Cilt Tipimizi Tanıyalım | Pervin Dinçer

Whatsapp


Cilt Tipimizi Tanıyalım

Cildiniz için en uygun bakımı yaptırmak ya da yapmak istiyorsunuz. Peki cilt tipinizi biliyor musunuz? Cilt tipinizi bilmeniz, cildinize kullanacağınız doğru ürünü seçmenizden, cildinize yaptıracağınız bakımlara kadar sizin bir çok alanda başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Cilt tiplerini 4 çeşide ayırabiliriz: Normal, kuru, yağlı ve karma. Ancak cildinizi analiz ederken, gözlem yaparken, bunu belli aralıklarla yapmakta fayda var; çünkü cildimizi çevresel faktörlerle yaşımız da çok etkiler.

Normal ciltler diğer cilt tiplerine göre en şanslılarıdır. Yağlı ciltlerde görülen gözenek problemleri ya da kuru ciltlerdeki pul, pul dökülmeler normal ciltlerde görülmez. Diğer ciltlerdeki gibi çok fazla ekstra bakımlara ihtiyaç duymayabilirsiniz ama yine de daha sağlıklı bir görüntü için özen göstermek ve uygun bakımları yaptırmak, gelecek yıllar için fayda sağlayacaktır.

Eğer cildiniz mat ise, parlaklık yoksa ve pul pul dökülüyorsa, cildiniz kuru bir cilttir. Bunun için mutlaka ekstra bakımlara ihtiyacınız var demektir. Çünkü kuru ciltlerde her zaman yaşlanma etkileri daha çabuk gözükür. Kesinlikle cildinize uygun bir nemlendirici seçip onu sürekli kullanmalısınız ve cildinizi kurutabilecek kozmetik ürünlerden uzak durmalısınız.

Cildinizde çok sık sivilce problemi yaşıyorsanız, siyah nokta problemleriniz varsa ve gözenekleriniz çok belirgin ise cildiniz yağlı bir cilt demektir. Yağlı ciltlerde, yaşlanma etkileri kuru ciltlerdeki gibi çok çabuk gözükmez. Bu açıdan daha şanslı bir cilt tipidir. Bu cilt tipinde düzenli olarak cilt bakımı veya cilt temizliği yaptırmak çok önemlidir. Cilt yağlı olduğu için çok yağ içeren ürünleri kullanmamak gerekir.

Cildimizin belirli bir bölgesi yağlıyken belirli bir bölgesi kuru olabilir. Örneğin burun, alın ve çene bölgemiz yağlıyken, yanaklarımız daha kuru olabilir. Bu cilt tipleri de karma cilt tipidir. Karma ciltlerde bölgemizin rahatsızlığına göre farklı bakımlar ya da kremler kullanmak gerekebilir.

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer