Detoksun Cilde Faydaları | Pervin Dinçer

Whatsapp


Detoksun Cilde Faydaları

Detoksun Faydaları Nelerdir?

 

Bedeni toksinlerden arındırarak yaşlanmayı yavaşlatan detoksun cilde faydaları temelde aynı şekilde cilt hücrelerinin yaşlanmasını önlemeye yöneliktir.

Yaşlanma ve çevresel faktörlerin olumsuz etkileri, günlük yaşamın stresi ile birleşince bedenin toksik hale geçmesi kaçınılmaz olur. Spor yapmak, bol bol sıvı tüketmek, sağlıklı beslenmek ve ara sıra mutlaka detoks yapmak gerekir.

Belli bir yaştan sonra, özellikle bizim gibi büyük şehirlerde yaşayan insanların detoks yapması bir “zorunluluk” desek yeridir. Hava kirliliği, yoğun iş temposu, sağlıksız beslenme ve stres iç organların yağlanmasına, kan akışının ve lenfatik sistemin yavaşlamasına neden olur ki bu durumda yaşlanma etkilerinin ortaya çıkması son derece doğaldır.

Detoks aynı zamanda daha az katı gıda tüketmek anlamına gelir ve bu süre zarfında beslenme yoluyla alınan gıdayı sindirmekle uğraşmadığı için iç organlar kendi kendini onarma fırsatı bulur.

Cilt sağlığını korumak için dışarıdan yapılan bakımlar kadar cildi içerden de desteklemek gerekir. Genç ve canlı bir cilde sahip olmak için sağlıklı beslenmek, bol su içmek ve detoks yapmak önemlidir.

Detoks Nedir?

Detoks, bedenin bağ dokuda ve yağ hücrelerinde tuttuğu zararlı, zehirli, toksik maddelerin uzaklaştırılmasına yönelik bir tür metabolik temizlik olarak tarif edilebilir.

Farklı amaçlarla yapılan farklı detoks programları söz konusudur. Detoksun süresi, içeriği ve uygulama biçimleri, hangi amaçla yapıldığına göre değişir. Ortak özellikleri vücuda zararı atıkları uzaklaştırılmak ve bu sayede metabolizmanın hızlanmasını, sağlamaktır.

Hücresel metabolizma hızının yavaşlaması, yaşlanma dediğimiz olayın cereyan etmesine neden olur. Detoks, bedenin tüm dokularında hücresel bazda arınma elde etmemizi sağlar. Detoks sonrası içerden gelen sağlık ve temizlik, tüm bedenimize ve cildimize yansır.

Detoks Nasıl Yapılır?

Çok sayıda detoks çeşidi ve detoks yapma şekli olduğunu söyleyebiliriz. Daha önce de belirttiğimiz gibi hangi amaçla uygulanacağına göre detoksun içeriği ve yapma biçimi değişir. Dolayısıyla standart bir “detoks böyle yapılır” tarifi vermek doğru olmaz.

Diyet ve beslenmenin alanına giren detoks, kilo verme sürecinin bir parçası olarak kullanıldığında yağ yakmaya yönelik olarak planlanır. Kaç gün boyunca detoks yapılacağı, nasıl uygulanacağı, hangi besinlerin ve detoks sıvılarının tüketliceği, beslenme uzmanları tarafından, bu amaca yönelik olarak kurgulanır.

Genel ve derin bir detoks, alternatif tedavilerin ve Wellbeing uygulamalarının temel konusudur. Genellikle en az bir hafta olacak şekilde uzun süreler uygulanır. Son derece etkili bir arınma hedeflediği için egzersiz, sauna ve masaj gibi destekleyici aktivitelerle birlikte yapılır.

Sadece karaciğerin temizlenmesine yönelik detokslar, yağ yakan detoks kürleri, ağır metal temizliği gibi farklı detoks türlerinin uygulama biçimleri de kendilerine özgüdür.

Detoks Cilde Nasıl Etki Eder?

Bedenin zehirlerden arınmasıyla hücre metabolizmasının hızlanması, kan dolaşımının ve lenfatik sistemin daha akıcı hale gelmesi, direk bağ dokunun gençleşmesini sağlar. Cilt hücreleri kendini yenilemeye ve onarmaya başlar.

  • Detoks Cildi Arındırır

Detoksun en büyük etkisi cildin canlanmasına neden olmasıdır. Tıpkı uzun ve yoğun bir egzersiz sonrası yanaklarınızın renklenmesi, canlanması gibi detoks da cildin gençlik dönemlerinde olduğu gibi doğal olarak canlı ve güzel görünmesine yardımcı olur.

Detoks sırasında vücuttan atılan toksinler üriner sistem, bağırsaklar ve deri aracılığıyla bedenden uzaklaştırılır. Dolayısıyla detoks, derinin tüm katmanlarında aktif bir süreç başlatır ve gözeneklerden tahliye edilen zararlı maddeler sonrası cilt arınmış ve canlanmış olur.

  • Detoks Cildin Yenilenmesini Sağlar

Bedenin toksik hale geçmesi cildin kendi kendini onarmasını yavaşlatır. Bu durum derinleştikçe yaşlanma belirtileri daha fazla ortaya çıkar. Detoks, bedende tam tersi bir etki yarattığı için cildin kendini yenilemesini hızlandırır.

Detoks boyunca uygulanan besin kısıtlaması sayesinde beden, gıdaları sindirmeye harcadığı enerjiyi dokuların yenilenmesi için kullanmaya başlar.

Aynı zamanda tüketilen detoks sıvıları zehirin hızlı bir şekilde tahliye edilmesine yardımcı olur. Detoks, hızlı bir yeniden yapılandırma süreci başlatır ve bu yenilenme cildimize de etkili bir şekilde yansır.

Detoks Cilt Bakımı

Yukarıda genel olarak detoksun cilde faydalarından ve nasıl etki ettiğinde söz ettik. Peki cilt odaklı detoks yapmak mümkün mü? Tamamen cildin toksinlerden arındırılmasına yönelik bir detoks, sizce de harika olmaz mı?

Cilt detoksu nedir, nasıl yapılır ve faydaları nelerdir? Gelin şimdi de cilt özelinde detoksu konuşalım…

Cilt Detoksu Nedir?

Cilt detoksu, derin ve etkili bir arınma elde etmek üzere yapılan detoks uygulamalarını kapsar. Burada odak cilt ve cildin katmanlarıdır. Yüzümüzün yaşlanmasına neden olan toksinleri uzaklaştırmak, cilt hücrelerinde antioksidan bir ortam yaratır. Böylece cilt canlanır. Gözeneklerin ve cilt hücrelerinin arınması, cildin ışıldamasına ve daha genç görünmesine neden olur.

Çevresel faktörlerin olumsuz etkileri, makyaj kalıntıları ve ölü hücre artıkları ile toksik hale gelen cilt nefes alamaz, kendi kendini temizlemesi, onarması ve yenilemesi giderek yavaşlar. Detoks, bu durumu iyileştirmenin en etkili yollarından biridir.

Cilt detoksu sayesinde gözenekler ve derin dokular etkili bir şekilde temizlenir, kan dolaşımı harekete geçer ve nefes alan deri canlanır. Cilt altı dokular yeniden dinamik hale gelir.

Cilt Detoksu Nasıl Yapılır?

Cilt detoksu beslenme ile içerden ve harici uygulamalarla dışardan olmak üzere çift yönlü uygulandığında daha başarılı sonuçlar elde etmemizi sağlar.

Cilde faydalı vitamin ve mineraller içeren meyve ve sebzelerden oluşan smoothieler, detoks suları, detoks çayları ve en az 2 litre su içmek, cilt detoksunun beslenme ile ilgili boyutunu oluşturur.

Detoks boyunca şeker, alkol ve sigaradan uzak durulur, makyaj yapmaya ara verilir. Bu süre zarfında yumurta gibi bazı hayvansal gıdalara ara vermek ve sebze ağırlıklı beslenmek genel olarak detoks yaklaşımıdır.

Cildin terlemesini sağlamak detoksun bir diğer önemli boyutudur çünkü toksinlerin atılması için terlemek gerekir. Egzersiz, sauna ve buhar banyoları, cilt detoksunun olmazsa olmazlarındandır.

C ve A vitamini gibi yüksek antioksidanlar gıda takviyesi olarak alınır ve serum formları cilde uygulanır. Bu süreçte kolajen takviyesi önerilmez, kolajen ve diğer protein içerikler detoks sonrası kullanılmalıdır.

Cilt detoksu cildin yapısına göre ihtiyaç duyduğu sıklıkta uygulanabilir. Mevsim geçişleri tüm bedende olduğu gibi cilt için de detoks yapmaya elverişli dönemlerdir. 3 gün, bir hafta ya da 10 gün gibi sürelerde uygulanan farklı cilt detoksu programları söz konusudur. Cildin neye ihtiyacı varsa detoks buna göre planlanmalıdır. Süre ve detoks içeriği her cilt tipi için kişiye özeldir.

Cilt Detoksunun Faydaları

  • Cildi toksinlerden arındırır, serbest radikallere karşı etkili bir antioksidan ortam yaratır.
  • Kan dolaşımını hızlandırır.
  • Lenfatik sistemi uyarır.
  • Cilt altı dokuları aktif hale getirir.
  • Cildin yaşlanmasının önüne geçer.
  • Cildi canlandırır ve daha ışıltılı görünmesini sağlar.

Hydrafacial ve Medikal Cilt Bakımı, cilt detoksu yapmaya karar verdiğiniz dönemlerde kullanabileceğiniz detoks etkili yoğun cilt arındırma uygulamalarıdır.

Özel saf serumları sayesinde cildin detoks yapmasını sağlayan Baby Face Beauty, özellikle etkili bir C vitamini ve yüksek saflık derecesinde A vitamini arayan olgun ciltleri ziyadesiyle memnun eden bir bakım sistemidir. Cilt detoksu sırasında ya da hemen sonrasında uygulanan Baby Face Beauty ile cildinizi yeniden yaratabilirsiniz.

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer