Selülit Tedavisi Yöntemleri ve 2023 Fiyatları | Pervin Dinçer

Whatsapp


Selülit Tedavisi

selulit

 

Çeşitli teknoloji ve yöntemlerin kullanıldığı selülit tedavisi, kalça ve bacaklardaki “portakal kabuğu” deformasyonunu ortadan kaldıran uygulamalardır.

Selülit tedavisi fiyatları ise tercih edilen cihaza, seans sayısına ve uygulama bölgesine göre farklılık göstermektedir. Selülit, estetiksel bir yaklaşımla ele alınması yerine, bir sağlık problemi olarak görülmelidir. 

Kadınların bedenleriyle barışık olmaları selülitlerden kurtulmak istemeyecekleri ya da selülit tedavisi uygulayacağı anlamına gelmez fakat erkeğe oranla daha fazla yağ dokusuna sahip oldukları için genç yaştan itibaren, kilo fazlası olmayan kadınlar bile kolayca selülitlenebilir. Başka bir ifadeyle kadınlar selülitlenmeye yatkın bir genetik yapıya sahiptirler. Bu sebeple her yaştan kadın için selülit olası bir durumdur. İyi haber şu ki, gelişen medikal teknolojik uygulamalar sayesinde selülitli görüntüden kurtulmak da çok kolay.  

Selülit Nedir? 

Daha çok bacaklar ve kalçada görülen, deri altındaki bozulmuş ve genişlemiş yağ dokusunun cilt yüzeyinde sebep olduğu çukurlu, girintili ve çıkıntılı görüntüye selülit denir.

Yağ doku vücudumuzun ısı kontrolünü sağlar, darbelere karşı bir kalkan gibi bedenimizi korur,  hareket kabiliyeti ve  esneklik kazandırır. Deride ve deri altında bulunan yağ hücrelerinin bozulması ve yağ dokuyu tutan bağ doku bantlarından taşmasıyla deri altındaki bozulma cilt yüzeyinde portakal kabuğu görünümüne neden olur.

Bu tanıdık görüntü cilt yüzeyinde okunmadan önce de deri altında belli derecelerde mevcut olduğu halde ancak ilerleyip de görünür olduğunda canımızı sıkar. 

Selülitin Aşamaları

 • Deri altındaki yağ hücrelerinin bağ doku bantlarından taşmaya başlaması ilk evredir. Gizli selülit de denir. Dışarıdan bakıldığında herhangi bir şekil bozukluğu yoktur ancak ellerle bastırıldığında deri altında başlayan selülit gözle görünür olur. Bu aşamadayken yapılan selülit tedavisi kolaylıkla durumu ortadan kaldırır ve selülite karşı koruma oluşturur. 
 • Ayaktayken belli olmayan ancak oturulduğunda bariz şekilde selülitli görünen aşamadır. Kolaylıkla tedavi edilebilir. 

Selülit Aşamaları

 • Ayaktayken de kolaylıkla gözle görülen ileri derece selülit durumudur. Derecenin adı sizi yanıltmasın, seans sayısı ilk iki vakaya göre daha uzun olabilir fakat tedavisi mümkün ve zahmetsizdir. 
 • Son aşamada cildin renginde bozulmalar olur ve selülit ağrı yapar.  

Selülit Neden Olur?

Dolaşım bozukluğu selülitin temel sebepleri arasında en önemlisidir. Peki dolaşım bozukluğunun sebepleri nelerdir; 

 • Hareketsiz yaşam tarzı.
 • Yeterli miktarda su içmiyor olmak.
 • Aşırı yağlı ya da kötü yağlar içeren fast food türü beslenme. 
 • Alkol ve sigara kullanımı.
 • Genetik faktörler. 

 

Kalp damar sağlığının bozulması dolaşım yetersizliğine neden olur, dolaşım yetersizliği ise metabolizmayı yavaşlatır. Vücut, harcayamadığı ve enerjiye dönüştüremediği yağı biriktirir. Bağ doku bantlarından taşan genişlemiş yağ hücreleri selülit olarak karşımıza çıkar.

