Evde Fit Olmanın 17 Pratik Yolu  | Pervin Dinçer

Whatsapp


Evde Fit Olmanın 17 Pratik Yolu 

Evde Fit Olmak

 
Yaz kapıda! Evde fit olmanın yolları ise her şeyden önce düzenli egzersiz yapmaktan geçiyor. Şimdi başlarsanız yaza şahane bir giriş yapabilirsiniz.  

Evde Kal Türkiye ile başlayan zorlu günlerin, dileyelim ki çoğu gitmiş azı kalmış olsun. Evde kalmak kolay değildi evde fit olmak, evde formunu korumak, hatta evde kalıp da kilo almamak ise bazen gerçekten çok zor oldu. 

İçinden geçmekte olduğumuz ve bir an önce bitmesi için hepimizin dua ettiği şu günlerde zamanımızın çoğu evde geçiyor ve mutfaktan çıkamıyor, buzdolabının önünden çekilemiyor olabilirsiniz. 

Fakat bahar göz kırpıyor ve yaz geliyor kilolara veda zamanı. Tiril tiril etekleri, elbiseleri giyerken kışın aldığınız kilolardan rahatsız olmamak için harekete geçmek isteyenlere motivasyon desteği olsun diye 17 maddede evde fit olmanın yollarını bir araya getirdik.  

1) Evde Spor Köşesi Oluşturun

Pandemi ile birlikte spor salonlarına da veda etmek zorunda kaldık. Dışarıda yürümek bazılarımız için hem mevsim koşullarından hem de maske ile yürümekte zorlanmaktan dolayı pek mümkün olmadı, tercih etmedik. Evde spor nasıl yapılır sorusunun cevabı, evde düzenli spor yapacak bir spor köşesi kurmak. 

Matınızı serin, dumbellarınızı bir köşeye dizin ve her fırsatta evde fit olmak için spor köşesinde zaman geçirin. 

2) Detoks Suyu Evde Fit Olmak İçin En Büyük Yardımcılardan Biri

Detoks yapmanın, baharda detoks ile tazelemenin tam zamanı. Çünkü insan bedeni de tıpkı doğa gibi bahar mevsiminde tazeleniyor. Özellikle karaciğer ve safra kesesinin temizlenmesine yönelik olarak yapılan bahar detoksları, fit olmak ve kilo vermek için evde yapılacaklar arasında en pratik ve etkili uygulamalardan biri. 

3) Evdeyken Su İçmek Aklınıza Daha Az Geliyor Olabilir, Bu Çok Normal 

Evde, dışarıda hareket halinde olduğumuzdan daha az aktifizdir. Susamadıkça su içmeyenlerdensiz hareketesiz olduğumuz bu dönemde yeterince su tüketmiyor olabilirsiniz. Yetişkinlerde en az 2,5 litre su içmek hem metabolizma hızı hem de vücudun çok daha sağlıklı olabilmesi için önemli. Evde fit olmak istiyorsanız günde 2,5 litre su içmeye özen göstermelisiniz. 

4) Diyete Başlayamıyorsanız Sağlıklı Beslenmeyi Tercih Edebilirsiniz

Havalar ısındıkça özellikle kadınları kilo verme telaşı saracak ve her pazartesi diyete başlanacak ama genellikle sonuç arzu edilen gibi olmayacak. Evde diyet yapmak zorsa hazır evdeyken mutfak alışkanlıklarınızı sağlıklı beslenme modellerine yavaş yavaş uyarlayabilirsiniz. Böylece evde kalmak eşittir kilo almak döngüsünü kırmış olursunuz ve evde fit olmak çok daha kolay ve kalıcı hale gelir.  

5) Her Şeye Aynı Anda Başlamayın ve Hepsini Birden Bırakmayın

Kilo aldıkça ve veremedikçe giderek daha keskin kararlar alırız. Şekeri bırakırız, karbonhidratsız beslenmeye geçeriz, her gün spor yapmaya karar veririz, sabahın köründe koşuya çıkmak için zorla uyanırız. 

Bir süre sonra bunlar çok fazla gelir. Hayatımızda sevdiğimiz şeylerin hepsinden bir anda vazgeçtiğimiz için kendimizi cezalandırılmış, her şeyden mahrum kalmış hissederiz. Bu şekilde fit kalmak mümkün değildir çünkü bu uygulanması mümkün bir plan değildir. Her şeyi aynı anda bırakmayın ve aynı anda hem sert bir diyete hem besin yasağına girmeyin.

6) Evde Aktif Olmanın Eğlenceli Yanlarını Bulun

Mesela dans edin. İnternet üzerinden ders alabilir, yapmak istediğiniz dansları öğreten bir sürü ücretsiz videodan faydalanabilirsiniz ya da en güzeli dans playlistinizi açıp canınızın istediği gibi dans edebilirsiniz. Dans edip ısınan bedene spor yaptırmak da, yoga matına getirmek de çok daha kolay. 

7) Evdekileri Fiziksel Aktivitelerinize Dahil Edin 

Evde fit kalmayı zorlaştıran şeylerin başında spor, dans, yoga gibi faaliyetleri yaparsanız diğerlerini yalnız bırakacak olma kaygısı yatar. Çoğu kadın ailesiyle televizyon izlediği sürenin bir saatini kendine bu sebeple ayırmaya kıyamaz. Hep birlikte dans ederek ya da evde spor programı uygulayarak bu aktiviteyi çocuklarınız ve eşinizle paylaşabilirsiniz ailece fit ve aktif kalabilirsiniz. 

8) Gerçekçi Hedefler Koyun, Kendinize İşkence Yapmaya Çalışmayın

Kendinize karşı şefkatli olun. Sert diyetlere değil sürdürülebilir sağlıklı beslenme alışkanlıklarını tercih edin. Spor sabah da yapılır, öğlen de  akşam da… Yaşam koşullarınıza ve tercihlerinize uygun seçimler yapın ki sürdürmek mümkün olsun. Gerçekçi hedefler, uygulanması ve başarması mümkün hedeflerdir. Ve başarı en büyük motivasyondur. 

9) Kendinizi Ödüllendirin

Diyet mi yapıyorsunuz; haftanın bir gününde, sadece bir öğünü, ailenizle birlikte, sevdiğiniz şeylerden oluşan bir masada geçirin ve küçük porsiyonlarla kendinizi ödüllendirin. 21 gün şekeriz diyetine mi girdiniz, tamamladığınızda en sevdiğiniz tatlıdan makul bir miktar yiyin, sevdiklerinizle paylaşın. Spor sonrası size iyi gelen bir şeyler yapın, o beğendiğiniz elbisenin bir beden küçüğünü alın.

Cilt bakımı ile kendinizi şımartın.  Bedeni sevmek ve başarılarını ödüllendirmek, evde fit kalmanın en pratik yollarından biridir. 

 

10) Her Gün Spor Yapmaya Zorlamak Yerine Gün Aşırı ya da İki Günde Bir…

Spor konusunda en bilindik hikayelerden biridir, herkes başlarken çok motivedir ve her gün spor yapar, kısa bir süre sonra giderek azalır, sonunda sporu bırakır eski günlere dönersiniz. Aslında olan şudur, overdose, yani fazla yüklenme. Spor sonrası bedenin dinlenmeye de ihtiyacı vardır ve daha önemlisi her gün spor yapmak hele ki ilk başlarda pek sürdürülebilir bir plan değildir. Arayı 2 günden fazla açmamak fit olmak için harika bir ritimdir, gün aşırı sizi sportif olma yolunda ilerletir. 

11) Evde Fit Kalmanın Konuşulduğu Podcastler Dinleyin, Videolar, Belgeseller İzleyin 

Zihnin ne duyduğu, bedenin yaşayacağı deneyimi etkileyebilir. Sürekli spordan, sağlıklı kalmaktan, hareket halinde olmanın sağlığa faydalarından bahsedilen bir ortamda hareketsiz kalmak daha zordur ya da harekete geçmek daha kolay. Çünkü genellikle ihtiyacımız olan, meselenin önce aklımıza yatmasıdır. O zaman uygulamamız kolaylaşır. Buna, dinlemenin ve izlemenin somatik etkileri, onaylanan bilginin uygulanabilirliği de diyebiliriz.  

12) Evde Fit Olmak İçin Teknolojiden Nasıl Yararlanabiliriz?

Adım sayısını ölçen bir saat kullanmak bile günde ne kadar aktif olduğumuzla ilgili önemli bir farkındalık yaratır. Ekrandaki adım sayısı günlük ortalamanın altındaysa rahatsız hissedersiniz. Hedefe ulaştığınız günler kendinizi çok daha hissediyor olmak sizi skoru tutma konusunda motive eder. Teknolojiden en çok  fit kalma noktasında faydalanmak gerekir. 

13) Motivasyon Filmlerinden İlham Alın 

Başarı genellikle başarısızlığı kontrol edebilmenin doruk noktasıdır diyen Sylvester Stallone’nin Rocky serisi, bugün bile kişisel gelişim kitaplarına taş çıkaracak bir kendini aşma hikayesidir. Motivasyon filmleri kendinize olan inancınızı besler. Spora başlayamıyor, tatlı krizlerini aşmakta zorlanıyorsanız, motivasyon filmlerinden ilham alabilirsiniz. 

14) Kendinize Zaman Ayırın

Evde kalmak kendinizi salmak, evin rahatlığına bırakmak ya da tüm zamanı eve, çocuklara adamak gibi düşünülmemeli. Evde fit olmak için kendine zaman ayırmanız şart. Egzersiz, yoga, esneme her ne ile form tutuyorsanız onu yaptıktan sonra peeling, masaj, kuru fırçalama gibi kan dolaşımı ve lenf drenaj sistemini harekete geçiren uygulamalar için kendinize zaman ayırın. 

15) Uzun Değil Etkili Egzersiz Yapın

Evde fit olmak için saatlerce spor yapmak zorunda değilsiniz, etkili ve doğru yapılan 20 dakikalık düzenli egzersizlerle evde form tutmak hayal değil. Bunun için ders alabilir, konuyla ilgili videolar izleyebilirsiniz. 

16) Vücut Şekillendirme Uygulamarından Destek Alın

Body FX, EMSlim, Forma Plus, Elektro Masaj gibi vücut şekillendirme ve sıkılaştırma uygulamalarından biri ya da kombinasyonu, evde fit olmak için düzenli spor ve sağlıklı beslenme ile bir araya geldiğinde kusursuz bir vücuda sahip olmak, tereyağından kıl çekmek diyebiliriz.    

17) Başarıyı Dillendirin, Paylaşın, Kendinizi Kutlayın

Koyduğunuz gerçekçi hedeflere ulaştıkça elde ettiğiniz başarıyı dillendirirseniz, hedefi büyütmek ve zaferleri kalıcı hale getirmek mümkün olabilir. Başarısızlıkları değil başarıyı kayıt altına alın. 

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer