, ağrısız bir işlemdir. Bu uygulama hafif bir yanma hissi verebilir. Sonrasında ise uygulama yapılan bölgede kızarıklık ve hassasiyet oluşabilir. Hassasiyet aynı gün içerisinmEstetikmyeniden oluşan lifler kısa süre içinde kasılmayı toparlamayı sağlayacak şekle gelirler. Fibroblast hücrelerinin uyarılması ile de yeni kolajen üretimi başlatılır. Yıllarca micro iğnelerle roller,dermapen,dermastamp gibi uygulamlarla scarlı dokularda sonuçlar alınmaktaydı. Bu sistemde çoklu iğnelerin kullanılması dokualtına fracsiyonel radyofrekans enerjisinin gönderilmesi sonuçları artırmıştır. Uygulama öncesi cilt kremlerle uyuşturulmaktadır. Micro iğneler ile tüm yüz bölgesine ısı veriliyor ve verilen ısı sayesinde cilt altında hasar oluşturularak kolajen lifleri uyarılmış oluyor. Ciltte sıkılaşma etkisi oluşup mevcut scarların (izlerin) çaplarında daralma sağlar sıkılaşma ile birlikte ciltteki acne scarları da tedavi edilmiş olur. Fraksiyonel radyo frekans scarları tedavi ederken cildimizi gençleşme sağlar aynı zamanda cilde diğer sistemlere nazaran daha az hasar veriyor ve uygulama sonrası iz ve leke riski oluşturmuyor. Yüzde uzun kızarıklık, ödem ve işlem sonrası yanık gibi etkiler yaratmıyor. İşlem toplamda 20-25 dakika sürüyor ve ortalama 25-30 gün arayla cildin sorununa bağlı olarak 3-6 seans uygulanması yeterli oluyor. İşlem sonrasında oluşan hafif kızarıklıklar da 4-5 saat içerisinde kayboluyor. Fraksiyonel radyo frekans uygulamasından sonra İlk seanstan itibaren belirgin bir etki ortaya çıkmaktadır. Bu sistem tek başına uygulanabildiği gibi çok derin scarlarda diğer lazerler ve uygulamlar ile de kombine uygulanabilmektedir.