Dolaşım bozukluğu ve selülit oluşumu arasındaki ilişkiyi şöyle açıklayalım;

 • Dolaşım yetersizliği bölgesel metabolizma yavaşlamasına neden olur.
 • Sağlıksız beslenme, hormonal problemler, genetik sebepler ve yaş almaya bağlı olarak vücut yeterli kolajeni üretemez.
 • Dolaşım yetersizliği sebebiyle oksijensiz kalan bölgeler yağlanır, bağ doku ve yağ doku arasındaki genleşme ve bozulmalar zamanla elastikiyet kaybına neden olur.

 

Özetle, selülit oluşumunun birçok nedeni olabilir. Doğru tedavinin uygulanabilmesi ve başarılı neticeler alınabilmesi için selülitlenmeye neden olan durumun kaynağının tespit edilmesi ve hastanın buna göre desteklenmesi gerekir. 

Selülit Tedavisi için Doğal Çözümler 

Üçüncü ve dördüncü seviyedeki selülit vakaları estetik danışman ve dermatolog gözetiminde tedavi gerektirir. Bu seviyede doğal çözümler ne yazık ki işe yaramayacaktır fakat rahatlatıcı etkisi sebebiyle gene de tercih edilebilir. Tedavi sürecindeki ağır selülit durumlarında bedeni desteklemek için kullanılabilir. 

En etkili selülit tedavisi olmasa da evde sürekli ve düzenli olarak uyguladığınızda işe yarayacak doğal çözümler ve edinmeniz gereken sağlıklı alışkanlıklar:   

 • Günde en az 2 litre su tüketin.
 • Her gün 1 saat yürüyün.
 • Asansör yerine merdivenleri tercih edin.
 • Kan dolaşımını harekete geçirmek için selülitli bölgeyi kahve, tuz, şeker gibi peeling etkisi elde edebileceğiniz, her evde bulunan malzemeler ile ovduktan sonra doğal kıl fırça ile masaj yapın.
 • Selülit giderici etkisi olan doğal yağlardan hazırladığınız karışımla selülitli bölgeye düzenli masaj yapın.
 • Selülit önleyici bitkilerden çay demleyin.

Daha Fazlası için Selülite Karşı Doğal Çözümler (yeni sekmede açılır) makalemize göz atınız.

Selülit Tedavisi için Kullanılan Cihazlar ve Uygulamalar 

Selülite neden olan formu bozulmuş yağ hücresini küçülterek eski haline geri dönüştürmek, kolajen üretimini tetiklemek ve cildin elastikiyet kazanmasını sağlamak prensibiyle çalışan Exilis Elite Saten Germe, Akustik Şok Dalga Terapisi, Em Slim, Foma Plus, BodyFX gibi farklı teknolojilerden yararlanılan, sonuç odaklı selülit tedavi yöntem ve cihazlarını yakından inceleyelim.

 

 

AWT ile Selülit Tedavisi

Cildin alt dermis tabakasındaki çukurlara odaklanan güçlü ses dalgaları, deri altına anlık yoğun bir basınç uygular. Darbelenme gibi hissedilen güçlü akustik dalgaları tedavi sırasında hasta titreşim şeklinde hisseder. 

AWT, basınçlı ses dalgaları  sayesinde hücre zarı geçirgenliğini arttırarak hücre içi yağların serbest kalmasını sağlar. Yağ doku hacim olarak küçülür, kan dolaşımı uyarılır ve lenf drenaj sistemi güçlenir. 

Uygulandığı bölgedeki dolaşım problemlerini yüksek oranda ortadan kaldırabilen AWT aynı zamanda cildin elastikiyet kazanmasını sağlar. Yağ dokusunu taşıyan fibröz bantlar cildi bırakır ve bu sayede portakal kabuğu görünümü giderilmiş olur. 

Selülitin şiddetine göre 8 ile 10 seans, haftada 2 kez uygulanacak şekilde planlama yapılabilir. Akustik Şok Dalga Terapisi ağrısız ve konforlu bir selülit tedavi yöntemidir.

Exilis Elite ile Selülit Tedavisi

Yağ dokusunu küçülten ve kolajen üretiminin tetikleyen Exilis Elite Saten Germe ile selülit tedavisini; radyofrekans enerjisi ve ultrason mekaniği enerjisinin odaklı bir şekilde yağ doku üzerinde yüksek ısı uygulaması şeklinde tarif edebiliriz.

Deri altındaki yağ doku 39,5 dereceden 42,5 dereceye kadar çıkabilen bir ısıda sabitlenirken özel başlıktaki soğutucu sayesinde cilt yüzeyinde herhangi bir acı hissedilmez ve cilt yapısı korunur. 

Selülit tedavisinde en iyi sonuçların alındığı son cihazların başında gelen Exilis Elite Saten Germe ile 4 – 6 seans uygulama planlanabilir, tamamen acısız bir işlemdir. 

Forma Plus ile Selülit Tedavisi

Radyofrekans enerjisi ile kolajen üretimini tetikleyerek selülit tedavisini gerçekleştiren yöntemler arasında en gelişmiş uygulamalardan biri olan Forma Plus aynı zamanda sıkılaşma da sağladığı için daha çekici ve biçimli vücut hatlarına sahip olmanızı sağlar.

Gelişmiş odaklı radyofrekans uygulaması Forma Plus ile 6-8 seansta selülitlerden tamamen kurtulabilirsiniz. Bol su tüketmek ve günlük egzersizlerle tedaviyi desteklemek uygulamanın sonuçlarına katkı sağlayacağı gibi koruyucu bir etki yaratacaktır. 

Body FX ile Selülit Tedavisi

Body FX cihazlı selülit tedavisi, radyofrekans enerjisinin basınç ve vakum etkileri ile birlikte kullanıldığı bir uygulamadır. 

Deri altındaki genişlemiş ve form olarak bozulmuş yağ hücreleri odaklanmış radyofrekans enerjisi ile ısıtılır, kontrollü basınç ve vakum hücre içinde biriken yağın vücuttan uzaklaştırılmasını desteklerken, selülitli bölgedeki çukurlu görünümü ortadan kaldırmak ve bölgesel olarak bedeni şekillendirmek için kullanılır. 

İlk uygulamadan itibaren cilt yüzeyinde gözle görülür iyileşme sağlayan Body FX selülit tedavisi, 6-8 seans haftada 2 uygulama olacak şekilde planlanabilir.  

EMSlim ile Selülit Tedavisi

Portakal kabuğu görünümünün yerini kaslı bacaklar, gergin bir cilt, ışıldayan bir ten alsın istiyorsanız tercih etmeniz gereken selülit tedavisi yöntemi Em Slim inaktif egzersiz uygulaması. 

Cihaz ve uygulama alanları hakkında daha fazlasını EMSlim sayfamızda bulabilirsiniz.

Kasa odaklanmış elektromanyetik dalgalar, yoğun egzersiz uygulaması ile yağ yakımını sağlarken kas kütlesini geliştirir.Yağ fazlasının yakılması ve kas yoğunluğunun artmasına bağlı olarak dolaşım ve lenf sistemi sağlıklı bir şekilde çalışmaya başlar. Böylece çok yüksek oranda bir elastikiyet kazanımı elde etmiş oluruz. Em Slim ile selülitlerinize veda ederken sportif ve güçlü bacaklara sahip olursunuz. Cildiniz, bacaklarınızı ipek gibi sarar. 

Selülit Tedavisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1. Selülit tedavisi işe yarıyor mu?
Selülit tedavisinde kullanılan medikal uygulamalar hasta memnuniyeti kazanmış sonuç odaklı, çok başarılı yöntemlerdir.
2. En iyi selülit tedavisi hangisi?
Tüm cihaz ve uygulamalar uluslararası sertifikalara sahip, farkı teknolojileri olan, kendi segmentinde en iyi tedavi cihazlarıdır. Selülitin şiddetine uygun tedavi protokolünün hazırlanması en başarılı selülit tedavisinin esas gereksinimidir.
3. Selülit tedavisi kaç seansta etkisini gösterir?
Selülit derecesine göre değişiklik arz etse de genellikle 4 ile 6 seans arasında planlanan uygulamalarla istenilen netice elde edilmiş olur.

Selülit Tedavisi hakkında daha fazlası için 27 Soruda Selülit Neden Oluşur ve Nasıl Giderilir? sayfamızı inceleyin.

 

Paylaş
guest
3 Yorum
Eskiden yeniye
Yeniden ekiye En çok oylananlar
Inline Feedbacks
View all comments
Tuba çağıl
Tuba çağıl
1 yıl önce

Selilüt tedavi ücretini öğrenebilir miyimPervin Dinçer