Cilt Sağlığını Korumanın 7 Temel Adımı | Pervin Dinçer

Whatsapp


Cilt Sağlığını Korumanın 7 Temel Adımı

Cilt Sağlığını Korumak

 
Bize göre cilt bakımının temel prensibi en doğal haliyle cildi korumak, kendi kendini onarma yeteneğini güçlendirmesi için derin dokulara destek olmaktır. 

Böylece cilt her zaman taze ve güzel görünür, bakım yapmak keyif verir ve bu olumlu döngü aynaya baktığında görüntüsünden mutlu olan kadınlar olmamızı sağlar ki beden ve ruh bütünlüğü en ışıltılı güzellik olarak herkese ve her şeye yansır. 

Cilt sağlığının bütüncül bir bakış açısı ile ele alınması, cilt bakımının ve kozmetik ürünlerin cilde faydasını destekler. Bu sebeple cilt sağlığını korumanın 7 temel prensibini sizinle paylaşıyor ve kolayca hayatınızın bir parçası haline gelmesini diliyoruz. 

1) Cilt Bakımı 

Yanlış cilt bakımı uygulamaları cilde fayda sağlamak yerine zarar verir. Akne sorunlarının, şiddetli cilt kuruluklarının, aşırı yağlanma sorunlarının arkasında genellikle yanlış cilt bakımı vardır. 

Yapılması gereken, hele ki problemli bir cilt söz konusu ise, bir cilt bakımı uzmanından destek almaktır. Cildinizi tanımak, neye ihtiyacı olduğunu öğrenmek cilt sağlığını korumanın ilk basamağıdır.

Cilt Bakımı Nedir, Nasıl Yapılır?

Günlük cilt temizliği ile cilt bakımı aynı şey değildir. Cilt bakımından kastettiğimiz yoğun ve aşamalı, derinlemesine bir cilt temizliğinin ardından, peeling ile ölü derinin soyulması ve  cildin çeşitli serum ve kremlerle beslenmesi, nemlendirilmesi işlemidir. Cilt bakımı evde  ya da profesyonel olarak cilt bakımı kliniklerinde yaptırılabilir.

Cilt Tipini Biliyor Musun?

Cilt tipleri kuru, karma ve yağlı olmak üzere üç ana kategoride değerlendirilir. Fakat dönemsel ve/veya mevsimsel olarak cilt tipi değişebilir; kullanılan ürünler cildin yapısını değiştirebilir. Kulaktan dolma bilgiler yerine bir uzman tarafından cilt tipinin belirlenmesi ve belli aralıklarla kontrol edilmesi cilt sağlığını korumak açısından küçük ama önemli bir detaydır.

Pürüzsüz Cilt!

Cilt sağlıklı olduğunda pürüzsüzdür. Gergin ve ışıltılı görünür. Düzenli cilt bakımı ile cildi ölü deriden arındırmak ve derinlemesine besleyerek pürüzsüz bir cilde kavuşmak mümkün. 

2) Cilt Sağlığı İçin Ne Yemeli?

Dengeli, sağlıklı ve besin değeri yüksek bir beslenme, vücudun en büyük organı olan derinin de sağlıklı bir şekilde beslenmesi anlamına gelir. Yediklerimiz cilt sağlığı bakımından oldukça önemlidir. Nasıl ki kötü yağlar, fast food gibi yiyecekler cilde zarar veriyorsa, sebze ve meyve ağırlıklı, cilt sağlığını destekleyen bir beslenme modeli de aynı şekilde olumlu katkıda bulunur. 

Beslenmeye cildin gereksinimlerini de dahil ederek, haricen kullandığımız krem, serum ve vitamin kapsüllerine ek olarak yediklerimizle de cilt sağlığını desteklemiş oluruz. Peki, cildi beslemek için neler yemeli? 

 • Yeşil sebzeler.
 • Kırmızı mor orman meyveleri.
 • Balık.
 • Yulaf.
 • Avokado.
 • Hindistan cevizi.
 • Ay çekirdeği ve diğer tohumlar.

3) Cilt Sağlığı İçin Hangi Vitaminleri ve Asitleri Kullanmalı?

Bedenin beslenmesi için nasıl ki zaman zaman dışardan vitamin desteği almak gerekir aynı şey cilt sağlığı için de geçerli. Özellikle belli bir yaştan sonra, kolajen üretiminin de azalmaya başlaması sebebiyle cildin vitaminlerle desteklenmeye ihtiyacı artar.  

Cilt sağlığı için önemli vitamin ve asitlerden bazıları C vitamini, A vitamini, E vitamini, Koenzim Q10, ve Kolajendir.

C Vitamininin Cilde Faydaları:

C vitamini tüm vücudun ve cildin temel ihtiyaçlarının başında gelir. 

 • C vitamini güçlü bir antioksidandır.
 • Kırışıklık oluşumunu engeller.
 • Kolajen üretimini destekler. 
 • Leke oluşumunu engeller.

A vitaminin Cilde Faydaları:

A vitaminin cilt bakımında kullanılan formu Retinol, profesyonel cilt bakımında uygulanan başlıca vitaminlerdendir. 

 • Cilt gençleştirme ve yenileme uygulamalarında kullanılır.
 • Leke tedavilerinde etkilidir.
 • Komedon ve siyah nokta temizliğinde dengeleyici etkisi sebebiyle uygulanır.
 • Kolajen üretimini ve hücre yenilenmesini destekler.

E vitaminin Cilde Faydaları:

Hemen hemen tüm kozmetik ürünleri E vitamini içerir çünkü E vitamini cildi besleyen en önemli vitaminlerden biridir. 

 • Kırışıklık oluşumunu engeller. 
 • Cildi nemlendirir. 
 • Cilt hücrelerini güçlendirir. 
 • Işıltı verir, cildi canlandırır.
 • Güneşin zararlı ışınlarına karşı cildi korur.

Koenzim Q10 Cilde Faydaları:

Güzellik iksiri olarak bilinen Koenzim Q10, kolajen ve elastin hücrelerinin yeniden yapılandırılmasında kullanılır. Özellikle ileri yaşlarda ağızdan gıda takviyesi formunda ve haricen serum, krem formunda, aynı anda kullanılarak etkisini ciddi anlamda artırabilir.  

Kolajen Desteğinin Cilde Faydaları:

Yukarıda saydığımız tüm vitaminler aslında kolajen üretimini desteklemek için aldığımızı düşünürsek kolajen takviyesi kullanmak ya da kolajen üretimini tetikleyen cilt bakımları daha kısa yoldan cilt sağlığını korumak anlamına gelebilir. 

Otuz yaşından sonra bu vitaminlerin hemen hepsini cilt bakımınıza dahil etmenizde fayda var. 

4) Günde 2,5 Litre Su 

Su içmek cildi güzelleştiriyor, yaşlanmanın etkilerini yavaşlatıyor, nem dengesi oluşturarak cildi dış etkilerden korumaya yardımcı oluyor. 

Güzelliğin, sağlıklı kalmanın, cilt sağlığını korumanın olmazsa olmazlarından biri, günde en az 2 litre su içmek. Yeterli miktarda ve doğru zamanlarda su içtiğimizde mide ve bağırsak sağlığını destekliyor, kilo almanın önüne geçiyor,  böbreklerin daha iyi çalışmasını sağlamış oluruz. İçerisi sağlıklı ve temiz olduğunda, cildimiz de çok daha sağlıklı ve parlak görünür.  

5) Yaz-Kış Güneş Koruyucu 

Her mevsim güneş kremi kullandığımızda ve güneşin zararlı ışınlarından cildi koruduğumuzda, yaşlanma ile ilgili çok önemli bir tedbir almış oluyoruz aslında. Çünkü güneş çok güçlü bir enerji kaynağı ve cilt altındaki dokular güneşin ışığı ve ısısı ile kuruduğunda cilt kırışıyor, esnekliğini yitiriyor, sarkmaya başlıyor. 

Bunu tıpkı güneşte kuruyan bir yaprak ya da bir elma dilimi gibi düşünebilirsiniz. Bu sebeple yaz kış güneş koruyucu kullanmayı alışkanlık haline getirmeliyiz. Cilt tipinize uygun, içerik olarak besleyici güneş kremleri arasından zevkiniz uygun olanı tercih edebilirsiniz. Yazın 50 kışın 30 ya da 50 faktör güneş kremi sürmeden evden çıkmıyoruz, bilgisayar ekranının karşısına geçmiyoruz.

6) Spor 

Spor yapmanın cilt sağlığı açısından önemi, öncelikle kan dolaşımını harekete geçiriyor olmasından kaynaklanıyor. 

Dolaşım yetersizliği yaşlanmanın ve cildin yapısal olarak bozulmasının temel sebeplerinden biridir. Düzenli spor yapanlarda kan dolaşımı aktif olduğundan lenf drenaj sistemi çok daha iyi çalışır. Beden toksinlerden kolaylıkla arındığı için uzun bir antrenman sonrası cilt çok daha parlak ve canlı görünür.

Spor Yapmanın Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Kolajen üretimini destekler.
 • Kan dolaşımını harekete geçirdiği için cildin oksijen düzeyini artırır.
 • Cildin toksinlerden arınmasını ve nefes almasını sağlar. 
 • Gözeneklerin sağlıklı ve temiz olmasını destekler.
 • Sebum dengesini destekler. 
 • Akne oluşumunu engeller.


Spor yaptığınız için daha çok su içersiniz ve uyku düzensizliği gibi sorunlarınız olmaz. Bunlar da spor yapmanın cilt sağlığına dolaylı yoldan olumlu katkılarıdır.

7) Uyku 

Güzellik uykusu kimilerine göre bir efsane olabilir fakat yapılan araştırmalar cilt sağlığı ve uyku arasındaki yakın ilişkiyi ispatlar nitelikte. 

Kaliteli bir gece uykusunun sağladığı yenilenme, nem ve kolajen üretimi iyi bir cilt bakımı kadar etkili. Cildin nemlenmesi ve kendi nem dengesini koruyabilmesi için uyku, su içmek kadar önemli. 

Uykunun Cilt Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Uyku sırasında cildimiz toksin atar ve gece boyunca deri altı dokular protein sentezi yaparak cildin kendi kendini yenilemesini sağlar. Bu nedenle uyku bozukluğu olan kişilerde pul pul dökülme, egzama, cilt kuruluğu çok sık rastlanan problemleridir.

Uykunun cilt sağlığına katkısını artırmak için bazı önemli noktalar: 

 • Melatonin hormonu salgılamaya başladığımız saatler arasında uyumaya özen gösterin.
 • Uyumadan önce yüzünüzü temizleyin. 
 • Gece kullanıma uygun krem ya da serum ile cildinizi nemlendirin. 
 • Sırt üstü yatmaya çalışın ya da yüzün kırışmasını engelleyen yastık, yastık kılıfı gibi malzemeler tercih edin. 
 • Uyumadan önce bir bardak su için. 
 • Tamamen karanlıkta uyumaya özen gösterin ya da göz bandı kullanın. 
Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer