Cildimizdeki Gözenekler Neden Oluşur? | Pervin Dinçer

Whatsapp


Cildimizdeki Gözenekler Neden Oluşur?

Cilt Gözenekleri Nasıl Oluşur

 
Pürüzlü görüntüye neden olan ciltteki geniş gözenekler canınızı sıkıyorsa, bunun neden oluştuğunu ve nasıl baş edebileceğinizi öğrenmek için içeriğe göz atabilirsiniz.

Kadın ve erkeklerde birçok farklı sebepten oluşan gözenekler cildin kusurlu ve olduğundan daha yaşlı görünmesine ve makyaj yaparken de pürüzlü görüntüye neden olur. Gözenek sıkılaştırma ve tekrar oluşumunu önleme için uygulanan bazı yöntemler vardır. Sorunla baş etmek için önce sebebini ve ne olduğunu öğrenmek, ardından da çözüme başvurmak yenilenme ihtimalini düşürür.

Gözenek Nedir?

Her bir kıl kökünün dibinde bulunan gözenekler cildin hava almasını sağlayarak, nemini ve parlaklığını koruyan yuvalardır. Kıl foliküllerinin hacmi cilt üzerinde mikro büyüklükte yuvalar yani çukurlar oluşturur. Deri altındaki yağ tabakasına uzanan kıl boyunca kalınlığına bağlı olarak gözenek yuvası açılır.

Gözenekler, cildin alt katmanında bulunan vücut sıvılarının yüzeye çıkmasını, yüzeyden içeriye oksijen girmesini; sebum olarak adlandırılan ve yağ dengesi için mühim olan sıvının cilt yüzeyine erişmesini ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Parlak ve genç görünen cildin sırrı gözeneklerde yatar. Sıkı ve temiz gözenekler cilt yüzeyinde hasar oluşmasını önleyerek size doğal bir görünüm kazandırır. Cildin yenilenmesi için gözeneklerin varlığı ve tıkanmaması oldukça önemlidir. Tıkanan gözenekler temizleme yöntemi ile açılarak, deri altı katmanlara oksijen ulaşması sağlanmalıdır.

Geniş Gözeneklerin Cilde Etkisi Nedir?

Peki, cildin sağlığı için gerekli olan gözenekler neden bir sorun haline dönüşür? Birçok farklı sebep nedeniyle gözenekler zaman içerisinde orijinal formunu koruyamaz ve genişler. Genişleyen gözenekler dışarıdan etki almaya çok müsaittir. Çukurların içine yağ ve kir birikerek siyah nokta ve sivilce oluşumuna neden olduğundan, sağlıklı görüntünüzü kaybedersiniz. Genişleyen gözeneklerin boyutu büyük olduğu zaman deri üzerinde delikli ve pürüzlü bir görünüm oluşur.

Nasıl ki kalın çivileri bir tahtaya çakıp, ardından çıkarttığınızda delik kalıyorsa cildi de böyle düşünebilirsiniz. Çivi kalınlığına göre gözenek yuvaları açılır. Makyajı kötü gösteren ve pürüzlere neden olan gözenekler zaman içinde daha da genişleyerek can sıkıcı bir hal alabilir. Her daim sıkı ve küçük gözeneklere sahip olmak için cildinize iyi davranmanız gerekir.

Ciltteki Gözenekler Neden Açılır?

Gözenek çevresindeki deri aşırı yağlanır ve elastikiyetini kaybederse çukur genişler. Kıl hacminin ve sayısının artması, yüzün temizlenemiyor olması nedeniyle çukurda biriken kirlerin artması, aşırı makyaj ve zamanında yıkamamak gözeneklerin haddinden fazla açılmasının nedenleri arasındadır.

İnsan vücudunu saran kılların kökü (folikül) ve boyu nedeniyle oluşan gözenekler zaman içinde farklı sebeplerle genişleyebilir. Kıl foliküllerinde yağ üreten sebase adı verilen bezler bulunur ve gözenek içinden yüzeye çıkar. Sebase bezlerinin ürettiği yağ oranına göre cildiniz yağlı, karma ve kuru olur.

Özellikle makyajın kirlerle bir araya gelmesi gözeneklerin hacminin artması üzerinde olumsuz etkisi ile bilinir ve tıkanıklıkların zamanında temizlenmemesi derinin esnemesine neden olur. Aşırı yağlı besinler, cilt tipine uygun olmayan kozmetik malzemelerinin kullanımı ve genetik sebepler de gözeneklerin büyüme nedenleri arasında yer alır. İnsanlar genetik olarak yağlanmaya müsait bir cilde sahip ya da gözenekler geniş ise bu da görüntünün bozulmasına neden olur.

Koruyucu kullanmadan aşırı güneşte kalmak, alkol ve sigara tüketimi, makyaj ile uyumak, yüz yıkama alışkanlığının bulunmaması ve fazla kilo da gözenek genişlemesinin nedenleri arasında sayılabilir. Özellikle yanaklar, burun çevresi ve alın gözeneklerin genişlemeye yatkın olduğu alanlardır. Temizlenmeyen cilt nefes alabilmek için gözenekleri büyütme eğilimindedir.

Ciltteki Gözenekler Nasıl Kapanır?

Görünümünden rahatsız olduğunuz gözenekler genellikle genişlediği için belirgin hale gelenlerdir. Gözeneklerin tamamen kapatılması ve yok edilmesi mümkün olmadığı gibi sağlıklı da değildir. Deri altı katmanlarının oksijen ihtiyacının karşılanması ve fazla sıvıları atması için gözeneklere ihtiyacı vardır. Bunların boyutunun küçük olması nedeniyle normal şartlarda görüntüsü insanları rahatsız etmez. Kapatmak için değil sıkılaştırmak için uygulama yapılması gerekir.

Makyaj yapmadan önce kısa süreli kullanımda cilt yüzeyindeki gözeneklerin içi makyaj bazı ile doldurularak, pürüzsüz bir zemin hazırlanabilir fakat akşam olduğunda mutlaka temizlenmesi gerekir. Sıkıştırmak istiyorsanız; başvurabileceğiniz bitkisel, dermokozmetik ve kimyasal yollar vardır.

Cildin yumuşak ve temiz kalmasını sağlayarak gözeneklerin genişlemesini durdurabilirsiniz. Genişleyenleri tekrar sıkılaştırmak için ekstra uygulamalar yaptırmanız gerekir. Öncelikli olarak cilt temizliğini derinlemesine yapmak, ardından da deri yüzeyini çeşitli uygulamalarla yenilemek gözenek kapatmanın/daraltmanın yöntemleridir.

Ciltteki Gözenekler Nasıl Temizlenir?

Cildinizi evde günlük rutin olarak temizlediğiniz zaman çoğunlukla gözenekler de arınır. Zamanında yapılmayan bakımlar ve yanlış ürün kullanımı nedeniyle gözenekler genişlediğinde temizlemek için ekstra işlemler gerekebilir. Evde gözenek temizliği yapmak istiyorsanız, doğal maskelerden ve bitkisel karışımlardan yararlanabilirsiniz. Öncelikle doğal sabunlar ile yüzünüzü yıkayarak kirlerden arındırabilir, ardından doğal maskeler kullanarak gözenek görünümünü bir nebze azaltabilirsiniz.

Gözenek temizleme seçenekleri hakkında daha fazlası için Gözenek Sıkılaştırma Tedavisi sayfamızı ziyaret ediniz.

Cilt bakımı yaptırmak derinlemesine temizlik sağladığı için gözeneklerin açılmasına da yardım eder. Kir, siyah nokta kalıntıları, ölü deri, yağ birikintileri gibi farklı unsurları cildinizden uzaklaştırarak nefes almasını kolaylaştırır. Düzenli aralıklarla profesyonel cilt temizleme ve bakım hizmetleri almak gözenek görünümünün azaltılması için atılması gereken adımlar arasındadır.

Ciltteki Gözenekler için Ne Yapmalı?

Ciltteki gözeneklerin görünümünü iyileştirmek için başvurabileceğiniz bazı ipuçları bulunur. Bunlar sıralanırsa;

 • Yağlı ve karma cilde sahipseniz daha fazla sebum oluşturmamak ve denge yakalamak için su bazlı ürünlere yönelmek gerekir. Yağlı ürünler çukura dolan sıvı miktarını artırarak daha da genişlemesine neden olur. Yağlı cilt sahibi insanların nemlendirici krem formlu temizleyiciler yerine jel olanları tercih etmesi de önerilenler arasındadır.
 • Sabah, akşam yüz yıkamak ve sık sık duş almak cildinizi temiz tutarak kir nedeniyle oluşan gözenek görünümünü azaltır.
 • Peeling uygulamalarını cildinizin tipine göre 4, 7 ve 10 günde bir yaparak derinin üst katmanını soyabilir, cildin kendini yenilemesi için uyarıcı etkisinden yararlanabilirsiniz.
 • Salisilik ve meyve asitleri içeren ürünlerle peeling yaparak ölü deri, ter ve kir kalıntılarından arınabilirsiniz. Doğal kil maskesini de belirli aralıklarla temizleme rutinine ekleyebilirsiniz.
 • Hangi cilt tipine sahip olursanız olun günlük olarak size uygun olan bir nemlendiriciyi kullanmalı ve cildin yumuşamasını sağlamalısınız. Elastikiyetin artarak kalıcı hasarların oluşmasını engellediği düşünülen ve gözenekleri açık tutan uygulamalardan biri de nemlendirmedir.
 • Cilt kuruluğunu önlemek ve leke oluşumunu azaltmak için koruyucu güneş kremleri/losyonlarını kullanmayı hiçbir mevsimde ihmal etmemelisiniz. Ekstra olarak yaz aylarında geniş kenarlı şapka ve güneş gözlüğü de kullanarak cildinizi korumaya alabilirsiniz.

Gözenek Sıkılaştırma Uygulamaları Nelerdir?

Aşırı genişlemiş gözeneklere sahipseniz ve bunlardan kurtulmak istiyorsanız tercih edebileceğiniz bazı güzellik uygulamaları bulunur. Bunlar; karbon peeling, babe face beauty, fraksiyonel lazer, dermapen, kimyasal peelingtir.

 • Karbon Peeling: Ölü derileri azaltarak cilt yüzeyini soyar ve üst katmanın kendini yenilemesi sürecinde gözenek görünümü azalır.
 • Baby Face Beauty: Cilt altına mikro kanallar aracılığı ile destekleyici sıvılar gönderilerek içten yenilenme süreci başlatan bir uygulamadır.
 • Fraksiyonel Lazer: Cilt yüzeyini derinlemesine soyarak, kolajen üretimini destekleyen bir lazer uygulaması olduğu için gözenek tedavisinde hızlı sonuç verir.
 • Dermapen: Mikro iğneler ile cildi uyararak kendini iyileştirmesini sağlayan ve destekleyici olarak hyaluronik asit ve serumların kullanıldığı uygulama gözenek tedavisinde en sık başvurulan yollardan biridir.
 • Kimyasal Peeling: Farklı soyma derecelerine göre cildin ihtiyacı oranında katmanlar soyulur ve yenilenen ciltte gözenekler sıkı olur.
Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer