Bağışıklık Güçlendirici: Besinler, Tedaviler ve Kürler | Pervin Dinçer

Whatsapp


Bağışıklık Güçlendirici: Besinler, Tedaviler ve Kürler

Bağışıklık Güçlendirici Besinler

 
Güçlü ve sağlıklı bir bünye için bağışıklık güçlendirici besinler tüketebilir; glutatyon tedavisi ya da C vitamini serumu takviyesi alabilirsiniz.

Bağışıklık sistemi insan vücudunu birçok hastalıktan koruyan bir savunma sistemidir. İnsan vücudu grip, soğuk algınlığı, nezle ve diğer enfeksiyon hastalıkları ile özellikle mevsim geçişlerinde savaşır. Bağışıklık sistemini güçlü tutmak bu tür hastalıklardan korunmamızı ve daha enerjik olmamızı sağlar. Güçlü bir bağışıklık sistemi yaşlanmayı geciktirir ve kırışıklıkları önler. Sağlıklı bir bünye için vücudumuzu tanımalı, bağışıklık güçlendirici besinler ve vitaminlerle bağışıklık sistemimizi güçlü tutmalıyız.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapmalıyız?

İnsan vücuduna giren tüm bileşenleri ayıran oldukça karmaşık bir sistem olan bağışıklık sistemi ek besinler ile güçlendirilebilir. Bağışıklık sistemi tüm vücudumuza yayılan ve vücudu antijenlere yani mikroplara karşı koruyan bir savunma mekanizmasıdır. Organ, hücre, protein ve dokulardan oluşan bu sistem zayıfladığında vücut mikroplara karşı savunmasız hale gelir ve hastalıklar başlar. Bağışıklık sisteminizi tanımanız hastalıklardan korunmanız açısından önemlidir.

Bağışıklık sistemini ek besinler ve vitaminler ile koruyabilirsiniz. Özellikle soğuk havalarda vücut bağışıklığınız düşüşe geçer. Mevsimler geçişlerde ek besin almak mevsimsel hastalıklardan korunmamız için faydalı olabilir. Bağışıklık güçlendirici yiyecekler yeterli olmadığı noktada ek vitaminler alabilirsiniz. Vücudunuz hastalıklar ile mücadele etmek için ihtiyacı olan savunma kalkanını oluşturamıyor ise bağışıklık sistemi güçlendirici tedavi yöntemlerini uzman hekimlere danışarak alabilirsiniz.

Bağışıklık Güçlendirici Besinler Nelerdir?

Sebze ve meyveler içerdiği vitaminler ile bağışıklık sistemimizi güçlendiren besinlerdir. İçerisinde bol miktarda A, E ve C vitamini bulunduran lifli besinlere bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için başvurmamız gerekebilir.

Bu besinler bakteri ve virüslere karşı savunma kalkanı oluşturur ve vücudumuzun işleyişini düzene sokar. Ayrıca bol miktarda lif içermeleri sayesinde sindirimi kolay besinlerdir. Bağışıklık sistemi güçlendirici besinlerin bazıları şunlardır:

  • Brokoli: İçerdiği antioksidan oranı ile bağışıklık sisteminin en güçlü yardımcılarından biridir. Ayrıca bol miktarda C ve K vitamini içerir. Potasyum, demir ve fosfor açısından zengin olan brokoli en faydalı sebzeler arasında yerini alır.
  • Zencefil: A, C ve D vitaminlerinin yanı sıra bol miktarda B12 vitamini içeren zencefil özellikle sindirim ve öksürük hastalıklarında bağışıklık güçlendirici olarak alınabilir.
  • Sarımsak: Doğada bulunan en güçlü antibiyotik olarak tanımlanan sarımsak içerdiği 17 çeşit aminoasit ve diğer mineraller ve vitaminlerle bağışıklık sisteminizin korunmasını sağlar.
  • Badem: E vitamini açısından zengin olan badem bağışıklık sistemi için güçlü bir antioksidan olarak tüketebileceğimiz besinlerdendir. Güçlü bir bünye içinde günde 5 adet çiğ badem tüketebilirsiniz.
  • Turunçgiller: C vitamin deposu olarak portakal, mandalina ve limon gibi turunçgiller tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Meyve ve sebzelerin yanı sıra kırmızı et ve balık yemeyi de ihmal etmemelisiniz. Ayrıca yoğurt ve kefir tüketerek vücudunuzun hastalıklardan korunmasını sağlayabilirsiniz. Tüm bu besinlerle birlikte her gün bol miktarda su tüketmeyi ihmal etmemelisiniz.

Bağışıklık Güçlendirici Vitaminler Nelerdir?

Bağışıklık güçlendirici vitamin grubu A, C, D ve E vitaminleri olarak sıralanabilir. Bu vitaminler besinlerden alınabileceği gibi multivitamin olarak hap ya da suda çözünen tablet şeklinde de alınabilir. Bağışıklık sistemininiz vücudunuza aldığınız besinlerden ihtiyacı kadar olan vitamini alır fazlasını ise vücuttan dışarı atar. Bu yüzden uzmanlar yediğiniz besinlerde ya da aldığınız ek gıdalarda dengeyi kurmanızı tavsiye eder. Meyve, sebze, balık, kuruyemiş ve tahıllar ile ayrı ayrı vitaminler ve mineraller alabilirsiniz.

Vücudunuzun en çok hangi vitamine ihtiyaç duyduğunu belirlemek için bir doktora görünmelisiniz. Yapılan testler sonucunda vücutta eksik olan vitamin ve mineraller tespit edilir ve ihtiyaç halinde buna göre bir tedavi planı oluşturulur. Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için yeteri kadar besin almanız, gerektiğinde ise tedavi yöntemlerini denemeniz sizleri kanser gibi hastalıklardan korur.

Bağışıklık Güçlendirici Tedaviler Nelerdir?

Bağışıklık güçlendirici tedaviler arasında sıklıkla başvurulan glutatyon tedavisi ve C vitamini serumu yer alır. Vücudumuzda vitamin ve mineraller eksik kaldığında bağışıklık sistemimiz görevini yerine getirmekte zorlanabilir. Bu durumda bağışıklık güçlendirici besinler ve vitaminlerin yanı sıra tedavilere de başvurmamız gerekebilir.

Glutatyon Tedavisi Nedir?

Glutatyon tedavisi vücuda direkt olarak glutatyonun verilmesi işlemidir. Glutatyon bünyesinde glutamin, sistein ve glisin adı verilen 3 adet amino asit içeren çok güçlü bir antioksidandır. İnsan vücudunda bulunan glutatyon mikroplara karşı savaşarak kişiyi hastalıklara karşı korur. Glutatyon seviyesi düştüğünde bağışıklık sisteminin gücü de düşer. Bu durumda glutatyon vücuda direkt olarak damardan verilebilir.

İçeriği hakkında daha fazla bilgi için Glutatyon Tedavisi sayfasını ziyaret edin.

Glutatyon tedavisi 5 hafta sürecek şekilde haftada 1 seans şeklinde tamamlanır. Her seans toplamda 10 ila 15 dakika arasında sürer. Özellikle ileriki yaşlardaki bireylerin glutatyon tedavisi almaları önerilir. Kanser hastaları, emziren anneler, gebeler ve çocuklar üzerinde glutatyon tedavisi uygulanamaz.

C Vitamini Serumu Nedir?

Vücutta depolama yapılamayan C vitamini serum ile direkt olarak damardan verilir ve C vitamini kana karışarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle turunçgillerde bulunan C vitamini eksikliğinde vücut mikroplara karşı savunmasız kalabilir. Yeteri kadar alınmadığında halsizlik, baş ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Damardan direkt olarak alınan C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı kalkan görevini görür.

C vitamini serum seansları yaklaşık olarak 10 ila 15 dakika arasında sürer. Uzman hekimler tarafından muayene edilen kişi gerekli görülürse C vitamini serumu ile bağışıklık sistemini güçlendirebilir.

Bağışıklık Güçlendirmek İçin Evde Hazırlanan Kürler

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için besinlerden hazırlayabileceğiniz kürlerden yardım alabilirsiniz. Ayrıca gün içinde yeşil çay ve adaçayı içmek de bağışıklık sisteminizin korunmasına yardımcı olabilir. En güçlü bağışıklık güçlendirici kür tariflerinden en vitaminli ve mineralli olanlarından bazıları şunlardır:

  • Her sabah bir kase yoğurt: Evde mayaladığınız bir kase yoğurt güçlü bir antioksidan olarak mikropları vücudumuzdan temizler. İçerisine bir çay kaşığı zerdeçal ve zencefil atabilir ve bağışıklık güçlendirici kür olarak tüketebilirsiniz.
  • Bağışıklık güçlendirici içecek: Ilık suya bir atacağınız çubuk tarçın, zencefil, limon dilimi ve kakule ile hazırladığınız karışımı her sabah içerek bağışıklık sistemine destek olabilirsiniz.
  • Kahvaltı kürü: Sızma zeytinyağı içerisine zerdeçal, çörek otu yağı ve karabiber atarak hazırlayacağınız kürü kahvaltılarda tüketebilirsiniz.

Zayıf Bağışıklık Sistemi Belirtileri

Bağışıklık sisteminiz zayıfladığında soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı savunmasız kalabilirsiniz. Bu tür hastalıklara yakalanmamak için zayıf olan bağışıklık sistemini besinler, kürler, ek vitaminler ve tedavi yöntemleri ile güçlendirebilirsiniz. Zayıf bağışıklık sistemi belirtilerinin başında halsizlik gelir. Vücuttaki vitamin depoları boşaldığı için mikroplar ya da virüsler vücuttaki enerjiyi çekmeye başlar. Bu durumda halsiz ve uykulu hissedebilirsiniz.

Bağışıklık sisteminin zayıflaması ile beraber metabolizma hızınız da yavaşlayabilir. Bu durum beraberinde hazımsızlık gibi sindirim problemlerini beraberinde getirebilir. Zayıf bağışıklık sisteminin bir diğer belirtisi ise saç dökülmesi ve donuk saç rengidir. Bağışıklık sisteminin zayıf olması sizleri sadece bedensel hastalıklara karşı değil aynı zamanda zihinsel hastalıklara karşı da savunmasız bırakabilir. Stres, anksiyete ve depresyon gibi zihinsel hastalıklar zayıf bağışıklık sisteminin habercisi olabilir.

Bağışıklık sistemini zayıflatan etkenler arasında sigara kullanımı ve alkol tüketimi yer alır. Ayrıca düzensiz beslenme, fazla kilolar, uyku düzeninin olmaması ve spor yapmamak da bağışıklık sistemini zayıflatır. Uyku ve beslenme düzeninize dikkat etmeli ve vücudunuzu savunmasız bırakacak etkenlerden uzak durmalısınız.

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer