Güneşin Zararlı Etkilerinden Korunmak Gerek | Pervin Dinçer

Whatsapp


Güneşin Zararlı Etkilerinden Korunmak Gerek

Güneşin Zararlı Etkilerinden Korunmak Gerek

Güneş koruyucular, güneşin cildimizde yaratabileceği lekelenmeler ve cildimiz üzerinde yaratacağı tüm olumsuz etkilerin azaltılması için sadece plajlarda değil her gün her yerde kullanmamız gereken ürünlerdir.

Güneş koruyucular cilt tiplerine ve problemlerine göre seçilmelidir.

Kremleri seçerken üzerinde yazan SPF değerlerini dikkate almamız gerekir. SPF güneşten korunma faktörünü ve süresini belirler. SPF 30’dan örnek vermek gerekirse; cildinizin güneşte yanmasının kremsiz süreden 30 dk daha geç olacağını gösterir. Bu yüzden güneş koruyucularının faktörlerinin 30 ve üzeri olmasına dikkat etmeliyiz. Ayrıca güneş koruyucunuzun UVA ve UVB ışınlarına karşı korumalı olduğundan emin olmanız gerekir.

Koruyucunuzu güneşe çıkmadan 30 dakika önce kullanmanız gerekir ve 2-3 saatte bir de tekrar sürmeniz faydalı olacaktır. Özellikle açık tenliler güneşin en tepede olduğu saatlerde ve hatta 12-16 arasında güneşlenmemelidir.

Sık sık yüzen kişilerse suya dayanıklı olan kremlerden tercih ederlerse sık sık kremlenmelerine gerek kalmaz. Alerjik ciltler ise mutlaka doktorlarına ya da bir uzmana danışarak buna uygun bir koruyucu kullanmalılar.

Güneşten, koruyucu kremlerin dışında güneş gözlüğü, şapka ve ince açık renk giysilerle de korunabilirsiniz. Güneş sonrası ise after sun denilen besleyici ve nemlendirici, rahatlatıcı ürünlerden kullanmanız faydalı olacaktır.

Bronz olmak adına da bahsini duyduğunuz her ürünü ya da doğal bitkiyi de kullanmamanızı önererek size sağlıklı güneşlenmeler diliyorum.

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer