Cildin Alt Katmanlarında Başlayan Gençleşme  | Pervin Dinçer

Whatsapp


Cildin Alt Katmanlarında Başlayan Gençleşme 

Cildin Alt Katmanlarından Gençleşme

Gençleşmenin püf noktası derin dokularda kolajen üretimini desteklemek ve medikal estetik uygulamalarla cilt altı dokulara nüfuz etmek artık çok kolay.

Yaşlanmanın, cilt yüzeyinde kırışıklıklar ve sarkmalar şeklinde karşımıza çıkmadan önce deri altında başladığını birçok kadın biliyor. Dilimizden düşürmediğimiz kolajenin ne olduğunu öğrendiğimiz günden beri cildi beslemenin aslında deri altından başladığını, anlamış durumdayız. Hem beslenme yoluyla ağızdan hem de cilt bakımları ile haricen, çift yönlü bakım ve beslenme ile cildin alt katmanlarında başlayan yaşlanmayı tersine çevirebilir, gençleşmesini sağlayabiliriz. 

İşin Sırrı Kolajen Üretimini Desteklemek 

Kolajen üretiminin her yıl giderek azalmasına ve belli bir yaştan sonra artık yetersiz hale gelmesine bağlı olarak cildin alt katmanlarında başlayan hücresel kayıp, cildin sıkılığını kaybetmesine neden oluyor. Derinin sarkmaya başlamasıyla birçok yaşlanma belirtisi hızla ortaya çıkar çünkü sarkan cilt haliyle kırışır, göz altında torba yapar, göz kapakları düşer, yüz hatlarının netliğini yitirir vesaire. Lifting bu yüzden önemlidir, lifting sadece genç bir görünüm elde ettiğimiz bir uygulama değildir,  aynı zamanda  anti-aging koruma sağlar. Sarkan derinin altında kan akışı bozulur, oksijen hareket edemez, cilt altı dokular çalışamaz. 

Cilt Yapısı

Ciltin sıkılaşması için elastin bantlarının güçlü olması gerekir.  Elastin hücrelerinin yeniden üretilebilmesi için ihtiyacımız olan yegane şey ise kolajendir. Deri altında kolajen üretiminin devam etmesini sağlamak, genç kalmanın herkesçe bilinen sırrı ve medikal estetik ile kolajen üretimini tetikleyen birçok alternatif uygulama seçeneğimiz mevcut. 

Güzellik İçerden Başlar 

Daha çok manevi bir anlamı işaret etse de bu kadim ifade aslında bizlere de yol gösterebilir. Sağlıklı bir  cilt için bedenin sağlıklı olması gerektiği konusunda hemfikiriz. Günümüzde güzellik; beslenme, spor, sağlıklı alışkanlıklar gibi komplike bir yaklaşımla ele aldığımız bir durum. 

Cilt bakımı ve medikal estetik uygulamalar bakımından da, bu bütüncül anlayış ile içerden gelen güzelliğin peşine düştüğümüzü söyleyebiliriz. Medikal estetik teknolojisinin, deri altı dokularda, cildin kendi kendini onarma ve gençleştirme mekanizmalarını aktif hale getiren sistemler üzerinde yoğunlaşmış olduğunu görüyoruz. Güzellik sektörü ve estetik trendler bakımından da “güzellik içerden başlar” önermesi hayat geçiyor.  

Peki, cildi altı dokuları  beslemek, yaşlanmayı durdurmak ve gençleşmek için ne yapmalı? Cildin alt katmanlarından itibaren gençleşmeye başlamak için uygulanması gereken 7 temel kural: 

1. Beslenmenize cildinizin gereksinimlerini dahil edin

Sağlıklı bir cilt için kullandığımız kremler, yaptırdığımız bakım kadar önemli olan bir başka konu da sağlıklı ve yeterli gıda alımıdır. Beslenmeye özen göstermek ve cildin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde güncellemek, cildinizi zamana karşı koruyacak en önemli adımlardan biridir. Beslenme eksikliğinden kaynaklanan cilt problemleri dermatolojik olarak da öncelikle beslenme ile tedavi edilme yoluna gidilir çünkü bakımlarla yerine konulan vitamin, mineral ve asitlerin etkisini artırmak için bedenin sağlıklı olması büyük bir avantajdır. Bu bütüncül yaklaşım sayesinde cilt bakımlarından ve kullanılan kozmetik ya da dermatolojik  ürünlerden maksimum etki elde edebiliriz. 

 • Vitamin çeşitliliğini sağlayacak şekilde beslenin. 
 • Yeşil renkli taze sebzeleri bolca tüketin. 
 • Şeker tüketimi elastin dokuyu bozar, şekerden uzak durun.

2. Cildinizi temiz tutun

Sağlıklı bir cilt; tıpkı çocukların, bebeklerin cildi gibi, temiz ve kendi nem ve yağ dengesinde olan cilttir. Yaş ilerledikçe cildin bu yapısal durumu bozulmaya başlar. Doğru cilt temizliği ile cildin pd ve sebum dengenin yakalanması cilt bakımının en önemli ayağını oluşturur. Çünkü sağlıklı bir cilt aynı zamanda daha iletken bir gözenek yapısı demektir. Kullandığınız serumların derin dokulara daha yüksek oranda iletebilir. 

Cilt temizliği üç temel rutinde yapılmalıdır: 

 • Günlük rutin

Makyaj temizliği ihmal edilmemeli, mutlaka tonik kullanılmalı, temizlendikten sonra nemlendiricinizi sürmeyi unutmayın. 

 • Haftalık rutin 

Tercihe göre ev yapımı doğal içerikler ya da kozmetik ürünlerle yapılacak günlük rutinden farklı olarak daha detaylı bir bakımdan söz ediyoruz. Peeling ve arındırıcı maskelerin kullanıldığı, birkaç aşamada cildin nazikçe temizlenmesini sağlamak  olarak düşünebilirsiniz. 

 • Ayda bir profesyonel cilt bakımı 

Hydrafacial ya da Medikal Cilt Bakımı gibi, profesyonel cilt temizliği uygulamalarıyla ayda bir defa olmak üzere cilt temizliği ve bakımı, cildimizi mükemmel şekilde temiz tutmak için kafidir.   

Anti-Aging uygulamalarımız hakkında daha fazlasını Yüz Gençleştirme  sayfamızda keşfedin.

3. Cildinize uygun, doğru uygulamayı seçin

Gelişen medikal estetik teknolojisi sayesinde yaşlanmayla başa çıkmanın sayısız yolu var. Birçok yöntem ağrısız, acısız, ameliyatsız. Yara izi olmadan, iyileşme dönemlerine gereksinim duymadan, kısacık seanslarla on yaş genç görünmek mümkün üstelik doğallığınızı da en iyi şekilde koruyarak… Bu noktada önemli olan şey şu:  sizin için en doğru uygulamanın hangisi olduğunun tespit edilmesi. 

En iyi uygulama, cildinizin ihtiyaçlarını karşılayan uygulamadır! Bu sebeple uygulama seçerken bizim önerilerimiz şöyle: 

 • Uygulama seçerken hekim denetiminde uzman estetisyenlerden destek alın.
 • Konsültasyon yapılmadan herhangi bir uygulama yaptırmayın.
 • Sağlık açısından uygun, klinik ortamlarda uygulama yaptırın.
 • Cilt sorununuzu ve beklentinizi net bir şekilde ifade edin ve anlaşıldığından emin olun.
 • Güveninizi kazanmış bir klinikle sürekli çalışmak, cildinizi bilen kişiler tarafından takip edilmenizi sağlar. Böylece adım adım ilerleyen, size uygun protokollerle cildiniz hırpalanmaz, gerçekten her geçen gün gençleşir.
 • Popüler bir uygulamayı değil sizin için en uygun olan uygulamayı tercih ettiğinizden emin olun.

4. Cildinizi besleyin  

Yaşınıza ve temel gereksinimlerinize uygun bakım ürünlerini seçerken içerik olarak cildi besleyecek özelliklerde olmasına dikkat edin. Hyaluronik asit gibi gençlik kaynağı mucize iksirleri cilt bakımınıza dahil edin. Retinol, C vitamini, B3 vitamini Q10 ve tabiki kolajen, cildin en değerli besinleri. 

Bu içerikleri barındıran çok geniş bir kozmetik ve dermatolojik ürün yelpazesi var ve her bütçeye uygun alternatifler bulmak mümkün. Kaliteli temiz içerikler tercih edebilirsiniz.  Tabiki lüksün sınırlarını zorlayan saf içerikler de tercih edilebilinir. Önemli olan kozmetik kullanırken cildi besleme yönünde bilinçli bir alışveriş gerçekleştirmek. Bu konuda uzman görüşü almak her zaman en doğru yoldur. 

5. Su mucizesine inanın

Suyun gücüne gerçekten inanmak gerekir. Cildin en temel gereksiniminin su olduğunu hep hatırlayalım. Su tüketimi yetersiz olduğunda beden ilk önce cildimizden vazgeçer. Bu yüzden su en son cildimize ulaşır, en son cilde etki eder Günlük su tüketiminin yeterli olması, ziyadesiyle önemli. 10 bardak ya da 2,5 litre gibi düşünebilirsiniz…

6. Spor

Sağlıklı bir cilt için düzenli sporun faydaları saymakla bitmez. Kan dolaşımının harekete geçmesi, vücuttaki oksijen miktarının artması, hücre bazında da oksijenin çoğalmasına neden olur ki bu da deri altındaki dokuların harekete geçmesi anlamına gelir.

Spor, metabolizma hızını artırır. Gençlik ile metabolizma hızı arasında bir doğru orantı olduğunu biliyoruz. Genç kalmak için metabolizmayı dinamik tutmak şart. Önemli olan düzenli spor yapmak, çok ağır idmanlar olmak zorunda değil. İşin sırrı her gün mutlaka hafifçe ter atacak kadar bir aktiviteyi alışkanlık haline getirmek. Yürüyüş, koşu, hafif bir idman, yoğa ya da pilates, seçenek bol…

7. İyi yaşam alışkanlıkları

Kendinize iyi baktığınızda, beden içerden ve dışardan yeteri kadar beslendiğinde, geriye bir iki nokta kalıyor ki bunların en önemlisi uyku. Cildin genç kalması için kaliteli uyku en önemli konulardan biri. Bir de cilde zarar veren kötü alışkanlıkları bıraktığınızda genç kalmak artık daha kolay: 

 • Sigara cilde en çok zarar veren kötü alışkanlıkların başında gelir.
 • Alkol, cildin nemini yok eder ve karaciğer enzimlerine verdiği zarar direkt olarak yüzünüze yansır.
 • Uykusuzluk, deri altı dokuların yapısal olarak bozulmasına neden olur, cilt ödem toplar.  

Derin dokuların beslendiği bakımlarla, içerden gelen güzellik ve gençlik, yüzünüze yansır.  

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer