Evde Selülit Nasıl Geçer? | Pervin Dinçer

Whatsapp


Evde Selülit Nasıl Geçer?

Selülite Neden Olan Şeyler

 

Selülitlerden doğal yöntemlerle kurtulmanın bir yolu var mı, evde selülit nasıl geçer? Bugünkü yazıda bu çok sık duyduğumuz soruyu cevap vermeye çalışalım…

Selülit artık çok daha erken yaşlardan itibaren karşımıza çıkan bir sorun ve hemen her kadının, düzenli spor yapanlar da dahil olmak üzere, muzdarip olduğu estetik problemlerin başında geliyor diyebiliriz.

Öncelikle şunu bir kez daha hatırlamakta fayda var ki kadın genetiğinin doğası gereği selülit bizler için kaçınılmaz bir durumdur. Selülitsiz, pürüzsüz bacaklara sahip olmak elbette harika bir histir ve her kadın için önemlidir fakat selülit bir kadının güzelliğine gölge düşürecek kadar büyütülecek bir sorun değildir.

Evde veya medikal estetik uygulamaları ile klinikte uyguladığımız selülit tedavisi sayesinde portakal kabuğu görüntüsüne veda etmek mümkündür. Gelişen medikal estetik teknoloji sayesinde selülit artık kimse için kabus değildir diyebiliriz. Dolayısıyla selülitlendim diye üzülmenize gerek yok…

Dilerseniz evde selülit nasıl geçer sorusuna cevap vermeden önce, selülit oluşumuna nelerin neden olduğuna bir bakalım…

Selülite Neden Olan Şeyler

Selülit, genellikle fazla kiloyu takiben ortaya çıkar ama zayıf ya da kilo fazlası olmayan kişilerde de selülit oluşumu yaygınıdır. Çünkü selülit bir yağ dokusu sorunu gibi görünse de aslında bir dolaşım yetersizliğidir.

Dolaşım yetersizliğine neden olan beslenme ve günlük yaşam alışkanlıkları ortadan kaldırıldığında selülitle mücadele etmek çok daha kolay hale gelir.

Evde selülitleri geçirmek istiyorsak öncelikle selülit oluşumunu destekleyen durumları ve etkilerini mümkün olduğu kadar azaltarak işe başlamakta fayda var. Böylece hem uyguladığımız yöntemlerden daha verimli bir yanıt alırız hem de selülit oluşumunu durdurmuş oluruz.

Selülit Yapan Yiyeceklere Dikkat

Yağ hücrelerini besleyecek yiyecekler tüketmeye devam ettikçe ne yaparsak yapalım selülit görüntüsünden kurtulamayız. Selülitlerden kurtulmanın altın kuralı, bu besinleri azaltmak ya da bir süre için tamamen kesmektir:

 • Rafine şeker ve şeker içeren tüm yiyecekler
 • Şeker oran yüksek meyveler
 • Kuru meyveler taze meyvelere göre daha fazla şeker içerir, bu nedenle sınırlı tüketilmelidir
 • Fast Food ve hazır gıdalar
 • Kızartmalar
 • Aşırı yağlı yemekler
 • Beyaz ekmek, beyaz un gibi rafine karbonhidratlar ve bunlardan üretilmiş unlu mamüller

Selülit Yapan İçecekler

Selülit tedavisinde sıvı tüketimi çok önemlidir ve bazı içeceklerin selülit oluşmasını hızlandırdığı yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır:

 • Aşırı kahve tüketimi
 • Kalori ve şeker oranı yüksek krema ve şuruplarla hazırlanan kahveler
 • Gazlı ve şekerli içecekler
 • Hazır meyve suları
 • Tuz oranı yüksek soda ya da maden suyu
 • Başta bira olmak üzere alkollü içeceklerin tamamı

Bu tür içeceklerin belli bir miktarın üzerinde tüketilmesi, vücuda giren şeker miktarını artırdığından, yağ hücrelerinin büyümesine ve doku duvarından taşmasına neden olur. Aynı zamanda damar yağlanmasına neden olduğu için dolaşım sistemine zarar verdiklerinden, dolaylı olarak selülit oluşumuna yol açarlar.

Tuz oranı yüksek maden suyu ya da soda gibi, mineralli sular vücutta ödem oluşmasına neden oldukları için gene kiloya ve yağ hücresinin büyümesine sebebiyet verirler.

Hareketsizlik Selülitin En Yaygın Nedeni

Daha öncede söylediğimiz gibi selülit aslında bir dolaşım sistemi yetersizliğidir ve kan dolaşımını harekete geçirmek, selülit tedavisinde atılması gereken ilk adımların başında gelir.

Üstelik de hareketsizlik, uzun süreler oturmak/ oturarak çalışmak ve bacak bacak üstüne atmak, selülit görüntüsünü daha deforme ve belirgin hale getirir. Bu tür bir günlük yaşamı olan kişilerde selülit diz arkasına kadar iner ve elle bastırmaya gerek kalmadan gözle görülür derecededir.

Susuz Kalmayın

Yeterince su içmemek selülite neden olduğu gibi su tüketimi artırmak hemen etki eder ve selülitler azalmaya başlar.

Evde veya klinikte olsun, selülit tedavisinde bol su içmek bu yüzden en önemli konudur. Klinikte uyguladığımız tüm selülit tedavileri boyunca da bol su tüketiminin önemini sürekli olarak hatırlatıyoruz çünkü parçalanan yağın vücuttan atılması için su içmek zorundayız.

Evde Selülitlerden Kurtulmak İçin Pratik Öneriler

 • Şekeri Bırakın

Rafine şekeri tamamen bırakmak kısa sürede hem kilo vermenize neden olur hem de selülitler azalmaya başlar. Çünkü şeker girişi kesildiğinde vücut enerji üretmek için yağ yakmaya başlar. Yağ yaktıkça selülitli görüntü giderek azalır…

 • Kahveyi Azaltın

Günde bir fincan kahve antioksidan etki yaratıp kan dolaşımını olumlu etkilerken fazlası maalesef selülit oluşmasına neden olur.

 • Daha Çok Su İçin

Selülitlerden kurtulmak ve selülit oluşmasını engellemek için bol bol su içmeyi alışkanlık haline getirmek önemlidir. Böylece hayat boyu bacaklarımızın ve cildimizin güzelliğini desteklemiş oluruz.

 • Meyve Suyu Yerine Taze Sıkılmış Sebze Suyu Tüketin

Meyveler sıkıldığında posasını kaybeder ve fruktoz (meyve şekeri) miktarı yükselir. Bu nedenle sıkma meyve suları yerine yeşil yapraklı sebzeler içeren smoothieler, taze sıkılmış sebze suları içmek, evde selülitlerden kurtulmanıza yardımcı olabilir.

 • Squat Yapın

Düzenli ve doğru bir şekilde yapıldığı takdirde squat adete bir selülit killer/ selülit yok edici egzersizdir diyebiliriz. Üstelik kalça ve üst bacakları şekillendiren squat hareketi evde selülit tedavisinin olmazsa olmazlarından biridir fakat düzenli, yeterli miktarda ve doğru şekilde yapılmazsa işe yaramaz.

 • Günde En Az Yarım Saat Tempolu Yürüyün

Yürüyüş genel sağlık durumumuz ve hatta cilt güzelliğimiz için günlük hayatımızın muhakkak bir parçası gelmesi gereken önemli bir fiziksel aktivitedir.

Evde selülitle mücadelede de en büyük silahımız tempolu yürüyüşler yapmaktır. Hergün en az yarım saat veya gün aşırı en az 1 saat yürüyerek son derece memnun kalacağınız sonuçlar elde edebilir, daha pürüzsüz bacaklara kavuşabilir, selülitlere büyük ölçüde veda edebilirsiniz.

 • Kuru Fırçalama Yapın

Kuru fırçalama da düzenli ve doğru şekilde kullanıldığında gayet başarılı bir evde selülit tedavisidir fakat genellikle ihmal edildiğinden beklenen verim alınmaz. Selülitin derecesine göre sabah akşam kuru fırçalama yaparak kusursuz bacaklara sahip olabilirsiniz fakat haftada bir banyo önce beş dakika yapılan kuru fırçalama genelde işe yaramaz.

 • İpek Kese Kullanın

Kese yaparak bacaklarınızı ölü deriden arındırabilir, kan dolaşımını harekete geçirerek portakal kabuğu görüntüsünü belli dereceye kadar iyileştirebilir ve selülit oluşumunu engelleyebilirsiniz.

 • Kan Dolaşımını Harekete Geçirin ve Lenfatik Sistemi Uyarın

Masaj, kuru fırçalama, kese, yürüyüş ve egzersizlerin aslında tek bir amacı vardır o da kan dolaşımını harekete geçirmek ve lenfatik sistem uymarmak. Kan dolaşımını aktif tutmak, hem sağlıklı hem de pürüzsüz bacaklara sahip olmanın püf noktasıdır diyebiliriz.

 • Protein Ağırlıklı ve Sebze İçeren Bir Diyet Uygulayın

Sebzeyle desteklenmiş protein ağırlıklı diyetler yağ yakımını hızlandırır. Vücut yağ yakmaya başladığında selülitli görüntü otomatikmen silinmeye başlar. Yağ kas oranı dengelendiğinde selülitli görüntü kaybolur.

Selülit çok hızlı şekilde oluşmadığı için evde yapılacak herhangi bir uygulama ile bir haftada selülitlerden kurtulmak, pek gerçekçi bir beklenti değildir. Ancak düzenli uygulandığında, sağlıklı beslenme, yürüyüş ve egzersiz programı ile desteklendiğinde sonuç alınabilir ve selülit oluşumunu engeller.

Selülitlerden hızlı bir şekilde kurtulmak isteyenler AWT, Exilis Elite, Forma Plus gibi Selülit Tedavisi kapsamında kullandığımız cihazlı uygulamalardan faydalanabilir.

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer