Whatsapp


Selülit Tedavisi

selulit

Sorularla Selülit ve Akustik Şok Dalga Terapisi

Selülitlerinden mutlu olan kadın var mıdır? Çok nadir olarak “evet” diyenler olabilir ancak kadınların büyük bir çoğunluğu portakal kabuğu görünümden aynaya baktıklarında mutsuz olurlar. Özellikle yazın kıyafet tercihlerini etkileyen portakal kabuğu görünümü hayatlarına kısıt getirir, özgürce giyinmelerine engel olur, hatta kişinin özgüvenini bile etkileyebilir. Kışın kalın kıyafetlerle kısmen mutsuzluğun kaynağı kamufle edilse de henüz vakit varken kalıcı çözümlerle “portakal kabuğu görünüme veda edip” yeni yıla, yeni yaza, tazelenmiş, sıkı ve fit başlangıç yapmaya ne dersiniz? Cevabınız “evet” ise fit görünümü yakalamak için önerdiğimiz uygulamalardan biri olan Akustik Şok Dalga Terapisini ve selülit tedavisi hakkında her şeyi yazımda bulabilirsiniz.

Selülit Tedavisi Nedir?

Portakal kabuğu görünümü ile mutsuzluk veren bu cilt sorunu, daha çok kadınlarda görülse de nadiren erkeklerin baş etmek zorunda olduğu bir bağ doku sorunu ve sadece kilolu insanlarda görülür gibi bir mantık kurulsa da çok zayıf insanlarda da görülebiliyor. Kadınlarda daha sık görülmesinin nedeni ise yağ hücrelerinin yapısıyla ilgilidir ve yağ hücrelerinin cilt ile bağ doku arasında sıkışmasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Kalça, basen ve bacaklarda en çok görülen bölgelerdir, ancak kimi vakalarda göbek, karın çevresi ve kollarda da oluşabilmekte.

Selülite Neler Etkendir?

Östrojen hormonunun azalması, menopoz öncesi yaşanan hormonal değişimler, hamilelik, sağlıksız diyetler, hızlı kilo alıp verme, yeme alışkanlıkları (şekerli ve karbonhidrat ağırlıklı), alkol ve sigara içmek, asitli ve gazlı içecekler, az su tüketmek, ilaç kullanımı, hareketsiz bir yaşam ve genetik faktörler genel olarak bu cilt sorununa direkt ya da indirekt neden olan ya da artmasına sebep olan faktörler olarak yazılabilir.
Peki ne yapmalı?
Selülit tedavisi, bir günde ortaya çıkmaz, bağ doku arasında bulunan yağ hücrelerinin büyümesi ile lenf, kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesini etkileyen bir sorundur. Dolasıyla tek başına diyet yaparak ya da sadece spor, egzersiz yaparak ne yazık ki çözümlenebilecek bir cilt sorunundan daha komplikedir. Beslenme alışkanlıklarını değiştirmek, düzenli egzersiz yapmak, günde 1,5-2 litre su içmek, düzenli bir yaşam sağlamak çözümde önemli bir adım olabilir, ama sorunu çözmeye yetmeyebilir. Masajlar, lenf drenaj ve cihazlı uygulamalar ile sorunu çözmekte daha kısa sürede daha etkin yol alabilirsiniz. Özellikle masa başı uzun saatler çalışıp, egzersiz yapmaya vakit bulamayanlar için cihazlı uygulamalar en etkin ve kalıcı iyileştirme yoludur.

Akustik Şok Dalga Terapisi Nedir?

Kimyasal nitelikli herhangi bir madde kullanılmadan, lazer, vakum ya da farklı bir tekniğe gerek kalmadan güçlü ses dalgalarının yarattığı şok dalgaları ile alt dermis içerisindeki çukurlara etki eden bir cihazlı uygulamadır.

Selülit Tedavisi Ne işe yarar?

Portakal kabuğu görünümün iyileşmesine sağlayan, bölgesel incelme ve sıkılaşma yapan AWT güçlü ses dalgaları ile deri ve yağlardan geçerek selülite neden olan tüm etkenleri düzeltir.

Nasıl çalışır?

Akustik Dalga Terapisi 6-10 cm derinliğe kadar güçlü mekanik enerji dalgaları ile tam kat doku kontrolü sağlar. Sorunlu doku içinde şok dalgalarının mekanik gücünden yararlanılarak metabolik ve iyileştirici özellikleri açığa çıkarır.

Sonuçları nedir?

Uygulandığı bölgelerde elastikiyet artar ve sıkılaşır, fibroz bantlar; çözülerek cildi bırakır ve portakal kabuğu görünüm giderilir. Yağ hücrelerinde hücre zarı geçirgenliği artar ve bu sayede hücre içi yağlar serbestleşir, yağ dokunun hacminde azalma olur. Kan ve lenfatik dolaşım güçlenerek düzenlenir. Kaslarda biyomekanik uyarı ile kas kondisyonu artar. Metabolik hızı artırarak kilo vermeye yardımcı olduğu klinik çalışmalarda gözlemlenmiştir.

AWT güvenli midir?

Uygulama sırasında anlık yoğun bir basınç ve titreşim hissedilir. Bunun dışında Akustik Şok Dalga Terapisi, güvenli, acısız, ağrısız ve konforlu bir uygulamadır.

Kaç seans uygulanır ve etkileri ne zaman görülür?

Seanslar yaklaşık olarak 15-45 dk. sürer. Günlük hayatı etkilemez, öğle yemek arasında bile uygulama yaptırabilirsiniz. Kişinin problemine göre 8-10 seans hafta da 2 kez uygulanır, AWT’nin gözle görünür sonuçları dokuların kendini yenileme sürecine bağlı olarak 1-2 ay içerisinde kendini göstermeye başlar.