C Vitaminin Cilde Faydaları | Pervin Dinçer

Whatsapp


C Vitaminin Cilde Faydaları

C vitaminin Cilde Faydaları Nelerdir?

 

C vitamini serum, hemen hepimizin cilt bakımı ürünleri arasında ilk beşe girmiş durumda! Peki ama C vitaminin cilde faydaları konusunda neler biliyoruz?

Anti aging ve cilt bakımı uygulamalarının vazgeçilmez içeriği C vitaminin cilde faydaları konusunda çok detaylı bir bilgimiz olmasa da C vitaminin bedenimiz için ne kadar önemli olduğu bildiğimizden C vitamini serumlar kullanmak konusunda tereddüt etmiyoruz.

Saf C vitamini içeren serumları ile cildin kısa sürede hem sıkılaşıp hem de ışıl ışıl olmasını sağlayan Baby Face Beauty gibi uygulamaların nasıl mucizeler yarattığını deneyimleyen danışanlarımızdan sıklıkla, “En iyi C vitamini serumu hangisi?” veya “Ev devam ürünü olarak hangi C vitamini daha etkili?” gibi sorular aldığımız için, bu konuya detaylı bir cevap vermek istedik…

C Vitamini Nedir?

C vitamini, yeşil yapraklı bitkiler ve turunçgiller başta olmak üzere yediğimiz birçok besinde bulunan bir vitamin türüdür.

İlk defa 1912 yılında keşfedilmesinin ardından 1930’lu yıllarda tedavi amaçlı kullanılmak üzere, kimyasal olarak üretilir. Hala daha ilaç kimyasının önemli kalemlerinden biri olduğunu söylemek mümkün. Hekimler tarafından ilaçlarla birlikte kullanılmak üzere reçete edilmektedir.

Suda çözündüğü için vücutta depolanması maalesef mümkün olmayan C vitamini, çoğu zaman beslenme ile yeterli seviyede alınmadığından, gıda takviyesi formunda C vitamini kullanımı yaygın hale gelmiştir.

Cildin üzerindeki etkileri ise son yıllarda daha bariz şekilde keşfedilmiş, bu da kozmetik ve medikal estetik sektöründe C vitamini rüzgarları esmesine neden olmuştur diyebiliriz.

C Vitaminin Faydaları

● Hastalıklara karşı vücudun savunma mekanizmasını destekleyen C vitamini güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak açısında önemlidir.
● Kan basıncını dengelediği için tansiyon hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur.
● Hücrenin metabolizma yaşının genç kalması ve günlük faaliyetlerini en iyi şekilde tamamlayabilmesi için C vitamini gereklidir.
● Demir emilimi için mide ve bağırsakta C vitaminine ihtiyacımız vardır.
● C vitamini kalp ve damar sağlığını destekler.

Cilde faydalarına geçmeden önce C vitamini eksik olduğunda vücutta ne gibi durumlar ortaya çıkıyor, besinlerden aldığımız C vitaminin yetersiz kaldığını nasıl anlarız, gelin bu sorulara cevap vermeye çalışalım…

C Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

Cildimizin rengi, canlılığı, ısısı, sağlık durumumuza dair bilgiler taşır ve C vitamini yetersiz olduğunda cilt solgun görünür.

Özellikle C vitamini eksikliği nedeniyle bağışıklığın düşmesinden kaynaklanan kış mevsimi hastalıkları cildi olumsuz etkiler. Besinlerden aldığımız C vitamini yetersiz olduğunda bu tür hastalıklar sık tekrar eder, zor atlatılır.

Cilt, saç, tırnak ve kıkırdak yapı için en önemli vitaminlerden biri olması nedeniyle C vitamini eksik olduğunda saçlar kırılır, tırnaklar zayıf olur, cilt mat ve cansız görünür, eklemlerde kireçlenme problemleri ortaya çıkar.

Diş etlerinde kanama ve renk bozukluğu, cildin kolay morarması, yara iyileşme süresinin uzun sürmesi ve hassas kuru cilt tipi, C vitamini eksikliğinin diğer önemli belirtileridir.

C vitaminin Cilde Faydaları Nelerdir?

Cildin genç kalması ve sürekli olarak kendi kendini onarabilmesi için C vitamini direk ve dolaylı olarak, son derece etkilidir.

Cildin yaşlanmasının altında yatan temel neden kolajen üretiminin yaş ilerledikçe azalmasıdır. Cildin kolajen üretebilmesi için c vitaminine ihtiyacı vardır. C vitamini aynı zamanda demir emilimi sağlar ve vücutta demir minerali düşük olduğunda da gene cilt, saçlar, tırnaklar, kemik ve kıkırdak yapı çökmeye başlar.

Beslenme aracılığıyla bol bol C vitamini almaya özen göstermenin yanı sıra C vitamini serumlarla dışardan ve direkt cilt altına etki eden uygulamalar ile içerden, cildin C vitamini ihtiyacını yoğun bir şekilde karşılayabiliriz.

Bu durumda C vitaminin cilde faydaları kısa sürede ortaya çıkar. Peki bu faydalar nelerdir? Gelin şimdi de C vitaminin cilt üzerindeki etkilerine birlikte bakalım:

C Vitamini Leke Karşıtı Tedavide Etkilidir

Cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olmasının yanı sıra var olan lekelerin silinmesinde C vitamini etkili bir şekilde kullanılır. Aynı zamanda cildin nem tutma kapasitesini artırdığı için güneşin zararlı etkilerine karşı cilt bariyerini güçlendirme özelliğine sahiptir.

Daha aydınlık bir cilde kavuşmak olmak için C vitamini serumunu, gece bakım rutininize eklemelisiniz. C vitamini serum uygulandıktan sonra güneş ışınlarından ve mavi ışıktan cildinizi korumanız gerekir.

Tüm leke tedavisi uygulamalarımız için Leke Tedavisi sayfamızı ziyaret ediniz.

Ayrıca C vitamini takviyesi ile vücudun günlük C vitamini ihtiyacı yoğun bir şekilde karşılayarak, güneş lekelerinin oluşmasını engelleyebilirsiniz.

C Vitamini Yaşlanma Karşıtı Koruma Sağlar

Yaşlanma karşıtı ürünler C vitamini bakımında zengin içeriklerdir çünkü C vitamini kolajen üretimini destekler ve güçlü antioksidan özelliği sayesinde hücre yenilenmesine yardımcı olur.

Ameliyatsız cilt gençleştirme uygulamalarının tamamında yüksek saflık derecesindeki C vitamini solüsyonlar, peptitler ve diğer vitaminlerle birlikte direk cilt altına uygulanır.

Kısa sürede hızlı bir kolajen sentezi elde etmemizi sağlayan bu uygulamalar sonrası cilt sıkılaşır, cilt altı dokular kendi kendini onarmaya bir süre daha devam eder.

C Vitamini Serbest Radikallere Karşı Savaşır

C vitamini gerçek bir antioksidan kaynağıdır. Çevresel koşullara ve serbest radikallere karşı cildimizi korumanın en etkili yollarından biri C vitamini almak, günlük beslenmenizde C vitamini içeren besinler tüketmek, C vitamini serumlar kullanmaktır.

Serbest radikallerin çoğalmasına izin vermeyen C vitamini, cilt hücrelerinin yaşlanmasını geciktirir ve zararlı çevresel moleküllerin cilt bariyerini açmasını engeller.

C Vitamini Kolajen Üretimini Destekler

Kolajen cilt altı dokularının güçlü bir şekilde bir arada kalmasını sağlayan, cildin sıkı ve genç görünmesini borçlu olduğumuz protein hücresidir.

Yaşlanma nedeniyle her yıl azalan kolajen sentezi, cildin kurumasına ve kırışmasına neden olur ve nihayetinde cilt kırışmaya, sarkmaya başlar.

C vitamini bağ dokunun kolajen üretimini sırasında kullandığı önemli bileşenlerden bir tanesidir. Bu yüzden kolajen takviyeleri aynı zamanda yüksek oranda C vitamini içermelidir ya da c vitamini ile birlikte kullanılması gerekir.

C Vitamini Cildi Onarır

İnce ve derin kırışıkların giderilmesinde kullandığımız ameliyatsız cilt gençleştirme prosedürlerinin hemen hemen hepsi C vitamini desteği içerir.

Kolajen üretimini tetikleyen medikal estetik uygulamalar sırasında ve sonrasında C vitamini ile cildin kendi kendini onarma süreci desteklenir, hızlandırılır.

Cilt hasarlarının giderilmesinde stres ve diğer nedenlerle meydana gelen deformasyonların iyileştirilmesinde C vitami son derece etkilidir. Cildi onarır, çok daha canlı ve genç görünmesini sağlar.

C Vitamini Göz Altı Morluklarına İyi Gelir

Hasta ve yorgun bir yüz ifadesine neden olan göz altı morluklarından kurtulmak her zaman kolay olmayabilir. Özellikle genetik nedenlerle meydana gelen kalıtsal göz altı morluklarında ışık dolgu gibi kozmetik uygulamalar daha iyi sonuçlar vermektedir

Düzenli kullanımda C vitamini; yorgunluk, stres, uyku bozuklukları, beslenme yetersizliği gibi nedenlerden ötürü oluşan göz altı morluklarının iyileştirilmesinde etkilidir.

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer