Dört Mevsim Pürüzsüz Bacaklar  | Pervin Dinçer

Whatsapp


Dört Mevsim Pürüzsüz Bacaklar 

Güzel ve Bakımlı Bacaklar

Batıklar, istenmeyen tüyler, belirgin hale gelmiş gözenekler, kıl kökünde akne ve sivilce izleri bacak dekoltenizin şıklığına gölge düşürmesin. 

Dört mevsim pürüzsüz bacaklara sahip olmak sanıldığı kadar zor değil aksine zor olan  batıklarla mücadele etmek, kıl dönmeleriyle pütür pütür olmuş bacakların arka taraflarını  temizlemeye çalışmak. Birinci kural, yaz başında plaj bakımı zamanı geldiğinde yapılan bakımları belli bir rutin halinde uygulamayı alışkanlık haline getirmek ama daha önemli bir şey var ki o da istenmeyen tüylere epilasyon ile veda etmek. Diğer yöntemlerle tüylerinizi almaya devam ettiğiniz sürece, lazerli bacakların pürüzsüzlüğüne elde etmek ne yazık ki pek mümkün değil. 

Kış boyunca opak çorap, tayt gibi hem sıkı hem de giyiniş biçimi itibariyle kıl köklerinin uzama yönünün aksine, yukarı doğru çeken kıyafetler, dar ve havasız da oldukları için kıl dönmesine daha fazla neden olurlar. Bu tür kıyafetleri çıkarırken bacaklarınızın kaşınması da bu yüzdendir. Her kadının hayali lazer epilasyon yaptırmaktır çünkü epilasyonlu bacakların böyle problemleri olmaz. Yılın her mevsimi, pürüzsüz bacaklara sahip olmak  epilasyon yaptırmanın tam zamanı.  

Güzel Bacaklar 

İnsanoğlu, omurgasını dikleştirip iki ayağının üzerinde yürümeye başladığı günden beri bacakları sayesinde çok daha rahat hareket edebiliyor, yürüyor, koşuyor. Bedenimizin her uzvu çok değerli ve her birinin vazgeçilmez işlevleri var. Her bir parçamızın ne kadar değerli olduğunu, var olmalarının hali hazırda en büyük armağan ve güzellik olduğunu ancak uzuvlarını yitirmiş insanları gördüğümüzde anlarız maalesef. O zaman bacaklarımız gözümüze bir anda dünyanın en güzel bacakları olarak görünür. Evet; sağlıklı ve huzurlu, üzerinde rahatlıkla ayakta durabildiğimiz bacaklar güzel bacaklardır ve güzel bacaklara sahip olduğumuz için çok şanslıyız. 

Bakımlı Bacaklar 

Bir yerden bir yere ulaşmamızı, oturup kalkmamızı sağlayan bacaklar, güçlü uzuvlar olması sebebiyle biraz ihmal edilir. Yer çekiminin de etkisiyle gün boyu kan basıncı bacaklarda toplanır. Hareketsizlik, uzun süreler bacak bacak üstüne atarak oturmak gibi bazı alışkanlıklar damar çatlamalarına neden olabilir, selülit başlı başına bir dolaşım bozukluğudur ve kan dolaşımı yeterli değilse bacakların güzelliğini bozan bu tür durumların ortaya çıkması çok normalidir.   

Kan akışını tersine çevirmek için bacakları havaya kaldırmak, her gün en az yarım saat tempolu yürüyüş bacak güzelliği için önemlidir. Selülit, çatlak, kılcal damar çatlakları, günümüzde çok kolay ve konforlu şekilde tedavi edilebilmektedir. Acısız ve ameliyatsız medikal estetik uygulamalar sayesinde bakımlı ve güzel bacaklara kavuşmak mümkün.  

Kusursuz Bacaklar için Birkaç Püf Nokta 

Bazıları doğuştan şanslıdır, uzun ve biçimli bacakları vardır. Uzunluk, elbette önemli ölçütlerden biri ama bakımlı, pürüzsüz bacaklar da uzun bacaklar kadar güzel görünebilir. 

Peki, kusursuz bir bacak dekoltesinin kriterleri nelerdir?

  • Pürüzsüz bir ten.
  • Selülitsiz genç bir görüntü.
  • İnce, sıkı, sportif bacaklar.

Pürüzsüz Bir Ten Her Zaman Dikkat Çeker 

Bacak dekoltesi kadınların kullanmaktan en çok hoşlandığı şeylerin başında gelir. Hele yazın elbiseler, mini etekler, yırtmaçlı uzun kıyafetlerin şıklığına bayılırız ve pürüzsüz bacaklar, ışıldayan bir ten, elbisenizden daha fazla dikkat çeker ya da tam tersi bacaklarınız bakımlı değilse bu elbiseleri giymekten imtina edersiniz. Tam o mini eteği giyecek gündür fakat tüyler, batıklar, eteği dolaptaki yerine geri gönderir. Bu durumu hayatınızdan çıkarmak için yapılacaklar listesini, birlikte gözden geçirelim: 

 

  • İstenmeyen Tüyler:

Tüylerden arındığı anda bacaklarımız, gözümüze daha güzel görünür. Epilasyon, istenmeyen tüylerden sonsuza kadar kurtulmamızı sağlamasının yanı sıra diğer yöntemlerin aksine cildi iyileştirir. 

