Pişik Kremi ile Evde Maske Uygulaması | Pervin Dinçer

Whatsapp


Pişik Kremi ile Evde Maske Uygulaması

 
Pişik kremleri, çoğunlukla bebek bakımında tercih edilen bir ürün gibi görünse de, yetişkinlerin cilt bakım rutinlerinde de maske olarak yer alıyor.

Pişik kremlerinin bebek bakımı ile daha çok özdeşleşmesinin sebebi, içeriğindeki bileşenlerin bebek cildinin hassas yapısı dikkate alınarak üretilmiş olmasından kaynaklanır. Bu bilgiden yola çıkarak hassas cilt yapısına sahip kişilerin dahi pişik kremini kullanmasında herhangi bir mahsur olmadığını söylemek mümkündür.

Peki, pişik kremini hassas ciltlere karşı bu denli özenli yapan bileşenleri neler? Pişik kremlerinin içinde genel olarak doğal bitki yağları, bitki özleri, çinko oksit, koyun yününden elde edilen bir tür yağ olan lanolin, B5 vitamini yönünden zengin kabul edilen panthenol ve arıların petek yapmak için kullandıkları bal mumu bulunur. Bu kremleri hassas ciltlere dost yapan bir başka özelliği ise içeriğinde parfüm, boya, alkol ve herhangi bir kanserojen ya da alerjik madde bulundurmamasıdır. Ayrıca pişik kremleri antiseptik bir yapıdadır.

Dolayısıyla böylesine zengin ve sağlıklı bir içeriğe sahip olan pişik kreminden elde edilen maskelerin faydaları da oldukça fazladır. Hem nispeten düşük maliyetli olan pişik kremleri ile hazırlayacağınız bu maske, piyasada satılan pahalı pek çok maskeden daha etkili bir sonuç verebilir. Üstelik kimi güzellik salonları da cilt bakım uygulamaları içerisine pişik kremlerini eklemiştir.

Siz de cildinize ihtiyacı olan özeni göstermek istiyorsanız pişik kremi maskesini evinizde kendiniz yapabilir ve sonuçlarını yakından gözlemleyebilirsiniz.

Pişik Kremi Maskesi Nasıl Yapılır?

Her cilt tipine uygun olan pişik kremi maskesi tarifi için gerekli malzemeler şu şekilde sıralanabilir:

 • 1 yemek kaşığı pişik kremi.
 • 1 yemek kaşığı gül yağı.
 • 1 yemek kaşığı avokado yağı.

 
Küçük bir cam kabın içerisine pişik kremi, gül yağı ve avokado yağından oluşan malzemeleri ekleyin ve macun kıvamına gelene kadar iyice karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı yüzünüze uygulamadan önce cildinizi güzelce temizleyin çünkü temiz bir cilde uygulayacağınız pişik kremi yüz maskesi çok daha etkili olacaktır.

Cildinizi temizledikten sonra bu karışımı güzelce yüzünüze sürün ve yaklaşık 15 – 20 dakika boyunca cildinizde bekleterek kurumasını sağlayın. Geçen sürenin ardından kuruyan maskeyi, ılık su yardımı ile güzelce yıkayın. Yıkama aşamasında yüzünüzde maskeden hiçbir kalıntının kalmamasına dikkat edin. Bu maskeyi cildinize 10 günlük aralıklar ile uygulamaya devam edin.

Pişik Kremi Maskesi Cilde Uygulanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Pişik kremi, bebeklere yönelik bir ürün olduğu için içeriğinde herhangi bir kanserojen ve alerjen madde yoktur. Dolayısıyla herkesin kullanımına uygundur. Ancak yine de maskeyi cildinize uygulamadan önce bileğiniz üzerindeki küçük bir noktaya sürün ve yaklaşık yarım saat boyunca bekleyin. Herhangi bir alerjik reaksiyon gösterip göstermediğinizden emin olduktan sonra bu karışımı cildinizde daha geniş yüzeylere uygulayabilirsiniz.
 • Pişik kremi maskesini cildinize ince bir tabaka halinde sürün.
 • Maskeyi uygularken gözlerinizin altına sürmekten ve gözlerinizle temas ettirmekten kaçının.
 • Maskeyi belirtilen sürenin üzerinde cildiniz üzerinde bekletmemeye dikkat edin.
 • Maske uygulamasının ardından yüzünüzü temizledikten sonra tonik ve nemlendirici bir krem sürmeyi ihmal etmeyin.
 • Pişik kreminin cildi beyazlatma etkisi olduğu için kremi yüzünüze uyguladıktan sonra bir süre güneşe çıkmamaya özen gösterin.
 • Maskeyi haftada bir ya da on günde bir kezden daha sık aralıklarla uygulamayın. Yüzünüze her gün uygulamaktan kaçının.
 • Maskenin faydalarını görmek için karışımı doğru bir şekilde hazırlamanız ve düzenli bir şekilde uygulamanız gerektiğini unutmayın.

Pişik Kremi Maskesi Tarifi Cildinize Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Dünyada pek çok kadının güzellik sırlarından biri olan ve çinko oksit maskesi olarak da anılan pişik kremi yüz maskesi, cildinize sayısız fayda sağlar. Çinko oksit, cildin hücre yenilenmesini hızlandırarak daha nemli ve sıkı bir görünüm elde edilmesine yardımcı olan bir bileşendir. Şimdi pişik kremi maskesinin faydalarına bir göz atalım:

 • Cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturarak sivilceleri kurutur, akneler ile mücadele eder ve yenilerinin oluşumunun engellenmesine yardımcı olur.
 • Zamanla ciltte oluşan ve giderek büyüyen gözenekleri açarak düzenli uygulama sonrasında küçülmelerini sağlar, cilde canlı ve parlak bir görünüm verir.
 • Küçük çaplı yaraların iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Güneşin sebep olduğu lekelerin, ufak yaralanmalardan kaynaklanan izlerin ve diğer koyu renkli lekelerin yok edilmesine katkı sağlar.
 • Cilt üzerinde oluşan kaşıntıları durdurur.
 • Kızarıkların azalarak geçmesinde etkin bir rol oynar. Ayrıca sir ağda ve ağda uygulaması sonrası oluşan kızarıklıkların da geçmesinde etkilidir.
 • Ciltte beyazlatıcı bir etki yaparak renk dengesinin sağlanmasına ve ton eşitsizliğinin ortadan kaldırılmasına katkıda bulunur.
 • İçeriğindeki vitaminler sayesinde cilt dokusunu yeniler ve daha sağlıklı bir cilt görünümü sunar.
 • Kuru veya çok fazla güneşe maruz kalarak bronzlaşmış ciltlerin ihtiyaç duyduğu nem desteğini sağlar.
 • Tahriş olmuş cildi onarır.
 • Uçukların tedavisinde iyileştirici bir rol oynar.
 • Cildin tüm katmanlarını onarıcı bir etkisi vardır. Bu sayede en derindeki katmana bile ulaşır ve cildin tüm yüzeylerini besler.
 • Cildi daha pürüzsüz bir hale getirir.
 • Cildin ihtiyaç duyduğu kolajen seviyesini arttırmaya imkan verir.
 • Cilt üzerinde yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen kırışıklıkların ve çizgilerin azaltılmasına yardımcı olur.
 • Egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarının semptomlarının azaltılmasına katkı sağlar.

 
Cildinizin genç, sağlıklı, canlı ve ışıl ışıl görünmesi için elbette ki düzenli olarak bakım yapmanın faydaları saymakla bitmez. Ancak düzenli bir şekilde cilt bakımı yapmak ve maske uygulamak tek başına yeterli değildir. Pişik kremi maskesi ile yukarıda saydığımız faydalara erişebilmek için dikkat etmeniz gereken başka hususlar da vardır.

Daha Genç ve Sağlıklı Bir Cilt İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Canlı ve ışıl ışıl bir cilt için günlük hayatınızda yer alan yeme – içme, uyuma gibi pek çok alışkanlığınıza da dikkat etmeniz büyük önem taşır. Cildinizin beslenmesi ve dokularının yenilenebilmesi için sağlıklı bir beslenme alışkanlığına sahip olmanız gerekir. Sağlıksız yiyeceklerden, asitli içeceklerden, kızartmalardan uzak durmanız ve gün içinde yeterli miktarda su içmeniz, cildinizi içeriden de beslemenize büyük oranda katkı sağlar.

Buna ek olarak, zararlı alışkanlıklardan uzak durmanız ve düzenli bir şekilde spor yapmanız da son derece önemlidir. Düzenli bir uykunun da cilt sağlığı üzerindeki etkileri su götürmez bir gerçektir. Ayrıca rüzgar ve güneş gibi dış etkenlerin cildinize zarar verdiğini ve hangi mevsim olursa olsun, dışarıya çıkmadan önce günlük cilt bakım rutininize güneş kremini eklemeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Cildiniz için uygulayacağınız her türlü bakım, ancak içeriden de vereceğiniz destek ile amacına ulaşacaktır.

Pişik Kremi Maskesi Yüz Dışındaki Bölgelere Uygulanabilir Mi?

Evde hazırlayacağınız pişik kremi maskesini yüzünüz dışında vücudunuzda ihtiyaç duyduğunuz diğer alanlara uygulamanız mümkündür.

Vücudunuzun çeşitli bölgelerinde oluşan yara izlerinde, güneş lekelerinde, küçük çaplı yaralanmalarda, ufak kesik ve sıyrıklarda da pişik kremi maskesi etki sağlar ve bu bölgelere uygulamanızda hiçbir sakınca yoktur. Ayrıca kollarda, sırtta ve göğüs bölgesinde oluşan sivilcelerin iyileştirilmesi ve oluşumlarının önlenmesi için de pişik kremi maskesini tercih edebilirsiniz.

Başarılı sonuçları olan yüz maskelerinden Pirinç Maskesi sayfamıza devam ediniz.

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer