Siyah Nokta Temizleme Tedavisi ve Fiyatları 2023 | Pervin Dinçer

Whatsapp


Siyah Nokta Temizleme

Siyah Nokta Temizleme Tedavisi

Gözeneğin içinde biriken ölü deri ve sebum sıvısı, hava ile temas ettiğinde oksitlenir. Siyah nokta temizleme, bu küçük noktaları ciltten uzaklaştırır. 

Akneden en büyük farkı siyah noktalar birden bire ortaya çıkar. Sivilceler deri altında kabartı, ağrı ya da kızarıklık gibi oluşum süreçlerinde dikkatimizi çekerken, siyah noktaların oluşma aşamasını çoğu zaman fark etmeyiz bile. Genelde yapılan en yaygın hata da bu aşamada gerçekleşir; fark ettiğimiz anda aynaya yaklaşır ve küçük siyah noktayı sıkar, hemen kurtulmak isteriz. Bazen sonuç çok kolay olabilir, can sıkıcı görüntülerin ortaya çıkma ihtimali de vardır. 

Siyah nokta temizliğinde uzman desteği ve tedavi neden önemlidir? Çünkü, fark ettiğimiz anda tırnaklarımızın arasında sıktığımız  siyah noktalar, daha sonra aynı yerde tekrar ve tekrar ve tekrar çıkmaya devam edeceği gibi, bazı cilt sorunlarına da neden olabilir: 

 • Gözenek deformasyonu. 
 • Cilt lekesi.
 • Yara izi.
 • Gözenek iltihaplanması.
 • Derin çukur izler. 

Bu gibi hasarlara neden olmamak için siyah noktalara karşı nazik davranmak, önemli. Kuru cildi elle sıkma, gözenek yapısına zarar verir ve gözeneklere bakteri taşınmasına neden olur. Bu da daha çok siyah nokta, daha fazla sayıda akne anlamına gelir.

Siyah Nokta Nedir?

Dermatolojik ismiyle açık komedon denmesinin sebebi, akne ve beyaz noktaların üzeri kapalıyken siyah noktalar açık haldedir. Cilt kendini yenileme aşamasında ölü deriyi gözenekten tahliye edemediğinde, kıl kökündeki yağ bezlerinden gelen sebum sıvısı ile birleşir ve siyah nokta oluşturur.

Cildin nemlenmesini, beslenmesini sağlayan sebum sıvısı, gözeneklerin altında bulunan yağ bezlerinde üretilir ve gözeneğin içine yerleşik haldeki kıl folikülü aracılığıyla cilt yüzeyine ulaşır. Cilt yüzeyine yayılan sebum, aynı zamanda cildin koruyucu tabakasını oluşturur ve bunu tüyler aracılığıyla yapar. Kıl kökünde bulunan ve kıla rengini veren siyah madde melanin pigmentinin de etkisiyle, tüm bu yağ ve ölü hücre karışımının gözeneğin üst kısmında oksijen ile temas etmesi bir tür yanma reaksiyonuna neden olur. Siyah nokta, bu oksitlenmiş açık akneye verdiğimiz isimdir. 

Vücudun her yerinde çıkabilir; ense, sırt, kollar, omuzlar ve göğüs bölgesinde, sürekli tazeleyen siyah noktalardan, gözenek sıkılaştırıcı siyah nokta temizleme tedavisi görmeden kurtulmak maalesef pek mümkün olmaz. Yanaklarda da siyah noktaya rastlanabilir fakat genellikle siyah noktalar yüzün kıl kökleri yoğun olan bölgelerinde toplanır: 

 • Burun üstü ve çevresi.
 • Kaş arası, kaç çevresi ve alın. 
 • Çene.

Siyah Nokta Neden Olur?

Belli bir nedeni olmamakla birlikte hemen herkeste gözlemlenen yaygın bir cilt problemidir. Genişlemiş gözenekler, siyah nokta oluşturmaya daha yatkındır. Ölü derinin dökülmesiyle ilgili olduğu için genç ciltlerde sıklıkla karşımıza çıktığı gibi, yaşlanmaya bağlı olarak cildin döktüğü deriyi uzaklaştırmakta zorlanmasından dolayı, ileri yaştaki ciltlerde de siyah nokta yoğunluğu söz konusudur.

Siyah nokta oluşmasını tetikleyen başlıca nedenler söyle sıralanabilir: 

 • Yaşlanma. 
 • Ergenlik.
 • Gözenek genişlemesi.
 • Hormonal değişikliklere bağlı olarak sebum yapısının değişmesi.
 • Aşırı sebum üretimi. 
 • Doğum kontrol hapları ve diğer sentetik hormon içeren ilaçlarlar. 
 • Uzun süre güneş ışığına maruz kalmak. 
 • Hatalı kozmetik kullanımı.
 • Alkol ve sigara kullanmak. 

Siyah Nokta Nasıl Geçer?

Siyah noktalar gözenekten çıkartılmadan ve gözenek sıkılaştırılıp cildin sebum dengesi yeniden oluşturulmadan, siyah noktalar geçmez. Dolayısıyla sadece var olan siyah noktaları çıkarmaya yönelik uygulamalar, geçici çözümlerdir. Çoğu zaman daha çok siyah nokta oluşmasına neden olurlar ya da var olan siyah noktalar daha belirgin hale gelir. Cildi sürekli temizlemek, kapatıcılardan uzak durmak, salisilik asit içere bakımları kullanmak başlıca tedavi yöntemleridir.

Siyah nokta oluşumunun önüne geçmek için:

 • Günlük cilt temizleme rutininizi aksatmayın.
 • Gözenekleri tıkayan kapatıcılardan uzak durun.
 • Salisilik asit içeren cilt bakımlarını tercih edin.
 • Beslenme dengenize dikkat edin. 
 • Yeterli miktarda su tüketin. 
 • Stresten mümkün olduğu kadar uzak durun.
 • Her ay düzenli medikal cilt bakımı yaptırın. 

Siyah Nokta Nasıl Temizlenir? 

Genellikle çok ileri boyutlara ulaşmayana kadar siyah nokta temizleme konusu ile evde başa çıkmaya çalışılır. En doğru yöntem cilde ve gözeneklere zarar vermeden, uzman desteği almaktır. Önemli olan siyah noktalar en doğru şekilde gözenekten aldıktan sonra, cildin yapısına göre  tedavi edecek içeriklerin kullanılması ve gözeneklerin sıkılaşıp daralması sağlamaktır. Birçok siyah nokta temizleme yöntemi vardır.

Bunlardan bahsedebilmek için iki ana başlık altında toplayabiliriz: 

Evde Siyah Nokta Temizleme Yöntemleri

Gözenek gibi küçük bir yapıyı, evde kendi kendinize temizlemek pek kolay bir işlem değildir. Yüzünüzdeki siyah noktaları görmeniz, evde siyah nokta temizlemenin en zor kısmıdır. Burundaki siyah noktalar, aynada dikkatinizi çeker fakat temizlerken daha yakından görmeye gereksinim duyarsınız bu da işleri zorlaştırır. Ergonomik olarak kendi kendinin gözeneğini temizlemek, bir başkasının temizlenmesine oranla çok daha zordur. 

Evde siyah nokta temizliği yapılacaksa, aşağıdaki ürünler, dikkatli bir şekilde kullanılabilir: 

1) Siyah Nokta Maskesi:

Cilt tipinize uygun, yüksek kaliteli bir maske tercih edin ve maskeyi soyarken cildinize karşı nazik davranın. 

2) Siyah Nokta Bandı:

Birçok kişi işe yaramadığını söyler çünkü siyah nokta bandını uygulamadan önce peeling ve belki buhar terapisi ile gözenekleri gevşetmek gerekebilir. Aynı şekilde siyah nokta bandını, cildinizden kaldırırken tahrişe neden olmamaya özen gösterin. 

3) Siyah Nokta Temizleyici:

Metal siyah nokta temizleme aparatları, cilt uzmanları tarafından kullanılması gereken araçlardır. Evde, bilinçsizce kullanılan siyah nokta temizleyicisi ile gözeneklerinizi kanatabilirsiniz. 

4) Vakumlu Siyah Nokta Sıkma Aleti:

Evde kullanılmaya en uygun siyah nokta temizleme sistemi vakumlu siyah nokta sıkma aletleridir. Kullanmadan önce nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili dikkatli bir araştırma yapmayı ihmal etmeyin.

Evde Siyah Nokta Temizleme Yaparken Bunlara Dikkat Edin!

 • Siyah noktayı sıkarken cildi tahriş edebilir, gözeneği kanatabilirsiniz.
 • Kılcal damar çatlaması gibi sorunlar varsa buhar banyosu damar çatlağını artırabilir.
 • Cildin sebum dengesini bozacak şekilde yapılan peelingler, cildin daha çok sebum salgılamasına neden olur. Bu da daha çok siyah nokta, akne ve kapalı komedon oluşmasına yol açar. 
 • Siyah nokta bantları hassas ciltler için uygun olmayabilir. 
 • Siyah nokta bandı ya da siyah nokta maskesi uyguladıktan sonra güneşe maruz kalmayın. Muhakkak koruyucu kullanın. Aksi halde kararmalara, derin cilt yanıklarına neden olabilir. 
 • Siyah nokta maskesi cilt tipine uygun olarak seçilmelidir ve cilt maske uygulamaya hazırlanmalıdır. 
 • Evde siyah nokta temizliği yaptıktan sonra gözenek sıkılaştırıcı solüsyon ve asitlerle cilt besleyin. Bir iki gün kapatıcı kullanmamakta fayda var. Aksi halde içi boşalan gözenekler kozmetik atıkları ile tıkanır ki, bu çok daha ağır lezyonlara neden olabilir. 

Siyah Nokta Temizleme Tedavileri 

Siyah nokta temizliği profesyonel cilt bakımının temelini oluşturur çünkü bakımlı bir ciltte siyah nokta görmek istemeyiz. Cildin ışıltısına gölge düşürecek akne, kapalı açık komedon, cilt bakımında ilk elimine edilen şeylerin başında gelir.

1) Medikal Cilt Bakımı ile Siyak Nokta Temizleme:

Çok aşamalı profesyonel cilt temizleme ve yenileme uygulaması olan medikal cilt bakımı siyah  nokta temizliğinde en iyi sonuçların alındığı, manuel cilt bakımı sistemidir. 

Epidermisten itibaren derin dokulara doğru, aşama aşama temizlenen ciltte gözenek tahliyesi yapılır. Sonrasında cilt tipine uygun içerikler ile uygulama siyah nokta oluşumunu engelleyecek şekilde tamamlanır.

Ayda 1 düzenli medikal cilt bakımı ile siyah  noktalar veda edebilir. Işıldayan bir tene sahip olabilirsiniz.  

2) Hydrafacial ile Siyah Nokta Temizleme:

Cihazlı cilt temizleme, yenileme ve onarma sistemidir. El değmeden, vakumlu, tek kullanımlık özel başlıklarla gerçekleştirilir. 

Uygulama hakkında ayrıtılı bilgi için Hydrafacial sayfamızı ziyaret ediniz.

Derinlemesine gözenek temizliği sağlayan, açık ve kapalı komedon tedavisinde harikalar yaratan Hydrafacial, ödüllü, yeni jenerasyon cilt bakımı sistemdir. Salisilik asit içeren, özel solüsyonları sayesinde sebum dengesini ikame eder ve siyah nokta oluşumunu ilk seanstan itibaren önemli ölçüde azaltır. 

3) Salt Facial ile Siyah Nokta Temizleme:

Doğal içeriği ile Salt Facial bir tür mikrodermabrazyon uygulamasıdır. Nazikçe soyulan epidermiste siyah nokta temizleme güzellik uzmanları tarafından elle sıkma yöntemi ile gerçekleştirilir. Uygulama sırasında kullanılan antioksidanlar, vitamin ve kolajenler cildin beslenmesini sağlayarak gözenekleri sıkılaştırır. Tuzdan gelen güzellik Salt Facial, cildiniz siyah noktalardan arındırır, capcanlı bir ifadeye kavuşmanızı sağlar. 

4) Peeling ile Siyah Nokta Temizleme:

Çeşitli form ve içeriklere sahip peelingler kullanılarak, lokal olarak siyah nokta temizliği yapmak bir başka medikal siyah nokta temizleme tedavisidir. Aşırı derin oturumlu ya da oldukça küçük sık sayıda siyah noktalar medikal cilt bakımı ya da Hydrafacial gibi sistemlerin kullanılmasına ek olarak lokal peeling ile desteklenebilir. Bu sayede çok daha kısa sürede ve daha etkili bir şekilde pürüzsüz ve berrak bir cilde kavuşabilirsiniz. 

Siyah Nokta Nasıl Sıkılır?

Güzellik uzmanları tarafından, cilt tipine uygun ürünlerin kullanıldığı, çok aşamalı medikal bakım sırasında elle, cihazlı vakum sistemleri ve/veya siyah nokta temizleyici alet yardımıyla sıkılmalıdır.

Burundaki Siyah Nokta Nasıl Geçer?

Düzenli cilt bakımı, evde siyah nokta temizliği, siyah nokta maskesi ve burun bantları gibi birçok alternatif sayesinde burundaki siyah noktalardan kurtulmak mümkün.

Paylaş


Pervin Dinçer