Güneş Koruyucular Hakkında Bilmeniz Gerekenler… | Pervin Dinçer

Whatsapp


Güneş Koruyucular Hakkında Bilmeniz Gerekenler…

Güneş koruyucular; cildimizde oluşabilecek lekelenmeler ve güneşin cildimiz üzerinde yaratacağı olumsuz etkilerin azaltılması için her gün kullanılması gereken ürünlerdir. Güneş koruyucular cilt tiplerine ve problemlerine göre değerlendirilmektedir.

Kremlerin üzerinde yazan spf değerleri vardır. ‘Spf’ güneşten korunma faktörünü ve zaman süresini belirler. Spf 30’dan örnek verecek olursak: Cildinizin güneşte yanmasının kremsiz süreden 30 dakika geç olacağını gösterir. Bu yüzden güneş koruyucuların faktörlerinin 30 ve üzeri olmasına dikkat edilmeli.

Güneş koruyucularınızın uva ve uvb ışınlarına yani ultraviyole radyasyonlarına karşı koruyucu olduğundan emin olun. Cildinizi ultraviyole ışınlarından korumadığınızda melanom gibi cilt kanseri riskinin artabileceğini unutmayın.

Güneş koruyucuların güneşe çıkmadan 30 dakika önce kullanılması gerektiğini ve 2-3 saatte bir tekrar sürülmesi gerektiğini unutmayın.

Özellikle açık tenliler, saat 12-16 arası gölgede kalmalı, asla güneşlenmemeli.
Sık sık yüzen kişiler ise suya dayanıklı güneş koruyuculardan, alerjik ciltler ise bu cilt tipine uygun güneş koruyuculardan yararlanabilirler…

Güneşten, koruyucu kremlerin yanında cildinizi şapka, pamuklu, ince, açık renkli giysilerle de korumak etkili olacaktır. Her güneşlenme sonrası mutlaka after sun yani güneş sonrası cildi rahatlatan, besleyen ürünlerden kullanmaya özen gösterin…

Bazı pişik kremleri de cilt yanıklarında etkili olmakta.

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer