Yaz Aylarında Saçlar İhmale Gelmez | Pervin Dinçer

Whatsapp


Yaz Aylarında Saçlar İhmale Gelmez

Erkeklerin saçları maalesef belli bir yaştan sonra genetik sebeplerle ya da iyi bakılmadığından dökülmeye başlar. Bu dökülmeyi yaşamayanlar ya da geç yaşayanlar kendilerini çok şanslı sayar. Biz kadınlar itiraf edelim ki bu konuda çok daha şanslıyız. Peki saçlarımıza yeterince bakıyor muyuz? Hiç değilse güneşin tüm etkileriyle tepede olduğu yaz mevsiminde deniz ve havuz sezonunda saçlarımızı ihmal etmemekte fayda var.

Saç bakımı için elbette öncelikle saçımızı tanımalıyız. Her saç tipine aynı bakımı uygulamamız mümkün değil. İnce telli mi kalın telli mi, çabuk mu yağlanır, çabuk mu kurur, zor mu uzar, sağlıklı mı uzar… Bu sorulara avmlerde ya da büyük mağazalarda belli markaların yaptığı testlerle yanıt bulabiliriz. Dermatologlar ya da işlerinde uzmanlarsa kuaförlerimiz de bize yol gösterebilirler.

Güneş,deniz, kum, klorlu havuz suyu saçlarımızın nemini çeker ve kurumaya terk eder. Dolayısıyla da yaz aylarında saçımızın nemi konusunda ekstra hassasiyet göstermemiz gerekir. Aksi takdirde mat, şekillenmeyen ve karışan saçlarla baş etmek zorunda kalırız. Nemi sağlamak için sprey şeklindeki nemlendirici bakım ürünlerinden önerebilirim. Ayrıca saçlarınızı yıkarken de arındırıcı şampuanlar tercih etmeniz yararlı olacaktır.
Yaz aylarında fön ve maşa gibi sıcağa maruz bırakan uygulamalardan uzak durmamız gerekir. Fakat bunlar zorunluluksa fön ya da maşa gibi işlemler öncesi kullanabileceğiniz koruma serumları mevcut.

Saç bakımı için uzman barındıran merkezlerde belli aralıklarla mezoterapi yaptırmanız da son derece faydalı olacaktır. Mezoterapi saçı besleyerek dökülmeyi engelleyen ve saçları canlandıran bir sistemdir. PRP adı verilen ve kendi kanınızın size uygulanmasını esas alan uygulama da saç bakımında devrim sayılmakta.

Saçlarınızın sağlıklı olması için uğraşırken güzel olmasını da atlayamayız tabi. Yüzünüze en uygun kesimi kuaförünüzle beraber saptamanızı öneririm. Moda olan her şey size yakışmayabilir. Kemikli yüz yapısına sahip kişiler kısa saç kullanabilir, yüzü toplu kişiler omuz hizasında veya uzun saçları tercih edebilir. Yüzü uzun olan kişiler, uzun düz saçlar yerine hacim verilmiş saçları tercih ederse yüzlerinin daha da uzun görünmesini engellemiş olurlar.

Saç modeliniz kadar rengi de önemli. Ten renginizden çok kopuk bir renk tercih etmemenizi öneririm. Boya olduğu bilinse de sizden ayrı bir parçaymış gibi görünmemeli saçlarınız. Ayrıca yaz aylarında büyük kimyasal işlemlerden uzak durmanız gerektiğini de hatırlatmak isterim.

Yaz aylarında saman gibi kuru saçlar kabus olurdu değil mi, olmasın.