Cilt Bakım Ürünü Alırken ve Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ? | Pervin Dinçer

Whatsapp


Cilt Bakım Ürünü Alırken ve Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Bana en çok sorulan sorulardan biri de “cildim için ne kullanmalıyım?”. Her cildin ihtiyacı farklıdır, her soruna sunulan bakım ürünü de farklıdır. Bu yazımda cilt bakım ürünü seçerken ve kullanırken nelere dikkat etmeliyiz bundan bahsetmek istiyorum.

 • Cildinize zarar verecek etken maddeler içermemesine dikkat edin. Bu maddeler, paraben, parafin, formalin ve özellikle şampuanlarda, duş jellerinde bulunan sodyum lauril sülfat. Unutamayın cildimize bizim koruyucu organımız, bizi dış etkenlere karşı korur, ancak daha iyi görünmesi için sürdüğümüz kremler, serumlar cildin alt katmanlarına nüfuz eder. O yüzden kullandığımız ürünler etiketlerini okumadan asla almayın. Zararlı maddeler ne yazık ki günümüzde istenmeyen hastalıklara yol açabilir.

 

 • Merdiven altı, sağlıksız koşullarda üretilmiş, taklit ürünleri asla tercih etmeyin. Unutmamalısınız ki cildiniz sizin en değerli hazineniz, ona sürdüğünüz kremler, kullandığınız kremler eğer sağlıksız koşullarda üretilmiş ise etki sağlamak yerine daha büyük sorunlara yol açabilir.

 

 • Ambalajı açılmış ürünleri asla tercih etmeyin. Her ürünün üzerinde kavanoz işaretinin içinde ambalaj açıldıktan sonraki kullanım süresi yazar. Bu süreye uymak cilt sağlığınız açısından önemlidir. Çünkü ürünün her kapağı açılıp hava ile temas ettiğinde üründe oksitlenme başlar. Kullanım süresi geçmiş ürünleri kullanmanın cilde faydasından çok zararı olacaktır.

 

 • Cilt bakım ürününü mutlaka bir profesyonelin tavsiyesi ile kullanmaya başlayın. Cilt analiziniz yapılıp, cildinizin ihtiyaçları ortaya çıktıktan sonra doğru ürünlerle cildinize gerekli bakımı yapmalısınız. Çünkü her cilt tipinin ihtiyaçları farklıdır. Cilt tipi, cilt yaşı, alışkanlıklar “ürün belirlemede” önemlidir. Kuru cilt tipi olan birine önerilecek ürünle yağlı cilt tipine önerilecek ürün üzerinden örnek vermek gerekirse, yağlı cilt tipine sahip birisi kuru cilt tipine uygun bakım kremi kullanırsa cildi daha fazla yağ salgılayacaktır.

 

 • Belirtmek isterim ki her pahalı üründe sizin için uygun olmayabilir. Ambalaja, fiyata odaklanmak yerine cildinizin ihtiyaçlarına uygun ürün seçmek ve kullanmak cildiniz için efektif sonucu sağlayacaktır.

 

 • Büyük vaatler içeren ürünlerden uzak durun ya da ürünü alırken mesela “botoks ya da dolgu etkisi anında” ibareli söylemlere inanmayın. Hiçbir krem anında etki sağlamaz ki botoks ya da herhangi bir başka etki yaratması mucize olur.

 

 • Cildinizde siyah noktalar, komedonlar ile dolu ise ve lekeler de varsa hiçbir krem sizi mutlu etmeyecektir. Ve yine sık sık danışanlarımdan krem bende sivilce yaptı diye yakınmalar duyuyorum. Eğer cildiniz siyah noktalarla dolu ise bir kremden ancak profesyonel bakım sonrasında memnun olursunuz. Aksi takdirde cildinizde sivilceler artar.

 

 • Kremlerden mucize beklemeyin. Hücre yenilemesinin yavaşladığı 27 yaşından sonra kremler sizi tatmin etmeyecektir. Daha etkin sonuç almak için profesyonel destek almak gerekir. Hızla geçen sivilce ya da lekeler daha yavaş geçmeye ve iz bırakmaya başlar. Çizgileriniz güldüğünde değil her zaman görünür olmaya başlar.

 

 • Eğer alacağınız ürün bir güneş koruyucu ise UVA/UVB ve UVC ışınlarına karşı koruma sağlayan ürünleri tercih edin. Kışın dağda ya da yazın denizde kullanacaksanız suda çözünmeyen “water proof” ya da “water resistant” ürünleri tercih edin. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz “oil free” ürünleri tercih edin.

 

 • Gündüz bakım kreminiz muhakkak SPF 15 koruma faktörü içersin. Günlük hayatın koşuşturmasında bazen anlamadan güneş ışınlarına maruz kalıyoruz. Foto yaşlanma olarak nitelendirdiğimiz güneş hasarları birçok cilt sorunun temelinde yatmakta.

 

 • Cildiniz kadar saçlarınız için kullanacağınız ürünlerde de çok dikkatli seçimler yapmalı, içeriğinde zararlı etken maddeler olan ürünleri kullanmamalısınız. Saç tipinize de derinize uygun ürünlerle gün aşırı saçınızı yıkamalı ve belirli rutinlerde maskelerle saçınızı desteklemelisiniz.

 

 • Son olarak özellikle deodorant seçerken lütfen içeriğinde çağımızın hastalığı olan meme kanserine yol açabilen alüminyum içeren ürünleri almayınız. Alüminyum içermeyen ürünler diğerlerine göre biraz daha pahalı ama hiçbir şey sizin sağlığınızdan daha önemli değil.

 

 

 

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer