Batık Kıl Nedir ve Lekeleri Nasıl Geçer? | Pervin Dinçer

Whatsapp


Batık Kıl Nedir ve Lekeleri Nasıl Geçer?

Batık Kıl Tedavisi

 

Batık ve batık lekesi tedavisi hakkında bilgi ve yardım almak için pervindincer.com internet sitemiz üzerinden online olarak randevu oluşturabilirsiniz.

Batık Nedir?

Vücutta bulunan kılların keskin ucunun geriye doğru kıvrılması veya kıl folikülünün deri hücreleri tarafından engellenmesi ile batık adı verilen problem meydana gelmektedir.

Batık kıl; genellikle cilt altında küçük pembe veya kahverengimsi bir şişlik olarak gözükür. Çoğu zaman deri çıkıntısının altında oluşur ve içeride kalan kılın küçük bir ucu görülebilir. Vücudun farklı yerlerinde oluşabilen batık önlenebilir bir durumdur. Genital bölge batık probleminin sık görüldüğü bölgelerdendir. Koltuk altı batık problemi de oldukça yaygındır. Batık için çözüm önerilerinin en etkilisi lazer epilasyon seçeneğidir. Günümüzde farklı lazer epilasyon cihazları bulunur. Bunlardan en etkilisi Alexandrite cihazıdır.

Şiddetli vakalarda normalde kıl çıkan vücudun herhangi bir bölgesinde küçük kırmızı veya pembemsi yumrular halinde çok sayıda batık görülebilir. Kıl dönmesi olarak da bilinen batık kıllar çok yaygın bir rahatsızlıktır ve ergenlik döneminden sonra ortaya çıkar. Ergenlik çağından sonra her yaşta görülebilen bir durumdur. Batık kıl problemi ile kadınlarda genital bölge, erkeklerde ise sakal çıkan alanı kapsayacak şekilde kalın ve güçlü kılların olduğu bölgelerde yaygın olarak karşılaşılır. Genetik olarak kalın ve sık kıl yapısına sahip olan insanlar batık kıllarla ilgili daha fazla sorun yaşama eğilimindedirler. Batık kıl tıbbi olarak zararsızdır. Estetik açıdan kişileri rahatsız eden bu durum bazen yara izi oluşumuna, enfeksiyon oluşmasına ve görülen alanda renk değişimine sebebiyet verebilir. Leke oluşumu durumunda batık lekesi tedavisi uygulanabilir.

Batık Neden Olur?

Batık kıl; ağda dahil olmak üzere diğer tüy alma yöntemlerinin tümü sebebiyle şekillenebilir. Genellikle uygun olmayan agresif tüy alma yöntemleri sebebiyle gelişen batık kılların durumu, dar giysilerden kaynaklanan sürtünme sebebiyle daha kötü bir hal alabilir. Ayrıca doğal olarak gelişen ölü deri döküntülerinin kıl kökünü tıkaması kılın çıkmasını engelleyebilir ve kıl yanlara doğru uzayarak batık oluşabilir. Özellikle vücutta bulunan kılların tıraş bıçağı ile alınması batık kıl oluşumuna sebep olur. Tıraş bıçağı ile kesilen kılın bükülmesi ve geriye ya da yanlara doğru uzaması ihtimali artar.

Cilt dönem dönem ölü derileri atar ve vücuttan uzaklaştırır. Bazı insanlar pul pul dökülen kuru cilde sahiptir. Hem kuru cilt sebebi ile oluşan pullanma hem de ölü deriler ciltten uzaklaştırılmalı ve gerekiyorsa nemlendirilme sağlanmalıdır. Ölü deriler ve pullanma kıl köklerini tıkayabilir. Tıkanan kıl köklerinden çıkamayan kıllar batık oluşumuna sebep olur. Bazı durumlarda batık kıllar iltihaplı bir şişlik halini alabilir. Eğer oluşan batıklara dışarıdan kontrolsüz müdahalelerde bulunursanız durumu kötüleştirebilir ya da cilt üzerinde lekeler kalmasına sebebiyet verebilirsiniz.

Bacaklardaki Batık Lekeleri Nasıl Geçer?

Birçok batık kıl tedavi gerektirmeden zamanla düzelebilir. Ancak evde yapılan müdahaleler cilt üzerinde lekelere sebep olabilir. Evde uygulanacak peelingler batık kıl ve lekeleri üzerinde az da olsa fayda sağlayabilir. Fakat lazer epilasyon batık için çözüm olarak sunulur. Bu sayede cilt lekelenmelerinin önüne geçilebilinir. Alexandrite cihazı ile yapılan epilasyonların başarı oranları çok yüksektir. Pürüzsüz bacaklara sahip olmanızı sağlar. Vücut için herhangi bilinen bir zararı yoktur.

Vajinadaki Batık Kıl Nasıl Geçer?

Genital bölge batık kıl oluşumunun kadınlarda en sık yaşandığı alandır ve bazı durumlarda batık kıl iltihap toplayabilir. Bu durum acı verici bir hal alabilir. Genital bölge batık kıl tedavisinde lazer epilasyon yöntemi oldukça fayda sağlayan etkili bir yöntemdir. Alexandrite cihazı ile yapılan lazer epilasyonlar oldukça pratiktir. İşlem sonrası tüyler bölgeden hemen uzaklaştırılır. Alexandrite lazer hızlı sonuç alınan bir uygulama olduğu için sıkça tercih edilir. Alexandrite anında etki eden bir yöntemdir.

Alexandrite lazer tek bir dalga boyu ile çalışır. Günümüzde kullanılan lazer teknolojileri arasındaki en gelişmiş cihazdır. Hedef aldığı tüyleri verdiği enerji ve ısı ile yok etme prensibine sahiptir. Alexandrite cihazı ile yapılan epilasyonlar kalıcı sonuçlar verir. Güvenilir bir yöntem olduğu kanıtlanmıştır ve uzun yıllardır kullanılır. Vücuda verdiği herhangi zararlı bir etki tespit edilmemiştir. 

Batık İzleri Nasıl Geçer?

Günümüzde batık lekesi tedavisi ve batık kıl oluşumunun engellenmesi için kullanılan çeşitli lazer epilasyon yöntemleri bulunur. Bunlardan en etkili olan lazer epilasyon cihazı Alexandrite’dir. Genellikle izlerin tedavisinde lazer epilasyon ve uzman tarafından tavsiye edilen kremler fayda sağlar. Oluşan izlerin şiddetine bağlı olarak cilt uzmanının önerdiği medikal estetik uygulamasında farklılıklar olabilir. Durumun şiddetine bağlı olarak lazer epilasyon öncesi ve sonrası antibiyotik içeren kremler ve leke giderici kremler önerilebilir.

Batık Kıl Kremi İşe Yarar Mı?

Düzenli olarak alınan vücuttaki kıllar zaman zaman ağrılı ve iltihaplı batık halini alabilir. Böyle durumlar için antibiyotik içeren kremler önerilir. Genel batık görünümünü düzeltmek için peeling uygulamaları da tavsiye edilir. Batık kıl oluşumu için en etkili tedavi seçeneği lazer uygulamasıdır. Batık kıl kremleri sorunu hafifletebilir fakat kökten bir çözüm sunmazlar.

Tüm bu yöntemler uygulanabilir ancak kökten çözüm kıl oluşumunu engellemektir. Batık tedavisinde lazer epilasyon yöntemi uzun yıllardır güvenle kullanılır. Alexandrite cihazı kalıcı bir çözüm sunan gelişmiş teknoloji ürünüdür.

Epilatör Batık Yapar Mı?

Agresif yöntemlerin tümü batık oluşumuna sebebiyet verebilir. Ağda ve epilatörler doğru kullanılmadıklarında batık oluşumuna zemin hazırlar. Bazen çekilen kıllar kökten çıkarılamaz ve kırılır. Bu durum batık oluşmasına sebep olur. Epilatörler kılları çekerek kökten çıkarmaya yarayan cihazlar olsalar da tüm kılların mükemmel şekilde kökten ayrılmasını sağlayamayabilirler. Kırılan kıllar özellikle koltuk altı gibi hassas bölgelerde batık oluşumuna sebep olabilir. Koltuk altı batık oluşumu bazı durumlarda koltuk altında iltihaplanma ve yumru oluşumuna da sebebiyet verebilir. Kişinin cilt gerginliği, yaşı, kişinin ten rengi ve kıl yapısı gibi faktörler batık oluşumunda ve tedavisinde değişikliklere sebep olabilir.

Batık Kıl Oluşumunu Engellemek İçin Neler Yapılabilir?

Genetik olarak kalın, sık, kıvrık ve güçlü kıllara sahip olan kişilerde daha fazla rastlanan batık problemi ile baş etmek için bazı yöntemler bulunur. Bunlar sorunu kökünden çözmese de oluşumun azaltılmasında fayda sağlayabilir. Vücutta bulunan tüyleri alırken agresif yöntemlerden kaçınılmalıdır. Tüyler çıkış yönlerine doğru kökten çıkacak şekilde temizlenmelidir. Kopan veya kırılan kıllar batık oluşumuna zemin hazırlar. Vücudun kıvrımlı bölgelerine uygulama yapmak zor ve zahmetlidir. Bu bölgelerden kıllar temizlenirken bölgedeki derinin gergin olmasına dikkat edilmelidir. Cilt ne kadar gergin ve düz olursa kıl kökünden o kadar rahat çıkarılabilir. Evde uygulanan yöntemler genellikle batık oluşumunu tetikler. Bacaklardaki batık probleminin hafifletilmesi için düzenli aralıklarla peeling uygulaması yapılmalıdır. Ölü deriler bacak yüzeyinden arındırıldığında kıl köklerinin kapanması engellenebilir. Banyo sırasında kabak lifi gibi doğal malzemeler ile keseleme yapmak batık oluşumunu engellemek için etki sağlayabilir. At kılından yapılan vücut fırçaları ile kuru fırçalama yöntemi de kan dolaşımını hızlandıran ve bacaklardaki ölü derilerin uzaklaştırılmasını sağlayan bir tekniktir. Uygun nemlendiriciler kıl köklerinin yumuşamasını sağlar. Uzun kıllar kökten çıkmaz ve kırılır ise batık problemi yaşanabilir. Kılların çok uzamasına izin vermeden almak faydalıdır. Batık spreyi gibi ürünler batık oluşumunu engellemeyi vaad eder.

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer