Whatsapp

Vücudunuz Yaza Hazır mı?

Yaz ayları yaklaşırken kışın alınan kilolardan kurtulmanın telaşı da beraberinde geliyor.

Kimimiz vücudunun genelindeki kilodan rahatsızken kimimiz de bölgesel fazlalıklarımızdan, selülitlerimizden ve eskisi kadar sıkı olmayan cildimizden şikayetçiyiz. Yaza hazırlanmak için güzel bir zamanımız var fazla kilolarınızdan kurtulmak için diyetisyenden destek alabilir bölgesel fazlalıklar selülitler için ise bir kliniğe başvurabilirsiniz.

Bölgesel incelme sistemlerinde son yıllarda çok etkili uygulamalar var; cerrahiden çekinmeyenler için; liposuction, vaser lipoction uygulamaları cerrahiden çekinenler için ise; soğuk lipoliz, bodyfx, akustik şok dalga tedavisi, saten vücut germe, forma plus, focus ultrasound gibi vü- cudu forma sokan uygulamalar da sık olarak tercih edilmekte.

Tabii bu uygulamaların hepsinde beslenmemize dikkat edip spora veya yürüyüşlere zaman ayırmamız etkiyi artıracaktır.

BÖLGESEL ZAYIFLAMA

Bölgesel zayıflama temelde bir kilo azaltma yöntemi değildir. Vücudun belli bölgelerinde birikmiş olan yağların azaltılması amacıyla kullanı- lan yöntemlere verilen genel isimdir. Her bireyin farklı bir vücut yapısı vardır. Genetik, içsel ve dışsal sebepler de yıllar içinde bu yapının üzerine eklendiğinde pek çoğumuzda yağlanma başlar ve bu yağlanma da vücutta homojen dağılmaz, belli başlı alanlarda daha çok depolanır. Bu biriken yağ dokuları da spor ve diyetle maalesef arzu edildiği kadar azaltılamazlar.

NASIL ETKİ EDER?

Bölgesel zayıflama yöntemlerinin tümü aslında o bölgedeki yağ hücrelerinin büzüştürülerek, parçalanarak veya eritilerek o bölgeden uzaklaş- tırılması esasına dayanır. Bu işlemlerden herhangi biri uygulandıktan sonra da diyet ve spor yapılması, par- çalanmış yağ hücrelerinin o bölgelerden atılmasını kolaylaştırdıkları için kişilere mutlaka önerilmelidir. İdeal olanı; bölgesel yağlanma problemi olan kişinin diyet ve spor ile vücudunu şekillendirmesi, kalan yağlanmaların da uzman önerisiyle doğru metot seçilerek o bölgeye uygulanmasıdır.

SOĞUK LİPOLİZ

Özel başlıkları uygulama alanına yerleştirilir. Başlık, vakum yaparak deri ve deri altı dokusunu kendine doğru çekerek o bölgedeki kan dolaşımını bir miktar azaltır ve yağ dokuları hareketsiz hale getirilir. Özel bir teknoloji sayesinde o dokuları kontrollü bir şekilde belli bir zaman diliminde yaklaşık + 2 ila – 8 C arasında soğutur. Çevre doku sağlam bırakılarak sadece yağ hücrelerinin etkilenmesi sağlanır.

YAĞ HÜCRELERİ NASIL YOK EDİLİR?

Asıl etkisi soğuk ile yağ hücrelerinin donmasını, kristalize olmasını sağlayarak o hücrelerin yok edilmesi ve yavaş yavaş vücuttan lenf ve kan yoluyla atılması esasına dayanır. SEANS VE UYGULAMA SÜRESİ Tek seanslık bir uygulamadır. Ancak aşırı yağ dokusuna sahip olanlarda aralarında 1-2 ay kadar bir süre bırakılmak üzere 3 seansa kadar uygulama yapılabilir. Uygulama süresiyse; bölgelere göre farklı- lıklar göstermekle birlikte ortalama 30-100 dakika arasındadır.

İŞLEM VE SONUÇLARI

İşlem ağrısızdır. Uygulama sı- rasında kitap okuyabilir, tv izleyebilir, bilgisayar ile çalışabilirsiniz. Uygulama sonrası hafif kızarıklık, uyuşukluk olabilir saatler içinde ge- çecektir çok nadir morluk hiç iz bı- rakmadan bir hafta içinde geçmektedir. İşlem yapılan alanda işlemden yaklaşık 3 hafta kadar sonra ilk etkiler görülmeye başlar ve yaklaşık 4. ayın sonuna dek devam eder. 4. ayın sonunda artık vücut son halini almıştır. Ortalama daralma; işlem yapılan alan ve yağ dokusunun kalınlığına göre değişmekle birlikte 2 ile 15 cm arasında olacaktır.

AKUSTİK ŞOK DALGA TERAPİSİ

Kimyasal nitelikli herhangi bir madde kullanmayarak, lazer, vakum ya da farklı bir tekniğe gerek kalmadan güçlü ses dalgalarının verdiği şoklar ile alt dermis içerisinde bulunan çukurlara etki eder. Selülit tedavisi ve bölgesel incelme ve sıkılaşma yapan AWT bu sayede üretilen ses dalgaları deri ve yağlardan geçerek selülite neden olan tüm etkenleri düzeltir.

SONUÇLARI

Selülitin bulunduğu bölgenin elastikiyeti artar ve sıkılaşır, selü- lit giderilir, yağ hücrelerinde hücre zarı geçirgenliği arttırır. Bu sayede hücre içi yağlar serbestleşir ve yağ dokuda hacim azaltılır. Kan ve lenfatik dolaşım güçlenerek düzenlenir, kaslarda biyomekanik uyarı ile kas kondüsyonu artar, metabolizma hızını artırarak kilo vermeye yardımcı olduğu klinik çalışmalarla gözlemlenmiştir.

YÖNTEM İLE İLGİLİ

Akustik Dalga Terapi AWT gü- venli, acısız, ağrısız ve konforlu bir tedavi yöntemidir. 15-45 dk. sürmektedir. İşlem; 8-10 seans haftada 2 kez olarak uygulanır. Sonuçlar birkaç seansta gözlemlenir asıl etki dokuların kendini yenileme sürecine bağlı 1-2 ay içerisinde kendini göstermeye başlar.