Vücut Çatlaklarının Nedenleri Nelerdir? | Pervin Dinçer

Whatsapp


Vücut Çatlaklarının Nedenleri Nelerdir?

Vücut çatlakları neden olur

 
Vücut çatlakları ile mücadelenizde kendinizi yalnız hissediyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. Yaygın bir sorun olan çatlakların görünümünü azaltmak mümkün.

Gelin, çoğu zaman utanç ile üstünü örtmeye çalıştığımız, bedenimizden yok etmek için çok uğraştığımız ama bir türlü kurtulamadığımız çatlaklardan söz edelim… Vücut çatlakları cildin hızlı ve ani geriliminden sonra deri yüzeyinde oluşan ince, dalgalı ve yara izlerini andıran çizgilerdir. Bu durum herhangi bir sağlık riski taşımasa da, çoğu kişinin estetik açıdan olumsuz değerlendirdiği bir cilt yüzeyine neden olabilir. ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi verilerine göre kadınların %70’i, erkeklerin ise %40’ı, bedeninde bu tip çatlak izlerini taşımaktadır. Tek bir tedavi yönteminin herkeste işe yaramadığını ve birçok ürünün mevcut soruna farklı etki ettiğinin bilinmesi, çözüm beklentilerini doğru ayarlamaya yardımcıdır.

Peki vücut çatlaklarını önleyebilir miyiz? Çatlak türleri arasındaki fark nedir? Vücut çatlakları için doğal yöntemler ve alternatif tedavi yolları nelerdir? Bu soruların her birine cevap verebilmek mümkün.

Vücut Çatlakları Neden Oluşur?

Vücut çatlakları, genellikle cildin gerilimi ile dermiste veya daha derin deri katmanında gerçekleşen bir yırtılmadan kaynaklanır. Kolajen ve elastin yapısında gelişen bu kopma durumu, iyileşse dahi kalıcı bir iz bırakır. Deri yüzeyinde gözle görülebilen bu izler, çatlak olarak adlandırılır. İzler ilk ortaya çıktıklarında koyu renkli, mor veya kırmızı olma eğilimindedir. Cildin üzerinde kabarıklık oluşturabilir veya kaşıntıya neden olabilir. Aylar içerisinde kırmızıdan soluk bir renge dönüşen bu izler düzleşir ve çevresinde bulunan cilt seviyesinin altında yer almaya başlar. Ani kilo alma, hamilelik, Kortikosteroidler, yüksek kortizon seviyeleri, adölesan dönemi çatlakların başlıca sebepleridir.

1) Ani Kilo Alımı:

Normal gelişim süreci içerisinde cilt yavaşça gerilir. Ancak kilo alımında, büyüme sürecinden farklı olarak ani bir değişim geçiren cilt, bağ dokularındaki değişime ayak uyduramaz. Bu nedenle dermis adı verilen orta tabakada dalgalanma benzeri yırtıklar oluşturur. Özellikle obezite rahatsızlığına sahip kişilerde, cinsiyetten bağımsız olarak çatlak oluşumuna sık rastlanır. Kilo, artan kas kütlesine bağlı olarak değişse dahi çatlaklar gelişebilir. Spor ile desteklenen kilo verme süreci ile kas kütlenizi korurken çatlak oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

2) Hamilelik:

Kadınların pek çoğunda, hamilelik sırasında veya sonrasında çatlak görülür. Bebek gelişimine bağlı olarak cilt hızla genişlediği için çatlak oluşabilir ancak hormonal değişiklikler de bu sürecin bir parçasıdır. Değişken hormon seviyeleri, cilt dokusunda bulunan lifleri zayıflatır. Bu nedenle cilt, kilo alımında yırtılmaya daha yatkın hale gelir.

3) Kortikosteroidler:

Astım, cilt hastalıkları, otoimmün hastalıklar dahil olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılan kortikosteroidler, uzun süre kullanıldığında çatlak oluşumuna neden olabilir. İltihaplanmalar için başvurulan tedavi yöntemleri ile birlikte etkili olan kortikosteroidleri uzun süre kullanmak, kolajen seviyesinin azalmasına neden olur. Kolajen, cildi güçlü ve elastik tutan destekleyici bir proteindir. Düşük kolajen seviyeleri cildinizin elastikiyetini kaybetmesine neden olduğu için çatlaklara neden olabilir.

4) Yüksek Kortizon Seviyeleri:

Vücut adrenal bezlerden doğal olarak kortizon üretir. Stres hormonu olarak bilinen kortizol, kortizona dönüşür ve yüksek kortizon seviyeleri çatlak oluşma olasılığını artırabilir. Özellikle “Cushing Sendromu” olarak bilinen ve böbrek üstü bezlerini etkileyen hastalık, vücudun fazla kortizon salgılamasına neden olur. Kilo alımı sonucu cilt elastikiyeti kaybolur ve çatlaklar meydana gelebilir.

5) Adölesan Dönemi:

Çatlaklar özellikle ergenlik döneminde, boy ve kilodaki hızlı değişim nedeniyle sık görülür. Kalça, göğüs gibi bölgelerde daha çok görülen çatlak oluşumu, cinsiyete göre sırt ve karın bölgesinde yoğunlaşabilir.

Vücut Çatlakları Sporla Geçer Mi?

Çatlaklar, kolajen ve elastin olarak bilinen cildin yapısal bileşenlerinin yırtılmasına neden olacak şekilde gelişen doku geriliminden kaynaklanır. Bedeninizde bir tür yara izi olmaya aday olan çatlaklar, düzenli fiziksel aktivite, yağ yakma ve kas oluşturma çabalarıyla belirli bir düzeye kadar hafifletilebilir. Hatta yapılan aktiviteye ve sıklığına bağlı olarak, cilt yüzeyinde gözle görülen sonuçlar elde edebilirsiniz.

Egzersiz ve düzenli yapılan spor aynı zamanda dolaşımı artırarak ödemi azaltır. Böylelikle cilt görünümü ve bir bütün olarak fiziğin görünümü iyileşir. Bacaklarınızı çalıştıracak hareketler, kasları harekete geçiren egzersizler, çatlaklar üzerinde hafifletici bir etkiye sahip olabilir. Özellikle hamilelikte dokuz ay boyunca hareket ve egzersizden eksik kalan vücut, kas tonunu kaybeder ve daha gevşek bir görünüme sahip olur. Bu dönemde yoga, yüzme, yürüyüş gibi hafif aktiviteler, çatlaklara karşı önlem almanıza yardımcı olabilir.

Çatlakları giderilmesi süreç isteyen ve önemli bir iştir. Birçok egzersiz planı pürüzsüz bir cilt elde etmenize yardımcı olmayı vaat eder. Ancak çatlaklar spor ve egzersizi fazla ciddiye almıyor olabilir.

Çoğu uzman, çatlakları gidermek için egzersiz ve diyet değişikliği önerir. Yapılan araştırmalar bu tip stratejilerin kilo kaybına neden olsa da çatlaklar üzerinden sınırlı etkiye sahip olduğuna işaret eder.

Vücut Çatlakları İçin Doğal Yöntemler

Vücut çatlaklarını yönetmenin anahtarı, cildin elastikiyetini artırmaktan geçer. Bu noktada beslenme, fiziksel aktivite ve cilt nemlendirme yöntemleri çatlakları azaltmada tedaviyi destekleyici rol oynar. Özellikle fiziksel aktivite ve doğru bir egzersiz programı cilt elastikiyetini artırmanın yanı sıra kilo yönetimini de ele almanızı sağlar. Masaj uygulamaları, egzersizi içeren bir tedavinin parçası olarak uygulanabilir. Kakao, Hint ve tatlı badem yağı gibi bitkisel yağlarla yapılan ve kan dolaşımı artıran masajlar, vücut çatlakları için önerilen doğal yöntemler arasında yer alır.

Vücut çatlakları konusunda tedavi seçenekleri için Çatlak Tedavisi sayfamızı ziyaret ediniz.

Elbette cildin en önemli ihtiyacı olan su bolca tüketilmelidir. Keten tohumu kolajen desteği için beslenme programına eklenebilir. Günlük olarak kullanacağınız nemlendirici krem ve losyonlar da çatlak görünümünü hafifletmenin yanı sıra olası kaşıntıları önlemede oldukça etkilidir.

Vücut Çatlakları Nasıl Geçer? 

Çatlaklar genellikle kırmızı ve mor izler olarak kendini gösterirken zamanla beyaz renge döner. Renk farkı, çatlakların ne kadar süredir orada olduğunu gösterir. Tamamen kaybolmasalar da doğru tedavi yöntemleri ile çatlakların rengini değiştirmek ve onları küçültmek mümkündür. Kırmızı renkteki çatlakların tedavisi daha kolay iken beyaz çatlaklar, daha uzun bir tedavi süreci gerektirebilir. Çatlakların iyileşme süresini bazı yöntemler yardımıyla hızlandırmak mümkündür. Bunlar başlıca; ölü deriyi arındırmak, topikal krem ve merhemler, aplikatör ile cilt yüzeyini soyma, mikro iğneleme yöntemi ve lazer tedavisidir.

  • Beyaz çatlakları tedavi etmenin basit bir yolu cildin pul pul dökülmesini sağlamaktır. Bu yöntem, vücuttaki çatlak bölgelerden ölü deriyi arındırmanın bir yoludur. Peeling yöntemleri de aynı etkiyi gösterebilir. Ölü deriyi uzaklaştırmak, uygulanan cilt tedavilerinin daha derine nüfuz etmesini sağlar, tedavinin etkisini güçlendirir.
  • Topikal kremler ve merhemler, beyaz çatlakların görünümünü azaltmak için hem hesaplı hem etkili yöntemlerden biridir. Düzenli olarak uygulandığında topikal kremler, çatlak tonunu hafifletmeye yardımcıdır. Reçetesiz kremler mevcut olsa da etkili bir tedavi için ilacı ve merhemi, doktorunuzun önerdiği prosedür üzerinden kullanmanızı öneriyoruz.
  • Aplikatör yardımıyla cilt yüzeyini nazikçe soyan uygulamalar, çatlak tedavisine bir diğer alternatifi sunar. Özellikle beyaz çatlakların görünümünü azaltmak için uygulanan ağrısız soyma tedavisi ile kolajen ve elastin liflerinin uyarılarak sıkılaştırılması hedeflenir.
  • Mikro iğneleme yöntemleri, çatlakların oluştuğu dermis tabakasını hedef alır. Bu tedavide kolajen üretimini tetiklemek için cilde küçük iğneler batırılır. Artan kolajen ve elastin, cildin görünümünü iyileştiren ve çatlakları azaltan bir yenilenme sürecini başlatır.
  • Lazer tedavisi, beyaz çatlakları gidermek için yaygın olarak kullanılan bir başka yöntemdir. İşlem, cilde nüfuz ederek yenilenmeyi tetikler. Bölgede melanin üretimi uyarılır ve ciltteki pigment hücreleri aktive edilmiş olur. Bunun sonucunda çatlaklar, normal cilt tonuna yaklaşır. Birçok farklı lazer tedavisi arasından hangisinin sizin için etkili sonuçlar vereceğini öğrenmek için bir uzmana danışabilirsiniz.
Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer