Dudak Üstü Çizgileri ve Kırışıklığı Tedavisi | Pervin Dinçer

Whatsapp


Dudak Üstü Çizgileri ve Kırışıklığı Tedavisi

Dudak Üstü Kırışıklıkları

 
Dudak üstü çizgileri, yaşlanma ve en çok da uzun yıllar sigara kullanımı nedeniyle oluşur. Peki, dudak üstü kırışıklığından kurtulmanın bir yolu var mı?

Kadınlar için dudaklar ve ağız çevresi son derece önemlidir ve yaşlanma etkileri ağız çevresinde maalesef hızlı bir şekilde ortaya çıkar. Yaşlanmaya bağlı olarak kolajen eksilmesi, dudakların nemini ve hacmini yitirmesine neden olur. Sigara kullanmak, güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmak ve bazı mimik alışkanlıkları bu yıkımı hızlandırır. 

Dudak üstünü çizgilerini tedavi etmek, dudakların daha dolgun görünmesini sağlar. Ağız çevresi gergin olduğunda dudak kontürü de belirgin olur, bu sayede dudaklar dolgun ve canlı görünür.  

İstediğimiz renkte ruju, canımızın istediği gibi sürmek için dudak üstü anti aging bakımı ihmal etmemek ve ince kırışıklıklar derinleşmeden müdahale etmekte fayda var. Çünkü dudaklar ve ağız çevresi, gözlerden sonra yüzün en yoğun dikkat çeken bölgesidir. Ayrıca kadınlar ve güzellikten söz edildiğinde akla gelen ilk ve en önemli simge, dudaklardır. 

Barkod Çizgileri Ne Zaman Çıkar?

Otuz yaşından önce dudak üstü çizgilerine genellikle rastlamayız, rastlamak istemeyiz. Sigara kullanmayan kişilerde kırk yaşından sonra ve ancak mimik yapıldığında ya da dudaklar büzüldüğünde oluşması normal kabul ettiğimiz bir standarttır. Fakat çok sigara içen kişilerde barkod çizgileri, maalesef genç yaşta oluşmaya başlar. Dudak çizgileri, çoğunlukla küçük yaşta sigara kullanmaya başlayan, ileri yaştaki kadın ve erkekler arasında yaygındır.

Dudak çizgileri, burun ve dudak üstü hattı arasında barkod çizgileri gibi dikey olarak sıralandığı için estetik dünyasında bu isimle de anılmaktadır. 

Gene de dudak üstündeki kırışıklığa barkod çizgisi diyebilmemiz için mimik yapmadığınız zaman bile, dudak üstünde oluşmuş bu dikey çizgilerin gözle görülür halde olması beklenir. Barkod çizgisi bir nevi dudak üstündeki kırışıklık derecesini tarif etmek için kullanılmaktadır. 

Dudak Üstü Sigara Çizgileri 

Sigara kullanmak cildinize verebileceğiniz en büyük zarardır öyle ki sigara içenleri çoğu zaman yüzünden tanırız. Sigara, cildin nemini yitirmesine neden olur ve oksijen miktarını azaltır, cilt solgun ve mat görünür. Sigara kullanmaya devam ettiğiniz takdirde, cildinizin daha çabuk yaşlanacağından ve erkenden kırışmaya başlayacağında emin olabilirsiniz. 

Dudak üstü çizgileri söz konusu olduğunda sigaranın zararları onlarca katına çıkar, bu yüzden “sigara çizgileri” adını almıştır. Tüm diğer olumsuz etkilerine ek olarak, sigara içerken dudakların içeriye doğru dumanı vakumlaması ve sigara ateşinin dudaklara yakın olması, dudakların sigaradan en çok etkilenen bölge olmasına neden olur. 

Dudak Üstü Çizgileri Neden Olur?

Sigara kullanımı dışında dudak üstüne barkod çizgilerinin oluşması cildin yaşlanması nedeniyle her geçen yıl yapısal olarak uğradığı hücresel kayıplardan kaynaklanır. 

Kolajen hücresi yıkımı, elastin dokusunun bozulmasına neden olur, bu sebeple dudak üstünde dikey çizgiler meydana gelir. Zamanında, doğru cilt bakımı ile desteklenmediği takdirde, dudak çizgileri giderek derinleşir.

Dudak üstü çizgilerinin neden oluştuğunu anlamak, barkod çizgilerine dönüşmeden önce bazı kötü alışkanlıkları değiştirmek ve/veya  tedbir almak konusunda yardımcı olabilir:

  • Sigara kullanmak.
  • Güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmak.
  • Yaşlanma nedeniyle ortaya çıkan kolajen eksikliği.
  • Cildin nemsiz kalması.
  • Yan yatarak uyumak ve yanlış yastık kullanımı. 
  • Dudakları büzüştüren mimikler kullanmak. 
  • Yemek yerken dudakları büzme alışkanlığı. 

Dudak Üstü Çizgileri ve Ağız Çevresi Kırışıklık Tedavisi 

Dudaklarla ilgili akla gelen ilk estetik uygulama dudak dolgusudur fakat dudak bakımı, dudak dolgusundan fazlasını içerir. 

Üstelik dudak dolgunun da güzel ve doğal görünmesi için dudak çevresinin iyi durumda olmasını  isteriz. Dudak üstü kırışıkları tedavisi, dudak kontürünün belirgin ve kesintisiz hale getirdiği için doğal olarak dudakların daha dolgun görünmesini destekler. Aksi durumda yani dudak üstünde kırışıklıklar derinleştikçe dudakların hacmi çekilir, dudaklar solar ve kurur. 

Bu yüzden dolgu ile dudaklara hacim vermeden önce varsa barkod çizgileri tedavi edilir. Dudak üstü çizgilerinin silinmesinde kullanılan çok sayıda medikal estetik uygulaması sayesinde herkese uygun bir yöntem seçme mümkündür. Bu yöntemler neler mi? 

Dudak Üstü Botoks 

Botoks, kırışıklık oluşumunu engellemek ve var olan kırışıklıkları açmak için en sık başvurduğumuz yöntemdir ve dudak üstünde çok işe yarar, sonuç genellikle son derece memnun edicidir. 

Dudak üstü çizgilerine uygulanan botoks, bir iki hafta içinde etkisini gösterir ve kırışıklıklar açılmaya başlar. Çok derin çizgilerde botoks oturduktan sonra, kırılıklıklardan kalan oluklar Hyaluronik asit ile doldurulabilir. 

Dudak Üstü Çizgi Dolgusu 

Dudak üstüne Hyaluronik asit dolgusu, ince kırışıklıklar ve barkod çizgilerinin giderilmesinde kullanılan bir diğer popüler yöntemdir. 

Bu noktada dikkat edilmesi gereken önemli bir hususu belirtmekte fayda var: derin ve çok sayıda çizginin doldurulması dudak üstünde istemediğimiz bir görüntüye neden olabilir. Öncesinde  botoks ya da diğer cilt gençleştirme uygulamalarından destek almak, daha doğru bir yaklaşımdır. Böylece az miktarda dolgu kullanarak, dudak üstünden daha doğal bir yenilenme elde edebiliriz.

Dudak Üstüne Mezoterapi 

Kırışıklık tedavisinde tüm yüzde uygulanan mezoterapi yöntemleri, dudak üstü, göz çevresi, kaş arası gibi bölgelerde lokal olarak da kullanılabilir. 

Cilde mikro delikler açan mezoterapi uygulamaları ve H100, Somon DNA gibi iğneli uygulamalar dudak üstü çizgisi ve ağız çevresi kırışıklık tedavilerinde son derece etkili yöntemlerdir. Mezoterapi, dudak üstünü gençleştirir, gerer ve dudak kontürünü belirgin hale getirir. 

Yüz Gençleştirme için  kullandığımız hemen hemen tüm cihazlı cilt yenileme ve sıkılaştırma sistemleri, dudak üstündeki çizgilerin tedavisinde kullanılabilir. 

CO2 Fraksiyonel Lazer ile Dudak Üstü Gençleştirme 

Fraksiyonel Lazer cildi soyarak yeniler. Derin soyulma sonrası, ölü derinin altında çıkan taze cilt, gergin ve genç olmasının yanı sıra iyileştirmeye daha hızlı yanıt verir. Dudak üstü kırışıklık tedavisinde CO2 Fraksiyonel Lazer’den gönül rahatlığı ile faydalanabiliriz.  

HIFU ile Dudak Üstü İyileştirme 

HIFU, diğer adıyla Fokus Ultrasound cildi tek seansta sıkılaştıran yüz gençleştirme uygulamasıdır. Dudak üstündeki çizgiler henüz ince kırışıklar halindeyken HIFU ile tamamen iyileşme sağlanabilir. Daha ileri derecedeki kırışıklıklar için HIFU, dolgu ve botoks ile kombine edilebilir. 

Cihaz hakkında ayrıntılı bilgiyi HIFU sayfasında bulabilirsiniz.

Exilis Elite ile Dudak Üstü İyileştirme

Exilis Elite Saten Germe, dudak üstü kırışıkları tedavisi için bir başka etkili medikal estetik cihazıdır. 

Yüzün tamamında uygulandıktan sonra lokal olarak sadece dudak üstün barkod çizgilerinin silinmesi amacıyla bir protokol oluşturmak ve haftalar içinde dudak üstünü gençleştirme, saten gibi gergin ve ışıldayan bir dudak üstü, ağız çevresi yaratmak hiç de zor değil. 

Kimyasal Peeling ile Dudak Üstü İyileştirme 

Kimyasal peeling, dudak üstü derin çizgilerin giderilmesinde cildi soyarak yenileyen yaklaşımlardan bir diğeri. 

Kimyasal peeling ve fraksiyonel lazer gibi uygulamalar söz konusu olduğunda yaz mevsimini değil güneşin cilde daha az zarar verdiği kış ve bahar mevsimlerini tercih etmek gerektiğini, yeri gelmişken hatırlatmak isteriz. 

Dudak üstünde dikey çizgiler oluşmaya başlamışsa zaman kaybetmeden bir cilt uzmanına görünmelisiniz.  Mimik yaptığınızda çıkan kırışıklıklar için panik yapmaya gerek olmasa da anti aging koruma sağlamak adına, durumu bir cilt uzmanı ile karşılıklı değerlendirmenin zamanı gelmiştir. 

 

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer