Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer ve Neden Olur? | Pervin Dinçer

Whatsapp


Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer ve Neden Olur?

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?

 
Yorgun, yaşlı bir yüz ifadesine neden olan göz altı morlukları birçok farklı sebeple oluşabilir. Peki, göz altı morlukları nasıl geçer ve neden olur?

Bakışlar, yüz ifadesini ve simanın enerjisini belirlediği için göz altı morlukları hem sosyal hayatta hem ayna karşısında kişiyi rahatsız eden ve çok sık rastlanan cilt problemlerinden biridir. İlerlemiş göz altı morlukları, hastalıklı bir görüntüye neden olur. Yüz ifadesi, kişinin hayatı ile ilgili yanlış okumalar yapılmasına kadar uzanan sıkıntılı durumlar ortaya çıkarabilir. Göz altı morlukları özellikle bu tür sebeplerle huzursuz eder, yaşam konforunu düşürür.  

Göz altı kapağının etrafındaki koyulaşma, bazen göz çevresinde çökme ile aynı anda oluşabilir, bu durumda koyuluk daha da artar. Göz altı torbaları, göz altı morlukları ile birleştiğinde yorgun ve yaşlı görünmek kaçınılmaz olur, kadınlar için makyaj yapmak zorlaşır.

Göz Altı Morlukları Neden Olur?

Yetersiz sıvı alımı, uykusuzluk ya da uyku bozukluğu, gözleri aşırı derece yormak, yaşlanma, alkol ve sigara kullanımı, göz altı morluklarına neden olan en bilindik sebeplerdir. Genetik yapıdan kaynaklanan göz altı morlukları ve nedeni açıklanamayan göz altı morlukları da literatüre geçmiştir.

İster estetik kozmetik müdahalelerle ister dermatolojik tedavi ile, nasıl iyileştirilirse iyileştirilsin göz altı morluklarının altında yatan sebebi bulmak önemlidir. Çünkü ışık dolgu gibi medikal estetik uygulamalarda dahi dolgu içeriğine ek olarak kullanılan çinko, bakır gibi mineraller ve cildin yüksek oranda nemlenmesine yardımcı olan aminoasitler, göz altı morluklarının vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklandığının anlaşılması ile oluşturulmuş uygulamalardır. 

Göz çevresindeki mor halkalar bir takım hastalıkların habercisi de olabilir fakat göz altı torbaları hangi hastalığın belirtisidir sorusunun cevabı kişiden kişiye değişir ve hekimler tarafından yanıtlanması gereken bir sorudur.

Hormonal bozukluk, organ yetmezliği, kansızlık gibi sebeplerden kaynaklanan göz altı morlukları için bir doktora başvurmanız gerekebilir. Bunun dışında göz altı morluklarına neden olan sebepler arasında en sıklıkla rastladıklarımız, genellikle medikal estetik uygulamalarla kolaylıkla tedavi edebildiğimiz durumlardır, bunlar:

1) Uykusuzluk Kaynaklı Göz Altı Morlukları:

Uykusuzluk, göz altı morluklarının en bilindik sebeplerinden biri. İş yoğunluğu nedeniyle yeterince uyuyamayan çalışanlar, doğum sonrası uykusuz kalan anneler, uyku bozuklukları ile mücadele edenler arasında göz altı morluklarından şikayet edenler çoğunluktadır. Uykusuzluktan kaynaklanıyor olsa da göz yapısına, kişinin yaşına ve ten rengine göre göz altındaki halkanın koyuluğu, derinliği değişebilir. 

2) Susuzluk Kaynaklı Göz Altı Morlukları:

Bir başka çok sık rastlanan neden de yeterince su içmemekten vücudun dehidrasyona girmesidir. Vücutta suyun yetersizliği göz çevresinde çökmeye neden olur. Çökme, göz çevresinde morluk, koyu renkli halka oluşturur. Susuz kalan dokular göz çukuruna çöker ve cilt canlılığını, rengini yitirir.  

3) Yaşlanmaya Bağlı Oluşan Göz Altı Morlukları:

Yaşlanma sebebiyle dokularda meydana gelen sarkma, göz çevresineki kaslarda yer çekimine doğru kendini bırakmaya neden olur ve nihayetinde  göz altında torba oluşturur. Dokuların sarkmasına bağlı olarak göz altı morlukları ortaya çıkar. Çünkü yumuşak doku ile birlikte damarlar da gevşer ve sarkar. Bu da göz altında koyu bir gölge oluşmasına neden olur. 

4) Genetik Kaynaklı Göz Altı Morlukları: 

Cilt rengi, göz çevresi yapısı gibi genetik sebeplerden kaynaklanan göz altı morlukları herhangi bir hastalıktan kaynaklanmaz, vitamin ya da mineral eksikliği ile ilgili değildir, bol su içmek ya da uykunuzu düzene sokmak durumu değiştirmez. Kalıtsal olarak aile bireylerinden aktarılan bir durum söz konusudur. Genellikle çocukluktan itibaren belli olur ve  giderek şiddetlenir.

5) Yorgunluktan Kaynaklanan Göz Altı Morlukları:

Uzun saatler bilgisayar karşısında oturmak, sürekli cep telefonu bakmak göz kuruluğu, göz kaslarında yorgunluk gibi birçok probleme neden olur. Göz yorgunluğu göz altı morluklarının en popüler nedenlerinden biridir ve genellikle mor halkalara göz altı torbaları eşlik eder. 

Göz Altı Torbası Tedavisi sayfamızda göz altı torbaları için kullanılan cihazları ve nasıl çalıştıklarını inceleyebilirsiniz.

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Gün içinde yeteri kadar su tüketmeye özen gösterin. Uyku süresini artırın ve melatonin salgılanan saatlerde uyumaya çalışın. Ekran kullanım sürelerinizi takip edin, kontrol altına alın.

Göz çevresindeki deformasyon ilerlemişse, göz altı morluklarını belli ölçüde hafifletmek mümkün olabilir fakat tamamen geçmesini beklemek maalesef söz konusu değildir. Öncelikle, göz altı torbasına neden olan yukarıda saydığımız durumlar düzeltilmelidir.


Göz altı morluklarına kesin çözüm
getirebilmek için yukarıdaki üç maddeye ek olarak medikal bakımlar, evde desteklenmelidir

Göz Altı Morlukları İçin Evde Yapılacaklar 

Göz altı morlukları ile evde başa çıkmak pek kolay değildir, sonuç alamamaktan yakınanların sayısı oldukça yüksektir. Ama gene de evde göz altı morlukları için bakım yapmayı ihmal etmemek önemlidir aksi halde ilerleyebilir ve çok daha rahatsız edici bir görüntüye neden olabilir. Peki, göz altı morlukları evde nasıl geçer?

1) Göz Altı Morlukları İçin Krem:

Cilt tipinize uygun göz altı kremini seçerken morluk karşıtı olmasına dikkat edin ve kreminizi düzenli olarak kullanın. Netice almak için farklı ürünler denemek gerekebilir ya da en doğrusu cilt uzmanından bu konuda tavsiye almaktır.

2) Göz Altı Morlukları İçin Maske:

Düzenli göz altı kremi kullanımını, göz altı maskesi uygulayarak desteklemek, evde göz altı morlukları bakımının etkisi artıracaktır. Haftada en az iki defa kozmetik maske, doğal içeriklerden oluşan kendi hazırladığınız maskeleri daha sık, uygulayabilirsiniz.

3) Göz Altı Morlukları İçin Doğal Çözümler:

Doğal içeriklerden destek almak tek başına yetersizken krem, maske gibi yöntemlerle birlikte uygulandığında çok daha etkili olabilir.

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?

En çok bilinen ve en işe yarayan doğal yöntemleri şöyle sıralayabiliriz; patates ve salatalık dilimleri, soğuk kompres, çay poşetleri ya da çay damlatılmış pamuk ile kompres, badem yağı, kuşburnu çekirdeği yağı, nar yağı.

4) Göz Egzersizleri:

Özellikle yaşlanma sebebiyle oluşan göz altı morluklarında göz egzersizlerinin göz sağlığına da çok önemli katkıları olduğunu söyleyebiliriz. Göz çevresindeki kasların güçlenmesi, yapısal olarak göz çevresinin gençleşmesine neden olur. Böylece göz altı morluklarının görünümü hafifler. 

Göz Altı Morlukları Tedavisi 

Düzenli profesyonel cilt bakımı, cildin genel sağlığını koruyacağı için göz altı morlukları gibi kronik problemlerin tedavisinde olmazsa olmazlardan. Medikal cilt bakımı ya da Hydrafacial ile cildin derinlemesine temizlendiği, derinlemesine beslendiği ve sıkılaştırıldığı uygulamalar uzun vadede göz çevresini korumak için önemlidir. Bunlara ek olarak, göz altı morluklarının tedavisinde:

  • Işık dolgu gibi enjeksiyon yöntemlerden faydalanmak en popüler ve pratik tedavidir.
  • Lazer ile cilt tonu açma uygulamalarından yararlanılabilir. 
  • Kimyasal peeling ile koyu renk, soyularak açılabilir. 
  • Göz çevresi gençleştirme uygulamaları ile kolajen ve elastin desteği sağlanabilir. 


Klinik ortamda gerçekleştirilecek göz alt morlukları tedavilerinin yöntem ve uygulama protokolü kişiye özel hazırlanır. Çok ileri derecedeki morluk ve çökmelerde kombine uygulamar yapmak mümkündür. 

Paylaş
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Pervin Dinçer