Lazerli bacaklar ile lazer epilasyon dışında, ağda, epilatör ve jilet gibi  yöntemler uygulanan bacakları birbirinden kolayca ayırt edebilirsiniz. Özellikle kıl dönmesine meyilli cilt yapılarına sahip kişiler, lazer epilasyon yaptırdıktan sonrasında en çok bu yumuşacık bacaklara kavuşmuş olmaktan sebep, mutludurlar. 

 

  • Batıklar:

Kıl kökü, cildin nem ve yağ dengesini oluşturmayı ve korumayı sağlayan salgıların cilde ulaşmasını ve dağılmasını sağlar. Kıl bir anda çekildiğinde tüm bu salgılar kıl kökünde birikir ve yeni kıl kökü bu salgı yoğunluğunun içinde oluşurken epidermis, tüysüz gözeneğin üzerini kapatmıştır bile. Böylece tüy uzarken dışarı çıkamaz ve kökün içinde kıvrılarak büyümeye devam eder. Küçük batılarlar mücadele etmek mümkündür fakat kıl dönmesi büyük iltihaplı irinlere sebep olabilir. 

Batıklardan Kurtulmak ve Pürüzsüz Bacaklara Sahip Olmak için Neler Yapabiliriz?

 

  • Pelling:

Ölü deriyi soyarak cildin kendi kendini yenilemesini sağladığı için peeling vazgeçilmez bakımlardan biri ve bacaklarımız için özellikle batıkla mücadelede son derece etkili bir yöntem. Kan dolaşımını harekete geçirdiği için birçok başka faydası da var. Haftada bir defa bacaklarınıza peeling yaparak, hem batıklara veda edebilir hem de ipek gibi bir tene kavuşabilirsiniz. 

 

  • Kese:

Türk hamam kültürünün geleneksel güzellik rutini kese, tüm vücudu olduğu gibi bacakları da yumuşacık yapar. İpek keselerle cildi ölü deriden sıyırmak, Osmanlı sultanlarının dünyaca ünlü güzellik sırrıdır ve hala da popülerliğini korumaktadır. Batıklarla başınız dertteyse ve şimdilik epilasyon yaptırmadıysanız kese kullanmayı alışkanlık haline getirmenizi, tavsiye ederiz. Kese de peeling gibi kan dolaşımını harekete geçiren uygulamalardan biridir. Dolayısıyla deri altı dokuların genç kalmasına katkı sağlar. Bacaklarınıza kese ile bakım yapmak, selülit gibi dolaşım problemlerine karşı koruma sağlayabilir.  

 

  • Kuru fırçalama:

Kan dolaşımını harekete geçirdiği için at kılı fırça yardımıyla bacaklara kuru fırçalama yapabilirsiniz. Kuru fırçalama da geleneksel yöntemlerdendir ve hayvanlara kaşağı ile yapılan tımar etme yönteminden esinlenilerek kullanılmaya başlanır. Düzenli kullanıldığı takdirde hem deri altı dokuların genleşmesine hem de epidermiste yenilenmeye katkısı olan bir uygulamadır.    

 

  • Belirgin gözenekler:

Batıklar kadar olmasa da belirgin gözenek, tavuk derisi dediğimiz görüntü de bacak dekoltesinde rahatsızlık veren bir başka durumdur ve lazer epilasyon sonrası bu görüntüden büyük oranda kurtulabiliriz. Büyük gözenekler genellikle kalın kıl yapısına sahip olunması anlamına geldiği için bu ür kişiler lazer epilasyonda tabiri caizse en şanlı vakalardır. Kıl kökü koyu renkli olduğu için lazer tarafından kolayca tutulur ve kısa sürede harika neticeler elde etmemizi sağlar. 

Bacaklarda Lazer Epilasyon Pürüzsüzlüğü

Yaptıranlar bilir, kadınlar için hayat lazer epilasyondan önce ve lazer epilasyondan sonra olmak üzere ikiye ayrılır. Şaka bir yana, epilasyon yaptıran her kadın “yok böyle bir rahatlık” dedikten sonra asıl batıklardan, kıl kökü iltihaplarından kurtulmuş olmanın verdiği konforu anlatmaya başlar ve söze her zaman pürüzsüz, her an dileğini giymeye hazır bacaklara sahip olmanın hayatı nasıl da keyifli ve anlamlı kıldığını, uzun uzun anlatmaya devam edebilir. 

Epilasyonu ayrıntılı incelemek için Lazer Epilasyon sayfamızı ziyaret ediniz.

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer