Hamilelik Döneminde Cilt Bakımı | Pervin Dinçer

Whatsapp


Hamilelik Döneminde Cilt Bakımı

Hamilelik Döneminde Cilt Bakımı

Hamilelik bir kadının hayatındaki en özel dönemdir, bunu deneyimleyenlere ne mutlu. Henüz deneyimlememiş olanlar içinse gönülden diliyorum.

Hamileliğimizin başlangıcından itibaren bizi en mutlu eden iltifat ise ‘hamilelik yaramış’ cümlesi olur şüphesiz. Ve evet, bu süreç aldığınız tüm kilolara rağmen size ayrı bir güzellik katar. Hamilelik dönemi, güzelliği ve özelliğinin yanı sıra bakım isteyen de bir dönemdir. En önemli giysimiz olan cildimiz de hamilelik döneminde üst düzey ilgi ve özen bekler. Hamilelik süresince cildimizi güneşten korumamızda fayda vardır. Güneşin yaydığı ultraviyole A(UVA) ve ultraviyole B(UVB) ışınlarının deriyi erken yaşlandırma, leke oluşturma gibi yan etkileri vardır. Hatta aşırı maruz kalma halinde deri kanserlerine neden olabilir. Hormonlarımızın da etkisiyle hassaslaşan cildimiz leke oluşumuna daha meyilli olur. Kullanacağımız kremin de en az 20 faktörlü olması ve UVA-UVB ışınlarının her ikisine karşı da etkili olması gerekir. Hamile kadınlarda cilt günde bir veya iki kez temizlenmelidir. Temizleyici ürün cilt yapısına uygun olmalıdır. Yağlı ve karma ciltler köpük veya jel seklindeki temizleyici ürünleri kullanabilirler. Bu ürünler aşırı kurutucu olmamalıdırlar. Çok kuru ve hassas ciltler ise cilt yapılarına uygun jel, köpük veya süt seklindeki ürünleri kullanabilirler. Önerimiz bir uzmana cilt tipi testi yaptırarak ürünler konusunda öneri almanızdır.

Yağlı ciltler yağsız ürünler tercih etmeli, kuru ciltler ise nem ve yap dengesini düzenleyici ürünler tercih etmelidirler. Hamilelerde karşılaşılan bir durum da aşırı terlemedir. Haftada en az 3 gün banyo yapmakla birlikte asıl tavsiyemiz her gün kısa duşlar almalarıdır. Suyun rahatlatıcı etkisinin de yansımalarını görürüz böylece. Tabi mantar oluşma riskine karşı banyodan sonra iyice kurulanmakta fayda var. Ayrıca kıvrım olan bölgeler pudralanabilir de. Cilt kuruluğu yaşayanlar ise vücut losyonu kullanabilirler.

Hamilelikte ciltte çatlak oluşması nerdeyse kaçınılmaz bir durum ve bunu yaşamayan anne adayları çok şanslı sayılabilirler. Çatlakların oluşma süresi boyunca uzman gözetiminde çatlağa faydalı olduğu kanıtlanmış nemlendirici ürünler düzenli olarak kullanılmalıdır. En etkili ve doğal yöntem badem yağıdır. Karnınıza her gün badem yağıyla masaj yaparsanız çatlaklardan korunmanıza yardımı olur. Kilo alımıyla birlikte gerilen cilt çatladığı için aşırı kilo almamaya da dikkat etmeniz gerekir.

Çatlakların tedavisi için emzirme dönemi biter bitmez retinoik asitli kremler, meyve asitli kremler, vitamin enjeksiyonlarından destek alınabilir. Fraksiyonel lazer dediğimiz sistem çatlak tedavisinde oldukça etkilidir fakat bu tedavi, çatlaklar beyaza dönüşmeden henüz kırmızı-mor tonlarında yani tazeyken, doğumdan hemen sonra uygulanmalıdır. Emzirme dönemine de hiçbir yan etkisi bulunmaması yüz güldürücü sonuçlar doğurmasını sağlar.

Hamilelikte görülen deri değişikliklerinin büyük bir kısmı hormonların etkileriyle ilgilidir. Bu değişiklikler çoğu kez hastalık değil normal değişikliklerdir. Bunların bir kısmı kalıcı olabilirken, bir kısmı doğumdan sonra geriler. En doğrusu bir uzmana danışarak ilerlemek ve bu süreci güzel ve mutlu atlatabilmektir. Aradan uzun zaman geçip de deformasyonlar iyileştirilemez hale gelince çaresizlikle baş etmek, biraz özen göstermekten çok daha zor, emin olun.

Nice güzelliklere…

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer