Cilt Tipine Göre Makyaj Malzemesi Seçimi | Pervin Dinçer

Whatsapp


Cilt Tipine Göre Makyaj Malzemesi Seçimi

Makyaj Seçimi

 
Güzelliği vurgulayan ve kusursuz görünmeyi sağlayan makyaj malzemelerini seçmek önemlidir. Peki, cilt tipine göre makyaj malzemesi seçimi nasıl olmalıdır?

Cilt tipinin karma, yağlı ve kuru olmasına ya da cilt alt tonuna göre makyaj malzemelerinin seçimi değişkenlik gösterir. Her ürünün hedeflediği bir kitle vardır ve size uygun olmayan bir ürün kullanırsanız, yöntem ne kadar doğru olsa da ortaya hoş bir görüntü çıkmaz. Baz, ruj, allık ve bronzer gibi birçok ürün seçimi yaparken cilt tipi öne çıksa da öncelikli olarak ten makyajı içeriğinin size uygun olması gerekir. Peki, doğru seçim yapmak için nelere dikkat etmelisiniz?

Kuru Ciltler için Makyaj Malzemesi

Kuru bir cilde sahip olan insanların en büyük sorunu yetersiz nem kaynaklı cilt problemleridir. Cilt üzerinde pullanma ve kuruluktan kaynaklı pürüzler oluşabilir. Bu durumda ne kadar doğal makyaj yaptığınızı düşünseniz de yanlış ürün seçimi yüzünden kötü görüntü oluşabilir. Fondöten ve makyaj bazı seçerken öncelikli hedefiniz cilt tipinize uygun olan, nem verici ürünlere yönelmek olmalıdır.

Nem veren bir ürün seçtiğinizde uygulamak için makyaj fırçası ve süngeri kullanabilirsiniz. Ten makyajına geçmeden önce cildinizi pullu görüntüden arındırmak için bolca nemlendirebilir, üzerine ikinci kat nem için baz uygulayabilirsiniz. Cilt yüzeyi ne kadar pürüzsüz olursa fondötenin teniniz gibi görünmesi de o kadar başarılı olur. Aydınlık görüntü veren saten bitişli ürünler enerjik ve parlak ten görünümü için idealdir.

Ruj, far, allık ve bronzer gibi makyaj malzemelerinin seçimini yaparken mümkün olduğu kadar toz formlardan uzak durarak, pul görüntüsünü önlemek için likit olanlara yönelebilirsiniz. Atopik seviyede kuru ve hassas bir cilde sahipseniz bunun için özel üretilen ürünlere yönelmek kaşıntı ve rahatsızlık hissini önleyecektir.

Karma Ciltler için Makyaj Malzemesi

Karma cilde sahip insanların genellikle “T” bölgesi olarak tabir edilen alın, burun ve çene hattı yağlı, geri kalan yerler ise kurudur. Kuru ve yağlı alanlar kişiye göre değişmekle beraber genellikle bu özelliktedir. Karma yani yağlı ve kuru cilde aynı anda sahip olan insanlar iki tipin de sorunlarını bir arada yaşar ve ürün seçimini bu yönde yapması gerekir.

İster rengârenk ister doğal tonlarda nüde makyaj yapın her daim sağlıklı bir cilt önceliktir. Cilt tipinizin karmaşık yapısına uygun ten ürünleri ile farklı görünümü dengeler ve renk eşitsizliklerini giderebilirsiniz. Yanak ve T bölgesi birbirinden farklı yapıya sahip olduğundan rengi değişik olabilir. Boyun tonuna göre seçim yapmanız tüm yüzünüzü kusursuz gösteren ürünü seçmek için doğru bir yöntemdir.

Islak ve mat bitişli görünümden hangisini sevdiğinize göre ürün seçimi yapabilirsiniz. Gün içinde T bölgesinde oluşan parlamayı gidermek için ten renginize uyumlu ya da transparan bir pudrayı yanınızda taşımanız tavsiye edilir.

Yağlı Ciltler için Makyaj Malzemesi

Yağlı cilt tipine sahip olan insanların en büyük cilt problemlerinden biri sivilce ve akneye olan meyildir. Cildiniz yağdan dolayı sürekli parlayarak perspektif algısını bozabilir. Böyle bir durumda, ten makyajında ekstra sivilceye neden olmayan su bazlı ve pudralı içeriklere yönelmek akıllıca olur.

Yüzün bozulan perspektif algısını düzeltmek ve parlamaları önlemek için ekstra pudra, toz allık ve kontür makyaj ürünleri tercih edebilirsiniz. Biraz matlaştırmak ışık kırılmasını dengeleyerek daha güzel bir cilt görünümü yaratır. Toz ürünlerin yüzde bulunan yağ ile bütünleşerek kremsi forma gelmesi kolaydır. Hem kalıcılık hem de parlamayı önlemek adına krem ve likit ürünler yerinde bunlara yönelmeniz tavsiye edilir.

Cilt Alt Tonuna Göre Makyaj Malzemesi Seçimi

Cildinize göre makyaj malzemesi seçerken tipinin yanı sıra rengini de göz önünde bulundurmalısınız. Cilt alt tonu sarı/sıcak, pembe/soğuk ve ikisinin birleşimi olan nötr olarak 3 çeşittir. Sıcak cilt alt tonuna sahip insanların damarları yeşil, soğuk alt tona sahip insanların mavi/mor, nötr olanların ise her iki renk birden görünür.

Profesyonel makyaj yapmak için doğru rengi seçmek önemlidir. Seçtiğiniz fondöten cilt alt tonuna uygun olmadığında sizi hasta gösterebilir. Sıcak alt tonlu insanlara altın gibi sıcak renkler, soğuk alt tonlu insanlara gümüş gibi soğuk tonlar yakışır. Renk seçimlerinde makyaj için cildinizle aynı doğrultuda ilerlemeniz daha güzel görünmenizi sağlar.

Makyaj Nasıl Yapılır?

İlk kez makyaj yapacaksanız ya da bu konuda yanlış uygulama yaptığınızı düşünüyorsanız dikkat edebileceğiniz bazı noktalar bulunur. İçinde ihtiyaç duyduğunuz birçok ürün bulunan makyaj setleri başlangıç için doğru bir seçim olur. Kullanım sırasında izlenen sıralama;

  • Nemlendirici ve baz ile cildi hazırlayarak ürün emildikten sonra (5 dk) ten uygulamasına geçilir.
  • Göz altları, burun kenarları, leke ve sivilce izleri gibi renk dengesizliğinin yoğun olduğu alanlara kapatıcı sürülerek, cilde yedirilir.
  • Sünger, fırça ya da parmak kullanılarak cilde yeteri kadar fondöten, tampon hareketlerle yedirilir. Ovalama yaparsanız ürün dengesiz dağılır ve çizgili bir görünüm oluşur.
  • Cildiniz parlıyorsa ve mat görünüm istiyorsanız sabitleme için pudra kullanarak kalıcılığı artırabilirsiniz.
  • Göz makyajı için sırasıyla far, kalem, eyeliner ve rimel; dudak makyajı için sırasıyla lip balm, kalem ve ruj uygulanır. Sıralama ve kullanılan ürün sayısı kişisel tercihe göre değiştirilebilir.

Makyaj Bazı Ne İşe Yarar?

Doğal ve gözeneksiz bir cilt görünümü elde etmek için fondöten ve kapatıcının altından kullanılır. Makyaj bazı tüm yüze nemlendirici görevi görmesi için de kullanılabilir ve ürünlerin kalıcılığını artırır. Makyaj bazı parlak ve mat bir bitiş için hedefe yönelik olarak kullanılabilir. Katmanlı yapısı yüzünüzdeki gözenekleri doldurarak kusursuzluk sağlar. Fondöten gibi makyaj malzemelerinin kalıcılığını artırır. Sadece far için göz kapaklarına özel primer çeşitleri de vardır.

Primer olarak bilinen bazın kullanımı şart değildir ama tavsiye edilir. Günlük makyaj sırasında vaktiniz az ise ya da fazla ürün kullanmak istemiyorsanız bu adımı atlayabilirsiniz.

Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılır?

Fondöten, kapatıcı ve likit ürünlerin cilt ile bütünleşmesi için makyaj süngeri tampon hareketlerle kullanılır. İster günlük ister gece makyajı yapın tenin pürüzsüz görünümü her daim güzel bir görünüm için önceliklidir ve sünger buna yardımcı olur. Sade makyaj yaparken doğal tonlar kullansanız dahi ten için sünger tercih edebilir, uygulama öncesi hafif ıslatarak daha fresh bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Makyaj Süngeri Nasıl Temizlenir?

Makyaj süngerini temizlemek için ılık su dolu bir kaba doğal sabun koyarak köpük oluşturabilirsiniz. Yaklaşık 5 dakika süngeri karışımın içinde bekleyerek kirlerin yumuşaması sağlanır. Yumuşayan kirleri daha hızlı çıkarmak için sabun üzerine sünger sürtülerek dış çeper temizlenir. Süngeri avuç içinde sık/bırak hareketi yaparak içine su almasını sağlayabilirsiniz. İçine su alıp bırakan süngerin hem içi hem de dışı iyi bir şekilde kirlerden arınır. Tamamen temizlendiğine emin olduğunuz zaman suyun tamamını sıkabilir ve kuru bir alanda nemini kaybedene kadar bekletebilirsiniz.

Makyaj süngeri emici yapısı gereği fondöten ve kapatıcıların bir miktarını içine çektiğinden zamanla kirlenebilir. Makyaj süngeri temizlenmezse üzerinde bakteri oluşabileceği için aralıklarla yıkamanız sağlığınız açısından önemlidir. Kirli sünger kullanımı akne ve siyah noktaların artmasına yol açabilir.

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer